Siarka – właściwości lecznicze, nadmiar i niedobór w organizmie, suplementacja - portal DOZ.pl
Siarka – właściwości lecznicze, nadmiar i niedobór w organizmie, suplementacja
Marta Pietroń

Siarka – właściwości lecznicze, nadmiar i niedobór w organizmie, suplementacja

Siarka (S, łac. sulphur) jest pierwiastkiem o intensywnej, żółtej barwie. W przyrodzie występuje w postaci gazów, w stanie wolnym albo w postaci związków chemicznych. Każdemu znana jest dzięki zapałkom, gdzie jest składnikiem łatwopalnej masy pokrywającej główki drewienka. Siarka jest również jednym z makroelementów występujących w organizmie człowieka. Pomimo niewielkiej ilości, znajduję się w każdej komórce i wchodzi w skład wielu białek i niektórych węglowodanów oraz bierze udział w licznych reakcjach.

Siarka – właściwości

Siarka jest jednym ze składników budulcowych ludzkiego organizmu. Wchodzi w skład aminokwasów: metioniny oraz cysteiny, mukopolisacharydów, sulfolipidów, koenzymu A, biotyny, glutationu, insuliny, tiaminy oraz kwasu liponowego. Bierze udział w reakcja utleniania, redukcji, stabilizuje cząsteczki białka oraz reguluje przepuszczalność błony komórkowej. Siarka wchłaniana jest głównie z białek w postaci aminokwasów siarkowych lub też z połączeń z żelazem. Nie kumuluję się w organizmie – zatrzymanie siarczanów (VI) w organizmie może być oznaką niewydolności nerek. Wydalana jest wraz z moczem w ilości proporcjonalnej do spożywanego białka.

Istnieje również organiczna postać siarki – MSM, czyli metylosulfonylometan, bardzo łatwo wchłaniający się przez organizm ludzki. W takiej postaci znajduje się w kukurydzy, pomidorach, lucernie, herbacie oraz kawie. Organiczna forma siarki zyskała dużą popularność jako środek przeciwbólowy (ból wysiłkowy) i przeciwzapalny zwłaszcza po ciężkich treningach i przeciążeniach. 

Siarka – zastosowanie 

Zastosowanie siarki w lecznictwie jest ogromne ze względu na jej znacząca rolę w organizmie. Siarka wykazuje działanie:

 • oksydacyjne,
 • przeciwzapalne,
 • immunomodulujące, 
 • wpływa na zmniejszenie dolegliwości urazów oraz stanów zapalnych stawów,
 • uczestniczy w wytwarzaniu enzymów,
 • bierze udział w syntezie tkanki łącznej – chrząstki, kolagenu oraz włosów, skóry i paznokci.

Siarka na stawy

Siarka ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, co pozytywnie wpływa na regenerację chrząstki stawowej. Ponadto jest składnikiem mazi stawowej, utrzymując tym samym jej elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie. Stosowana jest pomocniczo przy urazach narządów ruchu oraz przez osoby z chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi (reumatoidalne zapalenia stawów, rwa kulszowa czy rwa barkowa) w postaci kąpieli siarczkowych

Siarka na włosy, skórę, paznokcie

Siarka nazywana jest „pierwiastkiem piękności” ze względu na ogromne znaczenie w regeneracji uszkodzonego lub zrogowaciałego naskórka, a także z powodu hamowania procesów starzenia się skóry. 

Siarka jest podstawowym składnikiem skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich prawidłową kondycję. Dzięki właściwościom antybakteryjnym znalazła zastosowanie w kosmetykach (mydła siarczkowe, szampony) lub kąpielach leczniczych, stosowanych m.in. przy atopowym zapaleniu skóry, trądziku, tłustych włosach, z łupieżem oraz skórze głowy skłonnej do podrażnień. 

Siarka a cukrzyca

Siarka wchodzi w skład insuliny, hormonu niezbędnego do metabolizowania węglowodanów. Niedobór siarki może skutkować niedostateczną produkcją hormonu i tym samym zaburzać gospodarkę węglowodanową w organizmie. 

Polecane dla Ciebie

Niedobór i nadmiar siarki – objawy

Zapotrzebowanie na siarkę w organizmie zaspokajane jest wraz z przyjmowanym pokarmem białkowym. Ich niska ilość w diecie albo wysokoprzetworzone formy pokarmu mogą przyczyniać się do jej niedoborów. Objawami niedoborów siarki mogą być różnego rodzaju zaburzenia:

 • wypadające włosy,
 • zwiększona łamliwość paznokci,
 • utrata jędrności skóry, 
 • przetłuszczająca się włosy
 • przetłuszczająca się skóra,
 • wahania stanu emocjonalnego i psychicznego: niepokój, lęk,
 • łuszczyca, trądzik, łupież, egzema. 

Siarka nie ulega kumulacji w organizmie, ponieważ w przypadku wystąpienia nadmiaru jest ona natychmiastowo eliminowana przez nerki wraz z moczem.

Siarka w diecie – w jakich produktach jej szukać?

Zapotrzebowanie organizmu na siarkę wystarczy zaspokoić odpowiednio skomponowana dietą. Wśród produktów zwierzęcych jej głównym źródłem są składniki wysokobiałkowe – jaja, mleko, mięso, a oprócz tego drób, podroby i ryby morskie. Siarkę można również dostarczać wraz z pokarmem roślinnym, do którego zalicza się między innymi: chrzan, kapustę, kalafior, sałatę, seler, kukurydzę, ziemniaki, groch, cebulę, soję, awokado, pomidory, paprykę, porzeczki, figi, gruszki i orzechy. Im bardziej przetworzone jedzenie, tym mniejsza jest zawartość i przyswajalność siarki. 

Siarka – suplementacja

W wyniku przetwarzania jedzenia (gotowanie, smażenie, pieczenie) zawartość siarki maleje, dlatego u osób narażonych na niedobory sama dieta może być niewystarczającym źródłem tego pierwiastka. Zalecana jest wtedy dodatkowa suplementacja w postaci siarki organicznej – MSM.

Dzienna dawka siarki w tabletkach powinna wynosić od 1 g do 15 g,  należy ją spożywać na około półgodziny przed posiłkiem. Na początku zaczyna się od 1 g i stopniowo zwiększa do 3–5 g pod warunkiem braku objawów niepożądanych. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, bowiem śmiertelna ilość MSM dla ludzkiego ciała to około 1,5 kg.
 1. J. Kuciel-Lewandowsk, Siarka w medycynie i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6.
 2. A. Brzozowska, Składniki mineralne w żywieniu człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2002.
 3. J. Podgórska, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), „biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208, [dostęp:] 31.05.2021.
 4. J. Kurzepa, A. Hordyjewska, Pierwiastki występujące w organizmie, [w:] J. Kurzepa (red.), Chemia organizmów żywych, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014.
 5. A. Jabłońska-Trypuć, R. Czerpak, Surowce kosmetyczne i ich składniki, MedPharm, Wrocław 2008.
 6. B. Przygoda, Siarka, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73865,siarka, [dostęp:] 31.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozstępy – przyczyny powstawania i sposoby na pozbycie się rozstępów

  Różowe lub czerwone prążki na skórze, wyglądem przypominające bliznę to nic innego jak rozstępy. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach oraz ramionach i dla wielu osób są niedoskonałością, będącą przyczyną kompleksów. Powstawanie rozstępów związane jest z brakiem nadążania rozciągania skóry za powiększającym się ciałem. Czy można się przed tym uchronić? Jak dbać o skórę, gdy pojawią się pierwsze, czerwone prążki? Jak pozbyć się rozstępów?  

 • Odleżyny – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Odleżyny powstają w wyniku miejscowego niedokrwienia tkanek spowodowanego zbyt długim uciskiem bądź tarciem. Pierwszym symptomem odleżyny jest zaczerwieniona skóra, niezanikająca po zwolnieniu ucisku. Niestety, odleżyny są trudno gojącymi się ranami, niemniej dzięki odpowiednim działaniom można im zapobiec. W jaki sposób? Co stosować, kiedy się pojawią? Podpowiadamy.

 • Repelenty – rodzaje. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Laktacja – co musisz o niej wiedzieć? Sposoby na pobudzenie laktacji

  Laktacja to zarazem jeden z najpiękniejszych, jak i najtrudniejszych momentów w życiu każdej mamy. Pierwsze karmienie, odruch ssania noworodka oraz towarzysząca temu bliskość to niezwykłe przeżycie, zapamiętywane na lata. Pomimo ogromu radości wielu mamom w tych momentach towarzyszą również strach i obawa, czy uda się sprostać wyzwaniu karmienia piersią. Co robić, jeśli pojawią się komplikacje podczas laktacji? Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

 • Zmęczone oczy – przyczyny astenopii. Co stosować na zmęczony wzrok?

  Zmęczone oczy są przypadłością, która z roku na rok dotyka coraz więcej osób. Sprzyjają temu szybkie tempo życia, większa ilość czasu spędzanego przed komputerem bądź ekranem telefonu, brak lub nieprawidłowa higiena oczu, a także nieprzespane noce. Jak złagodzić objawy astenopii?

 • Fotoalergia – czym jest? Jak ją leczyć?

  Fotoalergia jest nieprawidłową reakcją skóry, która wiąże się z promieniowaniem oraz lekiem lub kosmetykiem zawierającym składnik wrażliwy na światło słoneczne. W związku z tym fotouczulenie może dotknąć np. osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe. Jak rozpoznać fotoalergię? Jakie substancje zawarte w preparatach mogą wywołać odczyny fotoalergiczne? Podpowiadamy.

 • Mykobakterioza – jak dochodzi do zakażenia?

  Mykobakterioza jest chorobą wywołaną przez prątki niegruźlicze zwane również atypowymi, które powszechnie występują w przyrodzie – wodzie, glebie, powietrzu. Można je również można znaleźć w sieci wodociągowej, gdzie najczęściej gromadzą się w osadach kranowych lub na słuchawkach prysznicowych. Dlatego też do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z wodą, która zawiera prątki niegruźlicze. Sprawdź, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na mykobakteriozę oraz jakie są pierwsze objawy zakażenia. 

 • Oparzenie meduzy – co robić?

  Wakacyjna kąpiel dla niektórych może skończyć się przykrym i dość bolesnym doświadczeniem za sprawą parzących, galaretowatych parasolek, swobodnie pływających w toni wodnej, czyli meduz. Do obrony oraz chwytania pokarmu używają parzydełek, zawierających jad, którego siła działania jest zróżnicowana w zależności od rodzaju meduzy. Po czym można rozpoznać, że oparzyła nas meduza? Dowiedz się, co zrobić po oparzeniu meduzą, zwłaszcza jeśli planujesz zagraniczne wakacje nad wodą.    

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij