Kawosze mniej narażeni na raka prostaty
Justyna Piekara

Kawosze mniej narażeni na raka prostaty

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytecie Medycznego przeanalizowali dane z 16 badań opublikowanych przed wrześniem 2020 roku. Zauważyli, że mężczyźni regularnie spożywający kawę rzadziej zapadają na raka prostaty. Z każdą wypitą filiżanką zmniejsza się ryzyko powstania nowotworu.

Kawa i rak prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego jest drugim najczęstszym nowotworem na świecie i szóstą główną przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn. Liczba chorych wzrasta, szczególnie w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W Polsce liczba zachorowań podwoiła się w ciągu ostatniej dekady.

Najczęstszym objawem nowotworu stercza są trudności w oddawaniu moczu i częstomocz, rzadziej krwiomocz oraz zapalenie dróg moczowych. O rozwoju nowotworu i powstających przerzutach mogą świadczyć dolegliwości bólowe.

Naukowcy podsumowali wyniki poprzednich badań, w których sprawdzano możliwy związek między spożyciem kawy, a rakiem prostaty. Zespół badawczy uwzględnił w swojej analizie dane dotyczące łącznie ponad miliona mężczyzn, z których 57 732 zachorowało na raka prostaty. "To badanie sugeruje, że zwiększone spożycie kawy może być związane ze zmniejszonym ryzykiem raka prostaty" – mówi dr Kefeng Wang.

Okazuje się, że miłośnicy kawy są o 9% procent mniej narażeni na raka prostaty i mają 12% niższą szansę na pojawienie się przerzutów. Zespół odkrył, że osoby z zaawansowanym rakiem prostaty były o 16% mniej narażone na śmierć z powodu tej choroby, jeśli pili kawę.

Podobnych obserwacji dokonywano już wcześniej. Zespół naukowców z Japonii wykazał, że istnieje odwrotna zależność między spożyciem kawy a ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Naukowcy stwierdzili, że spożywanie trzech lub więcej filiżanek kawy dziennie zapobiega rozwojowi choroby. Kawa przyczyniła się do zmniejszenia ilości przypadków o około 37%.

Ograniczenia badawcze

Przeprowadzona przez Chińczyków metaanaliza miała pewne ograniczenia. Istnieją czynniki, które nie zostały uwzględnione w oryginalnych badaniach, które mogą odgrywać rolę w postrzeganym związku między spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem raka prostaty. Uwzględnione w analizie projekty nie były ujednolicone, różniły się pod względem wykorzystywanych metod, dlatego naukowcy podkreślają, że należy zachować pewną ostrożność przy interpretacji wyników.

Ponadto, ponieważ uczestnicy badania samodzielnie zgłaszali spożycie kawy, mogli niedokładnie opisać wypitą ilość napoju i dlatego zostać przypisani do niewłaściwej kategorii, co mogło rzutować na wyniki. Uwzględniono jednak tylko badania kohortowe. W związku z tym prawdopodobieństwo, że mogłoby to zafałszować wyniki jest minimalne.

Naukowcy wskazują potrzebę dalszych badań, aby potwierdzić ustalenia i spróbować wykazać związek przyczynowy między spożywaniem kawy a ryzykiem raka prostaty.

Dobroczynne właściwości kawy

Wiadomo, że kawa obniża poziom cukru we krwi, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawiera setki różnych związków, z których niektóre mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Trzeba jednak pamiętać, że picie kawy z dodatkiem mleka lub śmietanki zapewni mniej skuteczną ochronę. 

Uczeni sugerują, że to nie kofeina odgrywa główną rolę w ochronie przed rakiem prostaty. Udowodniono, że specyficzne dla kawy diterpeny, kafestol i kahweol, mają działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, picie kawy jest związane ze zwiększonym poziomem globuliny, która wiąże hormony płciowe i testosteron odgrywające rolę w karcynogenezie gruczołu krokowego i progresji nowotworu.

„Kawa poprawia metabolizm glukozy, zmniejsza stężenie insuliny w osoczu i insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, a także wpływa na poziom hormonów płciowych, z których wszystkie mogą odgrywać rolę w inicjacji, rozwoju i progresji raka prostaty" – można przeczytać w “BMJ Open”, w podsumowaniu najnowszej analizy naukowców z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego. Badania dowodzą, że wszelkie potencjalne chemiczne składniki przeciwnowotworowe mogą różnić się w zależności od rodzaju spożywanej kawy oraz zastosowanej metody przygotowania.

Wcześniejsze doniesienia naukowe świadczą, również o tym, że kawa może zmniejszyć ryzyko raka jamy ustnej, wątroby, jelit i piersi, macicy. Jest skuteczna także w walce z cukrzycą typu 2.

 1. Rak prostaty – objawy, leczenie, rokowania, „zwrotnikraka.pl” [online], https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/, [dostęp:] 29.01.2021.
 2. Q Li, M. Kakizaki, Y. Sugawara, Coffee consumption and the risk of prostate cancer: the ohsaki cohort study, „British Journal of Cancer” 2013, nr 108 (11), s 2381-2389 [online], doi: 10.1038/bjc. 2013.238, [dostęp:] 29.01.2021. 
 3. X. Chen, Y. Zhao, Z. Tao, Coffee consumption and risk of prostate cancer: a systematic review and meta-analysis, „BMJ Open” 2021, nr 11 (2) [online], doi: 10.1136/bmjopen-2020-038902, [dostęp:] 29.01.2021. 
 4. Coffee drinkers less likely to develop prostate cancer: every cup helps lower risk! „studyfinds.org” [online], https://www.studyfinds.org/coffee-prostate-cancer-risk/, [dostęp:] 29.01.2021. 
 5. T. Huzar, Coffee consumption associated with lower risk of prostate cancer, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/coffee-consumption-associated-with-lower-risk-of-prostate-cancer, [dostęp:] 29.01.2021. 
 6. R. Morrison, Drinking a few cups of coffee every day could keep prostate cancer at bay and increase patients’ chances of survival by 16%, study finds, „dailymail.co.uk” [online], https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9135003/Drinking-cups-coffee-day-prostate-cancer-bay.html, [dostęp:] 29.01.2021. 
 7. L. Wertich, A little coffee doesn’t hurt and might help reduce your cancer risk, https://news.cancerconnect.com/treatment-care/a-little-coffee-doesn-t-hurt-and-might-help-reduce-your-cancer-risk-tRIf_pdEOEy7cCegcAY5kg, [dostęp:] 29.01.2021. 

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij