Plamy na skórze u kobiety cierpiącej na bielactwo nabyte
Natalia Bień

Bielactwo nabyte – objawy, leczenie, przyczyny

O bielactwie mówimy wtedy, gdy na skórze pojawiają się pojedyncze lub liczne odbarwione plamy. Schorzenie to zazwyczaj ma charakter przewlekły i występuje na całym świecie z jednakową częstością u dzieci i dorosłych. Dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Do znanych postaci cierpiących na tę przypadłość należał Michael Jackson. Jego porcelanowa skóra oraz nieodłączne elementy garderoby w postaci kapelusza, okularów i rękawiczek stanowiły konsekwencje niezwykle niebezpiecznego zabiegu depigmentacji skóry.

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba dermatologiczna charakteryzująca się powstawaniem odbarwionych plam na skórze. Przebieg choroby jest zróżnicowany – u części pacjentów ograniczony do jednego lub kilku ognisk o małej średnicy, ale może również szybko postępować, zajmując rozległe obszary skóry.

Co to jest bielactwo nabyte?

Bielactwo nabyte (ICD 10 – L80) jest przewlekłą chorobą skóry objawiającą się obecnością odbarwionych plam pozbawionych prawidłowych komórek barwnikowych – melanocytów oraz barwnika – melaniny. Choroba ta może również dotyczyć paznokci (wybielenie płytki paznokciowej lub obecność białych przebarwień na paznokciach), skóry owłosionej głowy (obecność siwych włosów) oraz błon śluzowych. Schorzenie to stwierdza się u 0.5% populacji z jednakową częstością u obu płci. Zazwyczaj bielactwo nabyte rozwija się do 20 roku życia, ale w części przypadków pierwsze zmiany skórne mogą pojawić się w każdym wieku.

Co jest przyczyną bielactwa?

Wielu chorych zadaje sobie pytanie: Czy bielactwo nabyte jest dziedziczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jedynie w 15-30% przypadków bielactwa krewni I stopnia również chorują, jednak według ogólnie przyjętej teorii dziedziczone czynniki genetyczne mogą mieć częściowy wpływ na rozwój tej choroby.

Etiopatogeneza tego schorzenia nie jest nadal do końca poznana, ale obecnie najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest wieloczynnikowy mechanizm – pacjenci z genetyczną predyspozycją pod wpływem czynników środowiskowych mogą rozwinąć zmiany skórne. Do zewnętrznych czynników predysponujących do rozwoju lub zaostrzenia bielactwa zaliczamy:

  • stres psychiczny,
  • infekcje o ciężkim przebiegu,
  • urazy skóry,
  • ciążę,
  • okres dojrzewania.
Dowiedz się, czym jest bielactwo wrodzone na DOZ.pl

Czy da się zatrzymać bielactwo?

Czy można wyleczyć się z bielactwa? Niestety lekarzom ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć przebiegu choroby, jak również odpowiedzi pacjentów na zastosowane leczenie. Bielactwo nabyte może przybierać łagodne postacie ograniczone do kilku odbarwionych plam o małej średnicy, jednak może również przybierać formę rozległego zajęcia skóry. Bielactwo nabyte dzielimy na trzy typy: segmentalne, niesegmentalne oraz bielactwo niesklasyfikowane.

Bielactwo niesegmentalne może rozpocząć się w każdym wieku (częściej dorosłym), towarzyszy mu dodatni wywiad osobniczy lub rodzinny w kierunku chorób autoimmunologicznych (najczęściej autoimmunologiczna choroba tarczycy). Zmiany powstają w miejscach urazów, częściej występują nawroty choroby, a leczenie chirurgiczne cechuje się niewielką skutecznością. Bielactwo segmentalne zazwyczaj rozpoczyna się w wieku dziecięcym nagłym początkiem, ale później przebieg choroby jest stabilny. Zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj jednostronnie, w większości przypadków dotyczą twarzy i włosów. W tej odmianie leczenie chirurgiczne cechuje się dużą skutecznością.

Powiązane produkty

Bielactwo nabyte – objawy

Charakterystyczne dla bielactwa zmiany skórne to ostro odgraniczone odbarwienia z przebarwieniami na obwodzie. Powstają one w wyniku zaburzenia melanogenezy, czyli wytwarzania barwnika – melaniny – w skórze oraz niszczenia melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę. Melanina znajduje się również we włosach, dlatego w obrębie plam bielaczych są one zazwyczaj siwe. Zmiany w przebiegu bielactwa początkowo są niewielkie, ale mają tendencję do powiększania się i zlewania w większe ogniska.

Bielactwo wykazuje predylekcje do pojawiania się w takich miejscach, jak głowa, szyja, grzbiety rąk i stóp, okolice narządów płciowych, naturalnych otworów ciała czy dołów pachowych, jednak zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele.

Bielactwo nabyte u dzieci zwykle zajmuje mniej niż 20% powierzchni skóry, a oprócz typowych okolic, jak głowa czy szyja, często bywa zajęta okolica pieluszkowa u niemowląt. Czasami występowanie znamiona Suttona, czyli znamiona barwnikowego otoczonego odbarwioną obwódką, może być jednym z pierwszych objawów bielactwa.

Bielactwo nabyte – rozpoznanie

Obraz kliniczny oraz dobrze zebrany wywiad zazwyczaj wystarczą do rozpoznania bielactwa nabytego. W wątpliwych przypadkach można zastosować lampę Wooda (w szczególności u osób o bardzo jasnej karnacji, gdzie ciężko rozgraniczyć ogniska bielactwa od skóry zdrowej) lub biopsję zmienionej chorobowo skóry.

Bielactwo nabyte – jak leczyć?

Nie ma jednego leku na bielactwo nabyte, jednak żaden z nich nie gwarantuje uzyskania repigmentacji plam bielaczych. Największy wpływ na uzyskanie lepszych efektów ma szybkie wprowadzenie leczenia, dotyczy to zwłaszcza pierwszych 6 tygodni od pojawienia się ognisk. Dostępne obecnie metody obejmują: leczenie miejscowe, ogólne, fototerapię, laseroterapię, procedury chirurgiczne, metody kosmetyczne (kamuflaż) oraz leczenie wspomagające.

Pacjenci powinni mieć świadomość, że większość leków stosowanych w terapii bielactwa jest używana off-label, czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi leków. Krem na bielactwo nabyte (glikokortykosteroid lub inhibitor kalcyneuryny), czyli leczenie miejscowe, możemy zastosować w przypadku ograniczonych zmian skórnych. Gdy zmiany są bardziej rozległe, metodą z wyboru jest fototerapia na całą skórę. Połączenie fototerapii i leczenia miejscowego często daje lepsze efekty niż powyższe metody użyte w monoterapii. Metody chirurgiczne – przeszczepy tkankowe i komórkowe – zarezerwowane są dla pacjentów ze stabilną postacią choroby (brak progresji zmian skórnych przez co najmniej pół roku) opornych na inne formy leczenia. Bardzo ważnym aspektem tej choroby jest również jej wpływ na obniżenie jakości życia pacjentów, dlatego w przypadku przewlekłego obniżenia nastroju czy zaniżonej samooceny warto rozważyć konsultację psychiatryczną i psychologiczną.

  1. Czajkowski R., Placek W., Flisiak I. et al. Vitiligo. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny”. 2019;106(1):1-15. doi:10.5114/dr.2019.83440.
  2. Czarnecka-Operacz M., Dermatologia w praktyce, cz.I. PZWL. 2018(1):120-148.
  3. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL. 2016(1):434-436.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij