Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?
Joanna Orzeł

Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  1. Cechy charakteryzujące jakość okularów przeciwsłonecznych
  2. Jak okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy?
  3. Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych
  4. Filtr polaryzacyjny – co to jest polaryzacja w okularach?
  5. Na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?
  6. Czy tanie okulary mogą nam zaszkodzić?

Cechy charakteryzujące jakość okularów przeciwsłonecznych

W przypadku okularów przeciwsłonecznych pierwszym wyznacznikiem jakości, który przychodzi na myśl, jest materiał, z którego je wykonano, a mianowicie jakość plastiku (lub innego tworzywa) oprawek. Drugorzędową cechą – z punktu widzenia przeciętnego konsumenta – jest poziom ochrony, jaką zapewniają szkła umieszczone w wybranym modelu. Tymczasem to właśnie filtry i technologie zastosowane do ich produkcji powinny być w centrum naszego zainteresowania, gdy wybieramy idealny dla nas model okularów.

Jak okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV), które dociera do atmosfery ziemskiej, zwiększa ryzyko występowania chorób narządu wzroku takich jak zaćma (katarakta) czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Soczewka znajdująca się w naszym oku nie działa efektywnie w stosunku do całego promieniowania do niego docierającego, co może skutkować uszkodzeniem czułej na światło siatkówki. Jest to szczególnie istotne u dzieci, których soczewki są mniej sprawne pod względem blokowania dostępu światła UV niż soczewki dorosłych.

W przypadku światła niebieskiego badania naukowe wykazały, że niemal 100% jego intensywności dociera do siatkówki zarówno u dziecka, jak i u dorosłego człowieka. Okulary przeciwsłoneczne powinny zatem wspierać ochronę naszego wzroku. Mogą pełnić taką funkcję, jeżeli do ich produkcji zostaną zastosowane odpowiednie filtry i technologie.

Powiązane produkty

Filtry UV w okularach przeciwsłonecznych

Substancje absorbujące promieniowanie UV mogą być stosowane w trakcie produkcji szkieł jako zewnętrzne warstwy nanoszone na powierzchnię soczewki, mogą być też dodawane podczas wytwarzania soczewki i zamknięte w ich wnętrzu. Ze względu na to, że zakres promieniowania UV to 200–380 nm, okulary opatrzone tzw. filtrem 400 (który zablokuje każdą falę o długości poniżej 400 nanometrów) powinny chronić nasze oczy przed całym zakresem promieniowania.

Filtr polaryzacyjny – co to jest polaryzacja w okularach?

Światło docierające do naszych oczu często jest spolaryzowane. Oznacza to, że drga w jednym określonym kierunku. Kiedy odbija się od gładkiej powierzchni, jak mokra droga, woda, śnieg czy lód, tworzy oślepiającą poświatę. Efekt ten zmienia nasze postrzeganie kształtów i kolorów oraz pogarsza komfort widzenia.

Filtry polaryzacyjne nie przepuszczają drażniących oczu odblasków, dzięki czemu widzimy obrazy ze zwiększonym kontrastem. Zastosowanie filtrów polaryzacyjnych jest szczególnie rekomendowane osobom cierpiącym na astygmatyzm, kierowcom i sportowcom (np. uprawiającym sporty wodne czy te na śniegu). Warto jednak dodać, że światło rozproszone przez chmury również jest częściowo spolaryzowane, dlatego filtry polaryzacyjne w zwykłych okularach przeciwsłonecznych będą pozytywnie wpływały na komfort ich użytkowania.

Co to jest polaryzacja w okularach?
Filtry polaryzacyjne nie przepuszczają drażniących oczu odblasków,
dzięki czemu widzimy obrazy ze zwiększonym kontrastem
.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości powinny być opatrzone symbolami informującymi o stopniu ochrony, który zapewniają naszym oczom. Przede wszystkim powinny mieć wyraźny znak CE, który oznacza, że zostały dopuszczone do obrotu na rynku Unii Europejskiej.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE DLA DZIECI

KROPLE DO OCZU

PŁYNY DO SOCZEWEK

Inne ważne oznaczenie to cyfra rzymska lub arabska z przedziału 0–4. Oznacza ona kategorię, do której należą wybrane soczewki. Kategoria ta określa przepuszczalność promieni słonecznych, czyli to, ile światła przechodzi przez okulary i dociera do naszego oka.

Kategoria 0 to przepuszczalność rzędu 80–100%, co oznacza, że praktycznie nie blokują dostępu promieniowania słonecznego do naszego oka. Kolejne filtry to:

  • 1 o przepuszczalności 43–80%,
  • 2 o przepuszczalności 18–43%,
  • 3 o przepuszczalności 8–18%,
  • 4 o przepuszczalności 3–8%.

Optymalne do użytkowania w słoneczny dzień, zarówno podczas spacerów, jak i w trakcie jazdy samochodem, będą okulary z filtrem 2 lub 3.

Co ważne, okulary o najniższej przepuszczalności (z filtrem 4) są rekomendowane osobom uprawiającym sport np. na śniegu w słoneczny dzień, natomiast nie nadają się do prowadzenia samochodu.

Stopień przepuszczalności nie jest jedynym oznaczeniem definiującym zapewniany poziom ochrony. Informacja o użyciu wspomnianego filtra 400 to kolejna ważna składowa ochrony, która powinna być zapewniona podczas użytkowania okularów przeciwsłonecznych.

Dobre okulary przeciwsłoneczne mogą również mieć informację na temat spełnianych norm – obok certyfikatu CE możemy znaleźć oznaczenia 89/686/EEC oraz EN 1836:1997, a także informację o zastosowaniu filtra polaryzacyjnego (często spotykane oznaczenie to angielski napis polarized).

Czy tanie okulary mogą nam zaszkodzić?

Nie ma dolnego progu cenowego, od którego zakupione okulary przeciwsłoneczne będą zapewniały odpowiednią ochronę naszych oczu.

Dla bezpieczeństwa gadżety tego typu powinniśmy nabywać u sprawdzonych dostawców, najlepiej w salonach optycznych, zwracając uwagę na wszelkie oznaczenia jakości. Nie jest powiedziane, że tanie okulary będą dla nas złe. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup znanej marki w „okazyjnej cenie” np. na ulicznym straganie, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak logo marki jest z dużym prawdopodobieństwem nadrukowane bezprawnie, tak i wszelkie oznaczenia i certyfikaty, którymi został opatrzony wybrany model, mogą być fałszywe.

Szczególnie ważne powinno być dla nas dobro naszych dzieci, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozwalać im używać okularów, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł. Jeżeli w słoneczny dzień nie mamy dostępu do takich akcesoriów, dobrą alternatywą będzie użycie czapki z daszkiem.

Dowiedz się więcej, jak dbać o ochronę dziecka w czasie upału.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

  • Czy kot domowy powinien wychodzić na dwór?

    Kot domowy to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zwierząt, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Choć dzisiaj postrzegany jest głównie jako zwierzę domowe, zachował swoje drapieżne instynkty, które niejednokrotnie stają się wyzwaniem – zarówno dla jego opiekunów, jak i dla lokalnych ekosystemów. Jakie są korzenie jego współpracy z człowiekiem i jakie zagrożenia wiążą się z jego swobodnym wypuszczaniem?

  • Dieta niskosodowa – dla kogo? Przepisy od dietetyka

    Sód to pierwiastek niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego podstawową rolą jest kontrola objętości płynów pozakomórkowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sód jest niezwykle ważny, jednak jego nadmiar spożywany głównie w postaci soli kuchennej może wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek oraz na wiele innych patologicznych procesów w organizmie. Czym jest dieta niskosodowa? Jakie niesie za sobą korzyści? Kto szczególnie powinien stosować dietę niskosodową? 

  • Jak się przygotować do sylwestra? Twarz, ciało i... nawodnienie

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, by z radością pożegnać stary rok i przywitać nowy. Aby zabawa była udana, a poranek 1 stycznia okazał się łaskawszy, warto pamiętać o kilku zasadach i wprowadzić je w życie jeszcze przed szampańską imprezą.

  • Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

    W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  • Jak skutecznie chronić psa lub kota przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili - psów i kotów. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.