Grafika przedstawiająca zaniki pamięci, które są objawem choroby Alzheimera
Arkadiusz Dąbek

Niski poziom witaminy D w mózgu jest związany ze zwiększonym ryzykiem demencji

W najnowszym badaniu przedstawiono wyniki badań, które potwierdziły rolę witaminy D w rozwoju choroby Alzheimera. Eksperyment wykazał, że lepsze funkcje poznawcze miały te osoby, u których stężenie witaminy D w mózgu było wyższe. Przed badaniem nie było jasne, czy witamina D w ogóle jest obecna w tej części ciała.

Po raz pierwszy zbadano poziomy witaminy D w ludzkim mózgu. Sprawdzono także jej potencjalny wpływ na zdolność poznawcze człowieka. Naukowcy odkryli, że wyższy poziom witaminy D wiąże się z niższym ryzykiem demencji u osób starszych. Dokładna rola witaminy D w funkcjach poznawczych nie jest jeszcze w pełni poznana, dlatego z tego powodu wskazane jest przeprowadzenie dalszych badań.

Kiedy zaczyna się rozwijać choroba Alzheimera?

Naukowcy szacują, że co 65 sekund u jednego człowieka rozpoczyna się rozwój choroby Alzheimera (AD, ang. Alzheimer's Disease), a u około 70% osób z demencją, Alzheimer jest nieunikniony. Choroba ta wpływa przede wszystkim na zaburzenia pamięci, w znaczący sposób ograniczając także umiejętność logicznego myślenia. Mówi się, że AD to choroba, która dotyka osób w starszym wieku. Należy jednak pamiętać, że jej rozwój może rozpocząć się dużo wcześniej, bo nawet w wieku 40 lat. Możliwe przyczyny demencji, w tym AD, pozostają nieco niejasne, dlatego są przedmiotem ciągłych badań naukowych w wielu ośrodkach badawczych na całym świecie.

Jak poziom witaminy D wpływa na rozwój demencji?

W nowym badaniu obserwacyjnym po raz pierwszy zbadano obecność witaminy D w mózgu i jej potencjalny wpływ na zdolności poznawcze. Naukowcy przeanalizowali dane 290 zmarłych osób, które uczestniczyły w eksperymencie o nazwie Rush Memory and Aging Project, aż do momentu ich śmierci. Żaden pacjent nie cierpiał na demencję przy pierwszej rejestracji. Były to także osoby starsze. Umiejętności poznawcze uczestników były mierzone przez cały czas trwania badania. Pacjenci zgodzili się oddać swoje narządy do analizy po ich śmierci.

Powiązane produkty

Jakie były wyniki badania?

Badanie wykazało, że lepsze funkcje poznawcze wykazały osoby, które miały wyższe stężenie witaminy D w mózgu. Przed badaniem nie było jasne, czy witamina D w ogóle jest obecna w tej części ciała.

Ponadto naukowcy odkryli, że wyższe stężenia witaminy D we wszystkich czterech analizowanych prze nich obszarach mózgu, były związane z około 30 procentową mniejszą szansą na rozwój demencji lub łagodnych zaburzeń poznawczych (do czasu ostatniej wizyty danej osoby przed śmiercią).

Sprawdź, jakie najlepsze suplementy z witaminą D znajdziesz na DOZ.pl

Innowacyjność badania wynika także z faktu, że nigdy wcześniej nie publikowano danych, które dotyczyłyby poziomu witaminy D w mózgu i we krwi, które jakkolwiek łączonoby z rozwojem zaburzeń demencyjnych. Naukowcy wskazują, że badanie to pomaga dostrzec korelację między poziomem witaminy D a demencją, ale nie tłumaczy w żaden sposób podstaw mechanizmów, które mogłyby by być przyczyną rozwoju tej choroby. Poziom witaminy D był u wszystkich uczestników badania różny, niemniej zawsze znajdował się w  granicach norm laboratoryjnych. Badanie nie przyczyniło się zatem do wyjaśnienia powiązania niedoborów witaminy D z rozwojem demencji.

Witamina D jako marker rozwoju chorób neurodegradacyjnych

Badacze sprawdzali poziom jednej formy witaminy D w mózgu, mianowicie 25(OH)D3. Obszarami mózgu, którym przyglądano się w sposób szczególny, była kora środkowo-skroniowa i środkowo-czołowa, móżdżek oraz przednia część istoty białej mózgu. Wszystkie te części mózgu  „są zaangażowane" w rozwój różnych typów demencji.

Eksperyment nie wykazał korelacji między poziomem witaminy D a płytkami amyloidowymi, które wcześniej uważano za jedną z potencjalnych przyczyn AD. Dostarcza to kolejnych dowodów na to, że temat ten wymaga szerszych badań,  a jednoznaczne przypisywanie blaszkom amyloidowym funkcji neurodegradacyjnych nie jest takie oczywiste. Brak konsensusu w tej sprawie jest jak najbardziej słuszny.

Zaangażowany w badanie dr Shea powiedział, że obecne badania zmierzają w kierunku rozwoju wątku tzw. otępienia naczyniowego. Podkreślił, że to, iż nie udało się powiązać nagromadzenia amyloidu z rozwojem demencji, może także wyjaśniać duży odsetek nieudanych badań klinicznych, które zostały oparte właśnie na tym mechanizmie.

  1. Shea M. K. i in., Brain vitamin D forms, cognitive decline, and neuropathology in community-dwelling older adults, „Azlheimer's and Dementia", 7 (12) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a najnowszy jego szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij