Kawosze mniej narażeni na raka prostaty
Naukowcy z Chińskiego Uniwersytecie Medycznego przeanalizowali dane z 16 badań opublikowanych przed wrześniem 2020 roku. Zauważyli, że mężczyźni regularnie spożywający kawę rzadziej zapadają na raka prostaty. Z każdą wypitą filiżanką zmniejsza się ryzyko powstania nowotworu.
Kawa i rak prostaty
Nowotwór gruczołu krokowego jest drugim najczęstszym nowotworem na świecie i szóstą główną przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn. Liczba chorych wzrasta, szczególnie w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W Polsce liczba zachorowań podwoiła się w ciągu ostatniej dekady.
Najczęstszym objawem nowotworu stercza są trudności w oddawaniu moczu i częstomocz, rzadziej krwiomocz oraz zapalenie dróg moczowych. O rozwoju nowotworu i powstających przerzutach mogą świadczyć dolegliwości bólowe.
Naukowcy podsumowali wyniki poprzednich badań, w których sprawdzano możliwy związek między spożyciem kawy, a rakiem prostaty. Zespół badawczy uwzględnił w swojej analizie dane dotyczące łącznie ponad miliona mężczyzn, z których 57 732 zachorowało na raka prostaty. "To badanie sugeruje, że zwiększone spożycie kawy może być związane ze zmniejszonym ryzykiem raka prostaty" – mówi dr Kefeng Wang.
Podobnych obserwacji dokonywano już wcześniej. Zespół naukowców z Japonii wykazał, że istnieje odwrotna zależność między spożyciem kawy a ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Naukowcy stwierdzili, że spożywanie trzech lub więcej filiżanek kawy dziennie zapobiega rozwojowi choroby. Kawa przyczyniła się do zmniejszenia ilości przypadków o około 37%.
Ograniczenia badawcze
Przeprowadzona przez Chińczyków metaanaliza miała pewne ograniczenia. Istnieją czynniki, które nie zostały uwzględnione w oryginalnych badaniach, które mogą odgrywać rolę w postrzeganym związku między spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem raka prostaty. Uwzględnione w analizie projekty nie były ujednolicone, różniły się pod względem wykorzystywanych metod, dlatego naukowcy podkreślają, że należy zachować pewną ostrożność przy interpretacji wyników.
Ponadto, ponieważ uczestnicy badania samodzielnie zgłaszali spożycie kawy, mogli niedokładnie opisać wypitą ilość napoju i dlatego zostać przypisani do niewłaściwej kategorii, co mogło rzutować na wyniki. Uwzględniono jednak tylko badania kohortowe. W związku z tym prawdopodobieństwo, że mogłoby to zafałszować wyniki jest minimalne.
Naukowcy wskazują potrzebę dalszych badań, aby potwierdzić ustalenia i spróbować wykazać związek przyczynowy między spożywaniem kawy a ryzykiem raka prostaty.
Dobroczynne właściwości kawy
Wiadomo, że kawa obniża poziom cukru we krwi, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawiera setki różnych związków, z których niektóre mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Trzeba jednak pamiętać, że picie kawy z dodatkiem mleka lub śmietanki zapewni mniej skuteczną ochronę.
„Kawa poprawia metabolizm glukozy, zmniejsza stężenie insuliny w osoczu i insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, a także wpływa na poziom hormonów płciowych, z których wszystkie mogą odgrywać rolę w inicjacji, rozwoju i progresji raka prostaty" – można przeczytać w “BMJ Open”, w podsumowaniu najnowszej analizy naukowców z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego. Badania dowodzą, że wszelkie potencjalne chemiczne składniki przeciwnowotworowe mogą różnić się w zależności od rodzaju spożywanej kawy oraz zastosowanej metody przygotowania.
Wcześniejsze doniesienia naukowe świadczą, również o tym, że kawa może zmniejszyć ryzyko raka jamy ustnej, wątroby, jelit i piersi, macicy. Jest skuteczna także w walce z cukrzycą typu 2.