Okno żywieniowe
Ewelina Sochacka

Najskuteczniejsze okno żywieniowe trwa 10 godzin? Nowe badanie

Jak wynika z ostatniego badania naukowego, przerywany post w systemie 10:14 jest najbardziej korzystny dla zdrowia. Porównano ten rodzaj okna żywieniowego do innych sposób odżywiania z wykorzystaniem czasu. Wyniki badania zostały zaprezentowane przez naukowców z Londynu na Europejskiej Konferencji Żywieniowej.

Najnowsze badania nad postem przerywanym (IF)

Post przerywany, czyli ograniczenie spożycia pokarmu do ustalonej liczby godzin w ciągu doby, to popularny od kilku lat schemat odchudzania. Dziesięciogodzinne okno oznacza ograniczenie dziennego harmonogramu jedzenia do dziesięciu godzin i poszczenie przez pozostałe 14 godzin. Dla przykładu, jeśli pierwszy posiłek zjadamy o 9, wówczas ostatni „kęs” musimy zjeść do godziny 19.

Naukowcy z King’s College London przeprowadzili badanie, w którym sprawdzali jak system odżywienia oparty na konkretnym oknie żywieniowym (IF, ang. Intermittent fasting) wpływa na kilka aspektów. Ocenie polegał codzienny poziom energii,  jakość snu, odczuwanie głodu i nastrój u grupy badanej.

Pomimo tego, że niektórzy zwolennicy IF powszechnie promują bardziej restrykcyjne okna żywieniowe – już od sześciu godzin – wyniki tego badania jasno pokazują, że jedzenie w mniej restrykcyjnym oknie – dziesięciu godzin – nadal ma pozytywne korzyści zdrowotne nie tylko związane z tratą wagi. Mowa tu o wpływie na zmiany nastroju, poziom energii i stopień głodu.

Na co wpływa Post przerywany?
Na co pomaga post przerywany?

Jak wyglądało badanie?

W pierwszym etapie wzięło udział 37 545 osób. Podczas trzytygodniowego badania osoby te korzystały ze specjalnej aplikacji ZOE Health. Uczestnicy zostali poproszeni o normalne odżywianie się przez pierwszy tydzień, a następnie o wdrożenie dziesięciogodzinnego okna żywieniowego przez kolejne dwa tygodnie.

Ponad 36 231 uczestników zdecydowało się na dodatkowe tygodnie eksperymentu, a 27 371 z nich zostało sklasyfikowanych jako wysoce zaangażowani (wśród tej grupy 78% to kobiety, ze średnią wieku 60 lat i średnim BMI 25,6).
Uczestnicy, którzy przed wzięciem udziału w badaniach praktykowali dłuższe okno żywieniowe, zauważyli jeszcze większe korzyści dla swojego zdrowia po zakończeniu eksperymentu z systemem 10:14.

Powiązane produkty

Nowe spojrzenie na „trzymanie diety”?

Podczas gdy przerywany post jest powszechnie uznawany za jeden z największych trendów zdrowotnych, jakie pojawiły się w ostatnich latach – i często wiąże się z utratą wagi – badanie naukowców z King's College ujawnia jego szerszy wpływ na zdrowie, kwestionując pogląd, że jest to tylko narzędzie do odchudzania w porównaniu z tradycyjnymi dietami.

Według naukowców, naprawdę ekscytujące jest to, co pokazują wyniki eksperymentu – nie trzeba być bardzo restrykcyjnym, aby dostrzec zmianę.

Dziesięciogodzinne okno żywieniowe, które było i jest możliwe do opanowania dla większości ludzi wpływa na poprawa nastroju, poziomu energii i głodu. Jak podkreślają badacze, warunkiem sukcesu jest jednak konsekwencja, ale także umiar w ilości spożywanego jedzenia. U tych pacjentów, którzy praktykowali jedzenie ograniczone czasowo, ale nie byli konsekwentni na co dzień, nie odnotowano takich samych pozytywnych skutków zdrowotnych, jak w przypadku pacjentów zaangażowanych w eksperyment każdego dnia.

  1. New Research Shows a 10-Hour Eating Window Can Improve Energy and Sleep and Reduce Hunger, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/ten-hour-eating-window-can-improve-energy-and-sleep-and-reduce-hunger/ [dostęp:] 21.12.2023 r.
  2. 14-hour fasting improves hunger, mood and sleep, https://www.kcl.ac.uk/news/14-hour-fasting-improves-hunger-mood-sleep [dostęp:] 21.12.2023 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij