×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nasycony wapniem żel jako alternatywa dla plomb

Epidemia próchnicy od lat zbiera żniwo, dotykając w równym stopniu dzieci i dorosłych. Konieczność regularnych kontroli i bieżącego uzupełniania ubytków zniechęca wiele osób do wizyt u dentysty, podobnie jak towarzyszący im ból i dyskomfort. Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych, mało inwazyjnych sposobów leczenia zębów, a ich najnowszym wynalazkiem jest nasycony wapniem i fosforem żel, który mógłby zastąpić naruszone szkliwo i pomóc wypełnić drobne ubytki. 

Żel imitujący szkliwo

Szkliwo, czyli emalia zębowa jest najważniejszą ochroną zębów przed próchnicą, jednak niewłaściwa pielęgnacja i rzadkie szczotkowanie mogą sprawić, że jej trwałość pod wpływem działalności szkodliwych bakterii słabnie. W efekcie powstają ubytki, które trzeba uzupełniać sztucznie, ponieważ raz zniszczone szkliwo nie ma możliwości regeneracji.

Naukowcy z Chin stworzyli żel o właściwościach imitujących szkliwo, który, zgodnie z wynikami wstępnych badań, sprawdza się jako jego zamiennik na prawdziwych, ludzkich zębach. Formuła żelu bazuje na wapniu i fosforze, czyli dwóch podstawowych budulcach szkliwa.

Realna alternatywa dla szkliwa

Testy substancji były prowadzone dwuetapowo. Na pierwszym etapie cienką warstwą żelu pokryto krystaliczny hydroksyapatyt, którego budowa przypomina ludzkie szkliwo. Ten eksperyment miał pokazać czy żel będzie w stanie połączyć się ze „szkliwem” w sposób umożliwiający uzupełnienie ewentualnych ubytków. Jak pokazał eksperyment, teza ta się potwierdziła. 

Kolejnym etapem badania było pokrycie żelem prawdziwych ludzkich zębów ze zniszczonym szkliwem. Po 48 godzinach okazało się, że żel utworzył na ich powierzchni warstwę imitującą szkliwo, dzięki czemu zostało ono częściowo odbudowane. Wspomniane wyniki jak na razie uzyskano na materiale badawczym, choć w warunkach imitujących środowisko jamy ustnej. By jednak móc mówić o sukcesie, skuteczność sztucznego szkliwa trzeba zbadać na ukrwionych zębach w warunkach naturalnych. Kolejnym etapem badania będzie więc przetestowanie go na zwierzętach, a w dalszej perspektywie na ludziach. 

Prosta i szybka odbudowa zębów

W 2018 r. naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli innego rodzaju alternatywę dla szkliwa, tym razem na bazie protein. Substancja nasycona peptydami ma sprzyjać remineralizacji zębów i jako taka wspomagać leczenie ubytków. Jej składniki są w stanie wiązać się z powierzchnią zębów i wykorzystywać zawarty w nich wapń i fosfor do stopniowej odbudowy szkliwa. Naukowcy sugerują, że peptydy można stosować nie tylko jako osobny lek, ale też na przykład jako składnik past do zębów, dzięki czemu każdy z nas mógłby stopniowo odbudowywać swoje szkliwo przy myciu, w tempie od 10 do 50 μm po każdym zastosowaniu. Zdaniem twórców technologii, powinna ona być bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Komórki macierzyste w stomatologii

Kolejnym problemem związanym z zębami jest uzupełnianie ubytków powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych, na przykład wskutek upadku. Metoda opracowana przez naukowców z Chin mogłaby pomóc odtworzyć tkankę zębową dzieci, wykorzystując komórki macierzyste z ich mlecznych zębów. Mowa o zębach, które w wyniku urazu zostały odłączone od zębiny i zmartwiały, a dzięki terapii komórkami macierzystymi można odzyskać ich ukrwienie i czucie.

Jak na razie metoda ma szanse skuteczności wyłącznie u dzieci. W przypadku dorosłych szanse na regenerację zębów po urazach mogą przynieść komórki macierzyste pobrane od innych osób, jednak te badania znajdują się obecnie na bardzo wstępnym etapie i trudno wyrokować o ich skuteczności. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. S. Dogan, H. Fong, D. T. Yucesoy i in., Biomimetic Tooth Repair: Amelogenin-Derived Peptide Enables in Vitro Remineralization of Human Enamel, “ACS Biomaterials Science & Engineering”, 2018; DOI: 10.1021/acsbiomaterials.7b00959.
  2. University of Washington, Peptide-based biogenic dental product may cure cavities "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180412154459.htm, [dostęp:] 03.09.2019 r.
  3. Ch. Shao, B. Jin, Z. Mu i in., Repair of tooth enamel by a biomimetic mineralization frontier ensuring epitaxial growth, “Science Advances” 30 Aug 2019: Vol. 5, no. 8, eaaw9569, DOI: 10.1126/sciadv.aaw9569.
  4. R. Baxter, Gel That Grows New Tooth Enamel Might One Day Replace Fillings, "sciencedaily.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/gel-that-grows-new-tooth-enamel-might-one-day-replace-fillings, [dostęp:] 03.09.2019 r.
  5. University of Pennsylvania, Regrowing dental tissue with stem cells from baby teeth "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/uop-rdt091118.php, [dostęp:] 03.09.2019 r. 

Podziel się: