Siarka – właściwości lecznicze, nadmiar i niedobór w organizmie, suplementacja
Siarka (S, łac. sulphur) jest pierwiastkiem o intensywnej, żółtej barwie. W przyrodzie występuje w postaci gazów, w stanie wolnym albo w postaci związków chemicznych. Każdemu znana jest dzięki zapałkom, gdzie jest składnikiem łatwopalnej masy pokrywającej główki drewienka. Siarka jest również jednym z makroelementów występujących w organizmie człowieka. Pomimo niewielkiej ilości, znajduję się w każdej komórce i wchodzi w skład wielu białek i niektórych węglowodanów oraz bierze udział w licznych reakcjach.
Siarka – właściwości
Siarka jest jednym ze składników budulcowych ludzkiego organizmu. Wchodzi w skład aminokwasów: metioniny oraz cysteiny, mukopolisacharydów, sulfolipidów, koenzymu A, biotyny, glutationu, insuliny, tiaminy oraz kwasu liponowego. Bierze udział w reakcja utleniania, redukcji, stabilizuje cząsteczki białka oraz reguluje przepuszczalność błony komórkowej. Siarka wchłaniana jest głównie z białek w postaci aminokwasów siarkowych lub też z połączeń z żelazem. Nie kumuluję się w organizmie – zatrzymanie siarczanów (VI) w organizmie może być oznaką niewydolności nerek. Wydalana jest wraz z moczem w ilości proporcjonalnej do spożywanego białka.
Siarka – zastosowanie
Zastosowanie siarki w lecznictwie jest ogromne ze względu na jej znacząca rolę w organizmie. Siarka wykazuje działanie:
- oksydacyjne,
- przeciwzapalne,
- immunomodulujące,
- wpływa na zmniejszenie dolegliwości urazów oraz stanów zapalnych stawów,
- uczestniczy w wytwarzaniu enzymów,
- bierze udział w syntezie tkanki łącznej – chrząstki, kolagenu oraz włosów, skóry i paznokci.
Siarka na stawy
Siarka ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, co pozytywnie wpływa na regenerację chrząstki stawowej. Ponadto jest składnikiem mazi stawowej, utrzymując tym samym jej elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie. Stosowana jest pomocniczo przy urazach narządów ruchu oraz przez osoby z chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi (reumatoidalne zapalenia stawów, rwa kulszowa czy rwa barkowa) w postaci kąpieli siarczkowych.
Siarka na włosy, skórę, paznokcie
Siarka jest podstawowym składnikiem skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich prawidłową kondycję. Dzięki właściwościom antybakteryjnym znalazła zastosowanie w kosmetykach (mydła siarczkowe, szampony) lub kąpielach leczniczych, stosowanych m.in. przy atopowym zapaleniu skóry, trądziku, tłustych włosach, z łupieżem oraz skórze głowy skłonnej do podrażnień.
Siarka a cukrzyca
Siarka wchodzi w skład insuliny, hormonu niezbędnego do metabolizowania węglowodanów. Niedobór siarki może skutkować niedostateczną produkcją hormonu i tym samym zaburzać gospodarkę węglowodanową w organizmie.
Niedobór i nadmiar siarki – objawy
Zapotrzebowanie na siarkę w organizmie zaspokajane jest wraz z przyjmowanym pokarmem białkowym. Ich niska ilość w diecie albo wysokoprzetworzone formy pokarmu mogą przyczyniać się do jej niedoborów. Objawami niedoborów siarki mogą być różnego rodzaju zaburzenia:
- wypadające włosy,
- zwiększona łamliwość paznokci,
- utrata jędrności skóry,
- przetłuszczająca się włosy,
- przetłuszczająca się skóra,
- wahania stanu emocjonalnego i psychicznego: niepokój, lęk,
- łuszczyca, trądzik, łupież, egzema.
Siarka nie ulega kumulacji w organizmie, ponieważ w przypadku wystąpienia nadmiaru jest ona natychmiastowo eliminowana przez nerki wraz z moczem.
Siarka w diecie – w jakich produktach jej szukać?
Zapotrzebowanie organizmu na siarkę wystarczy zaspokoić odpowiednio skomponowana dietą. Wśród produktów zwierzęcych jej głównym źródłem są składniki wysokobiałkowe – jaja, mleko, mięso, a oprócz tego drób, podroby i ryby morskie. Siarkę można również dostarczać wraz z pokarmem roślinnym, do którego zalicza się między innymi: chrzan, kapustę, kalafior, sałatę, seler, kukurydzę, ziemniaki, groch, cebulę, soję, awokado, pomidory, paprykę, porzeczki, figi, gruszki i orzechy. Im bardziej przetworzone jedzenie, tym mniejsza jest zawartość i przyswajalność siarki.
Siarka – suplementacja
W wyniku przetwarzania jedzenia (gotowanie, smażenie, pieczenie) zawartość siarki maleje, dlatego u osób narażonych na niedobory sama dieta może być niewystarczającym źródłem tego pierwiastka. Zalecana jest wtedy dodatkowa suplementacja w postaci siarki organicznej – MSM.