Zabieg resekcji korzenia zęba
Barbara Chmielewska

Co to jest resekcja korzenia zęba – jak wygląda, jakie są wskazania?

Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem wykonywanym przez lekarzy endodontów, którzy zajmują się leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie stomatologii, opisywany zabieg przeprowadzany jest coraz rzadziej. Po podaniu znieczulenia lekarz wykonuje cięcie w obrębie dziąsła. Pacjenci otrzymują osłonę antybiotykową oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 1. Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?
 2. Resekcja a radisekcja (radektomia) i hemisekcja – jaka jest różnica?
 3. Resekcja korzenia – czy warto, jakie są wskazania?
 4. Resekcja korzenia – jakie są etapy leczenia?
 5. Czy resekcja boli?
 6. Jaki jest koszt i czy zabieg można wykonać na NFZ?

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja, inaczej zwana apektomią (apikotomią), jest zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia oraz usunięciu zmian zapalnych toczących się wokół niego w kości, a następnie na wstecznym wypełnieniu końcowej części kanału za pomocą specjalnego materiału. Postępowanie takie jest ostatnią szansą na zachowanie zęba w jamie ustnej i jest możliwe do przeprowadzenia zarówno w zębach przednich, jak i bocznych, do szóstki włącznie.

Obecnie resekcja jest najczęściej procedurą endodontyczną wykonywaną z dojścia chirurgicznego (od strony kości), pod dużym powiększeniem.

W przeszłości przeprowadzana była przez chirurgów stomatologicznych. Obecnie staje się domeną lekarzy endodontów, którzy nie tylko doskonale znają anatomię skomplikowanego systemu kanałów korzeniowych, ale również na co dzień pracują pod mikroskopem. Dzięki temu powodzenie zabiegów resekcji, podobnie jak leczenia kanałowego, jest bardzo wysokie i przekracza 90%.

Resekcja a radisekcja (radektomia) i hemisekcja – jaka jest różnica?

W niektórych sytuacjach odcięcie (resekcja) wierzchołka korzenia nie rozwiązuje problemu i postępowanie musi być bardziej radykalne. Radisekcja, inaczej zwana radektomią, to zabieg wykonywany w zębach wielokorzeniowych. Polega na usunięciu całego korzenia objętego stanem patologicznym, z zachowaniem pozostałych, zdrowych korzeni oraz części koronowej zęba. O hemisekcji mówimy w sytuacji, gdy usunięty zostaje jeden z korzeni wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony.

Taki sposób postępowania pozwala na wykorzystanie pozostałej, zdrowej części zęba. Może być ona użyta wyłącznie do odbudowy danego zęba (np. za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego umieszczonego w postawionych korzeniach i korony protetycznej odtwarzającej utraconą koronę zęba) lub stać się elementem większej pracy protetycznej (np. mostu przy braku sąsiednich zębów).

Powiązane produkty

Resekcja korzenia – jakie są wskazania, kiedy się wykonuje?

Obecnie dzięki nowoczesnym technikom endodontycznym i wysokiej skuteczności leczenia kanałowego zabiegi resekcji wykonywane są coraz rzadziej. Są one jednak cennym uzupełnieniem w niektórych sytuacjach, m.in. gdy:

 • pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego zmiany okołowierzchołkowe nie cofają się,
 • doszło do przepchnięcia dużej ilości materiału wypełniającego kanał do otaczających tkanek,
 • końcowa część kanału jest niedrożna, przez co niemożliwe jest leczenie kanałowe,
 • nie ma możliwości wykonania ponownego leczenia endodontycznego,
 • ponowne leczenie endodontyczne nie przyniosło efektu terapeutycznego,
 • w ostatniej 1/3 części kanału utknęło złamane narzędzie endodontyczne,
 • w czasie leczenia kanałowego doszło do powstania perforacji w ostatnim odcinku korzenia.

Jak wygląda resekcja korzenia zęba?

zdjęcie operacji resekcji korzenia zęba

Resekcja może być też niekiedy procedurą warunkową, np. gdy wcześniej leczony kanałowo ząb został odbudowany za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej lub jest częścią większej konstrukcji (np. mostu) i pacjent nie wyraża zgody na ponowne leczenie endodontyczne, które wymagałoby zniszczenia pracy protetycznej.

Przeczytaj więcej o leczeniu pękniętego zęba i korzenia – w tym przypadku rozważa się wykonanie hemisekcji.

Resekcja korzenia – znieczulenie, etapy zabiegu

Zabieg resekcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wykonanie znieczulenia nasiękowego oraz przewodowego zapewnia głębokie znieczulenie tkanek i daje pacjentowi komfort. Pierwszym etapem po uzyskaniu analgezji jest cięcie od strony przedsionkowej (od strony policzków/warg) i odwarstwienie płata śluzówkowo-okostnowego. Następnie lokalizuje się wierzchołek korzenia i bezpośrednio nad nim usuwa się blaszkę kostną.

Po dojściu do zmiany zapalnej oczyszcza się z niej kość, a próbka materiału okołowierzchołkowego odsyłana jest do badania histopatologicznego. Kolejnym etapem jest odcięcie końcowej części korzenia o długości ok. 3 mm. Po tym przystępuje się do wstecznego opracowania i wypełnienia kanału korzeniowego. Zabieg kończy zaszycie płata. Procedura nie wymaga szczególnego przygotowania.

ZADBAJ O ZDROWIE JAMY USTNEJ

PŁYNY DO PŁUKANIA UST

PASTY DO ZĘBÓW

NICI DENTYSTYCZNE

Czy po resekcji zęba występują powikłania? Czy resekcja boli?

Obecnie zabiegi resekcji wierzchołka korzenia są domeną endodoncji chirurgicznej. Przeprowadzane są w powiększeniu mikroskopu, co zapewnia dużą precyzję i małą inwazyjność procedury. W przypadku właściwego zakwalifikowania zęba i prawidłowego wykonania zabiegu szansa na powodzenie leczenia wynosi ponad 90%. Resekcja, jak każda procedura chirurgiczna, wiąże się z ryzykiem powikłań, np. obrzęku czy bólu, które zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni. Pacjenci otrzymują osłonę antybiotykową oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W pierwszych dniach są zobowiązani do przestrzegania miękkiej diety. Po ok. tygodniu usuwane są szwy. Rekonwalescencja po resekcji zęba nie jest więc długa. Poważne powikłania pozabiegowe występują bardzo rzadko. To, czy pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na tę procedurę, zależy od lekarza.

Resekcja korzenia – jaka jest cena, czy zabieg można wykonać na NFZ?

Zabieg resekcji w ramach NFZ możliwy jest tylko w odcinku przednim (od kła do kła) i przysługuje wyłącznie dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Jest on wykonywany w ramach chirurgii stomatologicznej, a nie endodoncji. Komercyjnie zabieg resekcji możliwy jest do wykonania zarówno w ramach mikrochirurgii endodontycznej, jak i chirurgii stomatologicznej. Cena, podobnie jak w przypadku innych procedur, uzależniona jest od wielu czynników, m.in. umiejętności i doświadczenia operatora oraz rodzaju zęba. Zwykle trzeba się liczyć z kosztem ok. 2-4 tys. zł.

 1. Olek T., Resekcja wierzchołka korzenia, Stomatologia po Dyplomie, 2014, 09.
 2. Gołąbek H., Mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia, Stomatologia po Dyplomie, 2016, 02.
 3. Heigelmann M., Wędrychowicz–Welman A., Szafiński A., Kuszczak T., Wypełnienie wsteczne kanałów korzeniowych po resekcji wierzchołka korzenia – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum 2015, 02.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij