Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?
Joanna Naczyńska

Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  1. Jak łagodzi się objawy menopauzy?
  2. Menopauza a zioła
  3. Jakie zioła stosować w trakcie menopauzy?
  4. Tabletki ziołowe i zioła na menopauzę: jak je prawidłowo dawkować lub zaparzać?

Jak łagodzi się objawy menopauzy?

Spadek poziomu estrogenów w okresie przekwitania jest powodem występowania nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się uderzenia gorąca, nocne zlewne poty, zaburzenia snu, kołatanie serca, drażliwość, napady strachu lub paniki. Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą prowadzić do zmian zanikowych pochwy, zaburzeń w obrębie układu moczowego i przyczyniać się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także osteoporozy. Wszystkie te dolegliwości mogą znacznie obniżać jakość życia kobiety, wpływać na relacje społeczne oraz wydajność w pracy. Kobiety, u których występują uciążliwe objawy menopauzy, powinny szczególnie dbać o zdrowy styl życia. Łagodne ćwiczenia gimnastyczne, joga, masaż, właściwa dieta są pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy.

Kobietom z silnymi objawami klimakterium proponuje się niskodawkową hormonoterapię zastępczą (HTZ) ordynowaną przez lekarza. Wiele kobiet poszukuje alternatywy dla hormonoterapii, dlatego uznaniem wśród kobiet w okresie menopauzy cieszą się ziołowe preparaty dostępne bez recepty zawierające fitoestrogeny.

Menopauza a zioła

W łagodzeniu objawów menopauzy od dawna stosuje się naturalne wyciągi z ziół, które są bogate w fitoestrogeny. Związki te mają budowę podobną do naturalnych estrogenów i mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi. Zioła pomagają wielu kobietom poczuć się lepiej w okresie menopauzy.

Składniki ziół pomocne przy łagodzeniu objawów menopauzy

Wyróżnia się trzy główne grupy fitoestrogenów: izoflawony, lignany i kumestany. Spośród izoflawonów największą aktywność estrogenopodobną mają genisteina i daidzeina obecne w soi. Lignany występujące w nasionach lnu i oleju lnianym to związki, z których w przewodzie pokarmowym powstają substancje estrogenopodobne. Kumestany są obecne w koniczynie czerwonej, szyszkach chmielu, kukurydzy oraz w mniejszych ilościach w nasionach słonecznika i kiełkach fasoli. Działanie fitoestrogenowe wykazują także inne związki występujące w świecie roślin.

Powiązane produkty

Jakie zioła stosować w trakcie menopauzy?

Podczas menopauzy warto stosować ziołowe preparaty zawierające wyciągi z nasion soi lub koniczyny czerwonej, które są bogate w izoflawony. Podejrzewa się, że dieta bogata w soję przyczynia się do łagodnego przebiegu menopauzy u Azjatek, wśród których tylko 1020% skarży się na uciążliwe objawy menopauzy. Zioła bogate w izoflawony sojowe pomagają łagodzić charakterystyczne dla klimakterium uderzenia gorąca i chwiejność emocjonalną. Korzystnie wpływają na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, a także na gęstość tkanki kostnej, dzięki czemu pomagają zapobiegać osteoporozie. Koniczyna często występuje w preparatach z dodatkiem bogatego w kumestany wyciągu z szyszek chmielu, co pomaga łagodzić niepokój i drażliwość w okresie menopauzy.

Jakie zioła na menopauzę?
Istnieją zioła, które pomagają łagodzić charakterystyczne dla klimakterium
uderzenia gorąca i chwiejność emocjonalną.

Korzeń pluskwicy groniastej jest kolejną rośliną bogatą w glikozydy triterpenowe i izoflawony. W aptekach dostępny jest ziołowy lek zawierający wyciąg płynny z kłącza pluskwicy groniastej, zalecany w celu łagodzenia dolegliwości przekwitania takich jak uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się. Uważa się, że wyciągi z pluskwicy mogą także wpływać na układ serotoninergiczny. Uznanie wielu kobiet zyskał niepokalanek mnisi, który wpływa na poziom estrogenów, progesteronu oraz prolaktyny i może łagodzić przebieg menopauzy, a także dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dieta kobiet w okresie przekwitania powinna być bogata w olej lniany i nasiona lnu zawierające lignany. Lignany pomagają zmniejszać intensywność i częstość występowania uderzeń gorąca i korzystnie wpływają na poziom lipidów we krwi.

W trakcie menopauzy można pić ziołowe herbatki zawierające kompozycję ziół, m.in. liść melisy, liść szałwii i szyszki chmielu, które pomagają zachować dobre samopoczucie. Wiele kobiet podczas klimakterium ceni herbatkę z dziurawca, który ma właściwości łagodzenia objawów depresji. Dziurawiec jest jednak rośliną fototoksyczną, dlatego należy zachować ostrożność, jeśli stosujemy dziurawiec w okresie przebywania na słońcu.

Na świecie wykorzystuje się także inne znane od lat zioła w celu łagodzenia objawów menopauzy. Należą do nich korzeń maca oraz kava kava. Korzeń maca pochodzi z wysokich partii Andów Peruwiańskich, używany jest tam głównie jako roślina zwiększająca płodność mężczyzn, zapobiegająca osteoporozie i łagodząca uderzenia gorąca w menopauzie. Kava kava, inaczej pieprz metystynowy, jest tradycyjnie stosowany w celu łagodzenia stanów lękowych towarzyszących kobietom w okresie klimakterium.

Tabletki ziołowe i zioła na menopauzę: jak je prawidłowo dawkować lub zaparzać?

W aptece dostępne są preparaty ziołowe łagodzące objawy przekwitania. Zazwyczaj zawierają kompleks składników, w którym oprócz fitoestrogenów znajdziemy melatoninę ułatwiającą zasypianie czy wyciągi ziołowe o działaniu łagodzącym napięcie nerwowe w klimakterium. Herbatki i tabletki ziołowe na menopauzę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Warto zaznaczyć, że preparaty z fitoestrogenami oraz herbatki z dziurawca przeznaczone są dla osób dorosłych, a preparaty z wyciągiem z soi nie mogą być używane przez osoby uczulone na soję, olej sojowy lub orzeszki ziemne. Sojowe izoflawony zaleca się stosować krótkoterminowo, tj. przez okres 12 lat. Kobiety, które przyjmują leki hormonalne lub u których zdiagnozowano choroby wątroby albo chorobę nowotworową, nie powinny stosować fitoestrogenów na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.
  1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. S. Kohlmunzer, Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.
  3. G. Grynkiewicz i wsp., Bioaktywny izoflawon genisteina – perspektywy zastosowań medycznych, „Postępy Fitoterapii”, nr 3 2000.
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wydawnictwo MedPharm, Polska 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl