Ciężka fizyczna praca wpływa na rozwój demencji, twierdzą naukowcy. Dlaczego tak się dzieje?
Justyna Piekara

Ciężka fizyczna praca wpływa na rozwój demencji, twierdzą naukowcy. Dlaczego tak się dzieje?

Nowe badanie przeprowadzone w Danii wykazało, że pracownicy fizyczni są narażeni na większe ryzyko demencji. Chociaż od lat zakładano związek między forsowną pracą fizyczną a tym schorzeniem, jest to pierwsze badanie, które jednoznacznie wykazało korelację. 

Demencja 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 50 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, która wpływa negatywnie na pamięć, zdolności poznawcze, zachowanie i zdolność wykonywania codziennych czynności. Statystyki sugerują, że do roku 2050 liczba osób cierpiących na demencję wzrośnie trzykrotnie. 

Praca fizyczna a demencja

Istnieją dowody na to, że regularna aktywność fizyczna – ćwiczenia fizyczne, rekreacyjne uprawianie sportu, mogą chronić przed demencją w późniejszym życiu. Najnowsze badania sugerują jednak, że ciężka praca fizyczna, przynosi odwrotny efekt. 

„Przedstawiciele organów ds. zdrowia powinni rozróżniać aktywność fizyczną w czasie wolnym od tej wykonywanej w pracy, ponieważ istnieją powody, aby sądzić, że te dwie formy ruchu mają odmienne skutki” – mówi Kirsten Nabe-Nielsen, która kierowała badaniami we współpracy z Duńskim Narodowym Centrum Badań Środowiska Pracy oraz Szpitalem Frederiksberg w Kopenhadze. 

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego zwracają uwagę na to, że praca fizyczna często wymaga utrzymywania statycznej i często niewygodnej pozycji, wykonywania powtarzalnych czynności oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ten rodzaj pracy może wiązać się z długotrwałym wysiłkiem, któremu może towarzyszyć przeciążenie organizmu. Długotrwała praca fizyczna i powtarzalność wykonywanych czynności może osłabiać wydolność układu krążenia i prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, zakrzepica, arytmia i niewydolności serca, a także może ograniczać dopływ krwi do mózgu, co wpływa na większe prawdopodobieństwo wystąpienia otępienia starczego w przyszłości. 

Aktywność fizyczna a demencja

Dla porównania aktywność fizyczna podejmowana rekreacyjnie, w czasie wolnym, może być intensywna, ale jest raczej krótkotrwała i charakteryzuje się większą dynamiką ruchu. Regularny ruch, taki jak chociażby ćwiczenia izometryczne, poprawia wydolność sercowo-naczyniową, wpływa to korzystnie na pracę mózgu i przyspiesza wzrost nerwów, co może powstrzymać rozwój demencji. 

Według uczonych z Duńskiego Narodowego Centrum Badań Środowiska Pracy ratunkiem dla wielu pracowników fizycznych może być lepsze przygotowanie ciała do trudów, z jakimi muszą zmierzyć się, wykonując obowiązki zawodowe. „Osoby wykonujące prace fizyczne muszą podjąć kroki zapobiegawcze, wzmacniając zdolności organizmu, na przykład poprzez ćwiczenia i trening siłowy” – Andreas Holtermann, współautor badania. 

W swojej analizie naukowcy wykorzystali dane z Copenhagen Male Study – badania prowadzanego w latach 1970-71, dotyczącego pracy i stylu życia mężczyzn w wieku średnim. Wśród 4721 Duńczyków, którzy brali udział w eksperymencie zidentyfikowano łącznie 697 przypadków demencji. Badanie wykazało, że wskaźnik częstości występowania tej przypadłości u mężczyzn, którzy kiedyś wykonywali ciężkie prace fizyczne, jest prawie półtora raza wyższy niż u osób, które wykonywały obowiązki zawodowe na siedząco. 

Sprawność fizyczna a demencja u kobiet

Podczas eksperymentu Amerykańskiej Akademii Neurologii mierzono wydolność sercowo-naczyniową kobiet, które poddano testowi wysiłkowemu. Wyniki badania opublikowanego w internetowym wydaniu „Neurology”. Okazało się, że kobiety w wieku średnim, o wysokiej sprawności fizycznej były prawie o 90% mniej narażone na rozwój demencji. Choroba rozwijała się średnio 11 lat później niż u pań, których poziom aktywności fizycznej był niski.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadzili podobne badanie. Obserwowali, jak 191 kobiet, których wiek wynosił średnio 50 lat, wypada w teście wysiłkowym na rowerze i sprawdzali ich wydolność sercowo-naczyniową. W sumie 40 kobiet spełniło kryteria wysokiego poziomu sprawności fizycznej. W średniej kategorii znalazły się łącznie 92 kobiety, a 59 kobiet należało do kategorii niskiej. W ciągu kolejnych 44 lat kobiety sześciokrotnie badano pod kątem demencji – w tym czasie 44 kobiety zachorowały. Sprawne fizycznie kobiety były o 88% mniej narażone na demencję niż kobiety o umiarkowanej sprawności fizycznej. 

„To badanie nie pokazuje przyczyn i skutków między wydolnością sercowo-naczyniową i demencją, ale jedynie istniejący związek. Potrzeba więcej badań, aby zobaczyć, czy poprawa sprawności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby” – mówi Helena Hörder z Uniwersytetu w Göteborgu.

 1. J. Kingsland, Could hard physical labor increase dementia risk?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could–hard–physical–labor–increase–dementia–risk, [dostęp:] 25.11.2020.
 2. K. Nabe‐Nielsen, A. Holtermann, F. Gyntelberg, The effect of occupational physical activity on dementia: results from the Copenhagen Male Study, „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports” 2020 [online], https://doi.org/10.1111/sms.13846, [dostęp:] 25.11.2020.
 3. D. Yasvinsky, Manual labour may increase risk of dementia: study, „healththing.ca” [online], https: //www.healthing.ca/men/manual–labour–may–increase–risk–of–dementia–study, [dostęp:] 25.11.2020.
 4. S. Hendricks, Study finds hard physical labor raises risk for dementia, „bigthink.com” [online], https: //bigthink.com/mind–brain/physical–work–dementia? rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 25.11.2020.
 5. J. Najar, S Östling, P. Gudmundsson, Cognitive and physical activity and dementia. A 44-year longitudinal population study of women, „Neurology” 2019, nr 92 (12) [online], https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000007021, [dostęp:] 25.11.2020.
 6. Physically fit women nearly 90 percent less likely to develop dementia, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2018–03–physically–women–percent–dementia.html, [dostęp:] 25.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij