symbol demencji
Ewelina Sochacka

Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

  1. Udar mózgu – stan, który dotyka miliony ludzi
  2. Udar mózgu a ryzyko demencji – szokujące dane
  3. Jaki jest związek między udarem a demencją?
  4. Zwiększone ryzyko demencji u osób, które przeszły udar – jak wyglądało badanie?
  5. Czy można zapobiec udarowi mózgu? Jakie nawyki mogą nas ustrzec przed udarem mózgu?

Udar mózgu – stan, który dotyka miliony ludzi

Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu – stanu, w którym tętnica doprowadzająca krew do części mózgu przestaje być drożna lub jest drożna tylko częściowo, czyli krew przez nią nie przepływa lub przepływa w niewystarczającej ilości. W tej sytuacji mówimy o udarze niedokrwiennym. Drugim rodzajem jest udar krwotoczny (występuje zdecydowanie rzadziej), który jest efektem pęknięcia ściany tętnicy i wylewu krwi poza to naczynie krwionośnie. Jest to tak zwany wylew.

Według szacunków, połowa z tych pacjentów będzie cierpiała na trwałą lub przewlekłą niepełnosprawność, taką jak paraliż jednej strony ciała, trudności w komunikacji, utrata pamięci lub problemy z chwytaniem lub trzymaniem przedmiotów. Wcześniejsze badania pokazują również, że udar może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak problemy ze wzrokiem, depresja, chroniczne zmęczenie po udarze, problemy z połykaniem, nowotwory i demencja.

Udar mózgu a ryzyko demencji – szokujące dane

Naukowcy postanowili dokładniej zbadać związek między udarem a zwiększonym ryzykiem demencji, ponieważ wraz ze starzeniem się społeczeństwa coraz więcej osób doświadcza udaru, a coraz większa liczba osób przeżywa jego konsekwencje. Co więcej, inne badania pokazały, że udar może również zwiększać ryzyko wystąpienia innego rodzaju demencji, znanego jako choroba Alzheimera.

Nowe badania zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Udarowej 2024 organizowanej przez American Stroke Association donoszą, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji.

Naukowcy odkryli również, że ryzyko demencji było trzykrotnie wyższe w pierwszym roku po udarze. Ryzyko to zmniejszyło się do 1,5-krotnego wzrostu w ciągu pięciu lat po udarze, ale pozostało podwyższone 20 lat później. W analizach nie uwzględniono pierwszych trzech miesięcy po udarze, ponieważ zwykle jest za wcześnie, aby postawić ostateczną diagnozę demencji

Powiązane produkty

Jaki jest związek między udarem a demencją?

Podczas udaru dopływ tlenu do mózgu zostaje odcięty. Może to spowodować śmierć komórek mózgowych, powodując demencję. Otępienie naczyniowe to rodzaj otępienia spowodowany zmniejszonym przepływem krwi do mózgu.

Zwiększone ryzyko demencji u osób, które przeszły udar – jak wyglądało badanie?

Na potrzeby tego badania naukowcy z Kanady przeanalizowali dane pochodzące z medycznych baz danych od ponad 15 milionów osób z całego świata. U około 181 000 badanych stwierdzono udar niedokrwienny mózgu (udar spowodowany zakrzepem w tętnicach otaczających mózg) lub krwotok śródmózgowy (pęknięcie naczynia krwionośnego w mózgu), które przeżyły bez objawów demencji przez co najmniej 90 dni.

Uczestnicy z grupy osób z udarem zostali porównani do dwóch pozostałych grup kontrolnych:

  • pierwsza grupa – osoby, u których nie wystąpił ani udar mózgu ani zawał serca;
  • druga grupa – nie wystąpił udar, ale wystąpił zawał serca.
Po analizie naukowcy odkryli, że ryzyko demencji było o 80% wyższe u osób, które przeszły udar w porównaniu z grupą kontrolną, która nie miała zawału serca ani udaru mózgu.

Udało się wykazać, że podwyższone ryzyko demencji utrzymywało się nawet po dopasowaniu uczestników z grupy badanej i grupy kontrolnej pod względem wieku, płci, statusu społecznego i czynnikach ryzyka naczyniowego.

Czy można zapobiec udarowi mózgu? Jakie nawyki mogą nas ustrzec przed udarem mózgu?

Wielu chorobom można zapobiec. Udar jest jedną z takich chorób. Jedną z przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu jest miażdżyca naczyń krwionośnych. Czynnikiem, który wpływ ana rozwój miażdżycy jest przede wszystkim za wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. W przypadku wylewu krwi do mózgu najczęściej mówi się o przyczynach w postaci nadciśnienia tętniczego, zaburzeniach krzepliwości krwi czy przyjmowaniu niektórych leków.

Przyjmuje się, że udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Równie często przebiega gwałtownie i nagle. Kardiolodzy uwrażliwiają swoich pacjentów, wskazując im czynniki ryzyka, na które powinni zwrócić uwagę, jeśli są obciążeni chorobami współistniejącymi.

Bardzo istotne jest sumienne podejście do leczenia chorób, które prowadzą do udaru mózgu. Pacjenci z wyżej wymienionymi jednostkami chorobowymi, powinni być bezwzględnie pod stałą opieką specjalisty, a przede wszystkim regularnie wykonywać wszelkie badania diagnostyczne.

Czy wiesz, czym jest mikroudar? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Kolejną kwestią jest samokontrola swojego stanu zdrowia i zwrócenie uwagi na tzw. objawy ostrzegawcze udaru, ponieważ bardzo często się zdarza, że zanim dojdzie do ostrej niewydolności krążenia mózgowego pojawiają się charakterystyczne objawy zwiastujące, które samoistnie mogą ustąpić. U około 10% pacjentów z tymi objawami diagnozuje się udar mózgu.

Po czym poznać udar?
Jak rozpoznać udar?

Wczesne objawy zwiastujące udar:

  • zaburzenia czucia po jednej stronie ciała,
  • opadanie kącika ust (przypominające grymas) i charakterystyczne zaburzenia mowy,
  • osłabienie kończyn po jednej stronie ciała,
  • problemy z ostrym widzeniem,
  • zawroty głowy

Zwłaszcza palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu znacząco podnoszą ryzyko udaru mózgu. Warto także pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności krążenia mózgowego jest mniejsze u osób regularnie uprawiających sport, odżywiających się zdrowo, unikających stresu, a także dbających o dobry sen.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • COVID-19 uszkadza serce – opublikowano nowe wyniki badań

    Naukowcy postawili hipotezę, że SARS-CoV-2 może uszkadzać serce poprzez odpowiedź immunologiczną niezależną od głównego receptora dla wirusa SARS-CoV – ACE2. Aby przetestować swoje założenia, porównali zdolność dwóch wirusów do wywoływania urazów serca. Drugim wirusem był inny z rodziny koronawirusów – Hcov-NL63. Odkryto, że SARS CoV-2 atakował ścieżkę sygnałową, będącą częścią wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, czego nie robił drugi wirus, a co wywołało zapalenie mięśnia sercowego.

  • Ćwiczenia fizyczne w połączeniu z korzystaniem z sauny wspomagają serce bardziej niż same ćwiczenia

    Okres po wysiłku (nie dłużej niż 60-90 minut) to tak zwane okno możliwości, w którym występuje zwiększona wrażliwość organizmu na insulinę i obniżony poziom lipidów we krwi. Czy połączenie ćwiczeń fizycznych wraz z seansami w saunie zaraz po aktywności, może poprawić wydolność układu krwionośnego, wpływając właśnie na „okno możliwości organizmu"? Naukowcy z Finlandii postanowili sprawdzić tę zależność.

  • Regeneracja zamiast przeszczepu serca

    Gdy serce jest dotknięte poważną chorobą i słabnie, jedyną szansą dla pacjenta staje się przeszczep. Jednak przez wzgląd na małą liczbę dawców, nadzieję na nowe życie dostaje niewielu z nich. Najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Nature Biology przynosi przełomowe informacje i nową nadzieję oczekującym na transplantację, która, dzięki komórkom macierzystym, może przestać być koniecznością.

  • Zaburzenia rytmu serca

    Dowiedz się skąd się biorą zaburzenia rytmu serca i w jaki sposób diagnozuje się arytmie.   Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmie, są wywołane nieregularnymi skurczami mięśnia sercowego.   Częstotliwość skurczów serca wychodzi poza zakres 60-100 uderzeń na minutę, który przyjmowany jest za zakres fizjologiczny.

  • Zapalenie osierdzia – czym jest i jak się objawia?

    Osierdzie to podwójna błona surowicza workowatego kształtu, która obejmuje jak worek serce człowieka. Prościej mówiąc, osierdzie to worek, który otacza serce (często mówi się o worku osierdziowym). Zdarza się, że czasami dochodzi do chorób osierdzia. Jedną z takich chorób jest zapalenie osierdzia.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźną dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij