Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?
Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?
- Jak łagodzi się objawy menopauzy?
- Menopauza a zioła
- Jakie zioła stosować w trakcie menopauzy?
- Tabletki ziołowe i zioła na menopauzę: jak je prawidłowo dawkować lub zaparzać?
Jak łagodzi się objawy menopauzy?
Spadek poziomu estrogenów w okresie przekwitania jest powodem występowania nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się uderzenia gorąca, nocne zlewne poty, zaburzenia snu, kołatanie serca, drażliwość, napady strachu lub paniki. Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą prowadzić do zmian zanikowych pochwy, zaburzeń w obrębie układu moczowego i przyczyniać się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także osteoporozy. Wszystkie te dolegliwości mogą znacznie obniżać jakość życia kobiety, wpływać na relacje społeczne oraz wydajność w pracy. Kobiety, u których występują uciążliwe objawy menopauzy, powinny szczególnie dbać o zdrowy styl życia. Łagodne ćwiczenia gimnastyczne, joga, masaż, właściwa dieta są pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy.
Kobietom z silnymi objawami klimakterium proponuje się niskodawkową hormonoterapię zastępczą (HTZ) ordynowaną przez lekarza. Wiele kobiet poszukuje alternatywy dla hormonoterapii, dlatego uznaniem wśród kobiet w okresie menopauzy cieszą się ziołowe preparaty dostępne bez recepty zawierające fitoestrogeny.
Menopauza a zioła
W łagodzeniu objawów menopauzy od dawna stosuje się naturalne wyciągi z ziół, które są bogate w fitoestrogeny. Związki te mają budowę podobną do naturalnych estrogenów i mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi. Zioła pomagają wielu kobietom poczuć się lepiej w okresie menopauzy.
Składniki ziół pomocne przy łagodzeniu objawów menopauzy
Wyróżnia się trzy główne grupy fitoestrogenów: izoflawony, lignany i kumestany. Spośród izoflawonów największą aktywność estrogenopodobną mają genisteina i daidzeina obecne w soi. Lignany występujące w nasionach lnu i oleju lnianym to związki, z których w przewodzie pokarmowym powstają substancje estrogenopodobne. Kumestany są obecne w koniczynie czerwonej, szyszkach chmielu, kukurydzy oraz w mniejszych ilościach w nasionach słonecznika i kiełkach fasoli. Działanie fitoestrogenowe wykazują także inne związki występujące w świecie roślin.
Jakie zioła stosować w trakcie menopauzy?
Podczas menopauzy warto stosować ziołowe preparaty zawierające wyciągi z nasion soi lub koniczyny czerwonej, które są bogate w izoflawony. Podejrzewa się, że dieta bogata w soję przyczynia się do łagodnego przebiegu menopauzy u Azjatek, wśród których tylko 10–20% skarży się na uciążliwe objawy menopauzy. Zioła bogate w izoflawony sojowe pomagają łagodzić charakterystyczne dla klimakterium uderzenia gorąca i chwiejność emocjonalną. Korzystnie wpływają na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, a także na gęstość tkanki kostnej, dzięki czemu pomagają zapobiegać osteoporozie. Koniczyna często występuje w preparatach z dodatkiem bogatego w kumestany wyciągu z szyszek chmielu, co pomaga łagodzić niepokój i drażliwość w okresie menopauzy.
Korzeń pluskwicy groniastej jest kolejną rośliną bogatą w glikozydy triterpenowe i izoflawony. W aptekach dostępny jest ziołowy lek zawierający wyciąg płynny z kłącza pluskwicy groniastej, zalecany w celu łagodzenia dolegliwości przekwitania takich jak uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się. Uważa się, że wyciągi z pluskwicy mogą także wpływać na układ serotoninergiczny. Uznanie wielu kobiet zyskał niepokalanek mnisi, który wpływa na poziom estrogenów, progesteronu oraz prolaktyny i może łagodzić przebieg menopauzy, a także dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dieta kobiet w okresie przekwitania powinna być bogata w olej lniany i nasiona lnu zawierające lignany. Lignany pomagają zmniejszać intensywność i częstość występowania uderzeń gorąca i korzystnie wpływają na poziom lipidów we krwi.
W trakcie menopauzy można pić ziołowe herbatki zawierające kompozycję ziół, m.in. liść melisy, liść szałwii i szyszki chmielu, które pomagają zachować dobre samopoczucie. Wiele kobiet podczas klimakterium ceni herbatkę z dziurawca, który ma właściwości łagodzenia objawów depresji. Dziurawiec jest jednak rośliną fototoksyczną, dlatego należy zachować ostrożność, jeśli stosujemy dziurawiec w okresie przebywania na słońcu.
Na świecie wykorzystuje się także inne znane od lat zioła w celu łagodzenia objawów menopauzy. Należą do nich korzeń maca oraz kava kava. Korzeń maca pochodzi z wysokich partii Andów Peruwiańskich, używany jest tam głównie jako roślina zwiększająca płodność mężczyzn, zapobiegająca osteoporozie i łagodząca uderzenia gorąca w menopauzie. Kava kava, inaczej pieprz metystynowy, jest tradycyjnie stosowany w celu łagodzenia stanów lękowych towarzyszących kobietom w okresie klimakterium.
Tabletki ziołowe i zioła na menopauzę: jak je prawidłowo dawkować lub zaparzać?
W aptece dostępne są preparaty ziołowe łagodzące objawy przekwitania. Zazwyczaj zawierają kompleks składników, w którym oprócz fitoestrogenów znajdziemy melatoninę ułatwiającą zasypianie czy wyciągi ziołowe o działaniu łagodzącym napięcie nerwowe w klimakterium. Herbatki i tabletki ziołowe na menopauzę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta.