Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?
Marta Pietroń

Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

Antykoncepcja bez recepty – rodzaje środków antykoncepcyjnych 

Metody antykoncepcji różnią się między sobą efektywnością oraz sposobem działania. Skuteczność danej metody określana jest za pomocą wskaźnika Pearla, który liczbę ciąż u stu regularnie współżyjących kobiet w ciągu roku, pomimo stosowania danej metody antykoncepcyjnej. Im niższa wartość tego współczynnika, tym metoda jest bardziej skuteczna. Należy pamiętać, że pomimo wysokiej skuteczności, żadna z metod nie daje stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciąże. 

Wśród dostępnych metod antykoncepcyjnych wyróżniamy:

  • antykoncepcję hormonalną – jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Jej działanie opiera się na kontroli płodności poprzez dostarczanie do organizmu syntetycznych hormonów: pochodnych progestagenu i/lub estrogenu w odpowiednich dawkach. Powoduje to zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, zmniejszenie grubości endometrium oraz zmianę perystaltyki jajowodów. Wyróżnia się: doustne tabletki antykoncepcyjne, plastry, pierścienie lub krążki dopochwowe, implanty podskórne, zastrzyki, wkładki domaciczne. Leki hormonalne dostępne są tylko na receptę, po konsultacji z lekarzem. 
  • antykoncepcję niehormonalną – zapobieganie ciąży następuje bez wykorzystania hormonów i tym samym braku ingerencji w organizm kobiety. Dzieli się ją na naturalną, mechaniczna oraz chemiczną. Zaliczana jest do metod antykoncepcji dostępnych bez recepty.

Antykoncepcja bez recepty – rodzaje środków 

Wśród antykoncepcji bez recepty wyróżnia się metody mechaniczne i chemiczne. Antykoncepcja mechaniczna polega na stworzeniu fizycznej bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej, zaś metoda chemiczna obejmuje preparaty plemnikobójcze. 

Antykoncepcja bez recepty – prezerwatywy męskie 

Prezerwatywa jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych dostępnych bez recepty. Jej zadaniem jest nie tylko zatrzymanie nasienia i uniemożliwienie przedostania się do kobiecego organizmu, ale także ochrona przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywę zakłada się na penisa we wzwodzie i zdejmuje po wytrysku. Przeznaczona jest do jednorazowego zastosowania. Błędy najczęściej popełniane przy stosowaniu tej metody to: 

  • uszkodzenie w trakcie wyjmowania z opakowania,
  • rozerwanie podczas zakładania,
  • zbyt płytkie nałożenie,
  • nakładanie zwiniętą częścią gumki do środka i ponowne zakładanie dobrą stroną,
  • zsunięcie w trakcie wyjmowania z pochwy na skutek nieprzytrzymania prezerwatywy.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór prezerwatyw: kolorowe, nawilżone, smakowe, karbowane czy z wypustkami. Materiał, z jakiego są wykonywane to głównie lateks, a dla osób uczulonych na niego, dostępne są prezerwatywy stworzone z poliuretanu. 

Antykoncepcja bez recepty – prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet, czyli femidom, wyglądem przypomina tradycyjną, męską prezerwatywę – podłużny, szeroki balonik, który na obu końcach zakończony jest giętkimi pierścieniami, otwartym i zamkniętym. Może być wykonany z poliuretanu, syntetycznego nitrylu lub lateksu. Niezależnie od materiału, wszystkie prezerwatywy dla kobiet pokryte są substancją nawilżającą, a część z nich może dodatkowo zawierać środek plemnikobójczy. Ich standardowy rozmiar (17 cm długości) umożliwia stosowanie przez każdą kobietę. 

Antykoncepcja bez recepty – kapturek naszyjkowy i błona dopochwowa

Zasada działania kapturka naszyjkowego i błony dopochwowej jest identyczna – tworzą one barierę mechaniczną. W przypadku kapturka, szyjka macicy jest skuteczniej zabezpieczona (poprzez przyssanie się do niej na zasadzie podciśnienia) niż w przypadku błony dopochwowej. Druga z wymienionych metod antykoncepcji wyprofilowanymi krawędziami zakrywa przestrzeń oddzielającą szyjkę macicy od pochwy. 

Obie formy są odpowiednio wyprofilowane, co ułatwia ich aplikację i zapewnia najwyższą skuteczność. Przeznczone są one do wielokrotnego stosowania – po użyciu należy myć je letnią wodą z mydłem, wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. Bezpośrednio przed użyciem można je zdezynfekować w 70% roztworze alkoholu lub izopropanolu oraz obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń. 

Antykoncepcja bez recepty – gąbka dopochwowa

Gąbka dopochwowa stanowi połączenie mechanicznej i chemicznej antykoncepcji. Wykonana jest z tworzywa sztucznego i nasączona środkiem plemnikobójczym. Powinna być umieszczona przed ujściem zewnętrznym szyjki macicy, tworząc barierę mechaniczną. Przed aplikacją niektóre gąbki należy zmoczyć, aby aktywować środek plemnikobójczy. Wyjmowanie gąbki jest ułatwione dzięki usunięciu nitki lub specjalnej pętelki. Gąbka dopochwowa przeznaczona jest do jednorazowego zastosowania.

Antykoncepcja bez recepty – środki plemnikobójcze 

Środki plemnikobójcze (spermicydy) w postaci żeli, pianek lub czopków aplikowane są przed stosunkiem płciowym. Zawierają nonokcynol-9, który niszczy błonę komórkową plemników w momencie zetknięcia się z nią. Dodatkowo prowadzi do odłączenia witki, co z kolei blokuje dalsze przemieszczanie się plemników. Stosując środki plemnikobójcze, istotne jest dokładne wypełnienie wnętrza pochwy, tak aby nie znalazło się przejście dla plemników. Dlatego też istotne jest wybieranie preparatów o zwiększonej lepkości, dla których będzie małe ryzyko rozcieńczenia i wypłynięcia z pochwy.

Decydując się na stosowanie środków plemnikobójczych, należy również zwrócić uwagę na czas, jaki musi upłynąć od momentu aplikacji do rozpoczęcia działania antykoncepcyjnego, okres jego trwania oraz możliwość stosowania z innymi metodami. 

Polecane dla Ciebie

Antykoncepcja bez recepty – naturalne metody antykoncepcji 

Naturalne metody antykoncepcji, nazywane też metodami oceny płodności, nie ingerują w żaden sposób w organizm kobiety. Opierają się na obserwacji zmian zachodzących w ciele, co umożliwia określenie czasu jajeczkowania. W metodach tych ocenia się zmiany w strukturze śluzu szyjkowego, zmiany temperatury, a także dokonuje się samodzielnego badania szyjki macicy.

Naturalne metody antykoncepcyjne wymagają dużego zaangażowania i dyscypliny od obu partnerów, inaczej skazane są na niepowodzenie.

W przypadku pracy zmianowej, częstych wyjazdów czy nieregularnego trybu pracy, metody te mogą być trudne w zastosowaniu. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, stąd też nadają się przede wszystkim dla osób w stałych związkach. 

  1. K. Meisenbacher, Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008.
  2. P. K. Tuszyński (red.), Intymne problemy kobiet z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Warszawa 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

    Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

    Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy to możliwe, że w ogóle się nie pojawi? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania odpowiedzi warto szukać w sprawdzonych źródłach i potwierdzać je badaniami naukowymi.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij