Lecząc depresję uważaj na dziurawca
Katarzyna Szulik

Lecząc depresję uważaj na dziurawca

Stosujemy coraz więcej suplementów diety, od multiwitamin po ziołowe herbaty czy olejki, często zapominając, że te z pozoru niewinne specyfiki mogą wchodzić w interakcje z lekami i obniżać ich skuteczność. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest dziurawiec, który potrafi polepszyć, ale też pogorszyć skutki terapii antydepresyjnej.

Depresja to zjawisko obecne w naszej rzeczywistości na ogromną skalę - zgodnie z najnowszymi danymi, na zaburzenia psychiczne różnego typu cierpieć może nawet 7,5 miliona Polaków. W 2016 roku liczba poradni zdrowia psychicznego mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia wyniosła aż 1,2 mln, natomiast w latach 2008-16 sprzedaż leków antydepresyjnych wzrosła aż o 20 procent. Właśnie dlatego każdą terapię lekami psychotropowymi należy dokładnie skonsultować z lekarzem pod kątem ewentualnych konfliktów z innymi preparatami. W tym wypadku szczególną uwagę powinno się przykładać do suplementów zawierających dziurawiec. Jak na łamach Gazety Wyborczej przekonuje dr Mariusz Stępień z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dziurawiec bywa stosowany w terapii antydepresyjnej, ponieważ jego działanie rzeczywiście łagodzi jej objawy, choć w sposób nieporównywalny z typowymi preparatami na depresję. Błędem byłoby jednak wspomaganie terapii suplementami na jego bazie. 

Dziurawiec a zespół serotoninowy

Dziurawiec pomoże na depresję, jeśli będzie stosowany samodzielnie. Gdy jednak połączymy go z fluoksetyną (wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI), popularnym lekiem antydepresyjnym, efekt będzie odwrotny do zamierzonego, zwłaszcza jeśli przyjmiemy dużą dawkę preparatu z dziurawcem. Fluoksetyna i dziurawiec w połączeniu mogą doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, który wiąże się z nadmiernym stężeniem serotoniny w organizmie. Jest to rzadkie, ale gwałtownie przebiegające schorzenie, które, zgodnie z badaniami, daje objawy w ciągu 24 godzin od przyjęcia leków działających konfliktowo. 

W wyniku zespołu można odczuwać przyspieszony oddech, wzrost temperatury ciała, nudności, biegunkę, dreszcze czy sztywność mięśni. Schorzenie wpływa także na zmiany stanu psychicznego, pogłębiając uczucie lęku i niepokoju, może również wywoływać zaburzenia świadomości. 

Właściwości dziurawca

Dziurawiec jest ziołem o wszechstronnym działaniu, na które zwrócono uwagę już w średniowieczu. Za jego antydepresyjne właściwości odpowiada obecna w nim hipertyna, czyli barwnik, który nadaje kwiatom dziurawca charakterystyczny, intensywnie żółty kolor. Ma ona także inne zastosowanie – zwiększa wrażliwość skóry na słońce, co może grozić oparzeniem, a dodatkowo osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. 

Poza tym dziurawca powszechnie stosuje się na wszelkie dolegliwości związane z układem trawiennym, ale nie tylko, ponieważ:

•    Łagodzi objawy niestrawności
•    Pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych
•    Zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie
•    Zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej
•    Działa przeciwmiażdżycowo
•    Pomaga w stanach zapalnych
•    Działa rozkurczowo i moczopędnie
•    Koi skórę dotkniętą oparzeniem lub odmrożeniem 
•    Wspomaga leczenie trudno gojących się ran

W razie poczucia lekkiego niepokoju, wyczerpania nerwowego lub obniżenia nastroju, warto przygotować filiżankę naparu z dziurawca i wypić ją tuż przed snem.

Preparatów na bazie dziurawca nie mogą przyjmować dzieci poniżej 7. roku życia, a także kobiety w ciąży i osoby z ciężkim uszkodzeniem wątroby bądź nerek, fotoalergią i wysoką gorączką. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl