Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?
Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.
Implant antykoncepcyjny to jeden z najrzadziej stosowanych sposobów regulacji urodzeń. Czas jego działania oraz wygoda użytkowania sprawiają jednak, że może stanowić dla niektórych kobiet interesującą opcję. Jak działa implant antykoncepcyjny oraz jakie są potencjalne skutki uboczne jego stosowania?
- Co to jest i jak działa implant antykoncepcyjny?
- Na jak długo wystarcza implant antykoncepcyjny?
- Implant antykoncepcyjny – zalety
- Implant antykoncepcyjny – wady
- Jakie są skutki uboczne implantów antykoncepcyjnych?
- Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?
Co to jest i jak działa implant antykoncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny należy do długodziałających metod antykoncepcyjnych. Jedyny dostępny implant w Polsce, który ma formę niewielkich rozmiarów pręcika, zawiera w swoim składzie etonogestrel. Implant umieszczany jest podskórnie, ok. 8–10 cm od łokcia od strony wewnętrznej ramienia ręki niedominującej. Po aplikacji w tej okolicy implant zaczyna uwalniać w odpowiednich stężeniach etonogestrel, który bezpośrednio wpływa na wydzielanie LH – hormonu luteinizującego (lutropiny), będącego jednym z głównych białek biorących udział w regulacji cyklu miesiączkowego. W związku ze swoim działaniem implant antykoncepcyjny zwiększa gęstość śluzu szyjkowego, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników, wpływa na strukturę endometrium, czyli błony śluzowej macicy, oraz ogranicza perystaltykę jajowodów. Implant antykoncepcyjny zaliczany jest – obok iniekcji antykoncepcyjnych oraz tzw. tabletki mini pill – do antykoncepcji jednoskładnikowej. Oznacza to, że nie zawiera w swoim składzie estrogenów, przez co mechanizm jego działania jest nieco odmienny.
Na jak długo wystarcza implant antykoncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny jest zakładany na okres trzech lat. Po tym czasie konieczna jest wymiana implantu, aby skuteczność antykoncepcji została zachowana. W przypadku kiedy kobieta decyduje się na implant po raz pierwszy lub przerwa od jego stosowania była dłuższa niż miesiąc, konieczne jest wykluczenie ciąży. Sama jego aplikacja powinna odbywać się między 1. a 5. dniem cyklu.
Implant antykoncepcyjny – zalety
Stosowanie implantu antykoncepcyjnego jako metody regulacji urodzeń niesie za sobą wiele korzyści.
Co więcej, metoda ta ze względu na substancję aktywną w swoim składzie może być stosowana u kobiet, u których istnieją przeciwwskazania do antykoncepcji dwuskładnikowej, a więc u tych ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, otyłych, palących papierosy czy też zmagających się z chorobami zwiększającymi krzepliwość krwi. Implant antykoncepcyjny jest również najskuteczniejszą znaną metodą antykoncepcyjną i cechuje się indeksem Pearla na poziomie 0,05 – zarówno rzeczywistym, jak i najniższym zakładanym. Dla porównania: dla tabletki dwuskładnikowej indeks rzeczywisty wynosi 8, a dla prezerwatywy – 13,9. Działanie implantu jest również w pełni odwracalne, a jego usunięcie jest możliwe w każdym momencie.
Implant antykoncepcyjny – wady
Pomimo wielu zalet implantów antykoncepcyjnych ich stosowanie wiąże się również z pewnymi potencjalnymi wadami. Przede wszystkim implant jest preparatem jednoskładnikowym, nie zawiera w swoim składzie estrogenów ograniczających niepożądane skutki jego działania, takie jak np. zespół napięcia przedmiesiączkowego, powodowane przez gestageny. Z wiadomych względów nie chroni on również partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a w celu uniknięcia zakażenia konieczne jest dodatkowo stosowanie prezerwatyw. Dla wielu kobiet przeszkodą może być również wysoka cena implantu oraz jego założenia.
Jakie są skutki uboczne implantów antykoncepcyjnych?
Jednym z najważniejszych skutków ubocznych stosowania tego typu metody antykoncepcyjnej jest potencjalna zmiana występowania krwawień miesięcznych – od ich nieregularnego pojawiania się do nawet całkowitego zaniknięcia. Nie da się jednak przewidzieć przed aplikacją implantu, jak będzie to wyglądać u danej kobiety.
Ponadto stosowanie implantów antykoncepcyjnych wiązać się może z wystąpieniem:
- zakażeń pochwy,
- nasilonego trądziku,
- bólów głowy,
- skórnej reakcji miejscowej na skutek aplikacji implantu,
- wzrostu masy ciała,
- tkliwości piersi.
Z tego względu przed zdecydowaniem się na implant antykoncepcyjny konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który w oparciu o wywiad oraz posiadaną wiedzę medyczną ustali, czy ta forma antykoncepcji jest bezpieczna dla kobiety.
Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?
Koszt wszczepienia implantu antykoncepcyjnego waha się między 1000–1300 zł. Choć wydawać się to może sporym wydatkiem, po przeliczeniu okazuje się, że miesięczny koszt tego typu antykoncepcji jest zbliżony do preparatów doustnych, a dodatkowo cechuje się znacznie większą wygodą dla kobiety. W Polsce implant antykoncepcyjny nie jest refundowany, a jego założenie odbywa się jedynie w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.