pies z okularami noworocznymi
Marta Pietroń

Sylwester a zwierzęta – jak zadbać o ich komfort?

Sylwester to czas szampańskiej zabawy do białego rana, natomiast dla naszych czworonogów to najbardziej stresujący dzień w ciągu całego roku. Huk wystrzeliwanych fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę, zwiększa stres, przez co wielu pupili ucieka w poszukiwaniu schronienia. Jak uspokoić psa w sylwestra? Jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota? Co robić, gdy nasz pupil ucieknie wystraszony w sylwestra?

Hałas a stres u zwierzęcia

Psy wykazują dość dużą wrażliwość na hałas. Lepiej słyszą i rozróżniają dźwięki od człowieka, dzięki czemu np. znacznie wcześniej wiedzą, że z daleka idzie burza lub do domu zbliża się obcy człowiek, a nie domownik. Zwierzęta w kontakcie z hałasem stają się nerwowe, zestresowane i uciekają w poszukiwaniu schronienia. Jeśli opiekujesz się pupilem od małego, musisz go oswajać z hasałem i nauczyć, że nagłe dźwięki nie są powodem do paniki. Znacznie trudniej jest, jeśli twój pies lub kot miał niemiłe doświadczenia z hałasem, co mogło wywołać u niego traumę, albo na skutek wieku lub choroby jest on bardziej wrażliwy na dźwięki.

Jednym z trudniejszych dni w ciągu roku dla Twojego pupila jest noc sylwestrowa, kiedy to zewsząd dochodzą do niego odgłosy wystrzeliwanych petard. Żeby tego dnia zapewnić mu spokój i brak stresu, nie należy zabierać go na pokaz fajerwerków ani w żadne inne zatłoczone miejsca. Ponadto na kilka miesięcy przed końcem roku warto rozpocząć terapię oswajania z hałasem. Polega ona na regularnym puszczaniu zwierzakowi nagrań fajerwerków, od najniższej głośności do coraz to wyższej, przy jednoczesnym nagradzaniu go za brak reakcji, podawaniu smakołyku czy rozpoczęciu zabawy, tak aby kojarzył to z czymś przyjemnym. Jeśli na którymkolwiek etapie pupil zacznie się bać, należy cofnąć się do poprzedniego etapu, aby nie pogorszyć sytuacji. Regularnie i prawidłowo przeprowadzany trening pozwoli oswoić pupila z hałasem, żeby przestał być dla niego źródłem stresu.

Zagubione zwierzę w sylwestra – o czym warto wiedzieć?

Co roku zarówno w trakcie sylwestra, jak i po nim wielu właścicieli szuka swoich czworonogów, dlatego zadbaj o to, aby na obroży twojego pupila podany był twój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu. Dane te mogą być wszyte w obrożę, wygrawerowane na zawieszce lub po prostu napisane markerem. W razie ucieczki czworonoga i znalezienia go przez kogoś innego ułatwi to kontakt z tobą. Jeśli twój psiak lub kot ma chip, upewnij się, czy twoje dane kontaktowe w bazie danych są aktualne.

W przypadku ucieczki czworonoga działaj szybko, ale z głową. Nie panikuj, uspokój się i pomyśl, gdzie twój pies mógł widzieć cię ostatni raz. Wiele zwierząt powraca w miejsce im znane, dlatego przeszukuj trasy waszych spacerów i bliskie okolice, pytaj napotkane osoby, czy nie widziały twojego psa. Jeśli masz taką możliwość, poproś sąsiadów o pomoc w poszukiwaniach. Bardzo przydatne w takiej sytuacji są media społecznościowe, zwłaszcza lokalne grupy mieszkańców na Facebooku. Wstaw zdjęcie i opis swojego pupila wraz ze swoimi danymi kontaktowymi. Jeśli wstępne poszukiwania nie przyniosą efektów, rozwieś w okolicy papierowe ogłoszenia o zaginięciu i skontaktuj się z lokalnymi schroniskami.

Polecane dla Ciebie

Jak zmniejszyć stres u pupila?

Całkowite wyeliminowanie strachu i stresu u naszego pupila w sylwestra będzie bardzo trudne, natomiast jest kilka sposobów, jak tego dnia można uspokoić psa lub kota.

Nie panikuj. Pamiętaj, że twój zwierzak doskonale odczuwa emocje, dlatego jeśli ty będziesz zaniepokojony i zestresowany, to na pewno i on to odczuje. Zachowaj spokój, traktuj psa lub kota tak, jak robisz to na co dzień, nawet podczas wychodzenia z domu na zabawę sylwestrową (pożegnaj się, jakbyś wychodził do pracy czy do sklepu). Każda nagła zmiana twojego zachowania może wywołać u pupila niepokój. Jeśli zostajesz w domu i twój pupil zaczyna wpadać w panikę, nie reaguj.

Nie reaguj. Jeśli spędzasz sylwestra ze swoim zwierzakiem, który zaczyna panikować, nie reaguj. Głaskanie czy przytulanie może tylko wzmocnić w nim strach przed hałasem.

Odwracaj uwagę. Spróbuj zachęcić pupila do zabawy, zaproponuj psi smakołyk, podsuń ulubiony silikonowy gryzak, ale jednocześnie pamiętaj – nic na siłę. W sylwestra pies lub kot może zachowywać się inaczej niż zazwyczaj, dlatego ważne jest, abyś był w pobliżu, ale jednocześnie zachowywał się jak na co dzień. Pupil sam ci pokaże, gdzie i jak czuje się bezpiecznie. 

Legowisko. Nie przenoś posłania w żadne inne miejsce, ponieważ twój zwierzak jest do niego przyzwyczajony i to właśnie tam czuje się bezpiecznie. Jednodniowa zmiana miejsca posłania – piwnica, łazienka czy też inne cichsze miejsce – sprawia, że nasz pupil czuje się zdezorientowany i traci poczucie bezpieczeństwa. Chcąc zapewnić mu większy spokój, wyłóż jego posłanie dodatkowymi kocami lub kapami, zasłoń zasłony, rolety, co dodatkowo wyciszy pokój i zasłoni widok błysków.

Kryjówka. Zestresowany zwierzak sam pokaże, gdzie czuje się bezpiecznie i gdzie chce przeczekać stresujący czas. Niezależnie od tego, czy będzie to kołdra, legowisko, transporter, a może łazienka, pamiętaj, aby zadbać o swobodny dostęp do tego miejsca.

Kamizelka przeciwstresowa. Możesz sięgnąć po psie ubranie przypominające kaftan, który poprzez ucisk na tułów zwierzęcia wywołuje efekt uspokojenia. Podczas przyzwyczajania pieska do tego rozwiązania należy sprawdzić, czy kamizelka nie jest za ciasna, nie powoduje dyskomfortu, nie ogranicza poruszania się, a przede wszystkim – czy nie powoduje nasilenia stresu. Jeśli zauważysz, że objawy stresu zamiast ustąpić, nasilają się, natychmiast zdejmij kamizelkę.

Dyfuzor albo spray z feromonami. W ich skład wchodzi DAP (ang. Dog Appeasing Pheromones), czyli feromony naturalnie wydzielane przez karmiącą suczkę po oszczenieniu. Zapewniają szczeniakom uspokojenie oraz poczucie bezpieczeństwa, co wykorzystywane jest również u dorosłych psów.

Smycz. W sylwestra wychodząc z psem na spacer, za każdym razem wyprowadzaj go na smyczy (możesz również sięgnąć po szelki) i nie spuszczaj go z niej. Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś inny wystrzeli fajerwerki i pies w panice ucieknie. W ten dzień smycz powinna być trzymana przez osobę dorosłą, co zmniejszy ryzyko wyrwania się i ucieczki.

Dane kontaktowe na obroży. Przypilnuj, aby twój pupil miał na obroży zapisany twój adres i/lub numer telefonu. W razie ucieczki w sylwestra ktoś, kto go znajdzie, będzie mógł się szybko z tobą skontaktować.

Jeśli twój pupil bardzo dobrze znosi hałas – nawet ten pochodzący z wystrzeliwanych petard – nie oznacza to, że nie powinniśmy o niego zadbać tej nocy, zwłaszcza gdy wychodzimy z domu. Przede wszystkim nie zmieniajmy miejsca jego dotychczasowego legowiska w domu na takie, które wydaje się być cichsze, np. piwnica, spiżarnia, łazienka itd. Dla zwierzaka będzie to sygnał, że coś jest nie tak i wywoła u niego niepokój.

Preparaty redukujące stres dla psów i kotów

Jeśli pomimo zastosowania przeróżnych metod zmniejszających stres u pupila, on nadal nie radzi sobie ze strachem wywołanym hałasem, pozostają jeszcze do wykorzystania metody farmakologiczne. W pierwszej kolejności można sięgnąć po preparaty ziołowe zawierające np. ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego, ziela dziurawca zwyczajnego, zielonej herbaty czy melisy. Ich zadaniem jest zmniejszenie niepokoju, lęku, nerwowości oraz wspomaganie funkcji poznawczych i witalności zwierzątka.

Wśród składników można znaleźć również L-tryptofan, czyli egzogenny aminokwas, który bierze udział w tworzeniu wielu białek i jest prekursorem neuroprzekaźników. Ponadto można sięgnąć po preparaty na bazie oleju konopnego, który wykazuje również działanie uspokajające i przeciwlękowe.

To, jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota zastosować i jak je dawkować, warto skonsultować z lekarzem weterynarii. W przypadku braku uwag co do dawkowania należy stosować się do zaleceń producenta danego preparatu. Zazwyczaj dawkowanie przelicza się na masę ciała zwierzęcia. W przypadku braku skuteczności preparatów ziołowych na uspokojenie dla psa lub kota ostatecznym rozwiązaniem będą leki przepisane na receptę przez weterynarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

  Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

 • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

  Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

 • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

  Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

 • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

  Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

 • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

  Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

 • Jak się przygotować do maratonu?

  Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

 • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

  Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Ko Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

 • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

  Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij