Bezpieczny seks — obalamy mity
Dominika Bagińska

Bezpieczny seks — obalamy mity

Mimo szalonego tempa rozwoju technologii nasza cywilizacja nadal nie poradziła sobie z podstawową potrzebą świadomego człowieka — antykoncepcją. Nieprawdziwe informacje wciąż straszą kobiety i zniechęcają do współżycia. Pora na prawdę.

O tym, jaka metoda zapobiegania ciąży jest dla nas najlepsza, zawsze powinnyśmy zdecydować same, ale w porozumieniu z ginekologiem. — Kobieta, która dokonuje takiego wyboru zgodnie ze swoim odczuciem i światopoglądem, będzie potem bardziej konsekwentna w stosowaniu określonej metody — mówi dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog, położnik. Bywa, że mamy złe doświadczenie z którąś z metod i, ulegając niekoniecznie wiarygodnej informacji z internetu, wolimy ryzykować, niczego nie stosując. Liczymy na łut szczęścia. Oto kilka najpopularniejszych mitów. 

1. Antykoncepcja hormonalna powoduje tycie i wiele innych dolegliwości

Mit mający źródła w latach 60., gdy pierwsze tabletki zawierały potężne dawki hormonów, co mogło powodować częściej skutki uboczne. Najnowsze preparaty zawierają o wiele mniejsze dawki hormonów o udowodnionej klinicznie skuteczności działania. — Większość moich pacjentek nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Są jednak takie, które mogą miewać bóle piersi, bóle głowy oraz plamienia. Zwykle dzieje się tak w pierwszych trzech miesiącach stosowania, potem wszystko mija. Choć u pewnej grupy kobiet nieprzyjemne objawy nie ustępują — zwłaszcza plamienie. Wówczas konieczna jest inna, hormonalna metoda antykoncepcji lub zmiana dawki hormonów — mówi dr Mazurek. Z kolei lekarz ginekolog Nicole Sochacki-Wójcicka, autorka strony Mama Ginekolog, uspokaja, że nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby tycie wynikające ze stosowania hormonalnej antykoncepcji. 

2. Jedynie pigułki działają 

Mit. Jak wynika z zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, przyszłością kobiecej antykoncepcji jest ta długoterminowa, np. w postaci nowoczesnej hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej (nazywanej wewnątrzmacicznym systemem hormonalnym) lub implantu podskórnego — gwarantuje utrzymanie stałego, równego poziomu stężenia hormonów, a więc i znacznie dłuższe działanie (około pięciu lat). Wyklucza się tu możliwość obniżenia skuteczności przez niewłaściwe stosowanie.

Polecane dla Ciebie

2. Trzeba robić przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych 

Mit. Obecnie mamy tabletki, które zostały tak zaprojektowane, by eliminowały ryzyko pomyłki w zażywaniu (co jest niebezpieczne, bo może dojść do niechcianej ciąży). W opakowaniu jest 28 tabletek (tyle, ile trwa cały cykl miesiączkowy). Jednak cztery ostatnie tabletki lub ostatnie siedem nie zawierają hormonów — to tabletki z placebo. Łykamy je, by zachować ciągłość zażywania, ale w tym czasie następuje krwawienie. Uwaga! W sprzedaży nadal są dostępne tabletki starszej generacji — po 21 tabletek. W tym przypadku po skończeniu opakowania robimy siedmiodniową przerwę, zanim rozpoczniemy następne. Natomiast robienie przerw, np. raz w roku, w zażywaniu tabletek jest pozbawione sensu, gdyż nie ma dodatniego wpływu na zdrowie. Potwierdza to Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Nieuzasadnione przerwy w stosowaniu antykoncepcji mogą być powodem zajścia w niechcianą ciążę. 

3. Długotrwała antykoncepcja hormonalna utrudnia macierzyństwo 

Mit. Powrót do płodności po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zależy od wielu czynników, np. wieku kobiety. Hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej nie kumulują się w organizmie. Dlatego płodność powraca do normy między pierwszym a trzecim cyklem miesiączkowym u około 90 proc. kobiet.

Zdarza się nawet, że płodność jest większa, np następuje owulacja z dwóch jajników, co zwiększa szanse na ciążę mnogą.

4.Tabletki antykoncepcyjne powodują raka 

Prawda i nieprawda. Jak informuje na swojej stronie internetowej Mama Ginekolog Nicole Sochacki-Wójcicka, ginekolog położnik, antykoncepcja hormonalna zdecydowanie zmniejsza ryzyko raka jajnika i raka trzonu macicy. Jednak nieznacznie zwiększa ryzyko raka piersi. Mimo to taka antykoncepcja zmniejsza śmiertelność. Kobiety, które ją stosują, są pod stałą opieką medyczną, większą niż kobiety niestosujące antykoncepcji hormonalnej — uważa dr Sochacki-Wójcicka.

5. Stosowanie antykoncepcji na receptę obniża libido 

Mit. Według dr Nicole Sochacki-Wójcickiej antykoncepcja hormonalna sprawia, że kobiety chętnie współżyją, bo nie obawiają się ciąży. Z drugiej strony stan hormonalny, w który zostają wprowadzone, nie jest tym najbardziej seksualnie kulminacyjnym. Brak bowiem wzrostu libido, który naturalnie pojawia się podczas owulacji. Nie jest to jednak powszechne, a na libido, według dr Wójcickiej, mają wpływ czynniki psychologiczne. Czyli zakochanie i podniecenie.

7. Picie alkoholu obniża skuteczność tabletek 

Mit. Sam alkohol nie ma potencjalnego wpływu na wchłanianie i działanie tabletki. Jednak nadużycie napojów wyskokowych może skutkować torsjami (zatrucie alkoholem, zależne od indywidualnej tolerancji), a to może zmniejszyć wchłanianie leku. Jeśli wydarzy się to po sześciu godzinach od zażycia, ochrona jest całkowita. Jeśli wcześniej — należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę) do końca cyklu. Ta sama zasada dotyczy biegunki czy stosowania antybiotyków (obniżają działanie tabletek) oraz leków przeciwpadaczkowych (modyfikują wchłanianie). Podobnie gdy zapomnimy zażyć tabletkę — jeśli minęło ponad sześć godzin, zażywamy zapomnianą dawkę i zabezpieczamy się dodatkowo. W przypadku tzw. minipigułki (mała dawka hormonów) czas ten skraca się do dwóch godzin — wyjaśnia dr Marzena Mazurek. 

8. Środki bez recepty nie są godne uwagi 

To nieprawda. W badaniu seksualności Polaków prof. Izdebskiego z 2017 roku 74 proc. ankietowanych odpowiedziało, że stosuje metody mechaniczne, tj. prezerwatywy, bo są one łatwo dostępne, a ich cena jest stosunkowo niska. Jednak, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, taka metoda antykoncepcji nie jest wysoce skuteczna. Natomiast może stanowić dobre wsparcie dla innych metod antykoncepcji, zwiększając sumaryczną skuteczność. Ale przede wszystkim jest ważną ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Inne środki mechaniczne bez recepty: środki plemnikobójcze, gąbki, krążki, błony czy wkładki, są w Polsce dostępne wyłącznie w sprzedaży internetowej. Ich skuteczność jest dość niska. Stosowanie natomiast wymaga ściśle określonych reguł. U niektórych pacjentek środki te mogą mieć działanie drażniące, pojawiają się przejściowe stany zapalne pochwy. Warto wówczas zaopatrzyć się w tabletki dopochwowe (np. z probiotykami i kwasem hialuronowym), wspomagające utrzymanie fizjologicznego pH i hamujące rozwój bakterii chorobotwórczych. 

9. Lubrykanty niszczą prezerwatywę 

Mit. Nie ma żadnych dowodów na to, by nawilżające preparaty intymne rozpuszczały lateks, z którego wykonane są prezerwatywy. Dr Mazurek podkreśla, że wręcz godne polecenia są takie prezerwatywy, które zawierają lubrykant, bo to znacząco podnosi jakość współżycia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij