Witamina K pomoże osobom zagrożonym demencją?
Wyniki nowego eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie Al-Maarefa w Arabii Saudyjskiej wskazują, że witamina K może pomóc w ochronie przed pogorszeniem funkcji poznawczych. W nowym badaniu, które zostało zaprezentowane na spotkaniu Experimental Biology 5 kwietnia 2022 r., testowano podawanie szczurom suplementu witaminy K.
Demencja jest schorzeniem, które osłabia funkcje poznawcze człowieka. Obecnie nie ma na nią lekarstwa; dostępne są jednak pewne leki, które mogą łagodzić jej objawy. Ponadto naukowcy wciąż poszukują sposobów na zmniejszenie nasilenia objawów lub zapobieganie tak szybkiemu postępowi choroby.
Demencja w skrócie
Według Alzheimer's Association demencja jest ogólnym terminem określającym utratę pamięci, języka, zdolności rozwiązywania problemów i innych zdolności myślenia, które są na tyle poważne, że utrudniają codzienne życie.
Wśród oznak i symptomów demencji wymienia się m. in.
- zapominanie imion bliskich osób,
- zmiany nastroju,
- niemożność przypomnienia sobie dawnych wspomnień,
- trudności z wykonywaniem zadań,
- trudności z komunikacją.
Witamina K – szybkie fakty
Dla zachowania zdrowia ważne jest przyjmowanie wielu różnych rodzajów witamin i minerałów. Jedną z witamin, która odgrywa rolę zarówno w zdrowiu mózgu, jak i kości, jest witamina K, którą często można znaleźć w zielonych warzywach liściastych.
Profesor anatomii na Uniwersytecie AL-Maarefa, Mohamed El-Sherbiny, główny autor badania, w rozmowie z Medical News Today wyjaśnił, dlaczego witamina K jest tak ważna. Witamina K jest naturalną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi oraz regulacji poziomu wapnia we krwi. W jednym we wcześniejszych badań zdrowe osoby powyżej 70 lat z najwyższym poziomem witaminy K1 we krwi miały najwyższą wydajność werbalnej pamięci epizodycznej.
Witamina K a demencja – jak wyglądały badania?
Ponieważ witamina K może wpływać na funkcjonowanie mózgu, badacze chcieli sprawdzić, jak wpływa ona na funkcjonowanie poznawcze u szczurów.
Naukowcy przeprowadzili 17-miesięczne badanie na szczurach. Jedna grupa otrzymywała suplement witaminy K, a druga nie. Szczurom podawano menachinon-7 (MK-7), który jest główną formą witaminy K2. W trakcie studiów szczury przeszły serię testów funkcjonowania mających na celu ocenę poziomu poznawczego, zachowań lękowych oraz depresyjnych.
Pod koniec badania szczury, którym podawano suplementy witaminy K, miały obniżony poziom zaburzeń poznawczych, depresji i lęku. Naukowcy zauważyli, że szczury te doświadczyły również poprawy pamięci przestrzennej i zdolności uczenia się.
Witamina K i kiszonki jako wsparcie dla zdrowia mózgu
Starszy neurobiolog dr Jennifer Bramen, która pracuje w Pacific Neuroscience Institute w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica, komentowała przedstawione wyniki badań.
Kiszonki są doskonałe dla mikrobiomu jelitowego, który ma dobrze udokumentowany związek z zaburzeniami funkcji poznawczych. Bramen zaleca włączenie ich do diety mającej na celu promowanie zdrowia mózgu i zdolności poznawczych.