Dezodorant czy antyperspirant, oto jest pytanie
Pocenie się jest normalną funkcją fizjologiczną naszego organizmu. Polega ono na dyfuzji, poprzez powierzchnię naskórka, pary wodnej z głębszych warstw skóry. Skóra bowiem pełni, oprócz funkcji ochronnej, także rolę organu wydzielniczego. Organizm ludzki wydala dziennie ponad dwa litry płynów, z czego część usuwana jest właśnie przez skórę. Istotną rolę w tym procesie odgrywają gruczoły potowe.
Pot jest prawie bezzapachowy i jeżeli nie jest wydzielany zbyt obficie, na ogół nie sprawia większego kłopotu. Nieprzyjemny zapach pojawia się na skutek jego rozkładu wywołanego przez mikroorganizmy. Niestety, do tego procesu dochodzi dość szybko, szczególnie w okresach, kiedy na dworze robi się ciepło, czyli latem. Problem ten może być całkowicie wyeliminowany przez odpowiednie działania antybakteryjne.
Dezodoranty
Klasycznych, zapachowych dezodorantów powinny używać osoby, które pocą się umiarkowanie. Typowe wyroby tego typu zawierają składniki zapobiegające rozwojowi bakterii, m.in. heksachlorofen, irgasan, triclosan czy też czwartorzędowe sole amoniowe. W preparatach tych wykorzystuje się również takie związki jak farnezol czy bisabolol. Coraz częściej pojawia się w ich recepturach kwas d-usnowy, zaliczany do kwasów lichenowych. Ważnymi składnikami dezodorantów są substancje zapachowe, które mają za zadanie tuszować ewentualny zapach potu. Gdy na co dzień używamy swoich ulubionych perfum i nie chcemy, by dezodorant z nimi kolidował, dobrze jest wybrać preparat bezzapachowy lub o tej samej nucie zapachowej, co perfumy.
W skład wielu dezodorantów wchodzi alkohol etylowy, który działa wysuszająco. Może on wywołać podrażnienia u osób ze skórą suchą i wrażliwą Dezodoranty często wzbogacone są środkami pielęgnacyjnymi, np. witaminami C, E, D-pantenolem czy też ceramidami. Mogą one zawierać także środki łagodzące podrażnienia, takie jak alantoina czy wyciąg z aloesu. Należy jednak pamiętać, że preparaty dezodoryzujące należą do kosmetyków, które tylko ograniczają rozwój bakterii, natomiast nie hamują wydzielania potu. Zazwyczaj ich działanie jest krótkotrwałe i ogranicza się do kilku godzin.
Rozwiązaniem problemu nadmiernej potliwości są środki, które nie tylko maskują zapach, ale także powodują ograniczenie działania gruczołów potowych, czyli tzw. antyperspiranty.
Antyperspiranty
Środki te, podobnie jak dezodoranty, zawierają substancje zapachowe i przeciwbakteryjne, ale ich receptury dodatkowo wzbogacone są o składniki powodujące zmniejszenie wydzielania potu. Bardzo często wyroby te mają delikatny zapach, który nie koliduje z używanymi perfumami.
Głównymi składnikami antyperspirantów są niedrażniące skóry, alkaliczne sole glinu, które nie tylko hamują rozmnażanie bakterii, ale także ograniczają działanie gruczołów potowych. Składniki te, pod wpływem temperatury i wilgoci, zmieniają się na skórze w żel, który nie zatyka porów, a jedynie zwęża je, skutecznie ograniczając ich działalność, dzięki czemu w dużym stopniu ogranicza problem nadmiernej potliwości. Do środków naturalnych stosowanych przy tego typu dolegliwości należą także garbniki oraz preparaty ziołowe tj.: szałwia, tymianek, rozmaryn, wyciągi z kory dębu. Ostatnio coraz częściej w preparatach przeciwpotowych stosuje się naturalny krzemian magnezowy, czyli talk. Surowiec ten pochłania pot oraz neutralizuje towarzyszący mu zapach, zamykając go w swoich cząsteczkach. Powodując wysuszenie skóry, ogranicza możliwość rozwoju mikroflory bakteryjnej. Jest łagodny dla skóry, nie powoduje podrażnień. Stanowi on doskonały układ nośny dla substancji antyperspiracyjnych, które można łatwo zmyć podczas wieczornej kąpieli. Antyperspirant działa znacznie dłużej niż zwykły dezodorant. Efekt jego aplikacji jest odczuwany nawet do kilkunastu godzin. Można go zatem zastosować tylko jeden raz w ciągu dnia, najlepiej po porannej kąpieli, która powinna być zakończona chłodnym prysznicem dodatkowo zwężającym ujścia gruczołów łojowych. Stosując antyperspiranty powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze - wyrobów tych należy używać na czystą i suchą skórę, gdyż tylko w tym wypadku mogą one w pełni usatysfakcjonować użytkownika, zapewniając mu uczucie suchości w miejscach, gdzie się najbardziej poci. Po drugie - stosując tego typu środki, należy zachować dużą ostrożność podczas ich aplikacji, gdyż zawarte w recepturze talk czy sole glinu po odparowaniu nośnika mogą pojawiać się w postaci osadów, pozostawiających na odzieży widoczne, białe plamy. Nie należy stosować tego typu preparatów przed wyprawą na plażę lub wizytą w solarium - mogą one bowiem powodować powstawanie miejscowych przebarwień skóry.
Warto pamiętać
Pocenie się jest procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który między innymi reguluje jego temperaturę oraz zapewnia kwaśne pH skórze. Stosowany kosmetyk, aby był bezpieczny, nie powinien zatem całkowicie zablokować tego procesu. Z tego też powodu, stosując antyperspiranty, należy pamiętać, aby nie używać ich na całe ciało, lecz jedynie pod pachami, a wieczorem dokładnie zmyć resztki preparatu ze skóry. Absolutnie nie należy stosować tego typu preparatów na noc.