
Wakacyjny wyjazd. Co robić, gdy się zatrujemy?
Wybierając miejsce w którym chcemy spędzić wakacje, liczymy na to, że będziemy mogli cieszyć się każdym spędzonym w pięknym miejscu dniem. Niestety, bywa, że pobyt wakacyjny zakłóci nam niespodziewane, przykre zdarzenie. Zatrucia podczas wyjazdów zdecydowanie do takich należą i mogą zepsuć niejeden wakacyjny wyjazd. Co robić, gdy się zatrujemy? Jakie środku dobrze jest spakować do apteczki? Oto kilka wskazówek.
Zatrucie podczas wakacji
Mówiąc o zatruciu mamy najczęściej na myśli zatrucia pokarmowe, występujące po zjedzeniu nieświeżej żywności. Objawy towarzyszące takiemu zatruciu to najczęściej biegunka, wymioty, ogólne osłabienie.
Jakie środki mogą pomóc złagodzić wymienione objawy?
Warto zabrać saszetki z diosmektytem, który należy do leków przeciwbiegunkowych. Jest to bezpieczny środek, przeznaczony zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Preparat działa powlekająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, przez co chroni ją przed czynnikami drażniącymi.
Węgiel leczniczy
Od wielu lat znanym i skutecznym lekiem stosowanym w zatruciach jest węgiel leczniczy. Węgiel leczniczy ma silne właściwości adsorpcyjne, posiada zdolność pochłaniania w jelitach toksyn bakteryjnych, produktów gnilnych, gazów jelitowych, uniemożliwiając w ten sposób ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego.
Elektrolity
Podczas biegunki i wymiotów należy pamiętać o uzupełnieniu płynów i elektrolitów. Jest to bardzo ważne ze względu na ryzyko odwodnienia. U dzieci odwodnienie może wystąpić bardzo szybko. Aby zapobiec stanowi odwodnienia, warto mieć podczas wyjazdu wakacyjnego dobrze zaopatrzoną apteczkę. Nie zapomnijmy więc o elektrolitach, które najczęściej dostępne są w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Po rozpuszczeniu podaje się je pacjentowi w postaci doustnego płynu nawadniającego. Preparaty tego typu należą do dietetycznych środków specjalnego przeznaczenia medycznego, zawierają węglowodany i odpowiednio dobrane sole mineralne, bogate są m.in. w sód i potas. Przygotowany płyn należy podawać często, małymi porcjami, np. łyżeczką. Elektrolity mogą być podawane dzieciom i dorosłym, należy przestrzegać dawkowania wskazanego w ulotce, gdyż powinno być dostosowane do wagi ciała pacjenta.
Probiotyki
Probiotyki wzbogacają mikroflorę jelitową w żywe kultury bakterii. Zaleca się stosowanie preparatów zawierających szczepy o udowodnionym w badaniach klinicznych bezpieczeństwie stosowania np. Lactobacillus rhamnosus. W aptece znajdziemy produkty tego typu przeznaczone już dla niemowląt, małych dzieci i dorosłych. Probiotyki dostępne da w kilku postaciach: kroplach, proszku w saszetkach, kapsułkach. Warto zapytać farmaceutę, które preparaty nie wymagają przechowywania w lodówce i nadają się do zabrania na wyjazd wakacyjny.
Liofilizowane drożdżaki
W leczeniu biegunek infekcyjnych zastosowanie znalazły również preparaty zawierające liofilizowane drożdzaki Saccharomyces boulardii. Drożdżaki są substytutem flory jelitowej i działają w przewodzie pokarmowym jako mikroorganizmy zapobiegające biegunce. Mogą być również stosowane podczas terapii antybiotykami w celu zapobiegania biegunce poantybiotykowej.
Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości preparaty przeciwbiegunkowe i zapobiegające odwodnieniu. Jednak w każdym przypadku gdy biegunka u osób dorosłych nie ustępuje po 2 dniach, lub jeśli w kale pojawi się krew lub wystąpi gorączka, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż biegunka może być objawem innej poważnej choroby i wymagać modyfikacji leczenia. Jeśli objawy dotyczą dzieci, należy zachować szczególną ostrożność i zawsze skontaktować się z lekarzem.