×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przechowywanie leków w czasie podróży

Zwykle nie ma powodu, aby osoba chora rezygnowała z podróży i choć, niestety, nie można wziąć urlopu np. od nadciśnienia, to można tak zaplanować wyjazd, aby przebiegł on bezpiecznie. Od czego wobec tego zacząć?

Przede wszystkim należy zgłosić się na kontrolną wizytę do lekarza. To okazja, aby przedyskutować z nim planowany wyjazd (jeżeli przemieszczamy się w inną strefę czasową, na inny kontynent, pamiętajmy o zmianach czasu i poruszeniu tematu przyjmowania leków). W miejscu, gdzie będziemy wypoczywać, nie zawsze będzie w pobliżu apteka, a w innych krajach, nie zawsze jest dostępny np. ten sam rodzaj insuliny. Trzeba więc wspólnie przeliczyć, czy wystarczy nam lekarstw na wszystkie dni upragnionego odpoczynku. Lepiej uwzględnić też sytuację, kiedy podróż powrotna uległaby opóźnieniu. To jednak nie wszystko. Warto jeszcze zwrócić uwagę na powszechnie niedoceniany problem - prawidłowe przechowywanie zabranych ze sobą lekarstw. Przypomnijmy zatem kardynalne zasady jeszcze przed podróżą.

Tylko oryginalne opakowanie zaopatrzone w ulotkę

Lek powinien być przechowywany w firmowym, opatrzonym etykietą opakowaniu. Niedopuszczalne jest przelewanie lub przesypywanie leków do opakowań  zastępczych: butelek, pojemników po innych lekach albo środkach spożywczych. Kategorycznie (np. w celu oszczędzenia miejsca) nie należy też mieszać kliku leków w jednym opakowaniu, bo może być to przyczyną tragicznej w skutkach pomyłki. Bywa też, że pakując się wyjmujemy potrzebne preparaty z pudełek i pakujemy np. same blistry. To również niedopuszczalne - opakowania powinny być obligatoryjnie zaopatrzone w ulotkę, którą w razie potrzeby będzie można ponownie przeczytać (np. w celu sprawdzenia czy przyjmowanie danego leku nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu lub opalania się). 

Gdzie przechowywać leki? 

Otóż najlepiej w jednym, przeznaczonym do tego celu miejscu, poza zasięgiem dzieci. W czasie podróży dobrym wyborem będzie osobisty, podręczny bagaż, aby leki były zawsze pod ręką. Ważne, aby nasi milusińscy nie mieli do nich żadnego dostępu. Pamiętajmy bowiem, że dzieci niezwykle chętnie bawią się rzeczami dorosłych, a leki powszechnie uznawane przez rodziców za tzw. "bezpieczne” mogą być bowiem przyczyną śmiertelnego zatrucia dziecka (na przykład niekontrolowane spożycie leków zawierających żelazo). Wystarczy, że w zasięgu malucha znajdą się kolorowe tabletki, przypominające cukierki – i katastrofa gotowa. Leki nie mogą być również narażone na nasłonecznienie i zbytnią wilgotność. Ciepło może sprawić, że staną się niezdatne do użycia. Należy je więc chronić od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Nie woźmy naszej osobistej apteczki w nagrzanym bagażniku, przy oknie, nie zostawiajmy na siedzeniu auta, a gdy tylko dotrzemy do miejsca docelowego – „zakwaterujmy” leki razem z nami. 

Specjalne warunki przechowywania

Niektóre leki wymagają jednak specjalnych warunków np. przechowywania w lodówce. Takie leki podczas podróży przewozi się w specjalnych torbach termoizolacyjnych czy kuferkach z chłodzącym wkładem (równie dobrze może być to termos z szerszym otworem). Po dotarciu na miejsce zapas „zimnolubnego” leku natychmiast przenosimy do lodówki. Należy też zwrócić uwagę czy warunki przechowywania są jednakowe dla zamkniętego i raz otwartego opakowania (niektóre antybiotyki w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, o ile są nienaruszone, mogą stać w temperaturze pokojowej, natomiast po sporządzeniu z nich zawiesiny należy je przechowywać wyłącznie w lodówce). 

Termin ważności na wakacjach?

Zawsze należy sprawdzić też termin przydatności (najlepiej jeszcze przed wyjazdem). Termin ważności zamieszczony na produktach leczniczych w postaci miesiąca i roku należy rozumieć jako określenie ostatniego dnia danego miesiąca w tym roku. W przypadku niektórych leków termin przydatności dotyczy wyłącznie preparatu, który nie był otwierany i niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę jak długo po otwarciu lek jest bezpieczny i pełnowartościowy. Często zdarza się, że rozpoczęte opakowanie trzeba zużyć np. w ciągu pół roku, podczas gdy zamkniętą buteleczkę można przechowywać do daty wyznaczonej przez producenta. Zawsze zapisuj na opakowaniu lub dołączanej karteczce datę otwarcia preparatu – dzięki temu będzie można w każdej chwili szybko sprawdzić jak długo możesz go jeszcze używać. Pamiętaj, że przeterminowany lek, bez względu na jego rodzaj, szkodzi zdrowiu i nie przynosi spodziewanych efektów terapeutycznych. 

Szerokiej drogi!

Cieszmy się latem, słońcem, wypoczynkiem, ale nie zapominajmy przy tym o zdrowiu i stale przyjmowanych lekach. Zwróćmy też uwagę na prawidłowe ich przechowywanie. Latem trudniej zapewnić wymagane warunki i musimy to staranniej zaplanować. Na zakończenie jeszcze jedna uwaga. Kiedy stwierdzimy, że np. zakupiony syrop na kaszel nie jest już nam potrzebny i będzie jedynie obciążał nasz bagaż, nie wyrzucajmy go do przydrożnego kosza na śmieci. Wszystkie leki, bez wyjątku, wymagają utylizacji. Niezależnie od tego, czy są to zwykłe syropy na kaszel, czy witaminy, pacjent nie powinien ich wyrzucać do publicznych kontenerów. Związane jest to z potencjalnym szkodliwym działaniem przeterminowanych leków na środowisko oraz możliwością zatrucia przez przypadkowego znalazcę (np. dziecko). Jedynym elementem takiego preparatu, jaki pacjent może wyrzucić do kosza na śmieci, jest jego opakowanie. Same leki najlepiej wyrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w niektórych aptekach. Stąd trafią do bezpiecznej utylizacji. 


Podziel się: