Kawosze mniej narażeni na raka prostaty
Justyna Piekara

Kawosze mniej narażeni na raka prostaty

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytecie Medycznego przeanalizowali dane z 16 badań opublikowanych przed wrześniem 2020 roku. Zauważyli, że mężczyźni regularnie spożywający kawę rzadziej zapadają na raka prostaty. Z każdą wypitą filiżanką zmniejsza się ryzyko powstania nowotworu.

Kawa i rak prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego jest drugim najczęstszym nowotworem na świecie i szóstą główną przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn. Liczba chorych wzrasta, szczególnie w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W Polsce liczba zachorowań podwoiła się w ciągu ostatniej dekady.

Najczęstszym objawem nowotworu stercza są trudności w oddawaniu moczu i częstomocz, rzadziej krwiomocz oraz zapalenie dróg moczowych. O rozwoju nowotworu i powstających przerzutach mogą świadczyć dolegliwości bólowe.

Naukowcy podsumowali wyniki poprzednich badań, w których sprawdzano możliwy związek między spożyciem kawy, a rakiem prostaty. Zespół badawczy uwzględnił w swojej analizie dane dotyczące łącznie ponad miliona mężczyzn, z których 57 732 zachorowało na raka prostaty. "To badanie sugeruje, że zwiększone spożycie kawy może być związane ze zmniejszonym ryzykiem raka prostaty" – mówi dr Kefeng Wang.

Okazuje się, że miłośnicy kawy są o 9% procent mniej narażeni na raka prostaty i mają 12% niższą szansę na pojawienie się przerzutów. Zespół odkrył, że osoby z zaawansowanym rakiem prostaty były o 16% mniej narażone na śmierć z powodu tej choroby, jeśli pili kawę.

Podobnych obserwacji dokonywano już wcześniej. Zespół naukowców z Japonii wykazał, że istnieje odwrotna zależność między spożyciem kawy a ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Naukowcy stwierdzili, że spożywanie trzech lub więcej filiżanek kawy dziennie zapobiega rozwojowi choroby. Kawa przyczyniła się do zmniejszenia ilości przypadków o około 37%.

Ograniczenia badawcze

Przeprowadzona przez Chińczyków metaanaliza miała pewne ograniczenia. Istnieją czynniki, które nie zostały uwzględnione w oryginalnych badaniach, które mogą odgrywać rolę w postrzeganym związku między spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem raka prostaty. Uwzględnione w analizie projekty nie były ujednolicone, różniły się pod względem wykorzystywanych metod, dlatego naukowcy podkreślają, że należy zachować pewną ostrożność przy interpretacji wyników.

Ponadto, ponieważ uczestnicy badania samodzielnie zgłaszali spożycie kawy, mogli niedokładnie opisać wypitą ilość napoju i dlatego zostać przypisani do niewłaściwej kategorii, co mogło rzutować na wyniki. Uwzględniono jednak tylko badania kohortowe. W związku z tym prawdopodobieństwo, że mogłoby to zafałszować wyniki jest minimalne.

Naukowcy wskazują potrzebę dalszych badań, aby potwierdzić ustalenia i spróbować wykazać związek przyczynowy między spożywaniem kawy a ryzykiem raka prostaty.

Polecane dla Ciebie

Dobroczynne właściwości kawy

Wiadomo, że kawa obniża poziom cukru we krwi, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawiera setki różnych związków, z których niektóre mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Trzeba jednak pamiętać, że picie kawy z dodatkiem mleka lub śmietanki zapewni mniej skuteczną ochronę. 

Uczeni sugerują, że to nie kofeina odgrywa główną rolę w ochronie przed rakiem prostaty. Udowodniono, że specyficzne dla kawy diterpeny, kafestol i kahweol, mają działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, picie kawy jest związane ze zwiększonym poziomem globuliny, która wiąże hormony płciowe i testosteron odgrywające rolę w karcynogenezie gruczołu krokowego i progresji nowotworu.

„Kawa poprawia metabolizm glukozy, zmniejsza stężenie insuliny w osoczu i insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, a także wpływa na poziom hormonów płciowych, z których wszystkie mogą odgrywać rolę w inicjacji, rozwoju i progresji raka prostaty" – można przeczytać w “BMJ Open”, w podsumowaniu najnowszej analizy naukowców z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego. Badania dowodzą, że wszelkie potencjalne chemiczne składniki przeciwnowotworowe mogą różnić się w zależności od rodzaju spożywanej kawy oraz zastosowanej metody przygotowania.

Wcześniejsze doniesienia naukowe świadczą, również o tym, że kawa może zmniejszyć ryzyko raka jamy ustnej, wątroby, jelit i piersi, macicy. Jest skuteczna także w walce z cukrzycą typu 2.

 1. Rak prostaty – objawy, leczenie, rokowania, „zwrotnikraka.pl” [online], https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/, [dostęp:] 29.01.2021.
 2. Q Li, M. Kakizaki, Y. Sugawara, Coffee consumption and the risk of prostate cancer: the ohsaki cohort study, „British Journal of Cancer” 2013, nr 108 (11), s 2381-2389 [online], doi: 10.1038/bjc. 2013.238, [dostęp:] 29.01.2021. 
 3. X. Chen, Y. Zhao, Z. Tao, Coffee consumption and risk of prostate cancer: a systematic review and meta-analysis, „BMJ Open” 2021, nr 11 (2) [online], doi: 10.1136/bmjopen-2020-038902, [dostęp:] 29.01.2021. 
 4. Coffee drinkers less likely to develop prostate cancer: every cup helps lower risk! „studyfinds.org” [online], https://www.studyfinds.org/coffee-prostate-cancer-risk/, [dostęp:] 29.01.2021. 
 5. T. Huzar, Coffee consumption associated with lower risk of prostate cancer, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/coffee-consumption-associated-with-lower-risk-of-prostate-cancer, [dostęp:] 29.01.2021. 
 6. R. Morrison, Drinking a few cups of coffee every day could keep prostate cancer at bay and increase patients’ chances of survival by 16%, study finds, „dailymail.co.uk” [online], https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9135003/Drinking-cups-coffee-day-prostate-cancer-bay.html, [dostęp:] 29.01.2021. 
 7. L. Wertich, A little coffee doesn’t hurt and might help reduce your cancer risk, https://news.cancerconnect.com/treatment-care/a-little-coffee-doesn-t-hurt-and-might-help-reduce-your-cancer-risk-tRIf_pdEOEy7cCegcAY5kg, [dostęp:] 29.01.2021. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij