Zabieg resekcji korzenia zęba
Barbara Chmielewska

Co to jest resekcja korzenia zęba – jak wygląda, jakie są wskazania?

Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem wykonywanym przez lekarzy endodontów, którzy zajmują się leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie stomatologii, opisywany zabieg przeprowadzany jest coraz rzadziej. Po podaniu znieczulenia lekarz wykonuje cięcie w obrębie dziąsła. Pacjenci otrzymują osłonę antybiotykową oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 1. Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?
 2. Resekcja a radisekcja (radektomia) i hemisekcja – jaka jest różnica?
 3. Resekcja korzenia – czy warto, jakie są wskazania?
 4. Resekcja korzenia – jakie są etapy leczenia?
 5. Czy resekcja boli?
 6. Jaki jest koszt i czy zabieg można wykonać na NFZ?

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja, inaczej zwana apektomią (apikotomią), jest zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia oraz usunięciu zmian zapalnych toczących się wokół niego w kości, a następnie na wstecznym wypełnieniu końcowej części kanału za pomocą specjalnego materiału. Postępowanie takie jest ostatnią szansą na zachowanie zęba w jamie ustnej i jest możliwe do przeprowadzenia zarówno w zębach przednich, jak i bocznych, do szóstki włącznie.

Obecnie resekcja jest najczęściej procedurą endodontyczną wykonywaną z dojścia chirurgicznego (od strony kości), pod dużym powiększeniem.

W przeszłości przeprowadzana była przez chirurgów stomatologicznych. Obecnie staje się domeną lekarzy endodontów, którzy nie tylko doskonale znają anatomię skomplikowanego systemu kanałów korzeniowych, ale również na co dzień pracują pod mikroskopem. Dzięki temu powodzenie zabiegów resekcji, podobnie jak leczenia kanałowego, jest bardzo wysokie i przekracza 90%.

Resekcja a radisekcja (radektomia) i hemisekcja – jaka jest różnica?

W niektórych sytuacjach odcięcie (resekcja) wierzchołka korzenia nie rozwiązuje problemu i postępowanie musi być bardziej radykalne. Radisekcja, inaczej zwana radektomią, to zabieg wykonywany w zębach wielokorzeniowych. Polega na usunięciu całego korzenia objętego stanem patologicznym, z zachowaniem pozostałych, zdrowych korzeni oraz części koronowej zęba. O hemisekcji mówimy w sytuacji, gdy usunięty zostaje jeden z korzeni wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony.

Taki sposób postępowania pozwala na wykorzystanie pozostałej, zdrowej części zęba. Może być ona użyta wyłącznie do odbudowy danego zęba (np. za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego umieszczonego w postawionych korzeniach i korony protetycznej odtwarzającej utraconą koronę zęba) lub stać się elementem większej pracy protetycznej (np. mostu przy braku sąsiednich zębów).

Powiązane produkty

Resekcja korzenia – jakie są wskazania, kiedy się wykonuje?

Obecnie dzięki nowoczesnym technikom endodontycznym i wysokiej skuteczności leczenia kanałowego zabiegi resekcji wykonywane są coraz rzadziej. Są one jednak cennym uzupełnieniem w niektórych sytuacjach, m.in. gdy:

 • pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego zmiany okołowierzchołkowe nie cofają się,
 • doszło do przepchnięcia dużej ilości materiału wypełniającego kanał do otaczających tkanek,
 • końcowa część kanału jest niedrożna, przez co niemożliwe jest leczenie kanałowe,
 • nie ma możliwości wykonania ponownego leczenia endodontycznego,
 • ponowne leczenie endodontyczne nie przyniosło efektu terapeutycznego,
 • w ostatniej 1/3 części kanału utknęło złamane narzędzie endodontyczne,
 • w czasie leczenia kanałowego doszło do powstania perforacji w ostatnim odcinku korzenia.

Jak wygląda resekcja korzenia zęba?

zdjęcie operacji resekcji korzenia zęba

Resekcja może być też niekiedy procedurą warunkową, np. gdy wcześniej leczony kanałowo ząb został odbudowany za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej lub jest częścią większej konstrukcji (np. mostu) i pacjent nie wyraża zgody na ponowne leczenie endodontyczne, które wymagałoby zniszczenia pracy protetycznej.

Przeczytaj więcej o leczeniu pękniętego zęba i korzenia – w tym przypadku rozważa się wykonanie hemisekcji.

Resekcja korzenia – znieczulenie, etapy zabiegu

Zabieg resekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wykonanie znieczulenia nasiękowego oraz przewodowego zapewnia głębokie znieczulenie tkanek i daje pacjentowi komfort. Pierwszym etapem po uzyskaniu analgezji jest cięcie od strony przedsionkowej (od strony policzków/warg) i odwarstwienie płata śluzówkowo-okostnowego. Następnie lokalizuje się wierzchołek korzenia i bezpośrednio nad nim usuwa się blaszkę kostną.

Po dojściu do zmiany zapalnej oczyszcza się z niej kość, a próbka materiału okołowierzchołkowego odsyłana jest do badania histopatologicznego. Kolejnym etapem jest odcięcie końcowej części korzenia o długości ok. 3 mm. Po tym przystępuje się do wstecznego opracowania i wypełnienia kanału korzeniowego. Zabieg kończy zaszycie płata. Procedura nie wymaga szczególnego przygotowania.

ZADBAJ O ZDROWIE JAMY USTNEJ

PŁYNY DO PŁUKANIA UST

PASTY DO ZĘBÓW

NICI DENTYSTYCZNE

Czy po resekcji zęba występują powikłania? Czy resekcja boli?

Obecnie zabiegi resekcji wierzchołka korzenia są domeną endodoncji chirurgicznej. Przeprowadzane są w powiększeniu mikroskopu, co zapewnia dużą precyzję i małą inwazyjność procedury. W przypadku właściwego zakwalifikowania zęba i prawidłowego wykonania zabiegu szansa na powodzenie leczenia wynosi ponad 90%. Resekcja, jak każda procedura chirurgiczna, wiąże się z ryzykiem powikłań, np. obrzęku czy bólu, które zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni. Pacjenci otrzymują osłonę antybiotykową oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W pierwszych dniach są zobowiązani do przestrzegania miękkiej diety. Po ok. tygodniu usuwane są szwy. Rekonwalescencja po resekcji zęba nie jest więc długa. Poważne powikłania pozabiegowe występują bardzo rzadko. To, czy pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na tę procedurę, zależy od lekarza.

Resekcja korzenia – jaka jest cena, czy zabieg można wykonać na NFZ?

Zabieg resekcji w ramach NFZ możliwy jest tylko w odcinku przednim (od kła do kła) i przysługuje wyłącznie dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Jest on wykonywany w ramach chirurgii stomatologicznej, a nie endodoncji. Komercyjnie zabieg resekcji możliwy jest do wykonania zarówno w ramach mikrochirurgii endodontycznej, jak i chirurgii stomatologicznej. Cena, podobnie jak w przypadku innych procedur, uzależniona jest od wielu czynników, m.in. umiejętności i doświadczenia operatora oraz rodzaju zęba. Zwykle trzeba się liczyć z kosztem ok. 2-4 tys. zł.

 1. Olek T., Resekcja wierzchołka korzenia, Stomatologia po Dyplomie, 2014, 09.
 2. Gołąbek H., Mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia, Stomatologia po Dyplomie, 2016, 02.
 3. Heigelmann M., Wędrychowicz–Welman A., Szafiński A., Kuszczak T., Wypełnienie wsteczne kanałów korzeniowych po resekcji wierzchołka korzenia – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum 2015, 02.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij