Przerywany post (Intermittent Fasting) wpływa na poprawę neurogenezy i pamięci długoterminowej
Nowe badanie przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w King's College London wykazało, że przerywany post jest skutecznym sposobem na poprawę pamięci długoterminowej i przyczynia się do powstawania nowych neuronów w rejonie hipokampa u dorosłych myszy. Odkrycie daje nadzieję na spowolnienie procesu pogarszania się funkcji poznawczych u osób starszych.
Przerywany post – skuteczny sposób zwiększania neurogenezy w wieku dorosłym
Wcześniejsze prace naukowe dowiodły, że dieta o ograniczonej kaloryczności u ludzi może poprawić sprawność pamięciową. Według najnowszych doniesień okazuje się, że okresowe poszczenie może spowolnić proces powstawania zaburzeń funkcji poznawczych związanych z wiekiem, zwiększając ekspresję tak zwanego „genu długowieczności”.
Badacze w przyszłości planują otworzyć badanie z udziałem ludzi, aby ostatecznie określić, w jaki sposób przerywany post może wspomóc pamięć długotrwałą. Neurony hipokampa są niezbędne, jeśli chodzi o funkcjonowanie pamięci. Ich produkcja stopniowo spada wraz z wiekiem, co częściowo wyjaśnia, dlaczego problemy z pamięcią są powszechne wśród seniorów.
Na czym polegało badanie?
Naukowcy podzielili samice myszy na trzy grupy. Pierwsza otrzymywała codzienną dietę z 10% ograniczeniem kalorii, w drugiej wdrożono obniżenie kaloryczności posiłków o 10% i okresową głodówkę (myszy były karmione co drugi dzień), trzecia frakcja utrzymująca standardową dietę, która codziennie otrzymywała pokarm, stanowiła grupę kontrolną.
W ciągu trzech miesięcy myszy w grupie zwierząt poszczących co drugi dzień wykazywały lepszą retencję pamięci długoterminowej w porównaniu z innymi grupami. Kiedy badano ich mózgi, okazało się, że ekspresja genu Klotho była u nich wyższa. Zaobserwowano także ich wzrost w hipokampie, obszarze mózgu, który odgrywa ważną rolę w pamięci i uczeniu się.
Poszczące zwierzęta lepiej radziły sobie z zadaniem przebycia labiryntu Morrisa (ang. Morris water maze) niż myszy, które były karmione codziennie. Test polegał na przepłynięciu przez labirynt, aby dotrzeć do bezpiecznej platformy ewakuacyjnej. Po kilkukrotnych próbach zwierzęta uczą się wybierać najskuteczniejsze ścieżki.
Na czym właściwie polega post przerywany?
Przerywany post (ang. Intermittent Fasting, IF) jest obecnie jednym z najpopularniejszych na świecie trendów dietetycznych. Istnieje kilka sposobów wdrożenie tego planu żywieniowego. Można wybrać spośród różnych harmonogramów, np. 16:8, 5:2. Wszystkie opierają się na zasadzie regularnych okresów jedzenia i postu.
Wzrost ketonów we krwi inicjuje aktywność komórkowych szlaków sygnałowych, które mogą chronić organizm przed stresem oksydacyjnym i metabolicznym oraz tłumić stany zapalne, a także poprawić regulację glukozy w okresie bez postu.
Jakie inne korzyści zdrowotne daje wdrożenie postu przerywanego?
Według dr Marka Mattsona, neurologa z Johns Hopkins University, który zajmuje się zagadnieniem intermittent fasting od 25 lat, „podczas okresowego postu dzieje się wiele rzeczy, które mogą chronić narządy przed chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby serca, zaburzenia neurodegeneracyjne związane z wiekiem, a nawet choroby zapalne jelit i wiele nowotworów”.
W ostatnich latach powstał szereg badań wyjaśniających potencjalne korzyści płynące z okresowego postu, który jest ewolucyjnie wpisany w ludzką fizjologię – przyczynia się do poprawy metabolizmu, obniżając poziom cukru we krwi, a także poprawy szeregu problemów zdrowotnych, ponieważ zmniejsza stan zapalny. Podczas głodówki organizm pozbywa się toksyn i uszkodzonych komórek, co z kolei zmniejsza ryzyko nowotworzenia. Dowody dotyczące wpływu postu przerywanego na długość życia są mniej jasne.