×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lecząc depresję uważaj na dziurawca

Stosujemy coraz więcej suplementów diety, od multiwitamin po ziołowe herbaty czy olejki, często zapominając, że te z pozoru niewinne specyfiki mogą wchodzić w interakcje z lekami i obniżać ich skuteczność. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest dziurawiec, który potrafi polepszyć, ale też pogorszyć skutki terapii antydepresyjnej.

Depresja to zjawisko obecne w naszej rzeczywistości na ogromną skalę - zgodnie z najnowszymi danymi, na zaburzenia psychiczne różnego typu cierpieć może nawet 7,5 miliona Polaków. W 2016 roku liczba poradni zdrowia psychicznego mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia wyniosła aż 1,2 mln, natomiast w latach 2008-16 sprzedaż leków antydepresyjnych wzrosła aż o 20 procent. Właśnie dlatego każdą terapię lekami psychotropowymi należy dokładnie skonsultować z lekarzem pod kątem ewentualnych konfliktów z innymi preparatami. W tym wypadku szczególną uwagę powinno się przykładać do suplementów zawierających dziurawiec. Jak na łamach Gazety Wyborczej przekonuje dr Mariusz Stępień z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dziurawiec bywa stosowany w terapii antydepresyjnej, ponieważ jego działanie rzeczywiście łagodzi jej objawy, choć w sposób nieporównywalny z typowymi preparatami na depresję. Błędem byłoby jednak wspomaganie terapii suplementami na jego bazie. 

Dziurawiec a zespół serotoninowy

Dziurawiec pomoże na depresję, jeśli będzie stosowany samodzielnie. Gdy jednak połączymy go z fluoksetyną (wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI), popularnym lekiem antydepresyjnym, efekt będzie odwrotny do zamierzonego, zwłaszcza jeśli przyjmiemy dużą dawkę preparatu z dziurawcem. Fluoksetyna i dziurawiec w połączeniu mogą doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, który wiąże się z nadmiernym stężeniem serotoniny w organizmie. Jest to rzadkie, ale gwałtownie przebiegające schorzenie, które, zgodnie z badaniami, daje objawy w ciągu 24 godzin od przyjęcia leków działających konfliktowo. 

W wyniku zespołu można odczuwać przyspieszony oddech, wzrost temperatury ciała, nudności, biegunkę, dreszcze czy sztywność mięśni. Schorzenie wpływa także na zmiany stanu psychicznego, pogłębiając uczucie lęku i niepokoju, może również wywoływać zaburzenia świadomości. 

Właściwości dziurawca

Dziurawiec jest ziołem o wszechstronnym działaniu, na które zwrócono uwagę już w średniowieczu. Za jego antydepresyjne właściwości odpowiada obecna w nim hipertyna, czyli barwnik, który nadaje kwiatom dziurawca charakterystyczny, intensywnie żółty kolor. Ma ona także inne zastosowanie – zwiększa wrażliwość skóry na słońce, co może grozić oparzeniem, a dodatkowo osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. 

Poza tym dziurawca powszechnie stosuje się na wszelkie dolegliwości związane z układem trawiennym, ale nie tylko, ponieważ:

•    Łagodzi objawy niestrawności
•    Pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych
•    Zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie
•    Zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej
•    Działa przeciwmiażdżycowo
•    Pomaga w stanach zapalnych
•    Działa rozkurczowo i moczopędnie
•    Koi skórę dotkniętą oparzeniem lub odmrożeniem 
•    Wspomaga leczenie trudno gojących się ran

W razie poczucia lekkiego niepokoju, wyczerpania nerwowego lub obniżenia nastroju, warto przygotować filiżankę naparu z dziurawca i wypić ją tuż przed snem.

Preparatów na bazie dziurawca nie mogą przyjmować dzieci poniżej 7. roku życia, a także kobiety w ciąży i osoby z ciężkim uszkodzeniem wątroby bądź nerek, fotoalergią i wysoką gorączką. 

Podziel się: