Ciężka fizyczna praca wpływa na rozwój demencji, twierdzą naukowcy. Dlaczego tak się dzieje?
Justyna Piekara

Ciężka fizyczna praca wpływa na rozwój demencji, twierdzą naukowcy. Dlaczego tak się dzieje?

Nowe badanie przeprowadzone w Danii wykazało, że pracownicy fizyczni są narażeni na większe ryzyko demencji. Chociaż od lat zakładano związek między forsowną pracą fizyczną a tym schorzeniem, jest to pierwsze badanie, które jednoznacznie wykazało korelację. 

Demencja 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 50 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, która wpływa negatywnie na pamięć, zdolności poznawcze, zachowanie i zdolność wykonywania codziennych czynności. Statystyki sugerują, że do roku 2050 liczba osób cierpiących na demencję wzrośnie trzykrotnie. 

Praca fizyczna a demencja

Istnieją dowody na to, że regularna aktywność fizyczna – ćwiczenia fizyczne, rekreacyjne uprawianie sportu, mogą chronić przed demencją w późniejszym życiu. Najnowsze badania sugerują jednak, że ciężka praca fizyczna, przynosi odwrotny efekt. 

„Przedstawiciele organów ds. zdrowia powinni rozróżniać aktywność fizyczną w czasie wolnym od tej wykonywanej w pracy, ponieważ istnieją powody, aby sądzić, że te dwie formy ruchu mają odmienne skutki” – mówi Kirsten Nabe-Nielsen, która kierowała badaniami we współpracy z Duńskim Narodowym Centrum Badań Środowiska Pracy oraz Szpitalem Frederiksberg w Kopenhadze. 

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego zwracają uwagę na to, że praca fizyczna często wymaga utrzymywania statycznej i często niewygodnej pozycji, wykonywania powtarzalnych czynności oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ten rodzaj pracy może wiązać się z długotrwałym wysiłkiem, któremu może towarzyszyć przeciążenie organizmu. Długotrwała praca fizyczna i powtarzalność wykonywanych czynności może osłabiać wydolność układu krążenia i prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, zakrzepica, arytmia i niewydolności serca, a także może ograniczać dopływ krwi do mózgu, co wpływa na większe prawdopodobieństwo wystąpienia otępienia starczego w przyszłości. 

Aktywność fizyczna a demencja

Dla porównania aktywność fizyczna podejmowana rekreacyjnie, w czasie wolnym, może być intensywna, ale jest raczej krótkotrwała i charakteryzuje się większą dynamiką ruchu. Regularny ruch, taki jak chociażby ćwiczenia izometryczne, poprawia wydolność sercowo-naczyniową, wpływa to korzystnie na pracę mózgu i przyspiesza wzrost nerwów, co może powstrzymać rozwój demencji. 

Według uczonych z Duńskiego Narodowego Centrum Badań Środowiska Pracy ratunkiem dla wielu pracowników fizycznych może być lepsze przygotowanie ciała do trudów, z jakimi muszą zmierzyć się, wykonując obowiązki zawodowe. „Osoby wykonujące prace fizyczne muszą podjąć kroki zapobiegawcze, wzmacniając zdolności organizmu, na przykład poprzez ćwiczenia i trening siłowy” – Andreas Holtermann, współautor badania. 

W swojej analizie naukowcy wykorzystali dane z Copenhagen Male Study – badania prowadzanego w latach 1970-71, dotyczącego pracy i stylu życia mężczyzn w wieku średnim. Wśród 4721 Duńczyków, którzy brali udział w eksperymencie zidentyfikowano łącznie 697 przypadków demencji. Badanie wykazało, że wskaźnik częstości występowania tej przypadłości u mężczyzn, którzy kiedyś wykonywali ciężkie prace fizyczne, jest prawie półtora raza wyższy niż u osób, które wykonywały obowiązki zawodowe na siedząco. 

Sprawność fizyczna a demencja u kobiet

Podczas eksperymentu Amerykańskiej Akademii Neurologii mierzono wydolność sercowo-naczyniową kobiet, które poddano testowi wysiłkowemu. Wyniki badania opublikowanego w internetowym wydaniu „Neurology”. Okazało się, że kobiety w wieku średnim, o wysokiej sprawności fizycznej były prawie o 90% mniej narażone na rozwój demencji. Choroba rozwijała się średnio 11 lat później niż u pań, których poziom aktywności fizycznej był niski.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadzili podobne badanie. Obserwowali, jak 191 kobiet, których wiek wynosił średnio 50 lat, wypada w teście wysiłkowym na rowerze i sprawdzali ich wydolność sercowo-naczyniową. W sumie 40 kobiet spełniło kryteria wysokiego poziomu sprawności fizycznej. W średniej kategorii znalazły się łącznie 92 kobiety, a 59 kobiet należało do kategorii niskiej. W ciągu kolejnych 44 lat kobiety sześciokrotnie badano pod kątem demencji – w tym czasie 44 kobiety zachorowały. Sprawne fizycznie kobiety były o 88% mniej narażone na demencję niż kobiety o umiarkowanej sprawności fizycznej. 

„To badanie nie pokazuje przyczyn i skutków między wydolnością sercowo-naczyniową i demencją, ale jedynie istniejący związek. Potrzeba więcej badań, aby zobaczyć, czy poprawa sprawności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby” – mówi Helena Hörder z Uniwersytetu w Göteborgu.

 1. J. Kingsland, Could hard physical labor increase dementia risk?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could–hard–physical–labor–increase–dementia–risk, [dostęp:] 25.11.2020.
 2. K. Nabe‐Nielsen, A. Holtermann, F. Gyntelberg, The effect of occupational physical activity on dementia: results from the Copenhagen Male Study, „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports” 2020 [online], https://doi.org/10.1111/sms.13846, [dostęp:] 25.11.2020.
 3. D. Yasvinsky, Manual labour may increase risk of dementia: study, „healththing.ca” [online], https: //www.healthing.ca/men/manual–labour–may–increase–risk–of–dementia–study, [dostęp:] 25.11.2020.
 4. S. Hendricks, Study finds hard physical labor raises risk for dementia, „bigthink.com” [online], https: //bigthink.com/mind–brain/physical–work–dementia? rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 25.11.2020.
 5. J. Najar, S Östling, P. Gudmundsson, Cognitive and physical activity and dementia. A 44-year longitudinal population study of women, „Neurology” 2019, nr 92 (12) [online], https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000007021, [dostęp:] 25.11.2020.
 6. Physically fit women nearly 90 percent less likely to develop dementia, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2018–03–physically–women–percent–dementia.html, [dostęp:] 25.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij