Uśmiech kobiety
Barbara Chmielewska

Remineralizacja szkliwa – czym jest?

Pod wpływem różnych czynników szkliwo ludzkich zębów ulega stopniowemu niszczeniu. Istnieją jednak sposoby na powstrzymanie tego procesu w tym celu niezbędna jest remineralizacja szkliwa. Jest to zabieg skuteczny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Dojrzałe szkliwo jest najtwardszą tkanką organizmu. Cechę te zawdzięcza zawartości aż 96 proc. minerałów, głównie wapnia i fosforu. Jego trwałość uzależniona jest od otaczającego je środowiska, czyli m.in. śliny, obecności płytki nazębnej oraz rodzaju i częstotliwości dostarczanego pożywienia i płynów.

Dlaczego i jak szkliwo ulega zniszczeniu? Czy szkliwo się regeneruje?

Szkliwo traci swoją stabilną strukturę pod wpływem kwaśnego pH w jamie ustnej. Do pewnego stopnia spadek pH wyrównywany jest dzięki zdolnościom buforowym śliny, która bogata jest w związki wapnia i fosforu, które penetrują do szkliwa. Jednak przy poziomie pH 4.55.5 dochodzi do uszkodzenia szkliwa - rozpuszczania jego struktur i powstawania podpowierzchniowej demineralizacji (utrata substancji mineralnych). Jest to pierwsza faza rozwoju choroby próchnicowej, tzw. biała plama. Kliniczne zmiany takie manifestują się jako białe, matowe, nieprzezierne plamy o różnej  rozległości i umiejscowieniu. Na tym etapie zewnętrzna warstwa szkliwa pozostaje niezmieniona, dzięki naprawczym zdolnościom śliny.

Biała plama to jedyny, do pewnego etapu odwracalny stan. Wymaga jednak jak najszybszego wdrożenia zabiegów remineralizacji. W innym razie dojdzie do dalszego rozwoju próchnicy i powstania ubytku.

Remineralizacja szkliwa a ryzyko próchnicy

U pacjentów z niskim ryzykiem próchnicy procesy demineralizacji, zachodzące na skutek dobowych spadków pH w jamie ustnej, są rekompensowane remineralizującym działaniem śliny. Jeśli jednak pojawią się czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby próchnicowej, równowaga zostanie zaburzona. Należą do nich przede wszystkim:

  • zaniedbania higieniczne
  • niewłaściwa dieta (spożywanie cukrów, napoi kwaśnych i gazowanych, częste podjadanie)

Należy pamiętać, że już w kilka minut po umyciu zębów ich powierzchnię pokrywa ślina, tworząc rodzaj błonki. Przyczepią się do niej bakterie zasiedlające jamę ustną, w tym te, które mają potencjał niszczenia zębów (bakterie próchnicotwórcze). W ten sposób powstaje płytka nazębna.

Bakterie próchnicotwórcze żywią się cukrami obecnymi w diecie. Metabolizując je, wytwarzają kwasy, które niszczą pryzmaty szkliwa. Pierwszym etapem jest więc uszkodzenie szkliwa, a następnie zębiny. Należy zatem regularnie, dwa razy dziennie czyścić zęby pastą z fluorem i ograniczyć ilość spożywanych cukrów.

Czym jest remineralizacja szkliwa?

Remineralizacja to ponowne wprowadzenia utraconych minerałów do podpowierzchniowej warstwy szkliwa. Dzięki temu proces chorobowy zostaje zahamowany, a ognisko próchnicowe staje się nieaktywne. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu preparatów do remineralizacji.

Równie ważna jest modyfikacja środowiska jamy ustnej. W przypadku złej higieny i nieodpowiedniej diety, jak również zaburzeń w wydzielaniu śliny, procesy remineralizacji będą utrudnione i może się okazać, że nie są skuteczne.

Powiązane produkty

Remineralizacja zębów u dzieci i u dorosłych

Świeżo wyrznięte zęby nie są w pełni zmineralizowane. Ostateczne dojrzewanie szkliwa odbywa się w jamie ustnej. Są przez to bardziej narażone na procesy demineralizacji i rozwój próchnicy. Z  drugiej strony łatwiej poddają się remineralizacji, o ile zostanie ona odpowiednio wcześnie wdrożona. Również zęby mleczne, ze względu na swoją budowę są bardziej narażone na próchnicę, która może mieć bardzo szybki przebieg.

Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym możliwe jest wykrywanie pierwszych zmian w szkliwie jeszcze zanim są one widoczne gołym okiem. Dlatego dzieci powinny pozostawać pod stałą opieką lekarza dentysty i odbywać wizyty kontrolne co 36 miesięcy (począwszy od ok. 1 roku życia) - częstotliwość ustala lekarz w zależności od ryzyka rozwoju próchnicy.

Jak wzmocnić szkliwo u dentysty?

W przypadku pojawienia się białej plamy próchnicowej lekarz dentysta ma do dyspozycji preparaty:

  • fluorkowe
  • niefluorkowe
  • mieszane

Fluor ma udowodnione badaniami działanie remineralizacyjne. Może być stosowany w gabinecie dentystycznym w postaci lakierów, pianek czy żeli. Preparaty niefluorkowe działają synergistycznie w stosunku do fluorkowych, a niektóre z nich wskazują wyższa skuteczność w połączeniu z jonami fluoru.

Spośród  preparatów do remineralizacji szkliwa wielu pacjentom znane jest tzw. płynne szkliwo, nazywane przez nich często sztucznym szkliwem. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do jego stosowania jest alergia na mleko. Oprócz tego działanie wspomagające wykazuje ozon  zabiegi ozonoterapii zmniejszają liczbę bakterii próchnicotwórczych, a w połączeniu z profilaktyką fluorkową sprzyjają remineralizacji szkliwa.

Należy pamiętać, że remineralizacja zębów będzie skuteczna w przypadku, gdy odwapnienie zlokalizowane jest w obrębie szkliwa. Tylko lekarz dentysta jest w stanie, przy pomocy nowoczesnych badań dodatkowych, określić czy dana zmiana nadaje się do remineralizacji i dobrać optymalną metodę leczenia.

Zobacz polecane pasty do zębów dostępne w ofercie DOZ.pl

Jak odbudować szkliwo w domu – jak i czym leczyć w domu?

Zgodnie z teorią dynamicznej równowagi w jamie ustnej przebiegają ciągłe procesy demineralizacji i remineralizacji. Remineralizacji sprzyja m.in. :

  • regularne, 2 razy w ciągu dnia usuwanie płytki nazębnej przy użyciu szczoteczki do zębów i nitki dentystycznej
  • stosowanie past do zębów z fluorem, który ma udowodnione działanie remineralizujące
  • stosowanie płukanek z fluorem
  • właściwe nawyki dietetyczne  ograniczenie cukrów, kwaśnych pokarmów i napojów

W razie potrzeby lekarz dentysta może zalecić dodatkowe preparaty o działaniu remineralizującym do użytku domowego.

  1. U. Kaczmarek, T. Jackowska, M. Mielnik-Błaszczak, A. Jurczak, D. Olczak-Kowalczyk, Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży - rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol" nr 24 (2) 2019.
  2. J. Kunert, Biała plama - początek i koniec próchnicy, Stomatologia po Dyplomie", nr 01 2018.
  3. M. Tysiąc-Miśta, K. Falfasińska, D. Hodur, M. Cieślik, Próchnica początkowa - patogeneza i metody leczenia, Stomatologia po Dyplomie", nr 10 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl