Torbiel na nerce – leczenie i objawy
Anna Posmykiewicz

Torbiel na nerce – leczenie i objawy

Nerki spełniają w organizmie bardzo ważne funkcje. To one odpowiedzialne są za wydalanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, jak również wywierają znaczący wpływ na równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Wpływają też na ciśnienie tętnicze krwi, co odbywa się za pomocą układu renina-angiotensyna-aldosteron oraz na prawidłową ertytropoezę, czyli na prawidłowe namnażanie i różnicowanie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Torbiel nerki (lub inaczej cysta nerki) to patologiczna przestrzeń składająca się z jednej lub większej ilości komór, która wypełniona jest płynem. Torbiel nerki może wystąpić zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety.

Torbiel prosta nerek

Pierwszym rodzajem torbieli nerki jest torbiel prosta nerki. Torbiele proste nerek są zazwyczaj pojedyncze, a ich częstość występowania u osób dorosłych wynosi około 30%, częstość ich występowania wzrasta również wraz z wiekiem pacjenta. Torbiele proste nerek mogą również zwiększać swoje wymiary wraz z wiekiem.

Zazwyczaj torbiele proste nerek nie dają żadnych objawów i są one wykrywane w przypadkowy sposób. Zdarza się jednak, że jeśli są one duże i ich wymiary przekraczają 5 cm, mogą dawać objawy pod postacią bólu w boku lub też bólu w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Objawem torbieli prostej nerek jest także uczucie pełności i ucisku w jamie brzusznej oraz nieswoiste objawy żołądkowo-jelitowe. Zdarzają się też czasami, choć rzadko, powikłania torbieli prostej nerki, do których zalicza się zakażenie zawartości torbieli oraz krwiomocz. Zazwyczaj torbiele proste nerek są wykrywane przypadkowo, w czasie wykonywania USG jamy brzusznej albo też badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej.

Leczenie torbieli prostej nerki

Torbiel prosta nerki, która nie daje żadnych objawów, nie wymaga też leczenia, a jedynie okresowej kontroli za pomocą badania usg jamy brzusznej. Jeśli jednak cysta prosta nerki daje objawy (zwłaszcza ból brzucha lub też ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa) lub też uciska ona na sąsiednie narządy, to leczenie polega na opróżnieniu i sklerotyzacji (wstrzyknięciu do torbieli 95% etanolu) lub też chirurgicznym usunięciu torbieli. 

Zwyrodnienie wielotorbielowate nerek

Innym rodzajem torbieli nerek jest zwyrodnienie wielotorbielowate nerek. Jest to uwarunkowane genetycznie występowanie licznych torbieli w korze i rdzeniu nerki. Wyróżnia się postać autosomalną dominującą i autosomalną recesywną wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek. Postać autosomalna dominująca tej choroby jest najczęstszą uwarunkowaną genetycznie chorobą nerek. Zazwyczaj wykrywana jest ona pomiędzy dziesiątym a trzydziestym rokiem życia pacjenta, odpowiedzialna jest ona za około 10-15 % przypadków schyłkowej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego. Postać autosomalna recesywna natomiast ujawnia się już u niemowląt i zwykle jest wykrywana już w czasie badania prenatalnego.

Przez wiele lat choroba może przebiegać bezobjawowo i stosunkowo często jest ona wykrywana przypadkowo w czasie wykonywania usg jamy brzusznej lub też innego badania obrazowego z zupełnie innego powodu.

Pierwszym objawem zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek może być natomiast nadciśnienie tętnicze. Ponadto, typowym objawem zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek, może też być ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, jak również krwiomocz, co jest następstwem pęknięcia torbieli. U niektórych chorych rozwija się też kamica nerkowa, czasami też obecne są torbiele innych narządów, np. torbiele można znaleźć w wątrobie czy w trzustce.

Leczenie zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek

Choroba ta rozpoznawana jest za pomocą badania usg jamy brzusznej albo też za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, często badania te są wykonywane z zupełnie innego powodu, a rozpoznanie torbieli w nerkach stawiane jest przypadkowo.

Ponieważ obecność tej choroby niestety prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek, to leczenie obejmuje leczenie objawowe i wspomagające przewlekłej niewydolności nerek. 

Nabyta torbielowatość nerek

Jeszcze jednym rodzajem torbieli nerek jest nabyta torbielowatość nerek. Mówi się o niej wówczas, kiedy w każdej nerce stwierdza się cztery lub więcej torbiele u osoby z przewlekłą chorobą nerek inna niż zwyrodnienie wielotorbielowate nerek, w okresie zaawansowanej przewlekłej niewydolności nerek. Choroba ta występuje u osób z przewlekła niewydolnością nerek bez względu na jej przyczynę, szczególnie częsta jest ona u osób, które poddane są leczeniu nerkozastępczemu. Etiologia tej choroby nie jest jak dotąd znana. W większości  przypadków torbiele zwykle nie dają żadnych dolegliwości, ale mogą one też być przyczyna krwiomoczu, bólu w okolicy lędźwiowej czy też kolki nerkowej. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania usg jamy brzusznej.

Jak leczy się nabytą torbielowatość nerek?

Leczenie nie jest potrzebne, jeśli choroba nie daje żadnych objawów ani dolegliwości. W przypadku krwiomoczu zaleca się odpoczynek w łóżku i leki przeciwbólowe, czasami, w przypadku utrzymującego się krwiomoczu lub też w przypadku zakażenia torbieli lub przy podejrzeniu nowotworu konieczne jest leczenie chirurgiczne. 

Pamiętaj, torbiel nerki nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasami jest to po prostu zmiana, którą mamy i z którą nic się nie dzieje, a wymaga ona jedynie okresowej kontroli. Czasami jednak zachodzi potrzeba leczenia torbieli nerek i wtedy pacjent powinien znajdować się pod stałą opieką poradni nefrologicznej lub też urologicznej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl