Przyklejanie plastra antykoncepcyjnego
Maciej Toczek

Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

Plastry antykoncepcyjne to nieco rzadziej wybierany sposób kontroli urodzeń w Polsce. Mimo to cechuje się wysoką skutecznością oraz stosunkowo praktycznym sposobem użytkowania. Jak działają plastry antykoncepcyjne oraz jakie są skutki uboczne ich stosowania?

  1. Co to jest i jak działa plaster antykoncepcyjny?
  2. Plastry antykoncepcyjne – zalety
  3. Plastry antykoncepcyjne – wady
  4. Jak właściwie przykleić plaster antykoncepcyjny? Gdzie należy go nakleić?
  5. Jak często należy zmieniać plaster antykoncepcyjny?
  6. Co zrobić, kiedy plaster antykoncepcyjny się odklei?
  7. Jakie są skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych?
  8. Ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Czy mogą być refundowane przez NFZ?

Co to jest i jak działa plaster antykoncepcyjny?

Plastry antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie dwa hormony – etynyloestradiol oraz jeden z rodzajów progesteronu. Uznaje się je zatem za antykoncepcję dwuskładnikową. Ich działanie jest stosunkowo proste. Plaster antykoncepcyjny naklejony na skórę wydziela do krwiobiegu kobiety hormony płciowe w odpowiedniej ilości. Oddziałują one na cykl miesiączkowy kobiety, zapobiegając wydzielaniu LH – hormonu luteinizującego, produkowanego przez przysadkę mózgową, a także FSH – hormonu folikulotropowego. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że na skutek supresji syntezy FSH zahamowaniu ulega również proces skutkujący uwolnieniem komórki jajowej, a więc owulacja. Brak komórki jajowej uniemożliwia oczywiście zapłodnienie. Zahamowanie syntezy LH powoduje natomiast zmiany, takie jak zgęstnienie śluzu szyjkowego, zmiany w endometrium oraz spowolnienie perystaltyki jajowodów.

Plastry antykoncepcyjne – zalety

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Po pierwsze, ich stosowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ocenia się, że wskaźnik Pearla (parametr oceniający skuteczność danej metody antykoncepcji; im niższy, tym metoda jest skuteczniejsza, a bez stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85) dla tej metody, przy idealnym stosowaniu, wynosi 0,5, natomiast wartość skorygowana w oparciu o obserwacje in vivo wynosi 9. Co więcej, w przeciwieństwie do stosowanych przez większość kobiet w Polsce doustnych tabletek antykoncepcyjnych plastry nie wymagają codziennego „pamiętania” o ich zażyciu, a sama wymiana następuje co kilka dni. Z tego względu stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo dobrą alternatywą dla kobiet, które nie chcą pamiętać o codziennym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej w celu zapobiegania zapłodnieniu. Badania wykazały również, że stosowanie plastrów antykoncepcyjnych może zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów jajnika oraz endometrium.

Plastry antykoncepcyjne – wady

Tak jak ma to miejsce w przypadku każdej substancji leczniczej, również stosowanie plastrów antykoncepcyjnych związane jest z występowaniem niepożądanych skutków ubocznych. Przede wszystkim dwuskładnikowa antykoncepcja zwiększa ryzyko zakrzepowo-zatorowe. Związane jest to z obecnością etynyloestradiolu, który wykazuje działanie prozakrzepowe. Z tego względu przed włączeniem tego typu metody antykoncepcji lekarz ginekolog ocenia ryzyko wystąpienia powikłania u danej pacjentki. Niewskazane jest stosowanie antykoncepcji dwuskładnikowej u kobiet obciążonych chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, otyłość, czy też palących papierosy. Co więcej, stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji związane może być ze zwiększonym ryzykiem raka piersi. Ryzyko to wzrasta jednak w małym stopniu.

Sprawdź, jakie leki przeciwzakrzepowe w tabletkach są dostępne na DOZ.pl

Jak właściwie przykleić plaster antykoncepcyjny? Gdzie należy go nakleić?

Plaster antykoncepcyjny należy przyklejać na najmniej owłosioną, zdrową oraz suchą skórę. Z tego względu może być on aplikowany na okolice, takie jak ramię, udo, pośladek czy plecy. Należy pamiętać, że plaster antykoncepcyjny nie może być naklejany na pierś.

Jak często należy zmieniać plaster antykoncepcyjny?

Plaster antykoncepcyjny należy wymieniać co 7 dni, najlepiej o stałej porze dnia. Po wykorzystaniu trzech plastrów należy zrobić tydzień przerwy, w trakcie którego dochodzi do krwawienia związanego z odstawieniem hormonów, najczęściej koło 3. dnia. Pomimo przerwy w stosowaniu antykoncepcji kobieta chroniona jest przed zajściem w ciążę przez cały okres jej stosowania. Po 7 dniach przerwy należy przykleić kolejny plaster, nawet w sytuacji kiedy krwawienie w dalszym ciągu jest obecne.

Co zrobić, kiedy plaster antykoncepcyjny się odklei?

Samoistne odklejenie plastra antykoncepcyjnego jest powikłaniem stosunkowo rzadkim, dotykającym ok. 2% kobiet stosujących tę metodę.

Producenci podkreślają, że w sytuacji przypadkowego odklejenia się plastra skuteczność ochrony antykoncepcyjnej jest znacznie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Kobieta na przyklejenie nowego plastra ma ok. 48 godzin, kiedy to antykoncepcja w dalszym ciągu jest skuteczna. Warto jednak zawsze upewnić się, że plaster został poprawnie przyklejony, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Jakie są skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Wśród innych potencjalnych skutków ubocznych stosowania plastrów antykoncepcyjnych wymienia się:

Sprawdź, jakie maści, kremy, żele i inne preparaty na trądzik są dostępne na DOZ.pl

Potencjalnych skutków ubocznych stosowania tego typu metody antykoncepcyjnej jest oczywiście znacznie więcej, jednak wymienione objawy oraz symptomy występują najczęściej.

Powiązane produkty

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Czy mogą być refundowane przez NFZ?

Koszt miesięczny stosowania plastrów antykoncepcyjnych w zależności od producenta oceniany jest na ok. 60-80 zł. Jest to więc metoda droższa niż stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, przez co cieszy się mniejszą popularnością wśród kobiet w Polsce. Plastry antykoncepcyjne nie są w żadnej sytuacji refundowane przez NFZ.

  1. G.H. Bręborowicz, Ginekologia Tom 2, Warszawa 2020.
  2. R. Rivera, I. Yacobson, D. Grimes, The mechanism of action of hormonal contraceptives and intrauterine contraceptive devices, „Am J Obstet Gynecol” 1999;181:1263–1269.
  3. M. Zieman, J. Guillebaud, E. Weisberg, G.A. Shangold, Contraceptive efficacy and cycle control with the Ortho Evra/Evra transdermal system: the analysis of pooled data, „Fertil Steril” 2002;77(2 Suppl 2):S13-S18.
  4. R.M. Galzote, S. Rafie, R. Teal, S.K. Mody, Transdermal delivery of combined hormonal contraception: a review of the current literature, „Int J Womens Health” 2017;9:315–321.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl