5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem
Joanna Naczyńska

5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądały apetycznie, smakowały gościom i jednocześnie nie szkodziły ich zdrowiu?

Okazuje się, że możemy mieć ogromny wpływ na to, jak nasi goście będą czuli się po spotkaniu przy grillu. Chociaż większości z nas trudno wyobrazić sobie grillowania bez mięsa i kiełbasek, zadbajmy by nie były wyłącznym składnikiem menu.

Co możemy zaproponować jako zdrowsze zamienniki lub dodatki?

Mięso i kiełbaski przyprawmy, używając dobrej jakości ziół, unikajmy mieszanek gotowych, gdyż mogą zawierać sporą ilość soli i niewielki dodatek ziół. Lepiej przygotować marynatę samodzielnie, korzystając ze świeżych lub suszonych ziół (majeranek, kminek, kolendra, imbir). Przyda się do tego moździerz, w którym bez trudu rozdrobnimy składniki marynaty. Unikać powinniśmy kupowania gotowych, przyprawionych wcześniej kawałków mięsa i kiełbas. Użyte mieszanki typu mix przypraw mogą zawierać substancje wzmacniające smak i zapach, które po długim kontakcie z żywnością mogą na nią niekorzystnie wpływać.

Sposób grillowania ma także duże znaczenie. Zaleca się używanie specjalnych tacek przeznaczonych do grillowania potraw. Zapobiegają kapaniu tłuszczu na rozżarzony brykiet i powstawaniu toksycznych związków, które mogłyby wniknąć w potrawę. Tacki aluminiowe zapewniają także swobodną cyrkulację powietrza podczas grillowania.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z grilla elektrycznego, który pozwala na przygotowanie potraw w każdych warunkach i nie wymaga używania brykietu oraz rozpałki.

Grillować możemy z powodzeniem również inne potrawy, nie tylko mięsne. Dużą popularnością cieszą się warzywa takie jak bakłażan, papryka, cukinia. Lekko przyprawione smakują wyśmienicie i w przeciwieństwie do mięs są lekkostrawne. Stanowią również idealne źródło błonnika, tak ważnego w naszej diecie.

Na stole podczas przyjęcia przy grillu nie powinno zabraknąć także świeżych warzyw. Przygotowana tuż przed podaniem sałatka z pomidorów, sałaty i cebuli z dodatkiem czosnku, sprawdzi się przy każdej okazji. Zamiast soli warto dodać do sałatki pokruszony ser feta, który jest wystarczająco słony, by wzbogacić smak sałatki. Będzie to również doskonałe źródło wapnia. Takie zestawienie grillowanych potraw z warzywami świeżymi i grillowanymi pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia niestrawności. Błonnik pomoże uregulować przemianę materii i będzie korzystnie wpływał na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, natomiast zioła wspomogą trawienie.

Aby po zjedzeniu potraw grillowanych nie ucierpieć na zdrowiu, warto zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Do gaszenia pragnienia powinna być podana woda niegazowana, gdyż gazowane i dosładzane napoje często powodują zgagę i odbijanie, co może sprawić, że nasi goście poczują się niekomfortowo.

Można przygotować również schłodzoną herbatkę miętową, która nie tylko będzie działała orzeźwiająco, ale także usprawni trawienie po obfitym posiłku. Sprawdzą się także apteczne mieszanki ziołowe, zawarte w nich koper, anyż, melisa korzystnie wpłyną na trawienie.

Dla tych, którzy cierpią z powodu wzdęć, poleca się zaopatrzenie w preparaty z simetikonem lub dimetikonem, które pomogą pozbyć się uporczywych gazów.

Gościom, którzy obawiają się, że biesiadowanie przy grillu spowoduje u nich podwyższenie poziomu cholesterolu, warto zaproponować preparaty dostępne bez recepty, które mogą korzystnie wpływać na poziom cholesterolu. Należą do nich m.in. preparaty ze sterolami roślinnymi, polikozanolem, czosnkiem, monakoliną z fermentowanego czerwonego ryżu i preparaty zawierające ziele karczocha.

Dowiedz się więcej, czym są sterole roślinne?

Na koniec warto pamiętać o podstawowych zasadach dbania o swoje zdrowie. Potrawy z tradycyjnego grilla, choć smaczne, powinny pojawiać się w naszym menu jedynie od czasu do czasu. Posiłek warto spożywać powoli, bez pośpiechu. Pozwoli to uniknąć problemów trawiennych i złego samopoczucia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij