Skręcenie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja. Ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego
Mateusz Burak

Skręcenie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja. Ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego

Skręcenie kostki to jeden z najczęstszych urazów kończyny dolnej. Do kontuzji w obrębie stawu skokowego dochodzi przeważnie na skutek upadku, np. na nierównej czy śliskiej powierzchni. Objawy skręconej kostki to przede wszystkim silny ból narastający podczas próby poruszania stopą, opuchlizna kostki, czasami pojawia się również krwiak. Leczenie skręconej kostki polega na unieruchomieniu stawu, stosowaniu maści i zimnych kompresów, odciążaniu stopy, a następnie na włączeniu zabiegów fizjoterapeutycznych. Jak długo boli skręcona kostka? Ile trwa powrót do pełnej sprawności?

Skręcenie kostki – anatomia stawu skokowego

Staw skokowy jest dystalnym ogniwem kończyny dolnej, umożliwia połączenia stopy z podudziem. Wyróżniamy: staw skokowy górny, który łączy kość skokową z golenią oraz staw skokowy dolny (skokowo–piętowo–łódkowy), który integruje ze sobą wymienione struktury. Wymienia się także staw skokowy tylny i staw skokowy przedni. Połączenie końców stawowych kości możliwe jest dzięki torebce stawowej w stopie.

Stabilizację zapewniają struktury więzadłowe, z których najważniejsze to więzadło strzałkowo–piętowe i więzadło strzałkowo–skokowe przednie. Ruchy zachodzące w stawie skokowym to zgięcie, wyprost, pronacja, supinacja, przywiedzenie stopy, odwiedzenie stopy, inwersja i ewersja. 

Skręcenie kostki – objawy skręconej kostki

Spuchnięta kostka po urazie może wskazywać na uszkodzenie stawu, bardzo niepokojące jest, kiedy pojawia się silny ból kostki oraz upośledzenie ruchomości.

Jak skręcić kostkę? Wśród przyczyn wymienia się najczęściej nieodpowiednie obuwie, które nie zapewnia należytej stabilizacji (np. buty na obcasie, sandały, klapki), ale także śliskie podłoże, zbyt dużą masę ciała, czy wrodzoną wiotkość sprzyjającą niestabilności stawu skokowego. Skręcona noga może być także rezultatem wcześniej przebytych tego typu urazów stawu skokowego.

Objawy skręcenia kostki to:

  • gwałtowny ból, który narasta podczas wykonywania ruchów, próby obciążania (ból nad kostką po zewnętrznej stronie, ból stawu skokowego przy chodzeniu),
  • spuchnięta, opuchnięta kostka,
  • „ucieplenie” okolicy stawu,
  • miejscowe zaczerwienienie,
  • możliwy krwiak.

Skręcenie stawu skokowego to właściwie naderwanie lub przerwanie więzadeł oraz torebki stawowej. Wyżej wymienionym objawom skręcenia kostki może także towarzyszyć sztywność stawu oraz rozległe siniaki.

Powiązane produkty

Skręcenie kostki – stopnie skręcenia kostki

Czas leczenia naderwania i skręcenia stawu skokowego jest uzależniony od stopnia uszkodzenia. Klasyfikacja uwzględnia ich kilka:

  • 1 stopień występuje wówczas, gdy uszkodzenia struktury więzadeł są minimalne, występuje ból stawu skokowego o łagodnym natężeniu, sztywność jest niewielka lub nie występuje – podobnie jak opuchlizna oraz krwiak.
  • 2 stopień charakteryzuje się większym uszkodzeniem aparatu więzadłowego, ponieważ pacjent odczuwa wyraźną niestabilność, obrzęk oraz usztywnienie stawu skokowego. Ból utrudnia lokomocję, mogą występować krwiaki.
  • 3 stopień to poważne uszkodzenia więzadeł, najczęściej ich przerwanie. Pojawiają się mocno nasilone objawy, takie jak: silny ból kostki, bardzo wyraźnie spuchnięty staw skokowy, rozległe krwiaki i utrata stabilności.

Skręcenie kostki – diagnostyka urazów stawu skokowego

Urazy, kontuzje kostki, skręcenia stopy prawie zawsze wymagają odpowiedniej diagnostyki. Podstawą badania jest wywiad, który przede wszystkim ma pomóc w ustaleniu przyczyny oraz mechanizmu kontuzji kostki bocznej stawu skokowego. W dalszej kolejności wykonywane są testy oraz wzrokowa ocena ustawienia i wyglądu stawu. 

Przeprowadza się również analizę chodu oraz badania obrazowe stawu skokowego. Wśród nich wyróżnia się USG, RTG oraz niekiedy rezonans magnetyczny. Pozwala to wykluczyć inne możliwe patologie i uwidocznić ewentualne zmiany, takie jak: płyn w stawie skokowym czy przerost błony maziowej tego stawu. 

Skręcenie kostki – leczenie

Jak leczyć ból kostki? Co robić? Jak długo trwa leczenie? Odpowiedź na te pytania jest uzależniona od stopnia uszkodzenia. Generalnie jednak wdraża się protokół postępowania obejmujący 4 kroki. Określa się go jako RICE:

  • R (rest) – oznacza odpoczynek. Należy unikać nadwyrężania kostki. Zaleca się stosowanie odciążania, sprzętu ortopedycznego w postaci np. kul łokciowych. 
  • I (ice) – konieczność chłodzenia stawu poprzez zastosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem, polewań wodą czy kompresów kilka razy dziennie. 
  • C (compresion) – to obligatoryjne zastosowanie opatrunku uciskowo–usztywniającego. Ma to prowadzić do usztywnienia kostki, chroniąc przed progresją urazu oraz zredukować krwiaki i obrzęki. 
  • E (elevation) – oznacza unoszenie nogi, układanie jej  powyżej poziomu ciała. Dzięki temu doprowadzamy do usprawniania krążenia oraz pomagamy wpłynąć na spuchniętą kostkę po urazie. Poważniejsze kontuzje kostki bocznej mogą wymagać zabiegu operacyjnego oraz znacznie silniejszego unieruchomienia np. za pomocą opatrunku gipsowego.

Skręcenie kostki – rehabilitacja. Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne pomogą po skręceniu stawu skokowego, co na skręconą kostkę?

Co robić przy skręconej kostce? Rehabilitacja skręconej kostki to przede wszystkim rozciąganie mięśni, wzmacnianie ich, praca nad poprawą czucia głębokiego oraz nauka prawidłowego obciążania stopy. Dobrym rezultatem cieszą się metody usprawniania, takie jak suche igłowanie, kinesiotaping, terapia manualna, powięziowa oraz techniki relaksacji mięśni. 

Fizykoterapia w rehabilitacji stawu skokowego to zastosowanie zimnolecznictwa (krioterapia miejscowa), hydroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, fonoforezy czy laseroterapii. Rehabilitacja stawu skokowego to także drenaż limfatyczny, masaż tkanek głębokich czy bardzo skuteczny masaż lodem. W mobilizacji stawu pomocny jest także flossing wykorzystujący specjalistyczną technikę zakładania gumowych taśm. 

Skręcenie kostki – ćwiczenia na skręconą kostkę, jak wzmocnić staw skokowy?

Ćwiczenia w rehabilitacji stawu skokowego to:

  1. Stanie na jednej nodze z równomiernym rozkładem obciążenia pod trzema punktami podparcia stopy (pod dużym palcem, pod małym palcem oraz pod piętą). Jednorazowo staramy się utrzymać pozycję przez 15–20 sekund i powtarzamy ją 5 razy.
  2. Wykorzystując tę samą pozycję, wykonujemy podobne ćwiczenie po skręceniu kostki z tym, że stajemy na niestabilnym, podłożu np. na dysku równoważnym. 
  3. Stojąc w niewielkim rozkroku, wykonujemy małe podskoki w miejscu z lądowaniem na obie stopy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy.
  4. Stojąc na jednej nodze, opieramy się rękami o ścianę. Następnie próbujemy wspiąć się na palce tej nogi, utrzymać chwilę pozycję końcową i powoli wrócić. Powtarzamy takie ćwiczenie rehabilitacyjne 10–15 razy. 
  5. Ćwiczenia w rehabilitacji kostki są bardzo ważnym elementem procesu usprawniania. Ich właściwe wykonywanie przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości w momencie, kiedy można już chodzić. Szybciej poprawia się stabilizacja stopy czy parametry związane z równowagą, koordynacją. 

Skręcenie kostki a zwichnięcie kostki

Ostry ból kostki może być objawem bardzo wielu kontuzji tej okolicy. Wśród najłagodniejszych wyróżniamy stłuczenie kostki. Skręcenie kostki prowadzi już natomiast do uszkodzenia aparatu mięśniowo–więzadłowego. Zwichnięta kostka jest urazem groźniejszym (plasuje się tuż przed złamaniem kostki bocznej, gdzie wymagany jest gips).

W wyniku zwichnięcia stawu skokowego dochodzi nie tylko do przerwania ciągłości więzadeł i uszkodzenia torebki stawowej, ale także do przemieszczenia końców stawowych kości. Powoduje to ból w stawie skokowym oraz całkowite zniesienie ruchów. Zwichnięta kostka ma także gorsze rokowania co do szybkości powrotu do pełnej sprawności. 

Złamana kostka wymaga już znacznie dłuższego unieruchomienia w postaci gipsu lub specjalistycznej ortezy. Czasem konieczny bywa zabieg chirurgiczny, szczególnie w przypadku złamań wieloodłamowych i z przemieszczeniem. 

Skręcenie kostki – jak długo trwa powrót do sprawności? L4 i odszkodowanie

Jak długo nie można chodzić? Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego może trwać nawet kilka, kilkanaście tygodni. Wszystko jest uzależnione od stopnia uszkodzenia. Często, nawet długo po powrocie do pełnej sprawności, profilaktycznie zaleca się noszenie stabilizatora oraz stosowanie maści na opuchliznę kostki. Obrzęk może powracać z różnym natężeniem jeszcze długo po zakończeniu leczenia. 

Domowe sposoby na tego typu uraz to przede wszystkim stosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem, okłady z żywokostu, liści młodej kapusty. Jaka maść będzie najlepsza przy skręceniu kostki? Pomocne jest stosowanie żelów i maści o właściwościach chłodzących na skręcenie kostki. O odszkodowanie można ubiegać się będąc osobą ubezpieczoną i najczęściej wówczas, gdy zdarzenie miało miejsce w szkole (u dziecka) lub w przypadku dorosłego – w pracy. Przy takiej kontuzji obligatoryjnie pacjent udaje się na zwolnienie lekarskie (tzw. L4).

  1. Someeh M., Norasteh A. A., Daneshmandi H., Asadi A., Immediate effects of Mulligan’s repositioning taping on postural control in athletes with and without chronic ankle instability, „Phys Ther Sport” 2015, nr 16, s. 135–139.
  2. Springer S., Gottlieb U., Moran U. i in., The correlation between postural control and upper limb position sense in people with chronic ankle instability, „J Foot Ankle Res” 2015, nr 8, s. 23.
  3. Pihlajamaki H., Hietaniemi K., Paavola M. i in., Surgical versus functional treatment for acute ruptures of the lateral ligament complex of the ankle in young men: a randomized controlled trial, „J Bone Joint Surg Am” 2010, nr 92, s. 2367–2374. 
  4. Doherty C., Delahunt E., Caulfield B. i in., The incidence and prevalence of ankle sprain injury: a systematic review and meta–analysis of prospective epidemiological studies, „Sports Med.” 2014, nr 44, s. 123–140. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij