Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?
Magdalena Sikora

Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

Kosmetyki dla dzieci – oleje mineralne i silikonowe

Ważnymi składnikami preparatów dla dzieci stają się środki okluzyjne, tzw. emolienty. Wynika to z faktu, że w pierwszych tygodniach ich życia ograniczone jest wydzielanie łoju, wpływające niekorzystnie na wytwarzanie odpowiedniej bariery lipidowej, czemu towarzyszy suchość skóry tzw. kseroza. Przez długi czas pośród składników preparatów dla dzieci można było znaleźć surowce mineralne: olej parafinowy i wazelinowy oraz wazelinę. Komponenty te otrzymuje się w procesie frakcjonowania i oczyszczania ropy naftowej, a ich głównymi składnikami są węglowodory o zróżnicowanych masach cząsteczkowych. Takie układy mineralne zaliczane są do grupy efektywnych czynników zapobiegających wysuszeniu skóry. Ich efektywność oraz niska cena powodują, że surowce te chętnie wykorzystuje się w preparatach kosmetycznych, w tym również dla dzieci. Ich wadą jest jednak fakt, że stosowane na duże powierzchnie ciała tworzą zwarty film, mogący powodować zatykanie porów, a w konsekwencji zakłócenie gospodarki cieplnej organizmu.

Konkurencyjnymi surowcami dla olejów mineralnych stają się oleje silikonowe. Dzięki dobrej tolerancji przez skórę oraz ich właściwościom hydrofobowym stosowane są one zarówno w preparatach do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała. Tworzą one na powierzchni skóry cienki niewidoczny film ochronny, który nie utrudnia jej oddychania, jest odporny na zmywanie wodą. Układ ten pełni wielorakie funkcje m.in. chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz zabezpiecza ją przed utratą wilgoci. Silikony są dobrymi protektorami skóry niepowodującymi uczucia lepkości czy tłustości. W odróżnieniu od olejów mineralnych nie wpływają one na zaburzenia gospodarki cieplnej organizmu.

Kosmetyki dla dzieci – tłuszcze

Coraz częściej w produktach dla dzieci można spotkać także naturalne tłuszcze roślinne. Do surowców chętnie tu wykorzystywanych należą oleje pozyskiwane z migdałów, orzechów buriti, orzechów makadamia, orzeszków cedrowych, nasion rącznika, czy też jojoby.  Na szczególną uwagę, jeżeli chodzi o działanie kosmetyczne, zasługują tak zwane biooleje, naturalne tłuszcze o wysokiej zawartości NNKT, czyli niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego, arachidonowego. Surowce te na ogół zawierają także cały szereg innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry składników: witamin, fosfolipidów, fitosteroli. Biooleje nadają kosmetykom właściwości natłuszczające, wygładzające, odżywcze.

W preparatach dla dzieci często stosuje się oleje z tej grupy, między innymi olej lniany, konopny, słonecznikowy, sojowy, z zarodków pszenicznych czy też kukurydzy. Do szczególnie cennych bioolejów zalicza się produkty zawierające duże ilości kwasu g-linolenowego (GLA), takie jak olej z nasion wiesiołka (Oenothera), ogórecznika czy czarnej porzeczki. Niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe stosowane w preparatach kosmetycznych zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie, przywracają funkcje ochronne, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. NNKT wyrównują zakłóconą równowagę kwasowo-wodno-lipidową skóry, nadając jej kwaśne pH (~5,5).

Powiązane produkty

Kosmetyki dla dzieci – ekstrakty o działaniu przeciwzapalnym

Do chętnie wykorzystywanych w preparatach kosmetycznych dla dzieci surowców roślinnych należą także ekstrakty, w szczególności układy o działaniu przeciwzapalnym. Na uwagę zasługują tu: korzeń lukrecji (Glycyrrhizae), ziele świetlika (Euphrasia), liście babki (Plantago lanceolata L.), ziele krwawnika (Achillea millefolium L.), kwiat nagietka (Calendula officinalis L.), kwiat rumianku (Matricaria recutita). Przy atopowym zapaleniu skóry polecane są preparaty nie tylko łagodzące stany zapalne, ale także zapobiegające powtórnej infekcji, oraz zapewniające skórze odpowiednie składniki zabezpieczające ją. Do najchętniej wykorzystywanych składników tej grupy należą surowce śluzowe: liście aloesu (Aloe L.), nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum L.), owoce i nasiona pigwy, liście podbiału, czy malwy, nasiona lnu, ziele ogórecznika (Borago officinalis L.). Coraz częściej wymieniane są tu także niektóre algi morskie.

W kosmetykach dla dzieci oprócz ekstraktów roślinnych bardzo często wykorzystuje się także wyodrębniane z nich pojedyncze związki. Jednymi z częściej stosowanych są azuleny, z których najbardziej znanym przedstawicielem jest chamazulen. Jest on głównym składnikiem wydzielanym z rumianku, krwawnika, piołunu. Związek ten charakteryzuje się zdolnością hamowania histaminy, dzięki czemu jest efektywnym środkiem antyalergicznym. Stosowany miejscowo działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, bakteriobójczo.

Bardzo cenionym układem jest pozyskiwany z rumianku alfa-bisabolol. Jest to związek charakteryzujący się silnym działaniem kojącym. Zwykle można go znaleźć w kremach i balsamach.

Kosmetyki dla dzieci – ochrona przed działaniem promieni słonecznych

W przypadku kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry, w tym także dzieci, znaczną uwagę przywiązuje się do jej zabezpieczenia przed działaniem promieni słonecznych. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz częściej pośród składników kosmetyków pojawiają się filtry promieniochronne. W kremach do opalania z filtrem adresowanych do dzieci poniżej trzeciego roku życia powinny znaleźć się wyłącznie tzw. filtry fizyczne, które nie są wchłaniane przez skórę. Do grupy tej zaliczane są stałe, nierozpuszczalne związki naturalne pochodzenia mineralnego – ditlenek tytanu i tlenek cynku, które tworzą na stosowanej powierzchni cieniutki film, od którego odbijane są promienie słoneczne. Działają one w szerokim zakresie zarówno promieniowania UVA, jak i UVB.

Kosmetyki dla dzieci – uwaga na konserwanty

Konserwanty są jednym z najbardziej kontrowersyjnych składników kosmetyków. Do zabezpieczania czystości mikrobiologicznej kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci polecane są związki z listy konserwantów dopuszczonych do stosowania w naturalnych kosmetykach certyfikowanych, takie jak: kwas benzoesowy, oraz jego sole i estry, kwas sorbowy i jego sole, kwas dehydroctowy, alkohol benzylowy. Do chętnie wykorzystywanych systemów konserwujących, pomimo różnorodnych opinii pojawiających się na ich temat, należą także parabeny. Generalnie postrzegane są one jako składniki stosunkowo bezpieczne, szczególnie jeżeli stosowane są w niskich stężeniach.

Pośród składników preparatów dla dzieci nie powinien natomiast się znaleźć formaldehyd. Związek ten klasyfikowany jest do grupy CMR3, czyli substancji o potencjalnym działaniu kancerogennym, mutagennym i teratogennym, co powoduje, że podlega on szczególnie wnikliwej ocenie ryzyka. Do potencjalnych alergenów zaliczane są także donory tego związku. Do konserwantów, które uwalniają w środowisku wodnym ten związek należą: Quaternium -15, Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, 2-Bromo-2-nitropropan-1,3-diol, DMDM hydantoina.

Kosmetyki dla dzieci – związki czynne

Kolejną dyskusyjną grupę surowców kosmetycznych stanowią związki powierzchniowo czynne, istotne elementy zarówno preparatów pielęgnacyjnych, jak również kosmetyków do mycia ciała i włosów. Ich dobór jest szczególnie ważny w przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Coraz częściej w ich recepturach pojawiają się składniki pochodzenia naturalnego. Do znanych surowców tej grupy, coraz częściej zastępujących układy syntetyczne, należą między innymi: lecytyna, lanolina, wosk pszczeli, saponiny, cholesterol. Producenci chętnie wprowadzają do oferty handlowej także inne systemy otrzymywane na bazie surowców naturalnych. Często wykorzystywane są tu cukry m.in. glukoza, stanowiąca element hydrofilowy układu, do którego glikozydowo lub estrowo przyłączona jest reszta kwasu lub alkoholu tłuszczowego, cechująca się charakterem hydrofobowym. Związki tego segmentu zaliczane są do układów niedrażniących, nietoksycznych, dobrze tolerowanych przez skórę i śluzówkę.

W preparatach kosmetycznych oprócz własności powierzchniowo czynnych wykorzystuje się także ich działanie nawilżające, zmiękczające, łagodzące podrażnienia. Do chętnie stosowanych niejonowych związków powierzchniowo czynnych należą także pochodne sorbitanu czy też sacharozy. Stosowane w preparatach kosmetycznych oprócz właściwości emulgujących wykazują dobre efekty pielęgnacyjne. Ważną grupę związków powierzchniowo czynnych stanowią także systemy otrzymywane na bazie naturalnego składnika roślinnego – inuliny. Stanowią one bezpieczną alternatywę dla wielu związków otrzymywanych syntetycznie. W preparatach myjących przeznaczonych dla dzieci często pojawiają się także pochodne aminokwasów m.in. sarkozyny, hydrolizowanych protein, kwasu glutaminowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl