Kobieta pokazuje białe plamy na zdjęciach
Barbara Chmielewska

Białe plamy na zębach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Niekiedy na zębach pojawiają się białe plamki, które przybierają formę przebarwień. Choć wydaje się, że to banalny i niegroźny syndrom, nie należy go lekceważyć, bo może on zwiastować między innymi powstającą próchnicę. 

Białe plamy na zębach mogą być defektem wyłącznie estetycznym, ale mogą też oznaczać zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy, bądź być jej początkowym stadium. Oznacza to, że w przypadku zauważenia jakichkolwiek zaburzeń w kolorze zębów, należy udać się do lekarza dentysty celem diagnostyki i wdrożenia koniecznego leczenia.

Białe plamy na zębach – jakie są przyczyny ich powstawiania?

Istnieją dwa rodzaje białych plam. Jedne z nich powstają na skutek zaburzeń na etapie kształtowana się szkliwa – amelogenezy. Mają wówczas charakter hipomineralizacji (niedowapnienia). Drugie pojawiają się na ukształtowanych już zębach i są początkowym etapem próchnicy (odwapnienia zębów). Dzieje się tak najczęściej z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej, złych nawyków żywieniowych, chorób ogólnoustrojowych oraz zaburzeń dotyczących ilości i jakości śliny.  

Białe plamy na zębach u dziecka – hipomineralizacja

Hipomineralizacja jest zaburzeniem rozwojowym, czyli powstałym na etapie dojrzewania szkliwa. Jest nieprawidłowością typu jakościowego – szkliwo ma prawidłową grubość, ale jest niedostatecznie wysycone minerałami. Dojrzewanie szkliwa zębów stałych rozpoczyna się około urodzenia dziecka i jest kontynuowane przez kolejne lata życia. Może zostać zaburzone przez różne czynniki, np. zakażenia bakteryjne i wirusowe, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, leki czy też nadmierną podaż fluoru.

Polecane dla Ciebie

Białe plamki na zębach stałych

Szczególnym rodzajem hipomineralizacji jest MIH (hopomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa). Manifestuje się w postaci białych, ale również kremowych, żółtych i brązowych plam na powierzchni siekaczy i pierwszych trzonowców stałych (szóstek). Im ciemniejsze plamy, tym bardziej zaawansowany stopień zaburzenia. Plamy białe wskazują na najmniejszy stopień ciężkości MIH. Nieprawidłowość może dotyczyć jednego lub kilku zębów. Pomimo tego, że szkliwo ma prawidłową grubość, jest ono miękkie i porowate, dlatego łatwo ulega uszkodzeniom. Prowadzi to do odsłonięcia zębiny i bardzo szybkiego rozwoju próchnicy. Zęby dotknięte MIH wykazują również nadwrażliwość na bodźce.

Białe plamy próchnicowe

Początkowe stadium próchnicy może manifestować się jako biała plama na zębie. Jest to miejsce, w którym wskutek działania kwasów bakteryjnych, doszło do utraty minerałów z powierzchni szkliwa (demineralizacja). Ponieważ nie wytworzył się jeszcze ubytek, stadium to nazywane jest próchnicą przedubytkową. Jest ona najczęściej konsekwencją zaniedbań higienicznych i złych nawyków żywieniowych (dieta bogata w cukry, częste podjadanie, popijanie słodkich napojów). Na etapie białej plamy możliwa jest remineralizacja i zahamowanie postępu chorobowego. Warunkiem jest eliminacja czynników przyczynowych i poddanie się profesjonalnym zabiegom profilaktycznym w gabinecie dentystycznym. W innym wypadku dojdzie do powstania ubytku i konieczności rekonstrukcji tkanek zęba.

Ryzyko powstawania białych plam zwiększa się podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Przy braku odpowiedniej higieny mogą one pojawić się już w 4 tygodnie po założeniu aparatu. Najczęściej są zlokalizowane wokół zamków ortodontycznych i na linii dziąseł – w miejscach zalegania płytki bakteryjnej. Na te miejsca należy zwracać szczególną uwagę podczas codziennych zabiegów higienicznych.

Białe przebarwienia na powierzchni zębów – fluoroza

Fluoroza jest rodzajem hipomineralizacji spowodowanej nadmiarem fluoru dostarczanego do organizmu w okresie amelogenezy. Częściej występuje w zębach stałych. W zależności od stopnia nasilenia może mieć różny wygląd. Od małych, białych plam na szkliwie, obejmujących cześć lub całą powierzchnię zębów, aż do brązowych przebarwień. W najłagodniejszych postaciach białe plamki na zębach widoczne są dopiero po osuszeniu. Zęby z łagodną postacią fluorozy mają zwiększoną odporność na próchnicę. W przypadku postaci ciężkich podatność może być zwiększona.

Należy podkreślić, że profilaktyka fluorkowa wraz z właściwą dietą są podstawowymi metodami zapobiegania próchnicy. Stosowanie past z fluorem w ilości i stężeniu rekomendowanym dla danej grupy wiekowej przez towarzystwa naukowe uważa się za bezpieczne. Szczegółowe informacje na temat dawkowania past i ich bezpieczeństwa można znaleźć m.in. na stronie Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Białe plamki na zębach – jak usunąć, jak się je leczy?

Leczenie białych plam zależy od przyczyny ich powstania. Jeśli są wyłącznie defektem estetycznym, można skorzystać z wielu metod, które oferuje stomatologia kosmetyczna. Problemem są natomiast plamy oznaczające zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy lub będące jej początkowym stadium. W takim wypadku należy pozostawać pod stałą opieką dentystyczną i korzystać z profesjonalnych zabiegów remineralizacji.

Szczególnej opieki wymagają pacjenci z hipomineralizacją trzonowcowo-siekaczową. Należą oni do grupy wysokiego ryzyka rozwoju próchnicy. Zaleca się im wizyty w gabinecie dentystycznym co trzy miesiące. Ze względu na zwiększoną porowatość szkliwa, a więc lepszą retencję płytki nazębnej, powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość higieny jamy ustnej. Bardzo ważne jest szybkie uszczelnianie bruzd (lakowanie zębów). W przypadku pojawienia się próchnicy konieczne jest leczenie na jak najwcześniejszym etapie.

Wszyscy pacjenci ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy powinni przejść profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej w gabinecie dentystycznym wraz z doborem akcesoriów i środków do mycia zębów. Na co dzień powinni używać pasty z fluorem o działaniu remineralizacyjnym.

  1. J. Kunert, Biała plama  początek i koniec próchnicy, Stomatologia po Dyplomie", nr 01 2018.
  2. M. Ogińska, J. Opydo-Szymaczek, Zaburzenia rozwojowe szkliwa i ich związek z występowaniem próchnicy zębów-przegląd piśmiennictwa, Dental Forum", nr 1/2017/XLV.
  3. M. Tysiąc-Miśta, K. Falfasińska, D. Hodur, M. Cieślik, Próchnica początkowa-patogeneza i metody leczenia, Stomatologa po Dyplomie", nr 10 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij