Kobieta siedzi a wokół niej rozłożone sa rózne metody antykoncepcji w tym zastrzyk antykoncepcyjny
Maciej Toczek

Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod regulacji urodzeń. Jednak mimo to stosunkowo niewiele kobiet w Polsce decyduje się na tę formę antykoncepcji. Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne oraz jakie są skutki uboczne ich stosowania?

  1. Co to są i jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?
  2. Na jak długo wystarcza zastrzyk antykoncepcyjny?
  3. Zastrzyki antykoncepcyjne – zalety
  4. Zastrzyki antykoncepcyjne – wady
  5. Jakie są skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych? Czy po zastrzykach się tyje?
  6. Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?

Co to są i jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Zastrzyki antykoncepcyjne zaliczane są do antykoncepcji hormonalnej. Oznacza to, że uniemożliwienie zapłodnienia związane jest ze zmianami hormonalnymi mającymi miejsce po zastosowaniu tego typu rozwiązania. Antykoncepcję hormonalną podzielić można na preparaty zawierające w swoim składzie wyłącznie gestageny oraz te, w których dodatkowo zawarte są estrogeny. Zastrzyki antykoncepcyjne zaliczane są do pierwszej z wymienionych grup, a substancją czynną jest w tym przypadku medroksyprogesteron. Ze względu na skład działanie zastrzyków polega przede wszystkim na hamowaniu wydzielania hormonu luteinizującego (LH), który odgrywa podstawową rolę w regulacji cyklu miesiączkowego, na zwiększeniu gęstości śluzu, dzięki czemu staje się nieprzepuszczalny dla plemników oraz zmienia strukturę błony śluzowej macicy, czyli endometrium.

Czy wiesz, że badanie poziomu LH jest wskazane w przypadku prowadzenia procesu diagnostycznego wielu zaburzeń dotyczących pracy narządów odpowiadających za płodność pacjenta? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł o tym, jak wygląda badanie LH i jak się do niego przygotować.

Na jak długo wystarcza zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyki z medroksyprogesteronu polegają na podawaniu substancji czynnej domięśniowo w formie depot, która gwarantuje uwalnianie leku przez kilka tygodni. Według zaleceń zastrzyk powinien być podawany raz na 12 tygodni.

Zastrzyki antykoncepcyjne – zalety

Jednym z niewątpliwych plusów antykoncepcji tego typu jest brak konieczności pamiętania o regularnym przyjmowaniu tabletek czy też o zmianie plastrów antykoncepcyjnych w celu zapewnienia skutecznej ochrony przed zapłodnieniem. Zastrzyki muszą być przyjmowane raz na 3 miesiące, co daje 4 wizyty w roku przeprowadzone w tym celu. Dodatkowo antykoncepcja zawierająca w swoim składzie jedynie gestageny może być stosowana w okresie laktacji oraz u kobiet, u których antykoncepcja dwuskładnikowa jest przeciwwskazana np. ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy. Iniekcje z medroksyprogesteronu zapewniają również wysoką skuteczność ochrony, ocenianą według indeksu Pearla na 0,3 jako najniższy spodziewany oraz 4,0 jako rzeczywisty.

Powiązane produkty

Zastrzyki antykoncepcyjne – wady

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych, pomimo ich bezsprzecznej wygody oraz wysokiej skuteczności, związane jest również z pewnymi niedogodnościami. Ich stosowanie nie chroni przykładowo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, przy stosowaniu tego typu preparatów może dojść do nieregularnych krwawień miesięcznych lub ich całkowitego zaniknięcia. Z tego względu włączenie iniekcji z medroksyprogesteronu musi być za każdym razem poprzedzone konsultacją lekarską.

Jakie są skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych? Czy po zastrzykach się tyje?

Antykoncepcja w postaci zastrzyków wiąże się z możliwym wystąpieniem skutków ubocznych. Producenci oraz lekarze ginekolodzy podkreślają, że jej stosowanie przez dłuższy okres może skutkować rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Z tego względu ewentualne zajście w ciążę może być utrudnione nawet przez rok od rezygnacji z tego typu metody. Co więcej, medroksyprogesteron sprzyja również zwiększeniu masy ciała kobiety.

Oprócz tego wśród potencjalnych skutków ubocznych stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych wymienia się:

  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • jatrogenny zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • zmniejszenie gęstości kośćca,
  • spadek tolerancji glukozy.

Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?

Koszt jednego zastrzyku z medroksyprogesteronu to ok. 150 zł. Oznacza to, że miesięcznie kobieta musi przeznaczyć na antykoncepcję ok. 50 zł. Jest to więcej niż w przypadku najpopularniejszych tabletek dwuskładnikowych, gdzie koszt miesięcznej antykoncepcji zawiera się w przedziale 10–40 złotych. Jednak biorąc pod uwagę wygodę oraz fakt, że zastrzyki mogą być stosowane również w przypadku kobiet, u których występują przeciwwskazania do podawania estrogenów zawartych w antykoncepcji dwuskładnikowej, jest to niewielka różnica. Stosowanie iniekcji z medroksyprogesteronu w celach antykoncepcyjnych nie jest refundowane przez NFZ. Co ciekawe, lek ten w nieco innej dawce wykorzystywany jest również w onkologii w przypadku leczenia raka piersi oraz endometrium. W takiej sytuacji NFZ przewiduje refundację w momencie spełnienia odpowiednich kryteriów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij