Poznaj zielony jęczmień. Fakty i mity
Joanna Naczyńska

Poznaj zielony jęczmień. Fakty i mity

Młody jęczmień, zwany również zielonym jęczmieniem, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Właściwie, można powiedzieć, że konsumpcja młodego jęczmienia wraca do łask, gdyż historia stosowania go w diecie sięga kilku tysięcy lat wstecz. Obecnie, po preparaty z młodego jęczmienia sięgają osoby odchudzające się, a także Ci którzy chcą oczyścić organizm i dostarczyć cennych witamin i minerałów.

W jakiej postaci najlepiej spożywać młody jęczmień?

Najcenniejszym składnikiem jest ekstrakt uzyskiwany z wyciśniętego z kilkudniowych trawek jęczmiennych soku. Następnie, sok jest odparowywany w 31ºC i proszkowany. Po zmieszaniu z wodą tworzy zielony napój. Warto podkreślić, że sok pozbawiony jest błonnika. Oprócz soku możemy spotkać jęczmień w postaci zielonego proszku, uzyskiwanego przez suszenie rozpyłowe trawy jęczmienia. W zmielonej i wysuszonej trawie znajduje się spora ilość błonnika, jest to korzystne dla osób odchudzających się, jednak utrudnia wchłanianie zawartych w młodym jęczmieniu składników odżywczych. Z tego powodu sok ma większą wartość odżywczą.

Fakty i mity na temat młodego jęczmienia

Sok z młodego jęczmienia jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Żródła podają, że sok z młodego jęczmienia obfituje w beta karoten, witaminy B1, B2, B6, B12, E, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Sok z młodego jęczmienia zawiera także liczne cenne minerały: potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor. Jest też doskonałym źródłem chlorofilu, aminokwasów, błonnika i enzymów.

Powiązane produkty

Młody jęczmień ma właściwości antyoksydacyjne

To także potwierdzona badaniami informacja. Ekstrakt z soku młodego jęczmienia jest jednym z największych naturalnych źródeł enzymu dysmutazy ponadtlenkowej (SOD). Enzym ten ma zdolność niszczenia wolnych rodników, zwłaszcza reaktywnych form tlenu, które mogą powodować wystąpienie takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, dna moczanowa.

Czy młody jęczmień zapobiega nowotworom?

Istnieją doniesienia na temat ochronnego wpływu soku z młodego jęczmienia na komórki ludzkie w procesie rozwoju nowotworu. Nie mniej jednak informacje te wymagają dalszych badań i na tę chwilę nie można przypisać jęczmieniowi posiadania właściwości przeciwnowotworowych.

Obniża poziom cholesterolu

W młodym jęczmieniu stwierdza się wysoką zawartość beta-sitosterolu. Uważa się, że beta sitosterol ma właściwości hamowania procesu wchłaniania cholesterolu z jelit. Składnik ten wspomaga także przemianę cholesterolu w kwasy żółciowe, które są rozpuszczalne w wodzie, przez co łatwiej je usunąć z organizmu. Istnieją badania prowadzone z udziałem zwierząt, na podstawie których zaobserwowano obniżenie poziomu LDL oraz wzrost poziomu HDL u zwierząt po zastosowaniu soku z młodego jęczmienia. Aby wyciągnąć ostateczne wnioski, wymagane są dalsze badania kliniczne.

Łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego

Zaobserwowano korzystny wpływ soku z młodego jęczmienia na przebieg leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i chorób przewodu pokarmowego. Istnieją także wiarygodne doniesienia o korzystnym wpływie składników zawartych w młodym jęczmieniu na wzrost flory bakteryjnej w jelitach.

Przywraca równowagę kwasowo-zasadową

Ponieważ młody jęczmień jest silnie zasadowy produktem, to prawda, że korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Wiele produktów które spożywamy na co dzień zakwasza organizm, stąd potrzeba codziennego spożywania również produktów o charakterze zasadowym. Należą do nich przede wszystkim warzywa, owoce, równie dobrze sprawdzi się w tym przypadku spożywanie młodego jęczmienia.

Inne właściwości młodego jęczmienia

Młody jęczmień i jego cenne składniki korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Wspomagają produkcję hemoglobiny i regulują powstawanie skrzepu. Jęczmień wspomaga leczenie trądziku i innych chorób skórnych. Przypisuje się także jęczmieniowi właściwości przeciwdepresyjne oraz korzystny wpływ na układ odpornościowy i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Coraz więcej danych w literaturze potwierdza te właściwości, jednak wymagają one dalszych badań. Z pewnością warto wprowadzić do swojej diety sok z młodego jęczmienia lub sproszkowany jęczmień w postaci wygodnych do połykania tabletek jeżeli potrzebujemy dobrego źródła składników odżywczych. 

Kto nie powinien stosować preparatów z młodego jęczmienia?

Nadwrażliwość na jęczmień związana jest raczej z ziarnami niż z zieloną częścią rośliny, jednak osobom z nietolerancją glutenu lub inną nadwrażliwością na jęczmień, zaleca się unikanie spożywania preparatów z trawy młodego jęczmienia. 

Na koniec, trzeba podkreślić, że młody jęczmień dostępny w gotowych preparatach jest suplementem diety i nie zastąpi zrównoważonej, zdrowej diety. Nie może być również stosowany zamiast zleconych przez lekarza leków. Młody jęczmień może być stosowany pomocniczo w wyżej wymienionych dolegliwościach jako źródło cennych składników odżywczych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

    Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

  • 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę. Podaruj najbliższym zdrowie!

    Składając świąteczne życzenia, życzymy bliskim przede wszystkim zdrowia. Chcemy, by najdroższe nam osoby cieszyły się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Przygotowując świąteczne prezenty, warto zastanowić się, jaki zdrowy prezent możemy podarować tym, którzy zasiądą z nami przy wigilijnym stole. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi – oto 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę.

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

    Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

  • Zakola u kobiet i dziewcząt – przyczyny i leczenie

    Zakola u kobiet i dziewcząt bardzo często stanowią trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Przerzedzanie włosów z przodu głowy i łysienie częściej kojarzone jest z łysieniem typu męskiego. Pojawiające się zakola u dziewcząt i kobiet mogą powodować frustrację, niską samoocenę i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego niektóre kobiety mają zakola?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl