
Nowa lista refundacyjna od lipca 2024
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych, będzie ona obowiązywała od 1 lipca 2024 roku. Zmiany obejmą m.in. preparaty stosowane w terapiach onkologicznych, leczeniu cukrzycy, niepłodności czy chorób kardiologicznych.
- Zmiany na liście leków refundowanych – czego dotyczą?
- Nowe leki dla pacjentów onkologicznych
- Nowa lista refundacyjna a leczenie cukrzycy, kardiomiopatii, niepłodności
Zmiany na liście leków refundowanych – czego dotyczą?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu nowego wykazu leków refundowanych – nowa lista będzie obowiązywała od 1 lipca. W porównaniu z poprzednim obwieszczeniem wprowadzono następujące zmiany:
- do wykazu zostało dodanych 99 produktów bądź nowych wskazań,
- dla 199 produktów wprowadzono obniżki cen zbytu netto,
- dla 11 produktów podwyższono ceny zbytu netto,
- dla 410 pozycji spadnie dopłata pacjenta,
- dla 282 pozycji wzrośnie dopłata pacjenta,
- dla 325 produktów ceny detaliczne brutto ulegną obniżeniu,
- dla 277 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto.
Nowe leki dla pacjentów onkologicznych
Do leków onkologicznych, które od 1 lipca 2024 roku będą umieszczone na liście refundacyjnej, zalicza się m.in.:
- Xofigo – radiofarmaceutyk stosowany w leczeniu dorosłych chorych z przerzutowym, opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego (mCRPC), z objawowymi przerzutami do kości bez stwierdzonych przerzutów trzewnych.
- Xtandi – substancją czynną preparatu jest enzalutamid. Wskazania do stosowania obejmują leczenie hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego z przerzutami u dorosłych mężczyzn.
- Nubeqa – lek zawiera darolutamid. Podaje się go pacjentom zmagającym się z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację bez przerzutów (nmCRPC) z dużym ryzykiem wystąpienia przerzutów oraz z hormonowrażliwym rakiem gruczołu krokowego.
- Octan abirateronu – wskazania do stosowania obejmują leczenie raka gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn z przerzutami do innych części ciała.
- Opdivo – substancją czynną tego leku biologicznego jest niwolumab. Stosuje się go w terapii przedoperacyjnej niedrobnokomórkowego raka płuca.
- Kimmtrak – jest stosowany w monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów, u których występuje ludzki antygen leukocytarny (HLA)-A*02:01, z nieresekcyjnym lub przerzutowym czerniakiem błony naczyniowej oka (choroba rzadka).
Nowa lista refundacyjna a leczenie cukrzycy, kardiomiopatii, niepłodności
W lipcu wejdą w życie ważne zmiany dotyczące refundacji leków diabetologicznych. Rozszerzono bowiem wskazania dla wszystkich insulin długodziałających stosowanych w leczeniu cukrzycy, np. dla preparatu Tresiba. Ponadto wprowadzono nowe terapie dla pacjentów z kardiomiopatią:
- Vyndaqel – leczenie kardiomiopatii w przebiegu amyloidozy transtyretynowej u dorosłych (choroba rzadka),
- Camzyos – leczenie pacjentów z kardiomiopatią zawężającą.
Ministerstwo Zdrowia uwzględniło również fakt, że 1 czerwca 2024 roku wystartował w Polsce program zakładający finansowanie in vitro dla par zmagających się z niepłodnością. Na lipcowej liście refundacyjnej znajdą się np.:
- hormony płciowe – gonadotropiny,
- leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę,
- hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.
Pełen wykaz leków i terapii znajdujących się na liście refundacyjnej obowiązującej od lipca 2024 roku można znaleźć w Obwieszczeniu Refundacyjnym nr 75 dostępnym pod tym adresem.