tabletki antykoncepcjne, prezerwatywy dla mężczyzn
Marta Witkowska

Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Antykoncepcja dla mężczyzn – dostępne metody i ich skuteczność

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji dostępną dla mężczyzn jest stosowanie prezerwatywy, która jest jednocześnie jedną z najstarszych metod. Drugą metodą jest zabieg wazektomii, w Polsce wykonywany stosunkowo od niedawna. Obie metody zasadniczo różnią się od siebie pod wieloma względami.

Prezerwatywy męskie

Prezerwatywy należą do mechanicznych (barierowych) metod antykoncepcyjnych. Zadaniem tej metody jest zapobieganie przedostawaniu się plemników do dróg rodnych kobiety, a tym samym ochrona przed potencjalnym zapłodnieniem. Zaletą prezerwatyw jest fakt, iż są one ogólnie dostępne i niedrogie oraz to, że jako jedyne stanowi barierę dla drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Wskaźnik zawodności Pearla jest dość wysoki i waha się między wartością 2 a 14, zależnie od rzetelności przestrzegania zasad stosowania.

Prezerwatywa musi być dobrana do wielkości członka i stosowana według instrukcji podanej w ulotce informacyjnej, aby zminimalizować ryzyko zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku oraz uszkodzenia szczelności ścianek prezerwatywy.

Powiązane produkty

Sprawdź na DOZ.pl: Prezerwatywy.

Prezerwatywy wytwarzane są z lateksu lub innych tworzyw bez lateksu. Lateks jest koloidalnym roztworem naturalnego kauczuku. Dzięki temu cechuje go wysoka wytrzymałość, elastyczność oraz duże przewodzenie ciepła. W dotyku przypomina ludzką skórę, dając naturalność doznań. Z drugiej jednak strony, poprzez fakt, że jest materiałem naturalnym, zawiera alergizujące białka, które u części osób wywołują reakcje alergiczne. Uczulenie na lateks objawia się pieczeniem, swędzeniem, wysypką, a nawet ciężkimi objawami alergii.

Prezerwatywy lateksowe wchodzą również w reakcje z substancjami nawilżającymi zawierającymi frakcje tłuszczowe, jak wazelina, olej mineralny, oliwka dla dzieci, emulsje do ciała itp. Lateks w zetknięciu z takimi produktami ulega mikroperforacjom, przez co traci swoje właściwości ochronne zarówno przed zapłodnieniem, jak i przed zakażeniem.

Prezerwatywy niezawierające lateksu wykonane są najczęściej z poliizoprenu, który także jest roztworem kauczuku, ale syntetycznego, czyli nienaturalnego i tym samym pozbawionego czynnika alergennego. Będą one idealne dla osób uczulonych na lateks. Bezlateksowe prezerwatywy są również mniej podatne na działanie substancji opartych na bazie tłuszczu. Prezerwatywy poliizoprenowe cechuje równie wysoka wytrzymałość na rozciąganie, jak prezerwatyw zawierających lateks, jednak materiał ten ma niższą przenikalność ciepła, co może zmniejszać intensywność odbioru bodźców dotykowych.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie rekomenduje prezerwatyw jako stałej metody zapobiegania ciąży, poza parami, które nie mogą stosować innych metod zapobiegania ciąży. Ze względów na ochronę przed zakażeniem ta forma antykoncepcji zalecana jest podczas współżycia z partnerem przypadkowym, jednorazowym, drugim lub nowym.

Wazektomia

Wazektomia jest drobnym zabiegiem chirurgicznym i stanowi nowoczesną metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Nie wpływa negatywnie na erekcję i pożądanie seksualne mężczyzny oraz chroni kobiety przed stosowaniem metod antykoncepcyjnych, głównie hormonalnych. Na świecie jest to jedna z najczęściej wybieranych metod. W Polsce przeprowadzana jest w wielu klinikach od 2002 roku.
 
Celem wazektomii jest doprowadzenie do blokady możliwości zapłodnienia przez mężczyznę. Często bywa określana mianem sterylizacji męskiej, co jest błędem. Sterylizacja polega na wycięciu gonad, natomiast wazektomia polega na izolacji i przecięciu nasieniowodów. Brzmi to dość drastycznie, ale w praktyce zabieg ten jest prosty, szybki i bezbolesny (przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym). Wykonanie zabiegu nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, a po zakończeniu zabiegu pacjent samodzielnie opuszcza klinikę tego samego dnia. Powikłania po zabiegu takie, jak: silniejsze pobolewania, mały krwiak, mikrouszkodzenie nerwów, występują niezwykle rzadko i zanikają samoczynnie po kilku dniach.

Po dokonaniu wazektomii plemniki nie są obecne w nasieniowodzie, jednak nadal są produkowane, tyle że są wchłaniane przez organizm. Po okresie około 4 miesięcy wykonywane jest badanie nasienia na obecność i ewentualną ruchliwość plemników w celu potwierdzenia skuteczności zabiegu. Współczynnik niepowodzeń Pearla wynosi od 0 do 0,55 procent. Oznacza to, że skuteczność wazektomii, jako metody antykoncepcyjnej, jest bardzo wysoka, a ryzyko zapłodnienia niemalże zerowe. Zabieg wazektomii jest zabiegiem odwracalnym, który polega na ponownym połączeniu i udrożnieniu nasieniowodów (rewazektomia).

Naturalna antykoncepcja dla mężczyzn – wstrzemięźliwość, stosunek przerywany

Naturalne metody antykoncepcji dla mężczyzn polegają na zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej lub na tzw. przerywanym stosunku płciowym. Wstrzemięźliwość polega na okresowym unikaniu kontaktów seksualnych w trakcie dni płodnych kobiety, czyli przez około od 9 do 15 dni w całym cyklu miesięcznym. Ustalenie płodnego okresu opiera się na kilku metodach, których wskaźnik zawodności Pearla – niestety – jest wysoki. Wstrzemięźliwość seksualna w dniach płodnych kobiety wskazana jest dla par, które nie mogą lub nie chcą stosować innych metod antykoncepcji. Metody te mogą też być odpowiednie dla par, które mają powody do ograniczenia aktywności seksualnej oraz dla par o umiarkowanym apetycie seksualnym.

Część par decyduje się na stosunek przerywany. Polega on na zaniechaniu stosunku płciowego przed ejakulacją, czyli właściwym wytryskiem. Nie gwarantuje to zabezpieczenia przed zapłodnieniem, bowiem przed właściwym wytryskiem występuje zjawisko kropelkowania – wydzielanie preejakulatu w trakcie trwania stosunku. Preejakulat zawierać może żywe i ruchliwe plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Wskaźnik Pearla tej metody wynosi aż od 15 do 28. Dodatkowo stosunek przerywany może negatywnie wpływać na osiąganie pełnej satysfakcji seksualnej obojga partnerów. Może również zwiększać ryzyko wcześniejszych wytrysków. Metoda ta powinna być stosowana w szczególnie wyjątkowych okolicznościach, w których nie ma możliwości zastosowania innej metody.

Antykoncepcja dla mężczyzn – zastrzyki i tabletki hormonalne

Od połowy XX wieku trwają badania nad stworzeniem skutecznej hormonalnej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Główną trudnością jest charakter tłumienia męskiej płodności – skomplikowane procesy hormonalne oraz produkcja ogromnej liczby plemników każdego dnia. Celem metody jest doprowadzenie do znacznego zmniejszenia ilości plemników (oligospermia) lub całkowitego ich braku (azoospermia) w nasieniu na skutek dostarczenia organizmowi pochodnych męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Obecnie wszystkie hormonalne formy antykoncepcji dla mężczyzn – preparaty doustne (tabletki), podskórne (zastrzyki i implanty), przezskórne (żele i plastry) – znajdują się w fazie badań.  

W badaniach wykorzystuje się pochodne testosteronu. Ich działanie opiera się na hamowaniu podwzgórza mózgu i przysadki mózgowej. Wskutek tego następuje zahamowanie wydzielania hormonu luteinizującego (LH) i folitropiny (FSH). Brak LH i FSH powoduje, iż jądra nie otrzymują sygnału do produkcji własnego testosteronu i wytwarzania plemników. W grupie badanych mężczyzn po około 2–3 miesiącach uzyskano odpowiednio niskie stężenie LH i FSH, dzięki czemu męska płodność została stłumiona. Wyniki badań wskazują na wysoką efektywność tego procesu, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości jego odwrócenia – łagodnie, stopniowo po zaprzestaniu podawania pochodnych testosteronu.

Hormonalna metoda antykoncepcji mężczyzn w postaci stosowania pochodnych testosteronu jest łatwa w stosowaniu, jednak, jak pokazały badania, obciążona skutkami ubocznymi. Najpoważniejszym z nich jest powiększenie prostaty i zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu tego gruczołu. Niezwykle często obserwowano  problemy skórne (trądzik), zwiększenie masy ciała, obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL, jak i wahania nastrojów wraz z obniżeniem libido. Główną wadą hormonoterapii z zastosowaniem pochodnych testosteronu jest różna skuteczność u różnych mężczyzn. 
 1. J. Bancroft, Seksualność człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
 2. A. Drosdzol i in., Podstawy seksuologii, Warszawa 2015.
 3. J. K. Amory, Development of Novel Male Contraceptives, „ascpt.onlinelibrary.wiley.com” [online] https://ascpt.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cts.12708, [dostęp:] 22.10.2021.
 4. Z. Dominiak i in., Promising results in development of male contraception, „sciencedirect.com” [online] ,https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960894X21002316 [dostęp:] 22.10.2021.
 5. E. Siwik, Wazektomia. Antykoncepcja dla mężczyzn… i ich partnerek, „wazektomia.com” [online] https://www.wazektomia.com/ksiazka-1-wazektomia-ksiazka , [dostęp:] 22.10.2021.
 6. E. Siwik, Z. Lew-Starowicz, Antykoncepcja - Planowanie Rodziny u progu XXI wieku, Warszawa 2003.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

  Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

 • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

  Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

 • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

  Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij