Korona zęba - porcelanowa, kompozytowa a może metalowa? Czym się różnią?
Joanna Łuniewska-Rajch

Korona zęba - porcelanowa, kompozytowa a może metalowa? Czym się różnią?

Korona jest uzupełnieniem protetycznym stosowanym w celu odbudowy zniszczonej lub nieprawidłowo rozwiniętej korony zęba. W stomatologii stosowanych jest kilka ich typów: korony pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie metalowej, korony metalowe, kompozytowe lub akrylowe. Różnią się one zarówno zastosowaniem, jak i wyglądem.

Kiedy wykonujemy korony protetyczne?

Korony protetyczne wykonuje się w różnych sytuacjach klinicznych, między innymi:

•    w celu odbudowy zęba z licznymi wypełnieniami 
•    w celu odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym
•    w celu naprawy zęba złamanego, po urazie
•    w celu poprawy estetyki zęba przebarwionego, zniekształconego, nieprawidłowo rozwiniętego
•    jako punkt podparcia mostu
•    jako odbudowę na implancie zębowym

Korony protetyczne- rodzaje

Korony protetyczne można kwalifikować zarówno ze względu na ich rozległość – korony częściowe, całkowite, osłaniające, jak i ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W drugim z tych podziałów wyróżniamy:

•    Korony metalowe – są to uzupełnienia kiedyś znacznie częściej wykonywane, dzisiaj w znacznej mierze wyparte przez inne rodzaje koron. Ich główną zaletą jest niski koszt, natomiast podstawową wadą jest niski poziom estetyczny tych uzupełnień. W związku z tym wykonuje się je do odbudowy zębów bocznych u osób dorosłych. Korony metalowe standardowe – niewykonywane indywidualnie na podstawie wycisku – stosuje się również do odbudowy zniszczonych próchnicowo tylnych zębów mlecznych u dzieci.  
•    Korony porcelanowe na podbudowie metalowej – są to jedne z najczęściej wykonywanych koron protetycznych. Składają się one z części metalowej, znajdującej się wewnątrz, na którą nakładana jest warstwa porcelany. Są to uzupełnienia estetyczne, jednak niedające tak dobrego efektu, jak uzupełniania pełnoceramiczne.

Podstawową wadą tych uzupełnień jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na niektóre składowe podbudowy metalowej – szczególnie na nikiel i chrom. 

•    Korony porcelanowe na podbudowie z metalu szlachetnego – uzupełnienia te są stosunkowo rzadko obecnie wykonywane, ze względu na większy koszt od klasycznych koron na podbudowie metalowej. Ich największą zaletą w stosunku do tych poprzednich jest znacznie lepsza biokompatybilność i mniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej. 
•    Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – są to korony o najlepszych walorach estetycznych z dotychczas wymienionych, poza tym nie wywołują one reakcji alergicznych oraz są wytrzymałe. Jednak warstwa cyrkonu potrzebna do wykonania podbudowy musi być znacznie grubsza od warstwy metalu, co zwiększa grubość korony i uniemożliwia wykonanie jej w każdej sytuacji. 
•    Korony pełnoceramiczne – są to uzupełnienia o największym poziomie estetyki z wymienionych. W swojej strukturze mają zauważalne wszystkie cechy typowe dla naturalnego szkliwa. Dodatkowo nie jest zauważalny efekt „szarzenia” typowy dla uzupełnień z podbudową metalową. One również nie wywołują reakcji alergicznych. Ich największą wadą jest największa podatność na pęknięcia i najmniejsza wytrzymałość. 
•    Korony kompozytowe – są to uzupełnienia wybierane przez pacjentów ze względu na znacznie niższą cenę od uzupełnień ceramicznych.

Korony kompozytowe nie dają jednak tak dobrego efektu estetycznego jak ceramiczne, są również mniej od nich trwałe. Jednak pierwsze z nich są łatwiejsze do ewentualnej naprawy. 

•    Korony akrylowe – są to uzupełnienia tymczasowe, stosowane przez lekarzy w celu uzupełnienia brakującej korony zęba na czas wykonania ostatecznej korony przez technika dentystycznego. Poziom ich estetyki jest w pełni akceptowalny, nie są to jednak uzupełnienia wytrzymałe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.