Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu
Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.
- Tabletka „dzień po” bezpośrednio od farmaceuty
- Tabletka „dzień po” – głosowanie w Sejmie 2024
- Tabletka „dzień po” – jak działa?
Tabletka „dzień po” bezpośrednio od farmaceuty
1 maja 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej. Została ona w nim włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem pierwotnej ustawy o tabletce "dzień po", która została w marcu zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Tabletka „dzień po” – głosowanie w Sejmie 2024
22 lutego 2024 r. przegłosowano nowelizację Prawa farmaceutycznego, przywracającą dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu dla osób powyżej 15. roku życia. Przypomnijmy – od lipca 2017 r. tzw. tabletkę „dzień po” można było kupić wyłącznie z przepisu lekarza. Za wnioskowanymi zmianami zagłosowało 224 posłów, przeciw 196, a 1 poseł wstrzymał się od głosu.
Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że resort pracuje nad wytycznymi dla farmaceutów w zakresie wydawania tabletek „dzień po” i udzielania porad pacjentkom, które zgłoszą się po te leki do apteki.
Tabletka „dzień po” – jak działa?
Antykoncepcja awaryjna – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona jest do stosowania doraźnego. Ze względu na długą listę skutków ubocznych nie należy jej traktować jako rutynowej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży.
Octan uliprystalu zmienia strukturę błony śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie zarodka. Dodatkowo hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego, opóźniając lub blokując owulację.
Zaleca się przyjęcie tabletki „dzień po” w pierwszych 24 godzinach od stosunku (wtedy osiąga najwyższą, 98-proc. skuteczność), jednak nie później niż w ciągu 5 dni. Należy podkreślić, że tabletka „dzień po” nie działa wczesnoporonnie. Dlatego jeśli zostanie przyjęta zbyt późno (już po implantacji), nie zapobiegnie rozwojowi ciąży.