pies z okularami noworocznymi
Marta Pietroń

Sylwester a zwierzęta – jak zadbać o ich komfort?

Sylwester to czas szampańskiej zabawy do białego rana, natomiast dla naszych czworonogów to najbardziej stresujący dzień w ciągu całego roku. Huk wystrzeliwanych fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę, zwiększa stres, przez co wielu pupili ucieka w poszukiwaniu schronienia. Jak uspokoić psa w sylwestra? Jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota? Co robić, gdy nasz pupil ucieknie wystraszony w sylwestra?

Hałas a stres u zwierzęcia

Psy wykazują dość dużą wrażliwość na hałas. Lepiej słyszą i rozróżniają dźwięki od człowieka, dzięki czemu np. znacznie wcześniej wiedzą, że z daleka idzie burza lub do domu zbliża się obcy człowiek, a nie domownik. Zwierzęta w kontakcie z hałasem stają się nerwowe, zestresowane i uciekają w poszukiwaniu schronienia. Jeśli opiekujesz się pupilem od małego, musisz go oswajać z hasałem i nauczyć, że nagłe dźwięki nie są powodem do paniki. Znacznie trudniej jest, jeśli twój pies lub kot miał niemiłe doświadczenia z hałasem, co mogło wywołać u niego traumę, albo na skutek wieku lub choroby jest on bardziej wrażliwy na dźwięki.

Jednym z trudniejszych dni w ciągu roku dla Twojego pupila jest noc sylwestrowa, kiedy to zewsząd dochodzą do niego odgłosy wystrzeliwanych petard. Żeby tego dnia zapewnić mu spokój i brak stresu, nie należy zabierać go na pokaz fajerwerków ani w żadne inne zatłoczone miejsca. Ponadto na kilka miesięcy przed końcem roku warto rozpocząć terapię oswajania z hałasem. Polega ona na regularnym puszczaniu zwierzakowi nagrań fajerwerków, od najniższej głośności do coraz to wyższej, przy jednoczesnym nagradzaniu go za brak reakcji, podawaniu smakołyku czy rozpoczęciu zabawy, tak aby kojarzył to z czymś przyjemnym. Jeśli na którymkolwiek etapie pupil zacznie się bać, należy cofnąć się do poprzedniego etapu, aby nie pogorszyć sytuacji. Regularnie i prawidłowo przeprowadzany trening pozwoli oswoić pupila z hałasem, żeby przestał być dla niego źródłem stresu.

Zagubione zwierzę w sylwestra – o czym warto wiedzieć?

Co roku zarówno w trakcie sylwestra, jak i po nim wielu właścicieli szuka swoich czworonogów, dlatego zadbaj o to, aby na obroży twojego pupila podany był twój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu. Dane te mogą być wszyte w obrożę, wygrawerowane na zawieszce lub po prostu napisane markerem. W razie ucieczki czworonoga i znalezienia go przez kogoś innego ułatwi to kontakt z tobą. Jeśli twój psiak lub kot ma chip, upewnij się, czy twoje dane kontaktowe w bazie danych są aktualne.

W przypadku ucieczki czworonoga działaj szybko, ale z głową. Nie panikuj, uspokój się i pomyśl, gdzie twój pies mógł widzieć cię ostatni raz. Wiele zwierząt powraca w miejsce im znane, dlatego przeszukuj trasy waszych spacerów i bliskie okolice, pytaj napotkane osoby, czy nie widziały twojego psa. Jeśli masz taką możliwość, poproś sąsiadów o pomoc w poszukiwaniach. Bardzo przydatne w takiej sytuacji są media społecznościowe, zwłaszcza lokalne grupy mieszkańców na Facebooku. Wstaw zdjęcie i opis swojego pupila wraz ze swoimi danymi kontaktowymi. Jeśli wstępne poszukiwania nie przyniosą efektów, rozwieś w okolicy papierowe ogłoszenia o zaginięciu i skontaktuj się z lokalnymi schroniskami.

Powiązane produkty

Jak zmniejszyć stres u pupila?

Całkowite wyeliminowanie strachu i stresu u naszego pupila w sylwestra będzie bardzo trudne, natomiast jest kilka sposobów, jak tego dnia można uspokoić psa lub kota.

Nie panikuj. Pamiętaj, że twój zwierzak doskonale odczuwa emocje, dlatego jeśli ty będziesz zaniepokojony i zestresowany, to na pewno i on to odczuje. Zachowaj spokój, traktuj psa lub kota tak, jak robisz to na co dzień, nawet podczas wychodzenia z domu na zabawę sylwestrową (pożegnaj się, jakbyś wychodził do pracy czy do sklepu). Każda nagła zmiana twojego zachowania może wywołać u pupila niepokój. Jeśli zostajesz w domu i twój pupil zaczyna wpadać w panikę, nie reaguj.

Nie reaguj. Jeśli spędzasz sylwestra ze swoim zwierzakiem, który zaczyna panikować, nie reaguj. Głaskanie czy przytulanie może tylko wzmocnić w nim strach przed hałasem.

Odwracaj uwagę. Spróbuj zachęcić pupila do zabawy, zaproponuj psi smakołyk, podsuń ulubiony silikonowy gryzak, ale jednocześnie pamiętaj – nic na siłę. W sylwestra pies lub kot może zachowywać się inaczej niż zazwyczaj, dlatego ważne jest, abyś był w pobliżu, ale jednocześnie zachowywał się jak na co dzień. Pupil sam ci pokaże, gdzie i jak czuje się bezpiecznie. 

Legowisko. Nie przenoś posłania w żadne inne miejsce, ponieważ twój zwierzak jest do niego przyzwyczajony i to właśnie tam czuje się bezpiecznie. Jednodniowa zmiana miejsca posłania – piwnica, łazienka czy też inne cichsze miejsce – sprawia, że nasz pupil czuje się zdezorientowany i traci poczucie bezpieczeństwa. Chcąc zapewnić mu większy spokój, wyłóż jego posłanie dodatkowymi kocami lub kapami, zasłoń zasłony, rolety, co dodatkowo wyciszy pokój i zasłoni widok błysków.

Kryjówka. Zestresowany zwierzak sam pokaże, gdzie czuje się bezpiecznie i gdzie chce przeczekać stresujący czas. Niezależnie od tego, czy będzie to kołdra, legowisko, transporter, a może łazienka, pamiętaj, aby zadbać o swobodny dostęp do tego miejsca.

Kamizelka przeciwstresowa. Możesz sięgnąć po psie ubranie przypominające kaftan, który poprzez ucisk na tułów zwierzęcia wywołuje efekt uspokojenia. Podczas przyzwyczajania pieska do tego rozwiązania należy sprawdzić, czy kamizelka nie jest za ciasna, nie powoduje dyskomfortu, nie ogranicza poruszania się, a przede wszystkim – czy nie powoduje nasilenia stresu. Jeśli zauważysz, że objawy stresu zamiast ustąpić, nasilają się, natychmiast zdejmij kamizelkę.

Dyfuzor albo spray z feromonami. W ich skład wchodzi DAP (ang. Dog Appeasing Pheromones), czyli feromony naturalnie wydzielane przez karmiącą suczkę po oszczenieniu. Zapewniają szczeniakom uspokojenie oraz poczucie bezpieczeństwa, co wykorzystywane jest również u dorosłych psów.

Smycz. W sylwestra wychodząc z psem na spacer, za każdym razem wyprowadzaj go na smyczy (możesz również sięgnąć po szelki) i nie spuszczaj go z niej. Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś inny wystrzeli fajerwerki i pies w panice ucieknie. W ten dzień smycz powinna być trzymana przez osobę dorosłą, co zmniejszy ryzyko wyrwania się i ucieczki.

Dane kontaktowe na obroży. Przypilnuj, aby twój pupil miał na obroży zapisany twój adres i/lub numer telefonu. W razie ucieczki w sylwestra ktoś, kto go znajdzie, będzie mógł się szybko z tobą skontaktować.

Jeśli twój pupil bardzo dobrze znosi hałas – nawet ten pochodzący z wystrzeliwanych petard – nie oznacza to, że nie powinniśmy o niego zadbać tej nocy, zwłaszcza gdy wychodzimy z domu. Przede wszystkim nie zmieniajmy miejsca jego dotychczasowego legowiska w domu na takie, które wydaje się być cichsze, np. piwnica, spiżarnia, łazienka itd. Dla zwierzaka będzie to sygnał, że coś jest nie tak i wywoła u niego niepokój.

Preparaty redukujące stres dla psów i kotów

Jeśli pomimo zastosowania przeróżnych metod zmniejszających stres u pupila, on nadal nie radzi sobie ze strachem wywołanym hałasem, pozostają jeszcze do wykorzystania metody farmakologiczne. W pierwszej kolejności można sięgnąć po preparaty ziołowe zawierające np. ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego, ziela dziurawca zwyczajnego, zielonej herbaty czy melisy. Ich zadaniem jest zmniejszenie niepokoju, lęku, nerwowości oraz wspomaganie funkcji poznawczych i witalności zwierzątka.

Wśród składników można znaleźć również L-tryptofan, czyli egzogenny aminokwas, który bierze udział w tworzeniu wielu białek i jest prekursorem neuroprzekaźników. Ponadto można sięgnąć po preparaty na bazie oleju konopnego, który wykazuje również działanie uspokajające i przeciwlękowe.

To, jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota zastosować i jak je dawkować, warto skonsultować z lekarzem weterynarii. W przypadku braku uwag co do dawkowania należy stosować się do zaleceń producenta danego preparatu. Zazwyczaj dawkowanie przelicza się na masę ciała zwierzęcia. W przypadku braku skuteczności preparatów ziołowych na uspokojenie dla psa lub kota ostatecznym rozwiązaniem będą leki przepisane na receptę przez weterynarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

  Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

 • Peskatarianizm – na czym polega?

  Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

 • Co zabrać ze sobą na wakacje?

  Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

 • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

  Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

 • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

  Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

 • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

  Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

 • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

  Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

 • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

  Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij