Zgrzytanie zębami u dziecka – objawy i leczenie bruksizmu u dzieci
Katarzyna Gmachowska

Zgrzytanie zębami u dziecka – objawy i leczenie bruksizmu u dzieci

Bruksizm, czyli zgrzytanie i nadmierne zaciskanie zębów w trakcie snu, może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Charakterystycznymi objawami tej dolegliwości są zgrzytanie zębami podczas snu, zniszczenie powierzchni zębów i przyzębia, problemy ze słuchem i wzrokiem, bóle głowy i okolicy żuchwy oraz zaburzenia równowagi. Jak leczy się bruksizm u dzieci? 

Osoby cierpiące na bruksizm zazwyczaj są nieświadome swojej choroby. Leczenie bruksizmu polega na stosowaniu szyny relaksacyjnej na zęby, która zabezpiecza powierzchnie zębów przed ich nadmiernym ścieraniem, zmianie trybu życia, obniżeniu poziomu stresu, unikaniu narażenia na dym tytoniowy oraz przestrzeganiu higieny snu. W przypadku ciężkich objawów bruksizmu możliwe jest zastosowanie leczenia farmakologicznego.   

Bruksizm – co oznacza?  

Bruksizm jest zaburzeniem polegającym na zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu zębami w trakcie snu. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 10% populacji. Do czynników ryzyka wystąpienia bruksizmu zalicza się narażenie na stres, nikotynizm, urazy mózgu, choroby neurologiczne np. chorobę Parkinsona, alkoholizm, niektóre leki np. antydepresyjne oraz uwarunkowania genetyczne.  

Zazwyczaj osoba cierpiąca na bruksizm jest nieświadoma swojej choroby. Konsekwencją długotrwałych i nieleczonych objawów choroby są uszkodzenia zębów i przyzębia, zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, bóle głowy, dolegliwości ze strony narządu wzroku i słuchu oraz zaburzenia równowagi.  

Zgrzytanie (szczękanie) zębami u dziecka – przyczyny    

Przyczyny występowania objawów bruksizmu nie są do końca poznane. Do prawdopodobnych czynników mogących wpływać na pojawienie się nieświadomego, nawykowego zaciskania i zgrzytania zębami w trakcie snu u dzieci zalicza się wady zgryzu, zaburzenia emocjonalne, w tym narażenie na stres, choroby psychiczne, neurologiczne, (zwłaszcza schizofrenia, ADHD, mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, zespół Pradera i Williego), choroby endokrynologiczne, choroby przewodu pokarmowego, niedobory witamin, choroba refleksowa, alergia, niektóre leki, zwłaszcza leki psychotropowe, narażenie na dym tytoniowy, zaburzenia snu oraz moczenie nocne u dzieci. 

Bruksizm u dzieci może być także związany z niedojrzałością układu nerwowo-mięśniowego. Objawy bruksizmu u dzieci zazwyczaj ustępują samoistnie. Należy jednak pamiętać, że nieleczone zgrzytanie zębami może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.  

Powiązane produkty

Zgrzytanie zębami u dzieci – objawy  

Bruksizm u dzieci charakteryzuje się występowaniem wielu niespecyficznych objawów, w tym: 

  • zgrzytanie zębami i ich nadmierne zaciskanie w trakcie snu, 
  • zaburzenia w obrębie zębów – ścieranie ich powierzchni, rozchwianie i pękanie zębów, 
  • krwawienie dziąseł, zaniki przyzębia, przygryzanie języka i policzków, 
  • ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego lub kąta żuchwy, zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego, przerost mięśni żwaczy, trudności w szerokim otwieraniu ust,  
  • ból w okolicy oczodołów, zaburzenia widzenia, 
  • ból głowy u dziecka, ucha, zaburzenia równowagi i słuchu.  

Zgrzytanie zębami u dzieci – leczenie  

Bruksizm u dzieci rozpoznaje się na podstawie wywiadu z rodzicem dotyczącym występujących objawów oraz badaniu jamy ustnej pacjenta.  

Diagnostyka oraz leczenie bruksizmu jest wskazane w przypadku patologicznego starcia powierzchni zębów, przerostu mięśni żwaczy, nawracających bólów głowy lub okolicy żuchwy. Leczenie jest zalecane także  jeśli występują nasilone i przedłużające się objawy, aby zapobiec zniszczeniu szkliwa zębów i utrwaleniu dolegliwości do wieku dorosłego.  

U dziecka ze zdiagnozowanym bruksizmem sposób leczenia wybiera się, biorąc pod uwagę wiek dziecka, prawdopodobną przyczynę oraz stopień nasilenia dolegliwości, stopień uszkodzenia powierzchni zębów i błon śluzowych jamy ustnej. 

W przypadku dzieci z uzębieniem mlecznym lub w trakcie wymiany zębów na stałe, leczenie stomatologiczne stosuje się po stwierdzeniu znacznego starcia tkanek zębów mlecznych oraz obecności uszkodzeń zębów stałych, aby zapobiec utrwaleniu objawów choroby.  

Zazwyczaj w leczeniu wykorzystuje się szynę relaksacyjną, która pokrywa łuk zębowy, dzięki czemu chroni zęby przed ścieraniem ich powierzchni i uszkodzeniami. Należy pamiętać, że szyna relaksacyjna pełni funkcję ochronną zębów i nie likwiduje objawów zgrzytania zębami. 

W leczeniu bruksizmu u dzieci pomocna jest także konsultacja psychologiczna, zwłaszcza w przypadku dzieci wrażliwych emocjonalnie, aby obniżyć u nich poziom stresu i nauczyć je radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Zaleca się także zmianę stylu życia polegającą na dbaniu o regularne pory snu oraz unikaniu narażenia na dym tytoniowy i kofeinę przed snem.

U dzieci z ciężkim nasileniem bruksizmu neurolog może zalecić leczenie farmakologiczne polegające na zastosowaniu leków zazwyczaj z grupy benzodiazepin.  

  1. K. Szymańska,  Zaburzenia snu, [w:] Zaburzenia emocjonalne i behawioralne u dzieci, pod red. T. Wolańczyka, J. Komendery. Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.  
  2. J. Grygarelgicz, Bruksizm u dzieci – czy wszyscy go widzą i słyszą?, "Pediatria po Dyplomie", nr 16 (6) 2012.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl