Nakładkowe wybielanie zębów
Barbara Chmielewska

Wybielanie zębów metodą nakładkową – cena, efekty

Wybielanie nakładkowe to jedna z najpopularniejszych metod na rozjaśnienie zębów. Jest bezpieczna, daje oczekiwane efekty, ale warunkiem jej zastosowania jest wcześniejsze wyleczenie wszystkich ubytków. Efekty można zaobserwować już po 14 dniach od zabiegu. Zabieg wykonany w gabinecie i samodzielnie w domu różni się rodzajem substancji użytej do wybielania, a tym samym skutecznością.

Wybielanie zębów nakładkowe – co to jest?
Dla kogo jest nakładkowe wybielanie zębów?
Nakładki do wybielania w domu
Wybielanie zębów nakładkowe – jak się przygotować?
Wybielanie nakładkowe u dentysty
Wybielanie nakładkowe – jakie są efekty?
Czy są skutki uboczne i powikłania?
Po wybielaniu nakładkowym – dieta
Ile kosztuje wybielanie metodą nakładkową?

Wybielanie zębów nakładkowe – co to za metoda?

Wybielanie nakładkowe to metoda rozjaśniania odcienia zębów za pomocą profesjonalnych preparatów wybielających, aplikowanych na tzw. nakładkach (szynach nazębnych). Substancje utleniające przebarwienia, zarówno te zlokalizowane na powierzchni zębów, jak i wewnątrz ich struktury, to najczęściej nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu w różnych stężeniach.

Dodatkowo niektóre preparaty zawierają w swoim składzie związki remineralizujące (uwapniające szkliwo) oraz zapobiegające nadwrażliwości. Warto wiedzieć, że stosując wybielanie nakładkowe, nie rozjaśnimy posiadanych przez pacjenta uzupełnień protetycznych (np. licówek, koron) oraz wypełnień (plomb). Również zęby martwe po leczeniu kanałowym wymagają innego sposobu postępowania – tzw. wybielania wewnętrznego, czyli od środka.

Przeczytaj więcej o nadwrażliwości zębów.

Wskazania i przeciwwskazania – kto nie może wykonać zabiegu?

Zabiegowi wybielania zębów mogą się poddać osoby, które nie są zadowolone z własnego koloru zębów i marzą o bielszym odcieniu. Kolejnym wskazaniem są przebarwienia zębów różnego pochodzenia, np. rozwojowego, spowodowane przyjmowaniem niektórych leków w dzieciństwie czy przebytymi chorobami.

Wybielanie nakładkowe przeciwwskazane jest m.in.:

  • w przypadku dużej nadwrażliwości zębiny,
  • w okresie ciąży i karmienia piersią,
  • w przypadku alergii na składniki preparatu wybielającego,
  • w przypadku silnego bruksizmu,
  • u osób przyjmujących niektóre leki,
  • przy złej higienie jamy ustnej,
  • u dzieci.

Powiązane produkty

Wybielanie nakładkowe w domu

Do wybielania domowego przeznaczone są preparaty o niższych stężeniach środków utleniających w porównaniu z tymi używanymi w gabinecie. Mają one postać żelu, który wprowadza się w nakładki prefabrykowane lub stworzone indywidualnie dla danego pacjenta przez technika dentystycznego.

W drugim przypadku szyny wybielające wykonywane są na podstawie pobranego wcześniej wycisku lub skanu. Dzięki temu są doskonale dopasowane do zębów pacjenta. Długość samej kuracji i czas noszenia nakładek w ciągu doby są różne i zależą m.in. od samego preparatu oraz pożądanego stopnia rozjaśnienia zębów. Zazwyczaj jest to kilka, kilkanaście nocy.

Wybielanie zębów nakładkowe – jak się przygotować?

Warto wiedzieć, że do wybielania zębów metodą nakładkową należy się odpowiednio przygotować. Należy m.in.:

  • wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe (substancje wybielające będą mieć przez nie łatwy dostęp do miazgi, a przez to mogą spowodować jej zapalenie),
  • wymienić nieszczelne wypełnienia,
  • wyleczyć stany zapalne dziąseł,
  • odbyć zabieg profesjonalnej higienizacji (skaling, piaskowanie i fluoryzacja).

ZADBAJ O BIAŁE I ZDROWE ZĘBY

zdjęcie farmaceutów

PASTY WYBIELAJĄCE

SZCZOTECZKI SONICZNE

NICI DENTYSTYCZNE

Wybielanie nakładkowe w gabinecie – jak wygląda?

W gabinecie najczęściej wykonuje się wybielanie bez użycia nakładek, za to z wykorzystaniem urządzeń generujących światło lub ciepło (lampy halogenowe, LED, lasery). Wykorzystywane są preparaty o wysokich stężeniach substancji wybielających, dlatego pacjent musi być odpowiednio przygotowany, m.in. dziąsła zabezpiecza się płynnym koferdamem, a oczy okularami ochronnymi. Niemniej jednak niektóre z systemów przewidują również kolejny etap – nakładkowy. W tym przypadku użycie nakładki (nakładek) wybielającej zęby pełni rolę wzmacniającą lub podtrzymującą efekt uzyskany w gabinecie. To, jak wygląda kuracja domowa, różni się w zależności od systemu wybielającego.

Wybielanie nakładkowe – ile dni potrzeba na efekty?

Za pomocą wybielania można zmienić kolor zębów nawet o kilka odcieni. Ostatecznie uzyskany efekt można ocenić po tzw. okresie stabilizacji koloru, który wynosi ok. 14 dni i liczony jest od zakończenia wybielania.

Wybielanie metodą nakładkową – skutki uboczne

Jednym z najczęstszych działań niepożądanych substancji wybielających jest nadwrażliwość zębiny. Może ona występować u nawet ponad połowy pacjentów. Związana jest z odwracalnym podrażnieniem miazgi zębowej na skutek przenikania środka wybielającego w głąb zęba. Nadwrażliwość zwykle mija po kilku dniach.

Ponadto niektórzy pacjenci mogą skarżyć się na dyskomfort podczas noszenia nakładek, wzmożone ślinienie czy dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego związane z podniesieniem zwarcia (na skutek obecności nakładki na zębach). Przy braku szczelności nakładki może też dojść do wydostawania się wybielacza na zewnątrz i podrażnienia tkanek miękkich.

Wybielanie metodą nakładkową

Po wybielaniu – czy jest potrzebna określona dieta i wykluczenia?

Przez cały okres wybielania oraz przez pewien czas po jego zakończeniu zaleca się do codziennej higieny pastę dedykowaną zębom z nadwrażliwością.

Przez cały czas trwania zabiegu wybielania oraz 2 tygodnie po jego zakończeniu (okres stabilizacji koloru) konieczne jest utrzymywanie tzw. białej diety, która polega na niespożywaniu produktów kolorowych, mogących zniszczyć efekt zabiegu. Taka dieta nie jest łatwa do utrzymania, gdyż zakazanych jest wiele produktów, m.in. buraczki, jagody, ciemne winogrona, maliny czy czerwona kapusta. Nie wolno również pić napojów gazowanych i barwiących (czerwone wino, herbata, kawa). Zabronione jest również palenie papierosów.

Wybielanie nakładkowe – cena

Pacjent, który marzy o uzyskaniu efektu śnieżnobiałego uśmiechu przy pomocy nakładek wybielających, musi liczyć się z kosztem od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Nie należy zapomnieć, że czasem po wybielaniu konieczna jest wymiana starych wypełnień (plomb) czy uzupełnień protetycznych, które przestaną pasować kolorystycznie do nowego odcienia zębów. Te koszty również trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie rozjaśniania zębów.

  1. Budnik S., Potempa N., Surdacka A., Ocena skuteczności wybielania zębów żywych oraz wpływ substancji czynnej na tkanki zęba – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum, 2020, 01.
  2. Siniawska J., Gawriołek M., Stopa J., Wybielanie zębów z żywą miazgą a ryzyko objawów ubocznych na podstawie piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 2010 47(3).
  3. Tysiąc-Miśta M., Nitsze M., Białożyt E., Cieślik M., Porównanie systemów do profesjonalnego wybielania zębów, Stomatologia po Dyplomie, 2016, 11.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij