Piekące oczy
Jacek Owczarek

Piekące oczy

Pieczenie oczu najczęściej jest objawem zespołu „suchego oka” lub zapalenia spojówek.

Zespół „suchego oka”

Rozwija się bardzo często u osób spędzających dużo czasu (po kilka godzin dziennie) przy komputerze. Również na wystąpienie tego zespołu są narażone osoby, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych lub noszą soczewki kontaktowe. Nie bez znaczenia są również zaburzenia estrogenowe u kobiet.

Dlatego najczęściej na „suche oko” uskarżają się kobiety w ciąży, kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne lub zbliżające się do okresu menopauzy. Na zespół „suchego oka” składają się również: zaczerwienienie oczu oraz uczucie „piasku” pod powiekami. Również patrzenie zwłaszcza na samo światło sprawia ból.

Przyczyną zespołu „suchego oka” są zaburzenia procesu wydzielania łez co z kolei powoduje nieprawidłowości w nawilżaniu gałki ocznej. Rogówka i spojówka pozbawione dostatecznej ilości łez, stają się ponadto bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia i alergie. Dolegliwości mogą nasilać się, jeśli jesteśmy narażeni na zwiększone parowanie łez, np. gdy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również dolegliwości mogą nasilać się przy narażeniu na dym tytoniowy, a także na kurz. Diagnostykę i terapię tego zespołu prowadzi lekarz okulista.

W gabinecie okulistycznym można wykonać szereg badań, które określają stopień zaawansowania dolegliwości i pomagają dobrać najbardziej optymalną metodę leczenia. Badania nie są uciążliwe i nie zajmują zbyt wiele czasu. Objawowym leczeniem zespołu „suchego oka” jest stosowanie kropli do oczu, tzw. „sztuczne łzy”. Ich zastosowanie przynosi natychmiastową ulgę, a „suchość oczu” mija na jakiś czas. Większość preparatów tzw. „sztucznych łez” jest dostępnych bez recepty. Jednak ich długotrwałe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem okulistą.

Coraz częściej okuliści stosują nową metodę leczenia uciążliwych przypadków. Polega ona na uniedrożnieniu dróg odprowadzających łzy poprzez zatyczki wykonane ze specjalnego materiału. Dzięki nim na powierzchni gałki ocznej pozostaje większa ilość własnego filmu łzowego i objawy zespołu „suchego oka” również ustępują. Metoda jest prosta, w pełni odwracalna (koreczki można usunąć) i niebolesna. W większości przypadków eliminuje konieczność używania kropli do oczu.

Ostre i przewlekłe stany zapalne spojówek

Rozwijają się one wskutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, lub różnorodnych czynników zewnętrznych np. złych warunków oświetleniowych, pyłu, kurzu, kosmetyków i dymu. Zapalenie ostre charakteryzuje się: silnym przekrwieniem spojówek, światłowstrętem, swędzeniem i pieczeniem powiek. Niekiedy następuje powiększenie węzłów chłonnych. W zapaleniu przewlekłym: spojówka jest przekrwiona i występuje wydzielina w kątach oka.

Leczenie zapalenia spojówek zależy od czynnika etiologicznego. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Niekiedy potrzeba zastosowania antybiotyku zachodzi również przy zapaleniu spojówek na tle wirusowym. Leczenie takie ma na celu uchronić przed wtórnym zakażeniom. Przy zapaleniu spojówek na tle wirusowym podaje się również leki łagodzące objawy zapalne.

W przypadku zapalenia spojówek na tle uczuleniowym lub drażniącym najlepiej jest unikać lub zmniejszyć narażenie na czynnik przyczynowy. Jest rzeczą oczywistą, że należy chronić oczy przed nadmiernym narażeniem na światło słoneczne a w rzeczywistości przed promieniowaniem ultrafioletowym UV-A, UV-B i UV-C. W szczególności powinniśmy chronić nasz wzrok przed nadmiarem promieniowania słonecznego: przy długiej pracy w warunkach nasłonecznienia (np. na budowach, w rolnictwie, za kierownicą), przy wyjazdach do gorących obszarów klimatycznych, przy wycieczkach w góry (szczególnie zaśnieżone wysokie partie), przy wypoczynku nad wodą i na plażach (głównie w godzinach południowych). Dlatego też powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne i - co bardzo ważne - atestowane, chroniące oko przed wszystkimi rodzajami promieniowania, zwłaszcza UV-C.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

  • Higiena jamy ustnej psa i kota. Jak dbać o zęby zwierząt domowych?

    Higiena jamy ustnej psów i kotów jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, który wciąż bywa niedoceniany zarówno przez właścicieli, jak i niektórych weterynarzy. Choroby przyzębia, obejmujące m.in. zapalenie dziąseł i paradontozę, należą do najczęściej diagnozowanych problemów stomatologicznych u tych zwierząt, a ich przewlekły charakter może prowadzić do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych, w tym chorób serca, nerek i wątroby. Regularne mycie zębów to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie odkładania się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W artykule omówione zostaną zasady prawidłowej higieny jamy ustnej u psów i kotów, skuteczność domowych metod czyszczenia zębów oraz wskazania do profesjonalnych zabiegów stomatologicznych w gabinecie weterynaryjnym.

  • IMO – zespół rozrostu metanogenów w jelicie cienkim. Objawy, diagnoza, leczenie

    Rosnące zainteresowanie mikrobiotą jelitową i jej wpływem na zdrowie człowieka sprawia, że coraz większą uwagę zwraca się na zaburzenia równowagi mikroorganizmów zasiedlających jelita. IMO jest klasyfikowane jako zaburzenie mikrobioty jelitowej, które wywołuje uciążliwe objawy ze strony przewodu pokarmowego. Czym jest IMO i jakie daje objawy? Jak wygląda diagnostyka i leczenie tego schorzenia?

  • Dieta prozapalna w ciąży to większe ryzyko cukrzycy u dziecka

    Badanie opublikowane w Pharmacy Times rzuca światło na potencjalny związek między dietą prozapalną kobiety w ciąży a zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1 u jej potomstwa. To odkrycie ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ pokazuje, jak zmiany w diecie mogą pomóc w zapobieganiu chorobom już na etapie prenatalnym.

  • Jak nie zapomnieć o lekach? Sprawdzone porady

    Regularne przyjmowanie leków to klucz do skutecznej terapii i zapobiegania powikłaniom każdego schorzenia. Zapominanie o dawce może znacząco obniżyć skuteczność terapii, zwłaszcza w przypadku leków przyjmowanych długoterminowo lub o precyzyjnie określonych porach dnia. Jak nie zapominać o lekach?

  • Pielęgnacja stóp diabetyka – co stosować, czego unikać? Zapobieganie stopie cukrzycowej

    Odpowiednia pielęgnacja stóp u diabetyka jest ważnym elementem zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej – jednemu z najgroźniejszych powikłań przewlekłej hiperglikemii, które jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych niezwiązanych z urazami. Szacuje się, że niemal połowa osób zmagających się z cukrzycą doświadcza zmian w obrębie stóp, a w około 85% przypadków amputacjom kończyn dolnych towarzyszą wcześniejsze, przewlekłe owrzodzenia. Jak prawidłowo pielęgnować stopy w przebiegu cukrzycy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl