Ciężka fizyczna praca wpływa na rozwój demencji, twierdzą naukowcy. Dlaczego tak się dzieje?
Justyna Piekara

Ciężka fizyczna praca wpływa na rozwój demencji, twierdzą naukowcy. Dlaczego tak się dzieje?

Nowe badanie przeprowadzone w Danii wykazało, że pracownicy fizyczni są narażeni na większe ryzyko demencji. Chociaż od lat zakładano związek między forsowną pracą fizyczną a tym schorzeniem, jest to pierwsze badanie, które jednoznacznie wykazało korelację. 

Demencja 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 50 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, która wpływa negatywnie na pamięć, zdolności poznawcze, zachowanie i zdolność wykonywania codziennych czynności. Statystyki sugerują, że do roku 2050 liczba osób cierpiących na demencję wzrośnie trzykrotnie. 

Praca fizyczna a demencja

Istnieją dowody na to, że regularna aktywność fizyczna – ćwiczenia fizyczne, rekreacyjne uprawianie sportu, mogą chronić przed demencją w późniejszym życiu. Najnowsze badania sugerują jednak, że ciężka praca fizyczna, przynosi odwrotny efekt. 

„Przedstawiciele organów ds. zdrowia powinni rozróżniać aktywność fizyczną w czasie wolnym od tej wykonywanej w pracy, ponieważ istnieją powody, aby sądzić, że te dwie formy ruchu mają odmienne skutki” – mówi Kirsten Nabe-Nielsen, która kierowała badaniami we współpracy z Duńskim Narodowym Centrum Badań Środowiska Pracy oraz Szpitalem Frederiksberg w Kopenhadze. 

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego zwracają uwagę na to, że praca fizyczna często wymaga utrzymywania statycznej i często niewygodnej pozycji, wykonywania powtarzalnych czynności oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ten rodzaj pracy może wiązać się z długotrwałym wysiłkiem, któremu może towarzyszyć przeciążenie organizmu. Długotrwała praca fizyczna i powtarzalność wykonywanych czynności może osłabiać wydolność układu krążenia i prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, zakrzepica, arytmia i niewydolności serca, a także może ograniczać dopływ krwi do mózgu, co wpływa na większe prawdopodobieństwo wystąpienia otępienia starczego w przyszłości. 

Aktywność fizyczna a demencja

Dla porównania aktywność fizyczna podejmowana rekreacyjnie, w czasie wolnym, może być intensywna, ale jest raczej krótkotrwała i charakteryzuje się większą dynamiką ruchu. Regularny ruch, taki jak chociażby ćwiczenia izometryczne, poprawia wydolność sercowo-naczyniową, wpływa to korzystnie na pracę mózgu i przyspiesza wzrost nerwów, co może powstrzymać rozwój demencji. 

Według uczonych z Duńskiego Narodowego Centrum Badań Środowiska Pracy ratunkiem dla wielu pracowników fizycznych może być lepsze przygotowanie ciała do trudów, z jakimi muszą zmierzyć się, wykonując obowiązki zawodowe. „Osoby wykonujące prace fizyczne muszą podjąć kroki zapobiegawcze, wzmacniając zdolności organizmu, na przykład poprzez ćwiczenia i trening siłowy” – Andreas Holtermann, współautor badania. 

W swojej analizie naukowcy wykorzystali dane z Copenhagen Male Study – badania prowadzanego w latach 1970-71, dotyczącego pracy i stylu życia mężczyzn w wieku średnim. Wśród 4721 Duńczyków, którzy brali udział w eksperymencie zidentyfikowano łącznie 697 przypadków demencji. Badanie wykazało, że wskaźnik częstości występowania tej przypadłości u mężczyzn, którzy kiedyś wykonywali ciężkie prace fizyczne, jest prawie półtora raza wyższy niż u osób, które wykonywały obowiązki zawodowe na siedząco. 

Sprawność fizyczna a demencja u kobiet

Podczas eksperymentu Amerykańskiej Akademii Neurologii mierzono wydolność sercowo-naczyniową kobiet, które poddano testowi wysiłkowemu. Wyniki badania opublikowanego w internetowym wydaniu „Neurology”. Okazało się, że kobiety w wieku średnim, o wysokiej sprawności fizycznej były prawie o 90% mniej narażone na rozwój demencji. Choroba rozwijała się średnio 11 lat później niż u pań, których poziom aktywności fizycznej był niski.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadzili podobne badanie. Obserwowali, jak 191 kobiet, których wiek wynosił średnio 50 lat, wypada w teście wysiłkowym na rowerze i sprawdzali ich wydolność sercowo-naczyniową. W sumie 40 kobiet spełniło kryteria wysokiego poziomu sprawności fizycznej. W średniej kategorii znalazły się łącznie 92 kobiety, a 59 kobiet należało do kategorii niskiej. W ciągu kolejnych 44 lat kobiety sześciokrotnie badano pod kątem demencji – w tym czasie 44 kobiety zachorowały. Sprawne fizycznie kobiety były o 88% mniej narażone na demencję niż kobiety o umiarkowanej sprawności fizycznej. 

„To badanie nie pokazuje przyczyn i skutków między wydolnością sercowo-naczyniową i demencją, ale jedynie istniejący związek. Potrzeba więcej badań, aby zobaczyć, czy poprawa sprawności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby” – mówi Helena Hörder z Uniwersytetu w Göteborgu.

 1. J. Kingsland, Could hard physical labor increase dementia risk?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/could–hard–physical–labor–increase–dementia–risk, [dostęp:] 25.11.2020.
 2. K. Nabe‐Nielsen, A. Holtermann, F. Gyntelberg, The effect of occupational physical activity on dementia: results from the Copenhagen Male Study, „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports” 2020 [online], https://doi.org/10.1111/sms.13846, [dostęp:] 25.11.2020.
 3. D. Yasvinsky, Manual labour may increase risk of dementia: study, „healththing.ca” [online], https: //www.healthing.ca/men/manual–labour–may–increase–risk–of–dementia–study, [dostęp:] 25.11.2020.
 4. S. Hendricks, Study finds hard physical labor raises risk for dementia, „bigthink.com” [online], https: //bigthink.com/mind–brain/physical–work–dementia? rebelltitem=1#rebelltitem1, [dostęp:] 25.11.2020.
 5. J. Najar, S Östling, P. Gudmundsson, Cognitive and physical activity and dementia. A 44-year longitudinal population study of women, „Neurology” 2019, nr 92 (12) [online], https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000007021, [dostęp:] 25.11.2020.
 6. Physically fit women nearly 90 percent less likely to develop dementia, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2018–03–physically–women–percent–dementia.html, [dostęp:] 25.11.2020.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij