ROZMARYN
Ewelina Sochacka

Działanie olejku rozmarynowego – antystresowe, przeciwbólowe i na komary (część 2.)

Olejek rozmarynowy ma wiele właściwości. W poprzednim artykule przybliżyliśmy przykłady tego, jak wpływa na szybkość wzrostu włosów oraz umiejętności lepszego przyswajania wiedzy. A jak ten olejek eteryczny sprawdza się w kontekście łagodzenia bólu, działania antystresowego i jako naturalny repelent?

Olejek rozmarynowy jest stosowany w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe. Może także pomóc w odstraszaniu komarów dzięki swojemu intensywnemu zapachowi. Jest to naturalna alternatywa dla chemicznych środków odstraszających, które mogą np. podrażnić wrażliwą skórę. Ponadto sprawdza się także w łagodzeniu objawów stresu poprzez działanie uspokajające na układ nerwowy.

Olejek rozmarynowy na komary – hit czy kit?

Aby odstraszyć szkodliwe owady, które mogą zaatakować w różny sposób – ugryźć czy pokłuć, dobrze jest pamiętać, że można w tym celu stosować dobrej jakości olejki eteryczne, w tym właśnie m.in. naturalny olejek rozmarynowy. Stanowią one doskonałą alternatywę dla chemicznych repelentów, które w niektórych przypadkach mogą podrażnić skórę lub nie są wskazane (np. dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 2. roku życia).

Rozmaryn pomaga również odstraszyć komary. Kiedy porównano olejek rozmarynowy z 11 innymi olejkami eterycznymi, miał on najdłuższy efekt odstraszający komary z rodzaju Aedes aegypti, które rozprzestrzeniają wirusa Zika. Rozcieńczenie 12,5% olejku rozmarynowego odstraszało 100% komarów przez 90 minut. Ponadto spray zawierający 10% olejku rozmarynowego był podobnie skuteczny jak chemiczny środek owadobójczy bifentryna w zwalczaniu rozprzestrzeniania się kleszczy czarnonogich, które są siedliskiem boreliozy – na obszarach zaatakowanych przez kleszcze w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Kiedy podczas badań prowadzonych w Kolumbii pestycyd na bazie olejku rozmarynowego został rozpylony nad pomidorami w szklarni, zauważono, że zmniejszył on populację przędziorków (szkodników) o 52% bez jednoczesnej szkody dla roślin.

Olejek rozmarynowy a działanie przeciwbólowe

W medycynie naturalnej rozmaryn jest stosowany jako łagodny środek przeciwbólowy. W niewielkim eksperymencie, który przeprowadzili naukowcy z Korei Południowej w 2007 roku, próbie poddano osoby po udarze, u których stwierdzono także ból barku. Otrzymywały one mieszankę olejku rozmarynowego i zastosowano u nich technikę akupresury przez 20 minut, dwa razy dziennie. Pacjenci z tej grupy doświadczyli redukcji bólu o 30%, a ci, którzy otrzymali tylko akupresurę, poczuli ulgę jedynie w 15%.

Z kolei badanie naukowców z Serbii, w którym wzięto pod uwagę zwierzęta, wykazało, że olejek rozmarynowy był nieco bardziej skuteczny w leczeniu bólu niż paracetamol (acetaminofen), czyli popularny lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Badacze sugerują, że aby zastosować olejek rozmarynowy na ból, należy najpierw rozcieńczyć go z olejem bazowym, takim jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek. Następnie można nałożyć tę mieszankę na bolące miejsce i delikatnie masować je przez kilka minut. Olejek rozmarynowy może również być dodany do kąpieli, aby złagodzić ból mięśni.

Powiązane produkty

Olejek rozmarynowy na stres

Wiele czynników może powodować stres, a według badań wdychanie olejku rozmarynowego może pomóc zmniejszyć to uczucie i złagodzić lęk. W jednym z badań studenci pielęgniarstwa wdychali olejek rozmarynowy z inhalatora przed i w trakcie testu, a ich tętno zmniejszyło się o około 9% – podczas gdy bez olejku rozmarynowego nie nastąpiła żadna znacząca zmiana. Inne badanie, w którym 22 młodych dorosłych wąchało olejek rozmarynowy przez 5 minut, wykazało, że ślina uczestników miała o 23% niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w porównaniu do osób, które wąchały niearomatyczny związek. Podwyższony poziom kortyzolu może tłumić układ odpornościowy, przyczyniać się do bezsenności i powodować wahania nastroju, a także inne potencjalne problemy zdrowotne.

  1. Miresmailli S., Isman M. B., Efficacy and persistence of rosemary oil as an acaricide against twospotted spider mite (Acari: Tetranychidae) on greenhouse tomato, J Econ Entomol., 2006 Dec;99(6):2015-23.
  2. Gillij Y. G., Gleiser R. M., Zygadlo J. A., Mosquito repellent activity of essential oils of aromatic plants growing in Argentina, Bioresour Technol., 2008 May;99(7):2507-15.
  3. Baker B. P. i in., Rosemary & Rosemary Oil Profile, Cornel University Library, 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij