Ból zęba – o czym może świadczyć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ból zęba – o czym może świadczyć?

Ból zęba jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza dentysty, jednak może świadczyć on o wielu różnych jednostkach chorobowych – między innymi zapaleniu miazgi, stanie zapalnym tkanek otaczających ząb czy też nadwrażliwości zębów. Istotnymi w postawieniu prawidłowej diagnozy są charakter bólu, czynniki go nasilające czy też czas jego trwania.

Zapalenie miazgi

Ból zęba, z którym zgłasza się pacjent najczęściej wynika z występowania stanu zapalnego miazgi zęba – czyli naczyń i nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. Zazwyczaj jego przyczyną jest nieleczona głęboka próchnica. Trwający dłużej niż 2-3 dni świadczy o nieodwracalności procesu i konieczności leczenia endodontycznego zęba. Ból charakterystyczny dla zapalenia miazgi jest samoistny i stały – nie powstaje jedynie po zmianie temperatury (ciepłych lub zimnych posiłkach), lecz pojawia się niezależnie, sam z siebie. Silny ból może powodować trudności z zasypianiem, lub wybudzać w nocy. Zapalenie miazgi może również przebiegać bezobjawowo. Kiedy dochodzi do martwicy miazgi zęba, pacjent może nie zaobserwować żadnych zmian objawów. Jednak charakterystycznym jest pojawienie się silnego bólu podczas jedzenia gorących pokarmów. Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny, lekko gnilny zapach z jamy ustnej. Konieczne jest zgłoszenie do lekarza dentysty, ponieważ nie leczony stan może rozwinąć się w zapalenie tkanek otaczających ząb.

Zapalenie tkanek wokół zęba

Wcześniej wymienione stany zapalne miazgi mogą przebiegać bez powikłań w postaci zapalenia tkanek sąsiadujących z zębem, ale mogą być sytuacje odwrotne, kiedy te tkanki zostają wciągnięte w proces zapalny. Wszystko zależy od inwazyjności bakterii w zmianie próchnicowej oraz odporności miazgi w danym zębie. Głównym objawem klinicznym powstania zapalenia tkanek okołowierzchołkowych jest ból powstający pod wpływem nagryzania lub opukiwania zęba. Niekiedy chory skarży się również na ból samoistny o różnym natężeniu. Dodatkowo niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie „wysadzania zęba z zębodołu”.

Przejście w kolejny etap zaawansowania procesu zapalnego (powstanie ropnia okołowierzchołkowego) może być zauważalne przez pacjenta -  ból ma charakter pulsujący, ciągły, promieniujący. Dodatkowo nasila się on przy poziomym ułożeniu ciała, czyli chory odczuwa znacznie silniejszy ból w nocy. Dodatkowo, co charakterystyczne, ciepło wzmaga ból, natomiast zimno łagodzi.

Nasilenie objawów bólowych oraz pojawienie się objawów ogólnoustrojowych – gorączki i złego samopoczucia – świadczy o zaostrzeniu procesu i powstaniu ropnia podokostnowego.
Na tym etapie konieczne jest bardzo pilne zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia – w zależności od stanu zęba leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba. Kiedy występują objawy ogólne zalecana może być również antybiotykoterapia.

Kiedy po silnych dolegliwościach następuje ich zmniejszenie, pacjent może odczuć ulgę, jednak świadczyć to może o zaawansowaniu procesu. Gdy wysięk ropny przebije kość i dostanie się pod błonę śluzową objawy bólowe (na skutek zmniejszenie napięcia) zmaleją, jednak pojawi się obrzęk tkanek miękkich twarzy. Mogą się również utrzymywać gorączka i złe samopoczucie. Taki stan wymaga pilnego leczenia obejmującego „otwarcie” zęba, nacięcie ropnia i antybiotykoterapię. Nieleczony prowadzi do poszerzenia stanu ropnego i może stwarzać zagrożenie życia.

Powiązane produkty

Nadwrażliwość zębów

Jest to bardzo często odczuwana dolegliwość, mogąca mieć wiele przyczyn i różny stopień nasilenia. Częstość występowania nadwrażliwości zębiny w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%. W warunkach prawidłowych zębina, przykryta szkliwem lub cementem, nie jest wrażliwa. Dopiero po jej odsłonięciu (np. po złamaniu korony zęba lub starciu szkliwa) staje się wrażliwa na bodźce. Wrażliwość zębiny jest normalną, obronną odpowiedzią żywych tkanek zęba na bodźce.

Odpowiedź bólową wywołują różnorodne bodźce działające na odsłoniętą zębinę. Najczęściej występuje wrażliwość na zimno (zimne napoje, lody, zimne powietrze), lecz ból może się także pojawić przy spożywaniu gorących, słodkich, kwaśnych lub (rzadziej) słonych potraw i napojów oraz pod wpływem bodźców mechanicznych (szczotkowanie zębów, nitkowanie, zakładanie i zdejmowanie protez). Dolegliwości bólowe występują także w trakcie leczenia stomatologicznego. Są wywołane podmuchem z aerozoli wodno-powietrznych, dotykiem, skrawaniem wiertłem oraz odwodnieniem zębiny przez osuszenie strumieniem powietrza lub kulką waty. Ból jest krótki, ostry, ustępujący krótko po zaprzestaniu działania bodźca. W odróżnieniu od wcześniej opisywanego bólu w stanach zapalnych miazgi, ból w nadwrażliwośći zębów nie pojawia się samoistnie, nie utrzymuje się długo po zaprzestaniu działania bodźca. Istnieje wiele sposobów leczenia nadwrażliwości zębów, lecz w każdej bardzo istotne jest znalezienie przyczyny utraty szkliwa lub cementu i zapobieganiu jej progresji. Przy łagodnej nadwrażliwośći wystarcza stosowanie w domu past do zębów nadwrażliwych – poprawę uzyskuje się na ogół po około 2 tygodniach ich stosowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl