Piekące oczy
Jacek Owczarek

Piekące oczy

Pieczenie oczu najczęściej jest objawem zespołu „suchego oka” lub zapalenia spojówek.

Zespół „suchego oka”

Rozwija się bardzo często u osób spędzających dużo czasu (po kilka godzin dziennie) przy komputerze. Również na wystąpienie tego zespołu są narażone osoby, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych lub noszą soczewki kontaktowe. Nie bez znaczenia są również zaburzenia estrogenowe u kobiet.

Dlatego najczęściej na „suche oko” uskarżają się kobiety w ciąży, kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne lub zbliżające się do okresu menopauzy. Na zespół „suchego oka” składają się również: zaczerwienienie oczu oraz uczucie „piasku” pod powiekami. Również patrzenie zwłaszcza na samo światło sprawia ból.

Przyczyną zespołu „suchego oka” są zaburzenia procesu wydzielania łez co z kolei powoduje nieprawidłowości w nawilżaniu gałki ocznej. Rogówka i spojówka pozbawione dostatecznej ilości łez, stają się ponadto bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia i alergie. Dolegliwości mogą nasilać się, jeśli jesteśmy narażeni na zwiększone parowanie łez, np. gdy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również dolegliwości mogą nasilać się przy narażeniu na dym tytoniowy, a także na kurz. Diagnostykę i terapię tego zespołu prowadzi lekarz okulista.

W gabinecie okulistycznym można wykonać szereg badań, które określają stopień zaawansowania dolegliwości i pomagają dobrać najbardziej optymalną metodę leczenia. Badania nie są uciążliwe i nie zajmują zbyt wiele czasu. Objawowym leczeniem zespołu „suchego oka” jest stosowanie kropli do oczu, tzw. „sztuczne łzy”. Ich zastosowanie przynosi natychmiastową ulgę, a „suchość oczu” mija na jakiś czas. Większość preparatów tzw. „sztucznych łez” jest dostępnych bez recepty. Jednak ich długotrwałe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem okulistą.

Coraz częściej okuliści stosują nową metodę leczenia uciążliwych przypadków. Polega ona na uniedrożnieniu dróg odprowadzających łzy poprzez zatyczki wykonane ze specjalnego materiału. Dzięki nim na powierzchni gałki ocznej pozostaje większa ilość własnego filmu łzowego i objawy zespołu „suchego oka” również ustępują. Metoda jest prosta, w pełni odwracalna (koreczki można usunąć) i niebolesna. W większości przypadków eliminuje konieczność używania kropli do oczu.

Ostre i przewlekłe stany zapalne spojówek

Rozwijają się one wskutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, lub różnorodnych czynników zewnętrznych np. złych warunków oświetleniowych, pyłu, kurzu, kosmetyków i dymu. Zapalenie ostre charakteryzuje się: silnym przekrwieniem spojówek, światłowstrętem, swędzeniem i pieczeniem powiek. Niekiedy następuje powiększenie węzłów chłonnych. W zapaleniu przewlekłym: spojówka jest przekrwiona i występuje wydzielina w kątach oka.

Leczenie zapalenia spojówek zależy od czynnika etiologicznego. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Niekiedy potrzeba zastosowania antybiotyku zachodzi również przy zapaleniu spojówek na tle wirusowym. Leczenie takie ma na celu uchronić przed wtórnym zakażeniom. Przy zapaleniu spojówek na tle wirusowym podaje się również leki łagodzące objawy zapalne.

W przypadku zapalenia spojówek na tle uczuleniowym lub drażniącym najlepiej jest unikać lub zmniejszyć narażenie na czynnik przyczynowy. Jest rzeczą oczywistą, że należy chronić oczy przed nadmiernym narażeniem na światło słoneczne a w rzeczywistości przed promieniowaniem ultrafioletowym UV-A, UV-B i UV-C. W szczególności powinniśmy chronić nasz wzrok przed nadmiarem promieniowania słonecznego: przy długiej pracy w warunkach nasłonecznienia (np. na budowach, w rolnictwie, za kierownicą), przy wyjazdach do gorących obszarów klimatycznych, przy wycieczkach w góry (szczególnie zaśnieżone wysokie partie), przy wypoczynku nad wodą i na plażach (głównie w godzinach południowych). Dlatego też powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne i - co bardzo ważne - atestowane, chroniące oko przed wszystkimi rodzajami promieniowania, zwłaszcza UV-C.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

    W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Epidemia „popcornowych mózgów” - nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

    Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij