Spadek samopoczucia czy ukryta depresja? Objawy depresji
Ernest Niewiadomski

Spadek samopoczucia czy ukryta depresja? Objawy depresji

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie, przyjmuje się, że u ok 17% populacji przynajmniej raz w życiu występują epizody tej choroby, a blisko połowa chorych nigdy nie zostaje zdiagnozowana.

Zdarzenia losowe, praca, problemy rodzinne, niepowodzenia „sercowe” czy zwykłe przesilenie jesienne może wywoływać spadki nastroju, smutek, bezsilność oraz brak wiary w siebie. Zazwyczaj wydaje nam się, że z tego typu problemami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, przecież „czas leczy rany”, a teoria ta sprawdziła się nam wiele razy.

Co jednak w sytuacji, kiedy smutek i przygnębienie zaczynają towarzyszyć nam dłużej? Czy mamy do czynienia z depresją? Jak rozpoznać chorobę?

Depresja jest poważną chorobą psychiczną niebezpieczną dla chorego i bardzo obciążającą dla jego najbliższych, trzeba mieć jednak świadomość, że jest wyleczalna. Prawidłowo zdiagnozowany i leczony pacjent najczęściej wraca do zdrowia i dotychczasowego życia w społeczeństwie, jednak objawy mogą mieć charakter nawracający, a nawet przewlekły.

Podstawowym kryterium odróżniającym depresję od tzw. „dołka psychicznego” jest czas trwania objawów, jeśli występują dłużej niż dwa tygodnie to jest to sygnał, że należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej psychiatrą. Choroba ta ze względu na bardzo złożony charakter może mieć zróżnicowane objawy. Zwykle zaczyna się łagodnie, stopniowo obniża się nastrój, człowiek staje się apatyczny, traci poczucie humoru, zaczyna unikać kontaktu z innymi ludźmi i chętniej przebywa w samotności. To, co zwykle sprawiało mu przyjemność staje się obojętne, zamyka się w sobie, zaczyna odczuwać smutek i przygnębienie. Pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją i podejmowaniem decyzji, pójście do pracy wywołuje strach, a codzienne obowiązki sprawiają trudności. Z czasem objawy zaczynają nasilać się, chory zaczyna mieć poczucie bezużyteczności, wydaje mu się, że jest przyczyną wszelkiego zła, które go otacza. Traci poczucie własnej wartości i szacunek do siebie do tego stopnia, że nie może patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Wpada w przesadne poczucie winy, kontakty z najbliższymi są mu obojętne a bywa nawet, że stają się źródłem cierpienia. Wahania nastroju, napady płaczu, wybuchy agresji czy irracjonalne zachowania mogą pojawić się niespodziewanie i bez przyczyny. Charakterystyczne są również stany lękowe i napady paniki.

Chory ma problemy z racjonalnym postrzeganiem rzeczywistości zdominowanym przez negatywne myślenie, które może prowadzić do myśli i czynów samobójczych. Odebranie sobie życia zaczyna traktować jak wybawienie i jedyną słuszną drogę. Mogą pojawić się halucynacje oraz urojenia, niektórzy pacjenci twierdzą, że nie żyją, lub mają obumarłą jakąś część ciała. Chorzy wycofują się z życia publicznego, przestają dbać o higienę, bywa, że miesiącami nie wychodzą z łóżka. 

Depresja kojarzona jest głównie z zaburzeniami nastroju, smutkiem i przygnębieniem, jednak nierozerwalnie z objawami psychicznymi występują objawy somatyczne. Kiedy cierpi umysł cierpi również ciało chorego.

Chorzy na depresję często skarżą się na problemy ze snem, mogą się one objawiać utrudnionym zasypaniem i płytkim snem lub nawet bezsennością. W innych przypadkach sen przychodzi szybko, jednak budzą się oni bardzo wcześnie rano lub w środku nocy i nie mogą ponownie zasnąć.

Zaburzenia łaknienia u jednych objawiają się brakiem apetytu prowadzącym do utraty masy ciała, u innych jego zwiększeniem i przybieraniem na wadze. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia popędu płciowego, problemy z erekcją, bóle karku oraz głowy, zaparcia i suchość błon śluzowych. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania takie jak nieregularne krwawienia bądź ich brak. Charakterystyczne jest także ogólne osłabienie, spadek energii, spowolnienie mowy i poruszania się, ale również nadmierne pobudzenie i problemy z opanowaniem.

Depresja może wystąpić w każdym wieku, jednak statystycznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn w okresie przekwitania (meno i andropauzy) oraz osób w podeszłym wieku. Jeśli w rodzinie były przypadki depresji istnieje ryzyko wystąpienia predyspozycji do zachorowania w kolejnych pokoleniach. 

Nie każdy, kto ma złe samopoczucie choruje na depresję, jednak w przypadku występowania przynajmniej dwóch z wyżej wymienionych objawów w dłuższym okresie lub krótkich epizodów powtarzających się cyklicznie, warto skonsultować się z lekarzem.

Podejrzewając depresję można wykonać w domu jeden z dostępnych w sieci testów np. test Becka, który może pomóc w podjęciu decyzji i umówieniu się na wizytę do lekarza psychiatry, na którą nie trzeba mieć skierowania od lekarza ogólnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

    Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij