Fliżanka z kawą
Arkadiusz Dąbek

Picie kawy to dłuższe życie, twierdzą naukowcy

Jak się okazuje, picie kawy nie tylko pobudza nas do działania i dodaje energii, ale ma też cenne właściwości prozdrowotne. Poznaj wyniki najnowszych badań australijskich naukowców.

Picie kawy mielonej, rozpuszczalnej, a nawet bezkofeinowej, szczególnie w ilości 2–3 filiżanek dziennie, wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i śmiertelności. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne w Australii.

Kawa sposobem na długowieczność?

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology” picie od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie jest dobrym sposobem na obniżenie ryzyka chorób układu krążenia, takich jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i udar niedokrwienny, oraz wiąże się z obniżoną śmiertelnością. Pod lupę wzięto kawę mieloną, instant oraz bezkofeinową – celem eksperymentu była ocena powiązań między rodzajem kawy a występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych. Wykorzystano dane znajdujące się w brytyjskim Biobanku, które pochodziły od osób dorosłych w wieku od 40 do 69 lat, a 55,3% stanowiły kobiety.

Badanie objęło 449 563 zdrowych uczestników, którzy przed rozpoczęciem analiz odpowiedzieli na pytania, ile filiżanek kawy wypijają każdego dnia i czy zazwyczaj spożywają kawę „zwykłą” (mieloną), rozpuszczalną czy bezkofeinową. W grupie kontrolnej znajdowało się 100 510 osób niepijących kawy. Porównano dokumentację medyczną badanych, sprawdzano ją pod względem częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych i zgonów, uwzględniono też takie czynniki, jak: wiek, płeć oraz występowanie chorób przewlekłych.

Wyniki badań

Badanie prowadzono przez ponad 10 lat. Analiza wyników wskazuje, że spożycie kawy jest związane ze zmniejszeniem się liczby zgonów (bez względu na przyczynę śmierci) – dwie lub trzy filiżanki dziennie tego napoju, w porównaniu z brakiem picia kawy, obniżają o 14%, 27% lub 11% prawdopodobieństwo śmierci (odpowiednio dla kawy bezkofeinowej, mielonej i instant).

Picie kawy bez względu na jej rodzaj łączyło się również z obniżeniem ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia – o 6%, 20% i 9% (odpowiednio dla kawy bezkofeinowej, mielonej i rozpuszczalnej). Ponadto kawy mielona oraz rozpuszczalna redukowały ryzyko pojawienia się arytmii, w tym migotania przedsionków o 17% w przypadku kawy mielonej i 12% rozpuszczalnej.

Powiązane produkty

Wpływ picia kawy na zdrowie

Liczne badania pokazują, że kawa jest jednym z najważniejszych źródeł przeciwutleniaczy w diecie człowieka – w ziarnach kawowca znaleziono około 1000 różnych antyoksydantów, np. kwasy hydrocynamonowe, garbniki czy polifenole. Kofeina obecna w kawie pobudza układ nerwowy, a także wpływa na uwalnianie dopaminy czy serotoniny, które są często nazywane hormonami szczęścia. W dodatku przyspiesza procesy metaboliczne.

Picie „małej czarnej” zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca czy wątroby. Niektóre badania sugerują też, że kawa może pomóc chronić przed demencją oraz niektórymi zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona. Istnieją również prace, które łączą jej spożywanie z niższym ryzykiem depresji.

1. D. Chieng, R. Canovas, L. Segan i in., The impact of coffee subtypes on incident cardiovascular disease, arrhythmias, and mortality: long-term outcomes from the UK Biobank, „European Journal of Preventive Cardiology” 2022 [online], https://academic.oup.com/eurjpc/advance-article/doi/10.1093/eurjpc/zwac189/6704995, [dostęp:] 08.10.2022.
2. M. Pelczyńska, P. Bogdański, Prozdrowotne właściwości kawy, „Varia Medica” 2019, t. 3, nr 4, s. 311–317.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij