Ostre zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie
Beata Turska

Ostre zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

O ostrym zapaleniu oskrzeli, nazywanym kiedyś bronchitem, mówi się wówczas, gdy stan zapalny ogarnia błonę śluzową oskrzeli, a więc tę część układu oddechowego, która jest zbudowana z rozgałęzionych rurek doprowadzających (i odprowadzających) powietrze do płuc. Co warto o nim wiedzieć?

Infekcja nie obejmuje płuc i przeważnie nie jest groźna, choć zdarza się, że u osób schorowanych i osłabionych dochodzi do komplikacji.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej, bo aż w 90 proc. przypadków, wywołują wirusy, np. wirusy grypy A i B, paragrypy, wirus RSV, koronawirusy, adenowirusy i rynowirusy.

U niewielkiej części osób za chorobę mogą odpowiadać bakterie: Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae oraz pałeczki krztuśca. Problem w tym, że zazwyczaj trudno to stwierdzić w czasie trwania infekcji. Zdarza się także, iż wirusy torują drogę bakteriom.

Objawy zapalenia oskrzeli

Najczęściej spotykane objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:

 • kaszel, początkowo suchy, a potem coraz bardziej wilgotny z białawą (śluzową) lub żółtawo-zielonkawą (ropną) wydzieliną
 • osłabienie,
 • uczucie rozbicia,
 • bóle mięśni,
 • gorączka.

Ostremu zapaleniu oskrzeli niekiedy towarzyszą objawy, które zwykle pojawiają się przy przeziębieniu: katar i ból gardła. Zdarza się, że występują także: świszczący oddech, pieczenie w klatce piersiowej, duszności oraz plucie krwią. Podczas badania stetoskopem lekarz może stwierdzić inne symptomy, takie jak świsty, furczenia i rzężenia.

Najważniejszym zadaniem specjalisty, do którego trafia chory z oznakami ostrego zapalenia oskrzeli, jest sprawdzenie czy w grę nie wchodzi o wiele niebezpieczniejsza choroba – zapalenie płuc. Wykluczyć natomiast musi, np. infekcje tchawicy i krtani, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) astmę oraz obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Sposób leczenia zapalenia oskrzeli zależy od przyczyny, która je spowodowała. Jeśli winowajcami są wirusy (a właśnie tak jest najczęściej), nie powinno się podawać antybiotyku, bo to nie tylko nie pomoże, ale na dłuższą metę zaszkodzi. Antybiotykoterapia ma sens tylko wówczas, gdy jest pewność (i potwierdzenie w badaniach), że zakażenie zostało wywołane przez bakterie.
 
„Najczęstszą przyczyną błędów w terapii zakażeń dróg oddechowych jest nieuzasadnione zalecenie antybiotyku” – pisze prof. dr hab. n. med. Danuta Dzierżanowska w artykule Zapalenie płuc i oskrzeli – aktualne zalecenia antybiotykoterapii. To poważna sprawa, bo, jak zaznacza pani profesor, „zbyt częste wykorzystywanie w terapii antybiotyków naraża chorych na wiele działań niepożądanych oraz powoduje selekcję szczepów lekoopornych”.

W leczeniu ostrego zapalenia spowodowanego przez wirusy najważniejszy jest odpoczynek pozwalający organizmowi je zwalczyć. Dodatkowo warto pić dużą ilość płynów. Pomocne staje się również leczenie objawowe: obniżanie gorączki przy użyciu leków przeciwgorączkowych, podawanie medykamentów rozrzedzających wydzielinę (mukolitycznych), nawilżających drogi oddechowe i poprawiających drożność nosa.

Uwaga! Podczas ostrego zapalenia oskrzeli bezwzględnie nie wolno palić papierosów!

Ostre zapalenie oskrzeli u dorosłych zazwyczaj mija po 7 dniach, jednak suchy kaszel może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Nieprzyjemna dolegliwość na ogół mija bez powikłań. Zdarza się, zwłaszcza u osób osłabionych albo cierpiących na choroby przewlekłe, że dochodzi do odoskrzelowego zapalenia płuc, wtórnych zakażeń bakteryjnych lub groźnego zapalenia oskrzelików.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij