Kobieta siedzi a wokół niej rozłożone sa rózne metody antykoncepcji w tym zastrzyk antykoncepcyjny
Maciej Toczek

Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod regulacji urodzeń. Jednak mimo to stosunkowo niewiele kobiet w Polsce decyduje się na tę formę antykoncepcji. Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne oraz jakie są skutki uboczne ich stosowania?

  1. Co to są i jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?
  2. Na jak długo wystarcza zastrzyk antykoncepcyjny?
  3. Zastrzyki antykoncepcyjne – zalety
  4. Zastrzyki antykoncepcyjne – wady
  5. Jakie są skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych? Czy po zastrzykach się tyje?
  6. Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?

Co to są i jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Zastrzyki antykoncepcyjne zaliczane są do antykoncepcji hormonalnej. Oznacza to, że uniemożliwienie zapłodnienia związane jest ze zmianami hormonalnymi mającymi miejsce po zastosowaniu tego typu rozwiązania. Antykoncepcję hormonalną podzielić można na preparaty zawierające w swoim składzie wyłącznie gestageny oraz te, w których dodatkowo zawarte są estrogeny. Zastrzyki antykoncepcyjne zaliczane są do pierwszej z wymienionych grup, a substancją czynną jest w tym przypadku medroksyprogesteron. Ze względu na skład działanie zastrzyków polega przede wszystkim na hamowaniu wydzielania hormonu luteinizującego (LH), który odgrywa podstawową rolę w regulacji cyklu miesiączkowego, na zwiększeniu gęstości śluzu, dzięki czemu staje się nieprzepuszczalny dla plemników oraz zmienia strukturę błony śluzowej macicy, czyli endometrium.

Czy wiesz, że badanie poziomu LH jest wskazane w przypadku prowadzenia procesu diagnostycznego wielu zaburzeń dotyczących pracy narządów odpowiadających za płodność pacjenta? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda badanie LH i jak się do niego przygotować.

Na jak długo wystarcza zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyki z medroksyprogesteronu polegają na podawaniu substancji czynnej domięśniowo w formie depot, która gwarantuje uwalnianie leku przez kilka tygodni. Według zaleceń zastrzyk powinien być podawany raz na 12 tygodni.

Zastrzyki antykoncepcyjne – zalety

Jednym z niewątpliwych plusów antykoncepcji tego typu jest brak konieczności pamiętania o regularnym przyjmowaniu tabletek czy też o zmianie plastrów antykoncepcyjnych w celu zapewnienia skutecznej ochrony przed zapłodnieniem. Zastrzyki muszą być przyjmowane raz na 3 miesiące, co daje 4 wizyty w roku przeprowadzone w tym celu. Dodatkowo antykoncepcja zawierająca w swoim składzie jedynie gestageny może być stosowana w okresie laktacji oraz u kobiet, u których antykoncepcja dwuskładnikowa jest przeciwwskazana np. ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy. Iniekcje z medroksyprogesteronu zapewniają również wysoką skuteczność ochrony, ocenianą według indeksu Pearla na 0,3 jako najniższy spodziewany oraz 4,0 jako rzeczywisty.

Powiązane produkty

Zastrzyki antykoncepcyjne – wady

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych, pomimo ich bezsprzecznej wygody oraz wysokiej skuteczności, związane jest również z pewnymi niedogodnościami. Ich stosowanie nie chroni przykładowo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, przy stosowaniu tego typu preparatów może dojść do nieregularnych krwawień miesięcznych lub ich całkowitego zaniknięcia. Z tego względu włączenie iniekcji z medroksyprogesteronu musi być za każdym razem poprzedzone konsultacją lekarską.

Jakie są skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych? Czy po zastrzykach się tyje?

Antykoncepcja w postaci zastrzyków wiąże się z możliwym wystąpieniem skutków ubocznych. Producenci oraz lekarze ginekolodzy podkreślają, że jej stosowanie przez dłuższy okres może skutkować rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Z tego względu ewentualne zajście w ciążę może być utrudnione nawet przez rok od rezygnacji z tego typu metody. Co więcej, medroksyprogesteron sprzyja również zwiększeniu masy ciała kobiety.

Oprócz tego wśród potencjalnych skutków ubocznych stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych wymienia się:

  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • jatrogenny zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • zmniejszenie gęstości kośćca,
  • spadek tolerancji glukozy.

Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?

Koszt jednego zastrzyku z medroksyprogesteronu to ok. 150 zł. Oznacza to, że miesięcznie kobieta musi przeznaczyć na antykoncepcję ok. 50 zł. Jest to więcej niż w przypadku najpopularniejszych tabletek dwuskładnikowych, gdzie koszt miesięcznej antykoncepcji zawiera się w przedziale 10–40 złotych. Jednak biorąc pod uwagę wygodę oraz fakt, że zastrzyki mogą być stosowane również w przypadku kobiet, u których występują przeciwwskazania do podawania estrogenów zawartych w antykoncepcji dwuskładnikowej, jest to niewielka różnica. Stosowanie iniekcji z medroksyprogesteronu w celach antykoncepcyjnych nie jest refundowane przez NFZ. Co ciekawe, lek ten w nieco innej dawce wykorzystywany jest również w onkologii w przypadku leczenia raka piersi oraz endometrium. W takiej sytuacji NFZ przewiduje refundację w momencie spełnienia odpowiednich kryteriów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl