Lecząc depresję uważaj na dziurawca
Depresja to zjawisko obecne w naszej rzeczywistości na ogromną skalę - zgodnie z najnowszymi danymi, na zaburzenia psychiczne różnego typu cierpieć może nawet 7,5 miliona Polaków. W 2016 roku liczba poradni zdrowia psychicznego mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia wyniosła aż 1,2 mln, natomiast w latach 2008-16 sprzedaż leków antydepresyjnych wzrosła aż o 20 procent. Właśnie dlatego każdą terapię lekami psychotropowymi należy dokładnie skonsultować z lekarzem pod kątem ewentualnych konfliktów z innymi preparatami. W tym wypadku szczególną uwagę powinno się przykładać do suplementów zawierających dziurawiec. Jak na łamach Gazety Wyborczej przekonuje dr Mariusz Stępień z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dziurawiec bywa stosowany w terapii antydepresyjnej, ponieważ jego działanie rzeczywiście łagodzi jej objawy, choć w sposób nieporównywalny z typowymi preparatami na depresję. Błędem byłoby jednak wspomaganie terapii suplementami na jego bazie.
Dziurawiec a zespół serotoninowy
Dziurawiec pomoże na depresję, jeśli będzie stosowany samodzielnie. Gdy jednak połączymy go z fluoksetyną (wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI), popularnym lekiem antydepresyjnym, efekt będzie odwrotny do zamierzonego, zwłaszcza jeśli przyjmiemy dużą dawkę preparatu z dziurawcem. Fluoksetyna i dziurawiec w połączeniu mogą doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, który wiąże się z nadmiernym stężeniem serotoniny w organizmie. Jest to rzadkie, ale gwałtownie przebiegające schorzenie, które, zgodnie z badaniami, daje objawy w ciągu 24 godzin od przyjęcia leków działających konfliktowo.
W wyniku zespołu można odczuwać przyspieszony oddech, wzrost temperatury ciała, nudności, biegunkę, dreszcze czy sztywność mięśni. Schorzenie wpływa także na zmiany stanu psychicznego, pogłębiając uczucie lęku i niepokoju, może również wywoływać zaburzenia świadomości.
Właściwości dziurawca
Dziurawiec jest ziołem o wszechstronnym działaniu, na które zwrócono uwagę już w średniowieczu. Za jego antydepresyjne właściwości odpowiada obecna w nim hipertyna, czyli barwnik, który nadaje kwiatom dziurawca charakterystyczny, intensywnie żółty kolor. Ma ona także inne zastosowanie – zwiększa wrażliwość skóry na słońce, co może grozić oparzeniem, a dodatkowo osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych.
Poza tym dziurawca powszechnie stosuje się na wszelkie dolegliwości związane z układem trawiennym, ale nie tylko, ponieważ:
• Łagodzi objawy niestrawności
• Pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych
• Zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie
• Zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej
• Działa przeciwmiażdżycowo
• Pomaga w stanach zapalnych
• Działa rozkurczowo i moczopędnie
• Koi skórę dotkniętą oparzeniem lub odmrożeniem
• Wspomaga leczenie trudno gojących się ran
W razie poczucia lekkiego niepokoju, wyczerpania nerwowego lub obniżenia nastroju, warto przygotować filiżankę naparu z dziurawca i wypić ją tuż przed snem.