Nasycony wapniem żel jako alternatywa dla plomb
Katarzyna Szulik

Nasycony wapniem żel jako alternatywa dla plomb

Epidemia próchnicy od lat zbiera żniwo, dotykając w równym stopniu dzieci i dorosłych. Konieczność regularnych kontroli i bieżącego uzupełniania ubytków zniechęca wiele osób do wizyt u dentysty, podobnie jak towarzyszący im ból i dyskomfort. Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych, mało inwazyjnych sposobów leczenia zębów, a ich najnowszym wynalazkiem jest nasycony wapniem i fosforem żel, który mógłby zastąpić naruszone szkliwo i pomóc wypełnić drobne ubytki. 

Żel imitujący szkliwo

Szkliwo, czyli emalia zębowa jest najważniejszą ochroną zębów przed próchnicą, jednak niewłaściwa pielęgnacja i rzadkie szczotkowanie mogą sprawić, że jej trwałość pod wpływem działalności szkodliwych bakterii słabnie. W efekcie powstają ubytki, które trzeba uzupełniać sztucznie, ponieważ raz zniszczone szkliwo nie ma możliwości regeneracji.

Naukowcy z Chin stworzyli żel o właściwościach imitujących szkliwo, który, zgodnie z wynikami wstępnych badań, sprawdza się jako jego zamiennik na prawdziwych, ludzkich zębach. Formuła żelu bazuje na wapniu i fosforze, czyli dwóch podstawowych budulcach szkliwa.

Realna alternatywa dla szkliwa

Testy substancji były prowadzone dwuetapowo. Na pierwszym etapie cienką warstwą żelu pokryto krystaliczny hydroksyapatyt, którego budowa przypomina ludzkie szkliwo. Ten eksperyment miał pokazać czy żel będzie w stanie połączyć się ze „szkliwem” w sposób umożliwiający uzupełnienie ewentualnych ubytków. Jak pokazał eksperyment, teza ta się potwierdziła. 

Kolejnym etapem badania było pokrycie żelem prawdziwych ludzkich zębów ze zniszczonym szkliwem. Po 48 godzinach okazało się, że żel utworzył na ich powierzchni warstwę imitującą szkliwo, dzięki czemu zostało ono częściowo odbudowane. Wspomniane wyniki jak na razie uzyskano na materiale badawczym, choć w warunkach imitujących środowisko jamy ustnej. By jednak móc mówić o sukcesie, skuteczność sztucznego szkliwa trzeba zbadać na ukrwionych zębach w warunkach naturalnych. Kolejnym etapem badania będzie więc przetestowanie go na zwierzętach, a w dalszej perspektywie na ludziach. 

Polecane dla Ciebie

Prosta i szybka odbudowa zębów

W 2018 r. naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli innego rodzaju alternatywę dla szkliwa, tym razem na bazie protein. Substancja nasycona peptydami ma sprzyjać remineralizacji zębów i jako taka wspomagać leczenie ubytków. Jej składniki są w stanie wiązać się z powierzchnią zębów i wykorzystywać zawarty w nich wapń i fosfor do stopniowej odbudowy szkliwa. Naukowcy sugerują, że peptydy można stosować nie tylko jako osobny lek, ale też na przykład jako składnik past do zębów, dzięki czemu każdy z nas mógłby stopniowo odbudowywać swoje szkliwo przy myciu, w tempie od 10 do 50 μm po każdym zastosowaniu. Zdaniem twórców technologii, powinna ona być bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Komórki macierzyste w stomatologii

Kolejnym problemem związanym z zębami jest uzupełnianie ubytków powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych, na przykład wskutek upadku. Metoda opracowana przez naukowców z Chin mogłaby pomóc odtworzyć tkankę zębową dzieci, wykorzystując komórki macierzyste z ich mlecznych zębów. Mowa o zębach, które w wyniku urazu zostały odłączone od zębiny i zmartwiały, a dzięki terapii komórkami macierzystymi można odzyskać ich ukrwienie i czucie.

Jak na razie metoda ma szanse skuteczności wyłącznie u dzieci. W przypadku dorosłych szanse na regenerację zębów po urazach mogą przynieść komórki macierzyste pobrane od innych osób, jednak te badania znajdują się obecnie na bardzo wstępnym etapie i trudno wyrokować o ich skuteczności. 

 1. S. Dogan, H. Fong, D. T. Yucesoy i in., Biomimetic Tooth Repair: Amelogenin-Derived Peptide Enables in Vitro Remineralization of Human Enamel, “ACS Biomaterials Science & Engineering”, 2018; DOI: 10.1021/acsbiomaterials.7b00959.
 2. University of Washington, Peptide-based biogenic dental product may cure cavities "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180412154459.htm, [dostęp:] 03.09.2019 r.
 3. Ch. Shao, B. Jin, Z. Mu i in., Repair of tooth enamel by a biomimetic mineralization frontier ensuring epitaxial growth, “Science Advances” 30 Aug 2019: Vol. 5, no. 8, eaaw9569, DOI: 10.1126/sciadv.aaw9569.
 4. R. Baxter, Gel That Grows New Tooth Enamel Might One Day Replace Fillings, "sciencedaily.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/gel-that-grows-new-tooth-enamel-might-one-day-replace-fillings, [dostęp:] 03.09.2019 r.
 5. University of Pennsylvania, Regrowing dental tissue with stem cells from baby teeth "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/uop-rdt091118.php, [dostęp:] 03.09.2019 r. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij