Zioła latem – na co uważać?
Agnieszka Szałańska

Zioła latem – na co uważać?

Moda na powrót do natury powoduje, że stosowanie ziół w celach zdrowotnych i upiększających zyskuje coraz więcej zwolenników. Warto pamiętać, że zawarte w ziołach związki chemiczne nie pozostają obojętne dla organizmu, a niekiedy wykazują na niego negatywny wpływ – niektóre zioła mają właściwości fotouczulające. Przed wyjazdem na urlop dobrze wiedzieć, które z nich mogą powodować poparzenia słoneczne.

Fototoksyczność – co to takiego?

Fototoksyczność to cecha niektórych związków i substancji chemicznych, często będących składnikami ziół stosowanych na co dzień. Właściwości fotouczulające powodują zwiększoną wrażliwość komórek na promieniowanie świetlne i wywołują objawy u osób ze swoistą nadwrażliwością na te związki. Jeśli wiesz o takiej nadwrażliwości lub masz bardzo jasną karnację i regularnie pijesz napary lub stosujesz kosmetyki zawierające niektóre zioła, wystawienie skóry na słońce może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami – bólem, zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet silną reakcją alergiczną manifestującą się jako wyprysk fotoalergiczny lub fototoksyczny. Według aktualnego stanu wiedzy fototoksyczne są niektóre zioła, a także niektóre antybiotyki (np. tetracykliny) czy niektóre leki, np. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen). Współczesna medycyna wykorzystuje właściwości fotouczulające roślin i leków w terapii bielactwa i niektórych nowotworów skóry.

Fototoksyczne zioła – uważaj na dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny jest jedną z najlepiej poznanych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Jedną z jego właściwości jest regulacja poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Olej z dziurawca, stosowany zewnętrznie, ma właściwości antyseptyczne, działa na skórę przeciwzapalnie i gojąco. Jedną z substancji aktywnych w zielu dziurawca jest hiperycyna – to czerwony barwnik odpowiedzialny za jego fototoksyczność. Hiperycyna zwiększa wrażliwość komórek na promieniowanie UV, jeśli więc regularnie stosujesz dziurawiec, przed wyjściem na słońce koniecznie posmaruj się kremem z wysokim filtrem, a najlepiej w ogóle unikaj opalania. Rozwiązaniem może być też zrezygnowanie na jakiś czas z przyjmowania dziurawca – jego fototoksyczne działanie znika w ciągu kilku dni.

Powiązane produkty

Furanokumaryna – fotouczulający związek chemiczny

Jeśli obawiasz się poparzeń słonecznych, zwróć uwagę, czy w twojej diecie lub kosmetykach nie ma ziół i przypraw zawierających furanokumarynę.

To organiczny związek chemiczny pochodzenia roślinnego, który wykazuje właściwości fotouczulające. Znajdziesz go przede wszystkim w aminku większym, a także w korzeniu arcydzięgla i lubczyku, owocach kminku lub rucie. Furanokumaryna znajduje się także w popularnych warzywach korzeniowych – pasternaku, selerze, a także w naci pietruszki i w koperku. Nie oznacza to jednak, że musisz zupełnie zrezygnować z tych warzyw i ziół – jeśli planujesz długie opalanie, ogranicz ich spożywanie, obowiązkowo stosuj kremy i emulsje z filtrem, a najbardziej narażone części ciała, takie jak twarz, ramiona i dekolt, staraj się osłaniać cienkim ubraniem. Najważniejsze jest, aby dokładnie obserwować swoje ciało i w razie czego w porę zareagować, aby przyjemny urlop nie zamienił się w walkę z bolesnymi poparzeniami słonecznymi.

Nagietek, rumianek i stokrotka – zioła alergizujące

Poza hiperycyną i furanokumaryną właściwości fototoksyczne wykazują także seskwiterpeny laktonowe, będące składnikami olejków eterycznych oraz żywic niektórych roślin i kwiatów. Odpowiadają za ich gorzki smak. Do roślin tych należą: rumianek (przeciwzapalny, przeciwalergiczny), nagietek (przeciwzapalny, gojący), stokrotka, arnika (przeciwzapalna, wzmacnia naczynia krwionośne), krwawnik (przeciwzapalny, przeciwkrwotoczny), wrotycz (przeciwpasożytniczy). Seskwiterpeny laktonowe występują też w niewielkich ilościach w sałacie i cykorii.

Zioła latem – tak, ale z rozwagą

Efekty fototoksycznego działania niektórych ziół mogą być bardzo nieprzyjemne, dlatego warto stosować odpowiednią profilaktykę. W czasie słonecznej pogody lepiej zrezygnować ze stosowania niektórych ziół – będzie to najlepsze zabezpieczenie przed niechcianymi poparzeniami słonecznymi.

Nie zapominaj o kremie z filtrem – jest absolutnie obowiązkowy! Promieniowanie UV jest szkodliwe dla wszystkich naszych komórek, nie tylko tych poddanych działaniu substancji fotouczulających. Niezabezpieczona skóra, poza poparzeniami, narażona jest na szybsze starzenie, a nawet nowotwory. Jeśli planujesz długie przebywanie na słońcu, pamiętaj również o nakryciu głowy. Możesz dodatkowo osłonić ramiona, które są bardzo wrażliwe na poparzenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia na gluten – fakty i mity. Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji glutenu?

    Coraz więcej osób przechodzi na dietę bezglutenową. Bez wskazań lekarza, bez potwierdzonej alergii na gluten, profilaktycznie, „dla zdrowia”. Czy gluten faktycznie jest tak niebezpieczny dla zdrowia, jak mogłoby się wydawać? Czy warto z niego rezygnować, jeśli nie stwierdzono u nas żadnej alergii na gluten? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Zioła na włosy – postaw na naturalną pielęgnację!

    Wakacje to okres, w którym włosy narażone są na przesuszenie i uszkodzenia m.in. przez palące słońce, słoną wodę, zmianę temperatur oraz zabiegi fryzjerskie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie zioła na włosy, aby w naturalny sposób zadbać o ich kondycję.

  • Niedobór magnezu — wszystko, co musisz wiedzieć

    Nie można spać, bo w nocy budzą bolesne skurcze? Czasem występuje mimowolne drżenie powieki? A może obecne są problemy z koncentracją i towarzyszące uczucie rozdrażnienia? To mogą być pierwsze objawy niedoboru magnezu. Jak do niego nie dopuścić?

  • Olejki eteryczne do aromaterapii

    Od wieków w medycynie naturalnej z powodzeniem stosowane są olejki eteryczne do aromaterapii. Substancje w nich zawarte mają wiele prozdrowotnych właściwości – ukoją zszargane nerwy, złagodzą bóle głowy, a nawet pomogą w walce z depresją. Poznaj właściwości olejków eterycznych do aromaterapii i ich zastosowanie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl