Młoda pacjentka w aptece w sprawie tabletki dzień po
Ewelina Sochacka

Czy w Twojej aptece realizowany jest program tabletki "dzień po"? Sprawdź! [AKTUALIZACJA – 14.06]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

  1. Tabletka „dzień po” – stan prawny na maj 2024 roku MAPA APTEK
  2. Tabletka „dzień po” – receptę wystawi farmaceuta
  3. Antykoncepcja awaryjna dla nastolatek – czy konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego?
  4. W których aptekach będzie można otrzymać tabletkę „dzień po”?
  5. Jak rozpoznać, w której aptece są tabletki „dzień po”?

Tabletka „dzień po” – stan prawny na maj 2024 roku MAPA APTEK

1 maja 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących antykoncepcji awaryjnej. Na jego mocy aptekom umożliwiono podpisanie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym pacjenci powyżej 15. roku życia będą mogli uzyskać dostęp do tabletki „dzień po” na podstawie recepty farmaceutycznej.

Nie oznacza to jednak, że od 1 maja dostępność do antykoncepcji awaryjnej na nowych zasadach jest już faktem. W pierwszej kolejności apteki, które wyrażą chęć udziału w rządowym programie, muszą przejść formalności związane z jego wdrożeniem. Aktualna lista aptek objętych programem dostępna jest na stronie rządowej (jest ona na bieżąco aktualizowana):

MAPA APTEK REALIZUJĄCYCH RZĄDOWY PROGRAM

Tabletka „dzień po” – receptę wystawi farmaceuta

Po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o dostępności pigułki „dzień po” bez recepty (nowelizacji Prawa farmaceutycznego) minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła projekt rozporządzenia przewidujący uruchomienie programu pilotażowego, który ma umożliwić kobietom dostęp do tej formy antykoncepcji bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Zakłada on, że receptę na antykoncepcję awaryjną będzie mógł wystawić magister farmacji (jest to tzw. recepta farmaceutyczna) po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pacjentką.

Przed wystawieniem recepty na pigułkę „dzień po”, czyli preparat zawierający w swoim składzie octan uliprystalu, farmaceuta będzie musiał:

  • ustalić zasadność wydania leku (ocenić ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży),
  • omówić zasady wykonywania i interpretacji wyników testów ciążowych,
  • omówić zasady wykonywania i interpretacji wyników testów służących do rozpoznawania infekcji intymnych (zakażeń urogenitalnych),
  • omówić zasady farmakoterapii w okresie ciąży i połogu,
  • poinformować pacjentkę, czy istnieje konieczność objęcia leczeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczeniem szpitalnym, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego.
Dowiedz się, czym jest antykoncepcja awaryjna na DOZ.pl

Powiązane produkty

Antykoncepcja awaryjna dla nastolatek – czy konieczna będzie zgoda opiekuna prawnego?

Receptę farmaceutyczną na tzw. tabletkę „dzień po” będzie mogła otrzymać osoba, która w dniu zgłoszenia się do apteki ukończyła 15. rok życia. W przypadku wątpliwości dotyczących wieku farmaceuta powinien zweryfikować go w oparciu o dokument ze zdjęciem. Co istotne, pacjent będzie mógł skorzystać z omawianego programu pilotażowego nie częściej niż raz na 30 dni.

Minister zdrowia przekonuje, że nastolatka antykoncepcję awaryjną będzie mogła otrzymać w aptece bez konieczności posiadania zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Podobnego zdania są prawnicy, którzy zauważają, że samo wydanie recepty i leku przez farmaceutę jest usługą farmaceutyczną, a nie świadczeniem opieki zdrowotnej. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zwraca jednak uwagę, że w rozporządzeniu nie znajduje się jasny zapis dający farmaceutom prawo do wydania leku osobie niepełnoletniej, dlatego deklaruje, że będzie zgłaszał stosowne poprawki.

W których aptekach będzie można otrzymać tabletkę „dzień po”?

Receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną będzie można otrzymać w aptece ogólnodostępnej, która przystąpi do programu pilotażowego (punkty apteczne nie będą miały takiej możliwości) i podpisze umowę z NFZ.

Warunkiem będzie posiadanie przez placówkę odpowiedniego zaplecza lokalowego – chodzi przede wszystkim o możliwość wydzielenia przestrzeni zapewniającej minimum dyskrecji w rozmowie z farmaceutą. Co istotne, recepty nie będą mogli wystawiać technicy farmaceutyczni, a wyłącznie magistrzy farmacji z prawem wykonywania zawodu i co najmniej roczną praktyką w zawodzie.

Farmaceuci będą otrzymywali wynagrodzenie za przeprowadzoną usługę w wysokości 50 zł. Warto zaznaczyć, że eksperci zajmujący się prawem medycznym i farmaceutycznym zauważają, że wystawienie recepty na pigułkę „dzień po” i wydanie leku będzie prawem, a nie obowiązkiem farmaceuty.

Jak rozpoznać, w której aptece są tabletki „dzień po”?

Naczelna Izba Aptekarska opublikowała wzór informacji graficznej, którą właściciele aptek mogą wywieszać na placówkach, które przystąpiły do pilotażu rządowego programu antykoncepcji awaryjnej. Pozwoli to pacjentom jeszcze z poziomu ulicy na łatwą identyfikację, czy w danej aptece mogą otrzymać tabletkę „dzień po”.

Takie oznaczenie graficzne na aptece potwierdza jej udział w pilotażu programu antykoncepcji awaryjnej

 

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, [online] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383702/katalog/13049444#13049444 [dostęp:] 05.04.2024.
  2. Bezpieczna antykoncepcja awaryjna – projekt rozporządzenia, [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/bezpieczna-antykoncepcja-awaryjna--projekt-rozporzadzenia [dostęp:] 05.04.2024.
  3. Plan B w sprawie tabletki "dzień po" wypali tylko częściowo, [online] https://www.prawo.pl/zdrowie/tabletka-dzien-po-dostepnosc-dla-nastolatkow,526292.html [dostęp:] 05.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl