Ból zęba – o czym może świadczyć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ból zęba – o czym może świadczyć?

Ból zęba jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza dentysty, jednak może świadczyć on o wielu różnych jednostkach chorobowych – między innymi zapaleniu miazgi, stanie zapalnym tkanek otaczających ząb czy też nadwrażliwości zębów. Istotnymi w postawieniu prawidłowej diagnozy są charakter bólu, czynniki go nasilające czy też czas jego trwania.

Zapalenie miazgi

Ból zęba, z którym zgłasza się pacjent najczęściej wynika z występowania stanu zapalnego miazgi zęba – czyli naczyń i nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. Zazwyczaj jego przyczyną jest nieleczona głęboka próchnica. Trwający dłużej niż 2-3 dni świadczy o nieodwracalności procesu i konieczności leczenia endodontycznego zęba. Ból charakterystyczny dla zapalenia miazgi jest samoistny i stały – nie powstaje jedynie po zmianie temperatury (ciepłych lub zimnych posiłkach), lecz pojawia się niezależnie, sam z siebie. Silny ból może powodować trudności z zasypianiem, lub wybudzać w nocy. Zapalenie miazgi może również przebiegać bezobjawowo. Kiedy dochodzi do martwicy miazgi zęba, pacjent może nie zaobserwować żadnych zmian objawów. Jednak charakterystycznym jest pojawienie się silnego bólu podczas jedzenia gorących pokarmów. Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny, lekko gnilny zapach z jamy ustnej. Konieczne jest zgłoszenie do lekarza dentysty, ponieważ nie leczony stan może rozwinąć się w zapalenie tkanek otaczających ząb.

Zapalenie tkanek wokół zęba

Wcześniej wymienione stany zapalne miazgi mogą przebiegać bez powikłań w postaci zapalenia tkanek sąsiadujących z zębem, ale mogą być sytuacje odwrotne, kiedy te tkanki zostają wciągnięte w proces zapalny. Wszystko zależy od inwazyjności bakterii w zmianie próchnicowej oraz odporności miazgi w danym zębie. Głównym objawem klinicznym powstania zapalenia tkanek okołowierzchołkowych jest ból powstający pod wpływem nagryzania lub opukiwania zęba. Niekiedy chory skarży się również na ból samoistny o różnym natężeniu. Dodatkowo niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie „wysadzania zęba z zębodołu”.

Przejście w kolejny etap zaawansowania procesu zapalnego (powstanie ropnia okołowierzchołkowego) może być zauważalne przez pacjenta -  ból ma charakter pulsujący, ciągły, promieniujący. Dodatkowo nasila się on przy poziomym ułożeniu ciała, czyli chory odczuwa znacznie silniejszy ból w nocy. Dodatkowo, co charakterystyczne, ciepło wzmaga ból, natomiast zimno łagodzi.

Nasilenie objawów bólowych oraz pojawienie się objawów ogólnoustrojowych – gorączki i złego samopoczucia – świadczy o zaostrzeniu procesu i powstaniu ropnia podokostnowego.
Na tym etapie konieczne jest bardzo pilne zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia – w zależności od stanu zęba leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba. Kiedy występują objawy ogólne zalecana może być również antybiotykoterapia.

Kiedy po silnych dolegliwościach następuje ich zmniejszenie, pacjent może odczuć ulgę, jednak świadczyć to może o zaawansowaniu procesu. Gdy wysięk ropny przebije kość i dostanie się pod błonę śluzową objawy bólowe (na skutek zmniejszenie napięcia) zmaleją, jednak pojawi się obrzęk tkanek miękkich twarzy. Mogą się również utrzymywać gorączka i złe samopoczucie. Taki stan wymaga pilnego leczenia obejmującego „otwarcie” zęba, nacięcie ropnia i antybiotykoterapię. Nieleczony prowadzi do poszerzenia stanu ropnego i może stwarzać zagrożenie życia.

Powiązane produkty

Nadwrażliwość zębów

Jest to bardzo często odczuwana dolegliwość, mogąca mieć wiele przyczyn i różny stopień nasilenia. Częstość występowania nadwrażliwości zębiny w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%. W warunkach prawidłowych zębina, przykryta szkliwem lub cementem, nie jest wrażliwa. Dopiero po jej odsłonięciu (np. po złamaniu korony zęba lub starciu szkliwa) staje się wrażliwa na bodźce. Wrażliwość zębiny jest normalną, obronną odpowiedzią żywych tkanek zęba na bodźce.

Odpowiedź bólową wywołują różnorodne bodźce działające na odsłoniętą zębinę. Najczęściej występuje wrażliwość na zimno (zimne napoje, lody, zimne powietrze), lecz ból może się także pojawić przy spożywaniu gorących, słodkich, kwaśnych lub (rzadziej) słonych potraw i napojów oraz pod wpływem bodźców mechanicznych (szczotkowanie zębów, nitkowanie, zakładanie i zdejmowanie protez). Dolegliwości bólowe występują także w trakcie leczenia stomatologicznego. Są wywołane podmuchem z aerozoli wodno-powietrznych, dotykiem, skrawaniem wiertłem oraz odwodnieniem zębiny przez osuszenie strumieniem powietrza lub kulką waty. Ból jest krótki, ostry, ustępujący krótko po zaprzestaniu działania bodźca. W odróżnieniu od wcześniej opisywanego bólu w stanach zapalnych miazgi, ból w nadwrażliwośći zębów nie pojawia się samoistnie, nie utrzymuje się długo po zaprzestaniu działania bodźca. Istnieje wiele sposobów leczenia nadwrażliwości zębów, lecz w każdej bardzo istotne jest znalezienie przyczyny utraty szkliwa lub cementu i zapobieganiu jej progresji. Przy łagodnej nadwrażliwośći wystarcza stosowanie w domu past do zębów nadwrażliwych – poprawę uzyskuje się na ogół po około 2 tygodniach ich stosowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij