ROZMARYN
Ewelina Sochacka

Działanie olejku rozmarynowego – antystresowe, przeciwbólowe i na komary (część 2.)

Olejek rozmarynowy ma wiele właściwości. W poprzednim artykule przybliżyliśmy przykłady tego, jak wpływa na szybkość wzrostu włosów oraz umiejętności lepszego przyswajania wiedzy. A jak ten olejek eteryczny sprawdza się w kontekście łagodzenia bólu, działania antystresowego i jako naturalny repelent?

Olejek rozmarynowy jest stosowany w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe. Może także pomóc w odstraszaniu komarów dzięki swojemu intensywnemu zapachowi. Jest to naturalna alternatywa dla chemicznych środków odstraszających, które mogą np. podrażnić wrażliwą skórę. Ponadto sprawdza się także w łagodzeniu objawów stresu poprzez działanie uspokajające na układ nerwowy.

Olejek rozmarynowy na komary – hit czy kit?

Aby odstraszyć szkodliwe owady, które mogą zaatakować w różny sposób – ugryźć czy pokłuć, dobrze jest pamiętać, że można w tym celu stosować dobrej jakości olejki eteryczne, w tym właśnie m.in. naturalny olejek rozmarynowy. Stanowią one doskonałą alternatywę dla chemicznych repelentów, które w niektórych przypadkach mogą podrażnić skórę lub nie są wskazane (np. dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 2. roku życia).

Rozmaryn pomaga również odstraszyć komary. Kiedy porównano olejek rozmarynowy z 11 innymi olejkami eterycznymi, miał on najdłuższy efekt odstraszający komary z rodzaju Aedes aegypti, które rozprzestrzeniają wirusa Zika. Rozcieńczenie 12,5% olejku rozmarynowego odstraszało 100% komarów przez 90 minut. Ponadto spray zawierający 10% olejku rozmarynowego był podobnie skuteczny jak chemiczny środek owadobójczy bifentryna w zwalczaniu rozprzestrzeniania się kleszczy czarnonogich, które są siedliskiem boreliozy – na obszarach zaatakowanych przez kleszcze w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Kiedy podczas badań prowadzonych w Kolumbii pestycyd na bazie olejku rozmarynowego został rozpylony nad pomidorami w szklarni, zauważono, że zmniejszył on populację przędziorków (szkodników) o 52% bez jednoczesnej szkody dla roślin.

Olejek rozmarynowy a działanie przeciwbólowe

W medycynie naturalnej rozmaryn jest stosowany jako łagodny środek przeciwbólowy. W niewielkim eksperymencie, który przeprowadzili naukowcy z Korei Południowej w 2007 roku, próbie poddano osoby po udarze, u których stwierdzono także ból barku. Otrzymywały one mieszankę olejku rozmarynowego i zastosowano u nich technikę akupresury przez 20 minut, dwa razy dziennie. Pacjenci z tej grupy doświadczyli redukcji bólu o 30%, a ci, którzy otrzymali tylko akupresurę, poczuli ulgę jedynie w 15%.

Z kolei badanie naukowców z Serbii, w którym wzięto pod uwagę zwierzęta, wykazało, że olejek rozmarynowy był nieco bardziej skuteczny w leczeniu bólu niż paracetamol (acetaminofen), czyli popularny lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Badacze sugerują, że aby zastosować olejek rozmarynowy na ból, należy najpierw rozcieńczyć go z olejem bazowym, takim jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek. Następnie można nałożyć tę mieszankę na bolące miejsce i delikatnie masować je przez kilka minut. Olejek rozmarynowy może również być dodany do kąpieli, aby złagodzić ból mięśni.

Powiązane produkty

Olejek rozmarynowy na stres

Wiele czynników może powodować stres, a według badań wdychanie olejku rozmarynowego może pomóc zmniejszyć to uczucie i złagodzić lęk. W jednym z badań studenci pielęgniarstwa wdychali olejek rozmarynowy z inhalatora przed i w trakcie testu, a ich tętno zmniejszyło się o około 9% – podczas gdy bez olejku rozmarynowego nie nastąpiła żadna znacząca zmiana. Inne badanie, w którym 22 młodych dorosłych wąchało olejek rozmarynowy przez 5 minut, wykazało, że ślina uczestników miała o 23% niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w porównaniu do osób, które wąchały niearomatyczny związek. Podwyższony poziom kortyzolu może tłumić układ odpornościowy, przyczyniać się do bezsenności i powodować wahania nastroju, a także inne potencjalne problemy zdrowotne.

  1. Miresmailli S., Isman M. B., Efficacy and persistence of rosemary oil as an acaricide against twospotted spider mite (Acari: Tetranychidae) on greenhouse tomato, J Econ Entomol., 2006 Dec;99(6):2015-23.
  2. Gillij Y. G., Gleiser R. M., Zygadlo J. A., Mosquito repellent activity of essential oils of aromatic plants growing in Argentina, Bioresour Technol., 2008 May;99(7):2507-15.
  3. Baker B. P. i in., Rosemary & Rosemary Oil Profile, Cornel University Library, 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij