Lekarz zxakłada pacjentce implant antykocepcyjny
Maciej Toczek

Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Implant antykoncepcyjny to jeden z najrzadziej stosowanych sposobów regulacji urodzeń. Czas jego działania oraz wygoda użytkowania sprawiają jednak, że może stanowić dla niektórych kobiet interesującą opcję. Jak działa implant antykoncepcyjny oraz jakie są potencjalne skutki uboczne jego stosowania?

  1. Co to jest i jak działa implant antykoncepcyjny?
  2. Na jak długo wystarcza implant antykoncepcyjny?
  3. Implant antykoncepcyjny – zalety
  4. Implant antykoncepcyjny – wady
  5. Jakie są skutki uboczne implantów antykoncepcyjnych?
  6. Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?

Co to jest i jak działa implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny należy do długodziałających metod antykoncepcyjnych. Jedyny dostępny implant w Polsce, który ma formę niewielkich rozmiarów pręcika, zawiera w swoim składzie etonogestrel. Implant umieszczany jest podskórnie, ok. 8–10 cm od łokcia od strony wewnętrznej ramienia ręki niedominującej. Po aplikacji w tej okolicy implant zaczyna uwalniać w odpowiednich stężeniach etonogestrel, który bezpośrednio wpływa na wydzielanie LH – hormonu luteinizującego (lutropiny), będącego jednym z głównych białek biorących udział w regulacji cyklu miesiączkowego. W związku ze swoim działaniem implant antykoncepcyjny zwiększa gęstość śluzu szyjkowego, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników, wpływa na strukturę endometrium, czyli błony śluzowej macicy, oraz ogranicza perystaltykę jajowodów. Implant antykoncepcyjny zaliczany jest – obok iniekcji antykoncepcyjnych oraz tzw. tabletki mini pill – do antykoncepcji jednoskładnikowej. Oznacza to, że nie zawiera w swoim składzie estrogenów, przez co mechanizm jego działania jest nieco odmienny.

Sprawdź, jakie leki hormonalne na receptę znajdziesz na DOZ.pl

Na jak długo wystarcza implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny jest zakładany na okres trzech lat. Po tym czasie konieczna jest wymiana implantu, aby skuteczność antykoncepcji została zachowana. W przypadku kiedy kobieta decyduje się na implant po raz pierwszy lub przerwa od jego stosowania była dłuższa niż miesiąc, konieczne jest wykluczenie ciąży. Sama jego aplikacja powinna odbywać się między 1. a 5. dniem cyklu.

Implant antykoncepcyjny – zalety

Stosowanie implantu antykoncepcyjnego jako metody regulacji urodzeń niesie za sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim przez cały okres trzech lat nie jest wymagane, aby kobieta pamiętała o regularnym przyjmowaniu antykoncepcji, jak ma to miejsce w przypadku preparatów doustnych lub plastrów antykoncepcyjnych, co czyni tę metodę niezwykle wygodną.

Co więcej, metoda ta ze względu na substancję aktywną w swoim składzie może być stosowana u kobiet, u których istnieją przeciwwskazania do antykoncepcji dwuskładnikowej, a więc u tych ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, otyłych, palących papierosy czy też zmagających się z chorobami zwiększającymi krzepliwość krwi. Implant antykoncepcyjny jest również najskuteczniejszą znaną metodą antykoncepcyjną i cechuje się indeksem Pearla na poziomie 0,05 – zarówno rzeczywistym, jak i najniższym zakładanym. Dla porównania: dla tabletki dwuskładnikowej indeks rzeczywisty wynosi 8, a dla prezerwatywy – 13,9. Działanie implantu jest również w pełni odwracalne, a jego usunięcie jest możliwe w każdym momencie.

Powiązane produkty

Implant antykoncepcyjny – wady

Pomimo wielu zalet implantów antykoncepcyjnych ich stosowanie wiąże się również z pewnymi potencjalnymi wadami. Przede wszystkim implant jest preparatem jednoskładnikowym, nie zawiera w swoim składzie estrogenów ograniczających niepożądane skutki jego działania, takie jak np. zespół napięcia przedmiesiączkowego, powodowane przez gestageny. Z wiadomych względów nie chroni on również partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a w celu uniknięcia zakażenia konieczne jest dodatkowo stosowanie prezerwatyw. Dla wielu kobiet przeszkodą może być również wysoka cena implantu oraz jego założenia.

Jakie są skutki uboczne implantów antykoncepcyjnych?

Jednym z najważniejszych skutków ubocznych stosowania tego typu metody antykoncepcyjnej jest potencjalna zmiana występowania krwawień miesięcznych – od ich nieregularnego pojawiania się do nawet całkowitego zaniknięcia. Nie da się jednak przewidzieć przed aplikacją implantu, jak będzie to wyglądać u danej kobiety.

Ponadto stosowanie implantów antykoncepcyjnych wiązać się może z wystąpieniem:

Z tego względu przed zdecydowaniem się na implant antykoncepcyjny konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który w oparciu o wywiad oraz posiadaną wiedzę medyczną ustali, czy ta forma antykoncepcji jest bezpieczna dla kobiety.

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Czy jest refundowany przez NFZ?

Koszt wszczepienia implantu antykoncepcyjnego waha się między 1000–1300 zł. Choć wydawać się to może sporym wydatkiem, po przeliczeniu okazuje się, że miesięczny koszt tego typu antykoncepcji jest zbliżony do preparatów doustnych, a dodatkowo cechuje się znacznie większą wygodą dla kobiety. W Polsce implant antykoncepcyjny nie jest refundowany, a jego założenie odbywa się jedynie w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.

  1. prof. dr hab. n. med. Grzegorz H. Bręborowicz, Ginekologia Tom 2, Warszawa 2020.
  2. Paula Adams Hillard, MD, Długo działające odwracalne metody antykoncepcji: implanty i wkładki wewnątrzmaciczne, Ginekologia po Dyplomie 2019, 1.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.