Aviomarin, 50 mg, tabletki, 10 szt.

dimenhydrina, tabletka, wymioty, nudności, choroba lokomocyjna

32,19 zł
Cena za szt.: 3,22 zł
Sprawdź warianty
5 szt.
23,99 zł
4,80 zł / szt.
10 szt.
32,19 zł
3,22 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty AVIOMARIN

Producent

TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA
Emilii Plater 53
Warszawa

Opis

Aviomarin to produkt leczniczy stosowany w celu zapobiegania chorobie lokomocyjnej. Leczy również nudności i wymioty innego pochodzenia.

Skład

Substancją czynną leku jest dimenhydramina (Dimenhydrinatum)

Jedna tabletka zawiera 50 mg dimenhydraminy

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian

Dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 14 lat Zalecana dawka to 50 mg do 100 mg (jedna lub dwie tabletki). W razie konieczności można ją powtarzać co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 400 mg (osiem tabletek).

Dzieci w wieku od 6 do 14 lat  Zalecana dawka to 50 mg (jedna tabletka). W razie konieczności można ją powtarzać co 6 do 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 5 mg/kg masy ciała, przy czym nie więcej niż 150 mg na dobę.

Zalecaną dawkę należy przyjąć przynajmniej na 30 minut przed planowaną podrożą lub zażyciem źle tolerowanego leku.

Działanie

Aviomarin działa przeciwwymiotnie, łagodnie uspokajająco i przeciwuczuleniowo.

  • Początek działania występuje po 20 - 30 minutach.
  • Efekty lecznicze obserwowane są przez 3 do 6 godzin po podaniu leku

Wskazania

Lek stosuje się w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Aviomarin:

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na dimenhydraminę, leki przeciwhistaminowe lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • jeśli u pacjenta występują: ostry napad astmy jaskra z wąskim kątem przesączania, guz chromochłonny, porfiria, przerost gruczołu krokowego oraz zaleganie moczu w pęcherzu, padaczka.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Aviomarin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo częste (występujące u 1 lub więcej na 10 pacjentów) działania niepożądane to: senność, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy.

Częste (występujące u 1 lub więcej na 100 pacjentów) działania niepożądane to: pobudzenie, zaburzenia snu, niepokój, drżenie, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej, uczucie osłabienia i zmęczenia, trudności w oddawaniu moczu, osłabienie mięśni.

Rzadkie (występujące u 1 lub więcej na 10 000 pacjentów) działania niepożądane to: przyspieszenie akcji serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, niedokrwistość hemolityczna, bóle głowy, bezsenność, skórne reakcje alergiczne, nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka cholestatyczna.

Bardzo rzadkie (występujące u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) działania niepożądane to: złuszczające zapalenie skóry oraz zmniejszenie łaknienia.

Podczas stosowania leku u dzieci mogą wystąpić reakcje paradoksalne (np. niepokój, rozdrażnienie, drżenie).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aviomarin u pacjentów z: zaburzeniami czynności wątroby, nadczynnością tarczycy, spowolnieniem akcji serca, nadciśnieniem, hipokaliemią, niedoborem magnezu we krwi, przewlekłymi trudnościami w oddychaniu, astmą, zwężeniem odźwiernika, zaburzeniami czynności serca.
  • Szczególna ostrożność zalecana jest również w przypadku równoczesnego przyjmowania niektórych leków przeciwarytmicznych.
  • Przyjmowanie leku Aviomarin należy przerwać przynajmniej trzy dni przed planowanymi testami alergicznymi ze względu na możliwość otrzymania wyników fałszywie ujemnych.
  • Długotrwałe stosowanie dimenhydraminy może prowadzić do zależności lekowej.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.  

Lek Aviomarin może wchodzić w interakcję z:

  • alkoholem,
  • lekami przeciwarytmicznymi,
  • lekami psychotropowymi, hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego (nasennymi, uspokajającymi), lekami przeciwdepresyjnymi,
  • atropiną, skopolaminą,
  • aminami katecholowymi,
  • solami bizmutu,
  • lekami przeciwbólowymi,
  • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi,
  • kortykosteroidami
  • antybiotykami aminoglikozydowymi
  • lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Aviomarin można zażywać niezależnie od przyjmowanych posiłków. Tabletkę należy popić odpowiednią ilością wody.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

  • Nie należy stosować leku Aviomarin w trzecim trymestrze ciąży.
  • W pierwszym i drugim trymestrze ciąży, a także w trakcie karmienia piersią lek można stosować tylko, gdy w opinii lekarza korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

  • Nie stosować u dzieci poniżej 6 roku życia.
  • Aviomarin jest przeznaczony dla dzieci, które są w stanie samodzielnie połknąć tabletkę.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Aviomarin ogranicza sprawność psychofizyczną, dlatego nie należy go stosować u osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących urządzenia mechaniczne w ruchu.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Choroba lokomocyjna (kinetoza) to przypadłość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych podczas podróżowania różnymi środkami transportu. Kiedy do niej dochodzi? Jak się objawia i co robić, aby zapobiec jej nieprzyjemnym dolegliwościom? Podpowiadamy. 

  • Wymioty mogą wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych na skutek m.in. infekcji przewodu pokarmowego, zatrucia, choroby lokomoacyjnej, a także jako działanie uboczne leczenia niektórymi lekami. W każdym przypadku wymioty są nieprzyjemnym objawem, który dodatkowo szybko może osłabić i doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jaki mechanizm odpowiada za wymioty i jak je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl