Ból nerki w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Patryk Jasielski

Ból nerki w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Ból nerek w czasie ciąży, tak jak każdy inne zaburzenie fizjologiczne, nie powinien być bagatelizowany. Kobiety ciężarne, które odczuwają m.in. kłujący ostry ból w okolicy dołu pleców i mają gorączkę, koniecznie powinny skonsultować swój stan z lekarzem. Leczenie nerek z użyciem antybiotyków lub leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza i mieć miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach. Warto dodać, że nie istnieją domowe sposoby na ból nerki, które zupełnie wyeliminowały dolegliwość, niemniej istnieją takie, które mogą pomóc osłabić dolegliwości. Jakie to sposoby i jak wygląda leczenie ciężarnych z chorobą nerek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Istnieje wiele przyczyn wystąpienia bólu w okolicy lędźwiowej i dotyczy to zarówno bólu ostrego, kłującego, jak i tępego. Jedną z nich może być choroba nerek. W ciąży mogą się rozwinąć różne schorzenia tego narządu. Najczęstsze z nich to odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz kamica moczowa. Oprócz bólu mogą im towarzyszyć inne, często mało specyficzne dolegliwości. W leczeniu stosuje się różne metody, w zależności od schorzenia. Pomocne mogą być również domowe, wspomagające sposoby zmniejszające ból nerki w ciąży.

Dlaczego w ciąży bolą nerki?

Ból nerki w ciąży, czyli ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej może mieć różne przyczyny. Może to być niegroźny objaw związany z bólem kręgosłupa, przeciążeniem lub naciągnięciem mięśni, jest to wówczas ból w okolicy nerki. Pojawienie się bolesności nerki może jednak być także objawem groźnych chorób. Jedną z nich jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerki. Jest to groźna infekcja bakteryjna dotyczącą miąższu narządu. Występuje u 3–4% ciężarnych, częściej niż w populacji ogólnej. Ból prawej nerki w ciąży, jak i ból w 9. miesiącu mogą być objawami tego schorzenia, ponieważ infekcja ta rozwija się częściej w prawym narządzie, w drugiej połowie ciąży.

Kolejną przyczynę stanowi ostra niewydolność nerek. Jest to stan chorobowy mający różne przyczyny. Charakteryzuje się wzrostem poziomu kreatyniny i mocznika we krwi oraz spadkiem produkcji moczu poniżej normy. Około ¼ przypadków tego schorzenia wśród kobiet w wieku rozrodczym przypada na ciężarne.

Inną przyczyną bólu nerki w ciąży jest kamica moczowa, czyli obecność kamieni w drogach moczowych blokujących odpływ moczu. Co należy robić gdy ból nerki pojawi się w ciąży? Jeżeli objawy są dokuczliwe lub się przeciągają, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Bagatelizowanie objawów bólu nerek w ciąży może mieć groźne konsekwencje.

Objawy chorych nerek w ciąży

Objawy chorób nerek w ciąży mogą być różnorodne i często stanowią powód do niepokoju dla kobiety ciężarnej. Jednym z podstawowych objawów jest ból. Pojawia się on z tyłu pleców, w okolicy lędźwiowej. Może promieniować do okolicy spojenia łonowego, narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Ma często charakter ostry, kłujący, ale może być także tępy, trudny do dokładnego zlokalizowania. Innymi objawami, towarzyszącymi bólowi są mdłości i nudności. Często występują one w ciąży, dlatego niestety mogą być uznawane za normę, a nie za symptom choroby nerek. W części schorzeń omawianego narządu pojawia się gorączka oraz dreszcze. Innymi objawami mogą być zmiany w moczu. Może pojawić się krwiomocz (czerwone zabarwienie moczu zawierającego duże ilości czerwonych krwinek). Mocz może stać się mętny i cuchnący, zwłaszcza w przypadku infekcji. 

Jakie badania mogą okazać się przydatne przy podejrzeniu choroby nerek? Są to przede wszystkim analiza moczu i krwi. W pierwszym badaniu może zostać wykryty białkomocz, cukromocz. Można zaobserwować obecność bakterii, azotynów (enzym bakteryjny), białych i czerwonych krwinek oraz nieprawidłowe wałeczki ziarniste. W badaniu krwi w chorobach nerek często stwierdza się podniesiony poziom kreatyniny i mocznika. W przypadku infekcji podniesiony poziom OB i białka CRP – białek wskazujących na stan zapalny.

Powiązane produkty

Kamica nerkowa w ciąży – objawy

Jest to dość rzadko występujące schorzenie w ciąży. Wynika to z zachodzących fizjologicznie  zmian w układzie moczowym w tym okresie – dochodzi do poszerzenia miedniczek nerkowych oraz moczowodów. Kamica nerkowa w ciąży objawia się ostrym, kolkowym bólem w nerce. Może się on lokalizować z jednej ze stron, rzadziej obustronnie, w zależności od lokalizacji kamieni. Często promieniuje do spojenia łonowego, narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Inne symptomy to nudności i wymioty oraz krwiomocz. W przypadku infekcji dołączają gorączka i dreszcze. W badaniu obecny jest objaw Goldflama – bolesność okolicy nerki po stronie kolki spowodowana wstrząsaniem. Na szczęście schorzenie to rzadko wywiera niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Przez powodowanie zastoju moczu, predysponuje jedynie do częstszych infekcji układu moczowego. Rokowanie dla kobiety ciężarnej i płodu jest pomyślne.

Leczenie chorych nerek w ciąży

Stosowane leczenie chorób nerek w ciąży różni się od tego w populacji ogólnej. Przede wszystkim, nie wszystkie leki mogą być stosowane u kobiet ciężarnych. Wynika to ze szkodliwego działania części z nich na przebieg ciąży i rozwijające się dziecko. W każdym przypadku podejrzenia choroby nerek należy skonsultować się z lekarzem. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży leczone jest w szpitalu. W chorobie tej podstawę terapii stanowi podawanie odpowiedniego antybiotyku, bezpiecznego dla płodu. Stosuje się także leki na ból chorej nerki. Większość powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych w ciąży jest jednak niewskazana.  Jak złagodzić i co jest wskazane na ból nerki w ciąży? Jedynym bezpiecznym lekiem jest paracetamol, powszechnie stosowana tabletka na ból nerek dostępna bez recepty. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie i odżywienie kobiety ciężarnej.

W leczeniu kamicy moczowej stosuję się również leki przeciwbólowe. Ponadto, należy zastosować leki rozkurczające, czyli zawierające drotawerynę, papawerynę czy hioscynę. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego nawodnienia chorej. Jeżeli dojdzie do rozwoju zakażenia, stosuję się odpowiedni antybiotyk. W ciąży kamienie moczowe rzadko wymagają inwazyjnego leczenia (takiego jak rozkruszanie ich falami o wysokiej częstotliwości czy leczenie endoskopowe), zazwyczaj wystarcza postępowanie zachowawcze.

Skuteczne i bezpieczne domowe sposoby leczenia bólu nerek w ciąży?

Ból o słabym nasileniu i nietrwający długo można próbować leczyć w warunkach domowych. Nie istnieją domowe metody, które całkowicie wyeliminowałyby dolegliwości. Ważne jest zasięgnięcie porady lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Istnieją jednak pewne domowe sposoby na ból nerki w ciąży, które mogą nieco uśmierzyć przebieg choroby. Jednym z nich jest picie herbat zawierających żurawinę, która ma działania antybakteryjne oraz niektórych ziół odkażających i rozkurczowych. Wskazany jest tutaj nagietek i rumianek, o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i przynoszącym ulgę w lekkich stanach zapalnych.  Na ból nerek stosuję się również fitolizynę. Jest to preparat zawierający mieszankę wyciągów z różnych ziół. Ma działanie wspomagające utrzymanie prawidłowej pracy dróg moczowych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne (zapobiega namnażaniu się bakterii)

Co jeszcze można zrobić na ból nerek w domowych warunkach? W przypadku ataku kolki nerkowej warto ogrzewać bolące miejsce termoforem, ponieważ ciepło zmniejsza dokuczliwe objawy. Wskazane jest zażywanie także ciepłych kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych, m.in. z lawendy lub rumianku. Powinno się także zadbać o odpowiednie nawodnienie i stosować zdrową, zbilansowaną dietę.

Na koniec warto podkreślić, że przed zastosowaniem jakiekolwiek preparatu w ciąży należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż może on mieć szkodliwe działanie. W przypadku braku poprawy niezbędna może się okazać wizyta u specjalisty.
  1. Położnictwo i ginekologia tom 1, (pod red.) G. H. Bręborowicz, Warszawa 2020.
  2. Choroby wewnętrzne (pod red.) P. Gajewski, Kraków 2020, s.1563-1705.
  3. Watson WJ in., Maternal hydronephrosis in pregnancy: poor association with symptoms of flank pain. „Am J Perinatol” 2006; 23 (8) 2006.
  4. Blanco L. T. i in., Renal colic during pregnancy: Diagnostic and therapeutic aspects. Literature review. „Cent European J Urol” 70 (1) 2017.
  5. Pietrucha-Dilanchian P. i in., Diagnosis, Treatment, and Prevention of Urinary Tract Infection. „Microbiol Spectr” 4 (6) 2016.
  6. Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu. „Farm Pol” 66 (7) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij