Dziecko podczas fluoryzacji w gabinecie dentystycznym
Barbara Chmielewska

Fluoryzacja zębów – na czym polega zabieg?

Fluoryzacja to skuteczne narzędzie w walce z próchnicą  zarówno u dzieci, jak i w przypadku zębów stałych u dorosłych. Warto wiedzieć, jaka jest cena tego zabiegu i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Związki fluoru skutecznie zapobiegają rozwojowi próchnicy zębów mlecznych i stałych. Służą także do leczenia wczesnych zmian próchnicowych. Są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia I Światową Federację Dentystyczną.

Fluoryzacja – co to za zabieg, jakie są wskazania?

Fluoryzacja w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu preparatów zawierających związki fluoru w stężeniach wyższych niż dopuszczalne w preparatach do użytku domowego. Mogą mieć one postać lakierów, żeli lub pianek. Różnią się nie tylko formą preparatu, ale również stężeniem związków fluoru. Niektóre preparaty zawierają dodatkowe związki i substancje (fosfopeptyd kazeiny – amorficzny fosforan wapnia, ksylitol), zwiększające przeciwpróchnicze i naprawcze w stosunku do szkliwa, działanie fluoru.

Zabieg wskazany jest u osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju próchnicy, a w szczególności u:

 • dzieci
 • pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne,
 • osób z upośledzeniem umysłowym,
 • osób z zaburzeniami wydzielania śliny,
 • osób po radioterapii,
 • u pacjentów z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia),
 • osób niebędących w stanie utrzymać dobrego poziomu higieny jamy ustnej,
 • w przypadku nadwrażliwości zębów.

Fluoryzacja u dzieci – kiedy się ją wykonuje?

Aby ustalić wskazania do fluoryzacji profesjonalnej u dzieci, lekarz musi określić wysokość ryzyka próchnicy u danego dziecka. Możliwe jest to na podstawie przeprowadzonego z rodzicami wywiadu i badania dziecka. Można też wykonać badania dodatkowe, np. oznaczenie poziomu bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej dziecka i ocenę parametrów śliny, mówiących o jej zdolnościach buforowych. Należy pamiętać, że ryzyko próchnicy u danego dziecka nie jest wartością stałą i może zmieniać się w czasie. Zależy m.in. od poziomu higieny jamy ustnej, od rodzaju diety, częstotliwości wizyt w gabinecie dentystycznym, istniejących ubytków próchnicowych czy stosowania past do zębów z fluorem. Dlatego jest określane każdorazowo, podczas wizyty dziecka w gabinecie.

Fluoryzacja zębów mlecznych

U dzieci do 6 roku życia możliwe jest zastosowanie lakierów fluorkowych. Są one rekomendowane przy średnim ryzyku próchnicy dwa razy w roku (co 6 miesięcy), a przy wysokim 4 razy w roku (co 3 miesiące).

Fluoryzacja u dzieci powyżej 6 roku życia i u dorosłych

U dzieci powyżej 6 roku życia można użyć preparatów w postaci pianek i żeli. Przy niskim i średnim ryzyku próchnicy rekomendowane są one 2 razy w roku, przy wysokim – 4 razy w roku.

Powiązane produkty

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Aplikacja lakieru fluorkowego jest łatwa i szybka. Najpierw zęby zostają oczyszczone z osadów. Następnie osusza się je sprayem powietrznym i aplikuje lakier przy pomocy pędzelka. Po minucie pacjent może zamknąć usta i udać się do domu. Żele i pianki aplikowane są za pomocą specjalnych łyżek. Zabieg trwa kilka minut. Pacjent siedzi z pochylona do przodu głową. W ustach ma umieszczony ślinociąg, co zapobiega przypadkowemu połknięciu preparatu. Po zabiegu należy wypluwać ślinę przez 30 sekund.

Czy fluoryzacja może być szkodliwa? Zalety i możliwe skutki uboczne

Fluoryzacja profesjonalna jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Lakiery fluorkowe wykazują się 37% skutecznością w redukcji próchnicy w zębach mlecznych i 43% w zębach stałych. Dla żeli skuteczność wynosi odpowiednio 21% i 28%. Badania wskazują, że połączenie stosowania past do zębów z fluorem i fluoryzacji kontaktowej daje najwyższy stopień redukcji próchnicy.

Lakiery fluorkowe, stosowane 2–4 razy w roku, są bezpieczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Badania potwierdzają, że nie powodują ani fluorozy (nadmiar fluoru) ani objawów ostrego zatrucia. Jeśli chodzi o żele i pianki, najważniejsze jest, aby pacjent nie połykał preparatu. Dlatego stosuje się je dopiero powyżej 6 roku życia.

Jeśli chodzi o miejscowe objawy niepożądane, ich częstotliwość wg badań wynosi 66 przypadków w ciągu 10 lat (wskaźnik ON na poziomie 0,099  0,105). Odnotowano głównie obrzęk, swędzenie, pieczenie i wysypkę.

Fluoryzacja – przeciwwskazania

Istnieje niewiele przeciwwskazań do miejscowej aplikacji związków. Należą do nich przede wszystkim:
•    astma oskrzelowa
•    zapalenie jamy ustnej
•    martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł
•    uczulenie na związki fluoru lub inne składniki preparatu

Ile kosztuje fluoryzacja i jak często można ją wykonać?

Wskazania do fluoryzacji profesjonalnej, jak i częstotliwość zabiegów ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Koszt zabiegu zależy od rodzaju użytego preparatu oraz miejscowości. Wiadomo, że ceny usług stomatologicznych kształtują się różnie na terenie całego kraju, ale zazwyczaj oscylują około 100 złotych. Należy pamiętać, że dzieciom i młodzieży do 18 roku życia przysługuje bezpłatne lakierowanie zębów, nie częściej niż raz na kwartał, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jakie są zalecenia po zabiegu fluoryzacji?

Dokładne zalecenia po zabiegu fluoryzacji, w tym ile nie jeść, wydaje lekarz, w zależności od użytego preparatu.
Ogólne zasady dotyczące lakierów fluorkowych są następujące:

 • nie należy jeść przez godzinę po zabiegu (najlepiej do 4 godzin)
 • powstrzymać się od jedzenia pokarmów twardych
 • nie szczotkować zębów przez 24 godziny. Najlepiej w ogóle nie myć zębów wieczorem w dniu zabiegu, tylko wypłukać usta wodą
 • przez 24 godziny nie stosować płynów do płukania ust z fluorem
 1. U. Kaczmarek, T. Jackowska M. Mielnik-Błaszczak, A. Jurczak, D. Olczak-Kowalczyk, Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży  rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol", nr 24(2) 2019.
 2. A. Turska-Szybka, Zastosowanie środków profilaktycznych zawierających fluor u dzieci i młodzieży. Możliwości i ograniczenia. Wykład online, Colgate Talks" [online:], https://www.colgatetalks.com/pl/webinar/zastosowanie-srodkow-profilaktycznych-zawierajacych-fluor-u-dzieci-mlodziezy-mozliwosci-ograniczenia/[dostęp: 21.04.2022]. 
 3. A. Turska-Szybka, Kto się boi fluoru? Fluor na cenzurowanym. Wykład online, Colgate Talks" [online:], https://www.colgatetalks.com/pl/webinar/kto-sie-boi-fluoru-fluor-na-cenzurowanym/[dostęp: 21.04.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

  Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

 • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

  Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

 • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

  Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

 • Zalecenia po botoksie. Jak pielęgnować skórę i czego nie wolno po zabiegu?

  Botoks to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, którego głównym efektem działania jest wygładzanie zmarszczek mimicznych twarzy. To dlatego cieszy się tak dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn pragnących dbać o skórę.

 • Ranking najlepszych serum do skóry z przebarwieniami

  Odkryj tajemnicę promiennej skóry. Sprawdź nasz ranking najlepszych serum nawilżających, stworzonych specjalnie do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Zanurz się w luksusie nawilżenia i redukcji przebarwień – wybierz produkt, który podkreśli naturalną witalność Twojej skóry.

 • Botoks na czoło, pod oczy, na twarz. Jak działają zabiegi na zmarszczki z użyciem botoksu?

  Zmarszczki powstają nie tylko z powodu wieku. Mięśnie twarzy są w ciągłym ruchu, nawet, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Zaciskamy usta, mrużymy oczy, unosimy brwi. Wszystkie te mimowolne ruchy mogą powodować powstawanie dodatkowych zmarszczek. Botoks czasowo blokuje sygnały nerwowe powodujące kurczenie się mięśni, w efekcie czego mięsnie się rozluźniają, a zmarszczki redukują.

 • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

  W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

 • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

  W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij