Dziecko podczas fluoryzacji w gabinecie dentystycznym
Barbara Chmielewska

Fluoryzacja zębów – na czym polega zabieg?

Fluoryzacja to skuteczne narzędzie w walce z próchnicą – zarówno u dzieci, jak i w przypadku zębów stałych u dorosłych. Warto wiedzieć, jaka jest cena tego zabiegu i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Związki fluoru skutecznie zapobiegają rozwojowi próchnicy zębów mlecznych i stałych. Służą także do leczenia wczesnych zmian próchnicowych. Są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia I Światową Federację Dentystyczną.

Fluoryzacja – co to za zabieg, jakie są wskazania?

Fluoryzacja w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu preparatów zawierających związki fluoru w stężeniach wyższych niż dopuszczalne w preparatach do użytku domowego. Mogą mieć one postać lakierów, żeli lub pianek. Różnią się nie tylko formą preparatu, ale również stężeniem związków fluoru. Niektóre preparaty zawierają dodatkowe związki i substancje (fosfopeptyd kazeiny – amorficzny fosforan wapnia, ksylitol), zwiększające przeciwpróchnicze i naprawcze w stosunku do szkliwa, działanie fluoru.

Zabieg wskazany jest u osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju próchnicy, a w szczególności u:

  • dzieci
  • pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne,
  • osób z upośledzeniem umysłowym,
  • osób z zaburzeniami wydzielania śliny,
  • osób po radioterapii,
  • u pacjentów z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia),
  • osób niebędących w stanie utrzymać dobrego poziomu higieny jamy ustnej,
  • w przypadku nadwrażliwości zębów.

Fluoryzacja u dzieci – kiedy się ją wykonuje?

Aby ustalić wskazania do fluoryzacji profesjonalnej u dzieci, lekarz musi określić wysokość ryzyka próchnicy u danego dziecka. Możliwe jest to na podstawie przeprowadzonego z rodzicami wywiadu i badania dziecka. Można też wykonać badania dodatkowe, np. oznaczenie poziomu bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej dziecka i ocenę parametrów śliny, mówiących o jej zdolnościach buforowych. Należy pamiętać, że ryzyko próchnicy u danego dziecka nie jest wartością stałą i może zmieniać się w czasie. Zależy m.in. od poziomu higieny jamy ustnej, od rodzaju diety, częstotliwości wizyt w gabinecie dentystycznym, istniejących ubytków próchnicowych czy stosowania past do zębów z fluorem. Dlatego jest określane każdorazowo, podczas wizyty dziecka w gabinecie.

Fluoryzacja zębów mlecznych

U dzieci do 6 roku życia możliwe jest zastosowanie lakierów fluorkowych. Są one rekomendowane przy średnim ryzyku próchnicy dwa razy w roku (co 6 miesięcy), a przy wysokim 4 razy w roku (co 3 miesiące).

Fluoryzacja u dzieci powyżej 6 roku życia i u dorosłych

U dzieci powyżej 6 roku życia można użyć preparatów w postaci pianek i żeli. Przy niskim i średnim ryzyku próchnicy rekomendowane są one 2 razy w roku, przy wysokim – 4 razy w roku.

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Aplikacja lakieru fluorkowego jest łatwa i szybka. Najpierw zęby zostają oczyszczone z osadów. Następnie osusza się je sprayem powietrznym i aplikuje lakier przy pomocy pędzelka. Po minucie pacjent może zamknąć usta i udać się do domu. Żele i pianki aplikowane są za pomocą specjalnych łyżek. Zabieg trwa kilka minut. Pacjent siedzi z pochylona do przodu głową. W ustach ma umieszczony ślinociąg, co zapobiega przypadkowemu połknięciu preparatu. Po zabiegu należy wypluwać ślinę przez 30 sekund.

Czy fluoryzacja może być szkodliwa? Zalety i możliwe skutki uboczne

Fluoryzacja profesjonalna jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Lakiery fluorkowe wykazują się 37% skutecznością w redukcji próchnicy w zębach mlecznych i 43% w zębach stałych. Dla żeli skuteczność wynosi odpowiednio 21% i 28%. Badania wskazują, że połączenie stosowania past do zębów z fluorem i fluoryzacji kontaktowej daje najwyższy stopień redukcji próchnicy.

Lakiery fluorkowe, stosowane 2–4 razy w roku, są bezpieczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Badania potwierdzają, że nie powodują ani fluorozy (nadmiar fluoru) ani objawów ostrego zatrucia. Jeśli chodzi o żele i pianki, najważniejsze jest, aby pacjent nie połykał preparatu. Dlatego stosuje się je dopiero powyżej 6 roku życia.

Jeśli chodzi o miejscowe objawy niepożądane, ich częstotliwość wg badań wynosi 66 przypadków w ciągu 10 lat (wskaźnik ON na poziomie 0,099  0,105). Odnotowano głównie obrzęk, swędzenie, pieczenie i wysypkę.

Fluoryzacja – przeciwwskazania

Istnieje niewiele przeciwwskazań do miejscowej aplikacji związków. Należą do nich przede wszystkim:
•    astma oskrzelowa
•    zapalenie jamy ustnej
•    martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł
•    uczulenie na związki fluoru lub inne składniki preparatu

Ile kosztuje fluoryzacja i jak często można ją wykonać?

Wskazania do fluoryzacji profesjonalnej, jak i częstotliwość zabiegów ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Koszt zabiegu zależy od rodzaju użytego preparatu oraz miejscowości. Wiadomo, że ceny usług stomatologicznych kształtują się różnie na terenie całego kraju, ale zazwyczaj oscylują około 100 złotych. Należy pamiętać, że dzieciom i młodzieży do 18 roku życia przysługuje bezpłatne lakierowanie zębów, nie częściej niż raz na kwartał, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jakie są zalecenia po zabiegu fluoryzacji?

Dokładne zalecenia po zabiegu fluoryzacji, w tym ile nie jeść, wydaje lekarz, w zależności od użytego preparatu.
Ogólne zasady dotyczące lakierów fluorkowych są następujące:

  • nie należy jeść przez godzinę po zabiegu (najlepiej do 4 godzin)
  • powstrzymać się od jedzenia pokarmów twardych
  • nie szczotkować zębów przez 24 godziny. Najlepiej w ogóle nie myć zębów wieczorem w dniu zabiegu, tylko wypłukać usta wodą
  • przez 24 godziny nie stosować płynów do płukania ust z fluorem
  1. U. Kaczmarek, T. Jackowska M. Mielnik-Błaszczak, A. Jurczak, D. Olczak-Kowalczyk, Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży  rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol", nr 24(2) 2019.
  2. A. Turska-Szybka, Zastosowanie środków profilaktycznych zawierających fluor u dzieci i młodzieży. Możliwości i ograniczenia. Wykład online, Colgate Talks" [online:], https://www.colgatetalks.com/pl/webinar/zastosowanie-srodkow-profilaktycznych-zawierajacych-fluor-u-dzieci-mlodziezy-mozliwosci-ograniczenia/[dostęp: 21.04.2022]. 
  3. A. Turska-Szybka, Kto się boi fluoru? Fluor na cenzurowanym. Wykład online, Colgate Talks" [online:], https://www.colgatetalks.com/pl/webinar/kto-sie-boi-fluoru-fluor-na-cenzurowanym/[dostęp: 21.04.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij