Ostre zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie
Beata Turska

Ostre zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

O ostrym zapaleniu oskrzeli, nazywanym kiedyś bronchitem, mówi się wówczas, gdy stan zapalny ogarnia błonę śluzową oskrzeli, a więc tę część układu oddechowego, która jest zbudowana z rozgałęzionych rurek doprowadzających (i odprowadzających) powietrze do płuc. Co warto o nim wiedzieć?

Infekcja nie obejmuje płuc i przeważnie nie jest groźna, choć zdarza się, że u osób schorowanych i osłabionych dochodzi do komplikacji.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej, bo aż w 90 proc. przypadków, wywołują wirusy, np. wirusy grypy A i B, paragrypy, wirus RSV, koronawirusy, adenowirusy i rynowirusy.

U niewielkiej części osób za chorobę mogą odpowiadać bakterie: Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae oraz pałeczki krztuśca. Problem w tym, że zazwyczaj trudno to stwierdzić w czasie trwania infekcji. Zdarza się także, iż wirusy torują drogę bakteriom.

Objawy zapalenia oskrzeli

Najczęściej spotykane objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:

  • kaszel, początkowo suchy, a potem coraz bardziej wilgotny z białawą (śluzową) lub żółtawo-zielonkawą (ropną) wydzieliną
  • osłabienie,
  • uczucie rozbicia,
  • bóle mięśni,
  • gorączka.

Ostremu zapaleniu oskrzeli niekiedy towarzyszą objawy, które zwykle pojawiają się przy przeziębieniu: katar i ból gardła. Zdarza się, że występują także: świszczący oddech, pieczenie w klatce piersiowej, duszności oraz plucie krwią. Podczas badania stetoskopem lekarz może stwierdzić inne symptomy, takie jak świsty, furczenia i rzężenia.

Najważniejszym zadaniem specjalisty, do którego trafia chory z oznakami ostrego zapalenia oskrzeli, jest sprawdzenie czy w grę nie wchodzi o wiele niebezpieczniejsza choroba – zapalenie płuc. Wykluczyć natomiast musi, np. infekcje tchawicy i krtani, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) astmę oraz obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Sposób leczenia zapalenia oskrzeli zależy od przyczyny, która je spowodowała. Jeśli winowajcami są wirusy (a właśnie tak jest najczęściej), nie powinno się podawać antybiotyku, bo to nie tylko nie pomoże, ale na dłuższą metę zaszkodzi. Antybiotykoterapia ma sens tylko wówczas, gdy jest pewność (i potwierdzenie w badaniach), że zakażenie zostało wywołane przez bakterie.
 
„Najczęstszą przyczyną błędów w terapii zakażeń dróg oddechowych jest nieuzasadnione zalecenie antybiotyku” – pisze prof. dr hab. n. med. Danuta Dzierżanowska w artykule Zapalenie płuc i oskrzeli – aktualne zalecenia antybiotykoterapii. To poważna sprawa, bo, jak zaznacza pani profesor, „zbyt częste wykorzystywanie w terapii antybiotyków naraża chorych na wiele działań niepożądanych oraz powoduje selekcję szczepów lekoopornych”.

W leczeniu ostrego zapalenia spowodowanego przez wirusy najważniejszy jest odpoczynek pozwalający organizmowi je zwalczyć. Dodatkowo warto pić dużą ilość płynów. Pomocne staje się również leczenie objawowe: obniżanie gorączki przy użyciu leków przeciwgorączkowych, podawanie medykamentów rozrzedzających wydzielinę (mukolitycznych), nawilżających drogi oddechowe i poprawiających drożność nosa.

Uwaga! Podczas ostrego zapalenia oskrzeli bezwzględnie nie wolno palić papierosów!

Ostre zapalenie oskrzeli u dorosłych zazwyczaj mija po 7 dniach, jednak suchy kaszel może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Nieprzyjemna dolegliwość na ogół mija bez powikłań. Zdarza się, zwłaszcza u osób osłabionych albo cierpiących na choroby przewlekłe, że dochodzi do odoskrzelowego zapalenia płuc, wtórnych zakażeń bakteryjnych lub groźnego zapalenia oskrzelików.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij