Pęknięty ząb – co robić, jak się leczy?
Barbara Chmielewska

Pęknięty ząb – co robić, jak się leczy?

Do najczęstszych przyczyn pęknięć zębów należą wady zgryzu, bruksizm, nagryzienie twardego przedmiotu. Uraz pojawia się także jako powikłanie leczenia kanałowego. Pęknięcie może dotyczyć korony zęba, ale też korzenia. Najczęstsze jest to pęknięcie poprzeczne (wzdłuż). Sposób leczenia pęknięć zębów zależy od ich rodzaju i w skrajnych przypadkach może wiązać się z nawet z ekstrakcją.

Pęknięty ząb – jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia

Pionowe pęknięcia zębów to grupa uszkodzeń, począwszy od nie powodujących dolegliwości rys na szkliwie do sytuacji, gdy dochodzi do podzielenia zęba na dwie części (tzw. pęknięty ząb) z powodu pęknięcia przebiegającego przez koronę i korzeń.

Przyczyny prowadzące do takiego stanu rzeczy można podzielić na dwie grupy  zależne od pacjenta i tzw. jatrogenne, czyli powstałe w toku leczenia, nie zawsze z powodu błędu lekarskiego.

Przyczyny po stronie pacjenta, do których należą np. rodzaj zgryzu, jakość tkanek twardych zęba (np. zaburzenia mineralizacji), bruksizm, parafunkcje (np. nagryzanie przedmiotów, obgryzanie paznokci), piercing w jamie ustnej, nagłe nagryzienie czegoś twardego, nieleczona próchnica prowadząca utraty tkanek zęba i osłabienia jego struktury

Przyczyny jatrogenne, które związane są z samym procesem leczenia. Im większy jest zasięg próchnicy, tym rozleglejsze będzie wypełnienie i tym większe zagrożenie pęknięciem zęba.

Jakie są typowe objawy pęknięcia zęba?

Objawy pęknięcia pionowego zęba mogą być różne i są uzależnione od zakresu pęknięcia. Jeśli dotyczy ono tylko szkliwa, zazwyczaj pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Tego typu pęknięcie na zębie może też być trudne do zauważenia bez użycia lup czy mikroskopu. W bardziej skomplikowanych przypadkach, w przypadku zębów z żywą miazgą, możemy mieć do czynienia z trudnymi do zdiagnozowania dolegliwościami bólowymi. Czasami sugerują one, że mamy do czynienia z problemem ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, ucha czy zatok.

Pęknięty ząb pionowo (wzdłuż) najczęściej reaguje bólem na siły działające w kierunku pionowym czyli na nagryzanie i opukiwanie. Zwiększona jest też wrażliwość na pokarmy i napoje zimne oraz słodkie.

W przypadku pionowych złamań w obrębie korzeni leczonych endodontycznie (kanałowo), objawy pojawiają się zwykle późno i są niespecyficzne. Pacjent może odczuwać niewielki ból zęba, głównie przy nagryzaniu lub nie zgłaszać żadnych dolegliwości. W 35% przypadków stwierdza się obecność przetoki zlokalizowanej na dziąśle, ok. 4 mm od brzegu dziąsła.

Dowiedz się więcej o leczeniu kanałowym.

Powiązane produkty

Pęknięty ząb po leczeniu kanałowym

Według piśmiennictwa pęknięciom korzenia po leczeniu kanałowym ulega od 8,8 do 31 proc. zębów. Najczęściej pionowemu złamaniu ulegają korzenie o spłaszczonej budowie, czyli korzenie przedtrzonowców górnych i dolnych oraz trzonowców żuchwy. Oprócz rodzaju zęba znaczenie mają tez inne czynniki np. uprawianie parafunkcji czy sposób opracowania kanału podczas leczenia endodontyczncgo.

Najczęściej do złamania dochodzi po 45 latach od leczenia. Początkowo powstaje mała rysa na ścianie kanału, która powiększa się do szczeliny. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w tkankach przyzębia i powstania przetoki. Diagnostyka pęknięć korzeni jest trudna. Są one wykrywane na tradycyjnych zdjęciach rentgenowskich tylko w 19% przypadków. Dlatego metodą z wyboru jest tomografia stożkowej (CBCT), która daje prawie 100 procentową pewność diagnostyczną.

Złamania pionowe stanowią ok. 30 proc. wszystkich przyczyn, z powodu których usuwane są zęby po leczeniu endodontycznym.

Pęknięty korzeń zęba

Korzenie zębów mogą ulegać złamaniom poprzecznym, skośnym i pionowym. Dwa pierwsze najczęściej występują u osób młodych i spowodowane są urazami.
W przypadku złamań skośnych linia złamania przebiega przez koronę zęba i korzeń. Temu typowi urazów najczęściej ulegają siekacze górne. Mogą być one niepowikłane bądź powikłane odsłonięciem miazgi.

Pęknięcia pionowe dotyczą głównie zębów leczonych endodontycznie i występują częściej u starszych osób (wg badań średnia wieku wynosi 5156 lat). Pęknięcie pionowe w zębach nieleczonych endodontycznie występują częściej u mężczyzn, co może mieć związek z większą gęstością kości i większymi wartościami sił żucia w stosunku do kobiet.

Jednym ze skutecznych sposobów na to, by ograniczyć rozwój próchnicy jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Jak leczy się pęknięty ząb?

Sposób leczenia pęknięć zębów zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Najbardziej łagodne typu pęknięte szkliwo (rysa na zębie) mogą nie wymagać żadnego postępowania leczniczego, a jedynie wizyt kontrolnych. W innych sytuacjach konieczne może być leczenie kanałowe czy nawet usunięcie zęba. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy linia pęknięcia biegnie od krony w kierunku korzenia, doprowadzając do rozdzielenia zęba na dwie części (pęknięcie zęba).

Jednym z rodzajów pęknięcia jest tzw. Cracked Tooth Syndrom (zespół pękniętego zęba). Jest to niepełne złamanie korony zęba. Rozpoczyna się w części koronowej, biegnie w obrębie zębiny i może pogłębiać się w kierunku miazgi. Jeśli zostanie wykryte dostatecznie wcześnie, możliwe będzie zatrzymanie dalszej destrukcji tkanek zęba poprzez wykonanie uzupełnienia typu overlay lub korony protetycznej.

Co zrobić z pękniętym korzeniem zęba?

Jeśli chodzi o postępowanie w przypadku pionowych pęknięć korzeni, to wygląda ono następująco:

  • w zębach jednokorzeniowych konieczna jest ekstrakcja zęba,
  • zębach wielokorzeniowych możliwe może być wykonanie zabiegu radektomii bądź hemisekcji (usunięcie pękniętego korzenia  samego lub z częścią korony), a czasem usunięcia tylko uszkodzonego fragmentu korzenia. Jest to możliwe ze względu na fakt, że w tym przypadku pęknięcie na zębie powstaje w okolicy wierzchołka korzenia i rozprzestrzenia się w stronę korony zęba. Dzięki powyższym zabiegom ząb pozostaje w jamie ustnej.
  1. Jurczykowska M, Munoz - Sandoval C, Szabelska A, Chałas R: Zespół pękniętego zęba jako znaczący problem współczesnych pacjentów - przegląd literatury. J Stoma, 2015, 68, 5
  2. Pionowe złamania korzeni zębów leczonych endodontycznie – opis dwóch przypadków
  3. Z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Katedry Stomatologii Zachowawczej, Endodoncji i Periodontologii UM w Łodzi Kierownik: prof. dr hab. D. Piątowska
  4. Haładyn A: Urazowe pionowe złamanie koronowo - korzeniowe zęba u zawodowego boksera. Stomatologia po Dyplomie, 2020, 04
  5. Wagner K, Łaszkiewicz J, Bołtacz Rzepkowska E: Pionowe złamanie korzenia w zębach leczonych endodontycznie - praca poglądowa. Stomatologia po Dyplomie, 2019, 11

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl