kobieta zagląda do lodówki
Katarzyna Turek-Kawecka

Wilczy głód – czym jest i jak z nim walczyć?

Wielu osobom trudno jest rozróżnić, czy chęć zjedzenia posiłku wynika z faktycznego głodu, czy apetytu – wilczy głód może wcale nie wiązać się z fizjologią i prawdziwą potrzebą zjedzenia czegoś.

Ciągłe odczuwanie głodu może być objawem choroby, ale może także sugerować źle dopasowaną czy niewłaściwie zbilansowaną dietę. Ponadto często odczuwany głód nie jest potrzebą fizjologiczną, tylko emocjonalną. Zajadać można stres, smutek, złość, rozczarowanie czy samotność. Jedzenie powoduje także produkcję hormonu szczęścia – serotoniny. Może być traktowane jako nagroda za włożony wysiłek w wykonanie jakiegoś zadania. Jak poskromić wilczy głód?

Wilczy głód – czym jest? Jakie są jego skutki?

Wilczy głód to potocznie określenie używane, aby opisać bardzo silną potrzebę zjedzenia posiłku, często bez odczuwania głodu natomiast z intensywnym myśleniem nad jego formą. W obecnych czasach bardzo często ludzie żyją dla jedzenia, a nie jedzą, żeby żyć. Związane jest to z nieograniczonym dostępem do żywności i coraz powszechniejszym występowaniem zaburzeń odżywienia wśród populacji.

Wilczy głód często może skończyć się utratą kontroli nad jedzeniem i przerodzić się w napady kompulsywnego objadania się. Nadmierne spożywanie żywności (powyżej zapotrzebowania kalorycznego) wiąże się natomiast z nadwagą i otyłością oraz skutkami zdrowotnymi (np. chorobami metabolicznymi takimi jak: cukrzyca, dna moczanowa, choroby układu krążenia), psychologicznymi (depresja, niskie poczucie własnej wartości) i społecznymi (wykluczenie społeczne, samotność).

Wilczy głód – przyczyny

Silna chęć zjedzenia pożywienia, czyli wilczy głód, może być związana z zaburzeniami chorobowymi: chorobami tarczycy, zespołem Cushinga, cukrzycą, zespołem Pradera-Williego czy uszkodzeniem ośrodka sytości. Czasem powodem wzmożonego łaknienia mogą być przyjmowane leki: glikokortykosteroidy, leki antykoncepcyjne oraz część leków przeciwdepresyjnych.

Przyczyną wilczego głodu może być także zbyt silny stres (szczególnie, jeśli ktoś nie potrafi znaleźć sposobów na radzenie sobie z nim). Zajadanie problemów i wynikających z nich smutku, złości i frustracji. Często za ataki głodu odpowiada zła higiena snu: zbyt krótki sen, przerywany sen czy problemy z zasypianiem.

Kolejnymi powodami pojawienia się wilczego głodu są ciąża lub karmienie piersią. Wiele kobiet uskarża się, że nie może poskromić swojego apetytu, kiedy spodziewa się dziecka lub kiedy karmi je piersią. Jeśli tylko jest to lekko zwiększony apetyt, to nie ma w tym nic dziwnego – zapotrzebowanie kaloryczne w trakcie ciąży i karmienia rośnie.

Nie sposób nie wspomnieć także o zaburzeniach odżywiania W ich trakcie pojawia się uczucie wilczego głodu, nad którym traci się kontrolę: bulimia oraz napadowe (kompulsywne) objadanie się.

Najczęściej jednak za ataki wilczego głodu odpowiadają błędy żywieniowe: zbyt restrykcyjna dieta, nieregularne posiłki, za duża aktywność fizyczna w stosunku do ilości spożywanej energii lub źle dobrane produkty spożywcze, bogate w kalorie, o wysokim indeksie glikemicznym i niskim indeksie sytości. Silne uczucie głodu może być spowodowane spożywaniem alkoholu (nawet bez nadużywania go) oraz odwodnieniem – część osób ma problem z odróżnieniem pragnienia od faktycznego głodu.

Powiązane produkty

Wilczy głód – objawy

Trudno jest jednoznacznie określić objawy czegoś, co funkcjonuje tylko w mowie potocznej, tak jak określenie wilczy głód. Z pewnością objawem wilczego głodu będzie silna potrzeba zjedzenia posiłku lub przekąski, czasem związana z głodem fizjologicznym, a czasem tylko z apetytem. Objawom wilczego głodu bardzo trudno się przeciwstawić, ale dużo łatwiej jest mu zapobiegać.

Osoby mające problemy z bardzo dużymi atakami głodu bardzo często borykają się z notorycznym myśleniem o jedzeniu.

Sposoby na wilczy głód – jak pokonać nadmierny apetyt?

Bardzo ważne przy atakach wilczego głodu jest zapobieganie im zanim się pojawią. Dużo łatwiej będzie nie dopuszczać do nich, niż walczyć z nimi, kiedy już jest się głodnym.

Sprawdź: Preparaty zmniejszające apetyt na DOZ.pl

Żeby poskromić wilczy głód i pokonać nadmierny apetyt oraz zapobiegać atakom wilczego głodu, przede wszystkim powinno się pilnować następujących rzeczy:

1. Posiłki muszą się w ciągu dnia pojawiać regularnie. Niezależnie od tego, ile spożywasz dziennie posiłków, muszą one być równomiernie rozłożone w ciągu dnia, bez bardzo długich przerw pomiędzy nimi.

2. Wartość kaloryczna wszystkich posiłków nie może być zbyt niska – zbyt duże restrykcje kaloryczne spowodują że dużo bardziej prawdopodobne będzie że rzucisz się na jedzenie.

3. To, że wydaje Ci się, że wygodniej jest Ci jeść dwa czy trzy posiłki w ciągu dnia, nie znaczy wcale, że łatwo będzie Ci pomiędzy nimi wytrzymać bez podjadania innych rzeczy. Często lepiej mieć zaplanowane cztery lub pięć posiłków i dzięki temu nie dopuszczać do uczucia dużego głodu i podjadania pomiędzy posiłkami.

4. Zbyt duża ilość cukrów prostych i zbyt wysoki indeks glikemiczny powodują często spadek poziomu cukru we krwi i nagłe uczucie głodu. Wybieraj produkty i dania z jak najniższym indeksem i ładunkiem glikemicznym.

5. Nie odmawiaj sobie wszystkich rzeczy, które lubisz. Naucz się włączać je w mniejszych ilościach do swojego jadłospisu tak, żeby nie spowodować niekontrolowanego rzucenia się na nie, kiedy masz gorszy dzień i puszczą Ci hamulce.

6. Pij duże ilości wody, a także innych niesłodzonych napojów – często uczucie głodu jest mylone z pragnieniem. Uważaj na alkohol – silnie zwiększa łaknienie.

7. Nie rób zbyt dużych zakupów, nie trzymaj w domu produktów, na które zazwyczaj masz ochotę w razie ataku wilczego głodu.

8. Zadbaj o sen i odpowiednią regenerację.

9. Kontroluj swoje zdrowie i regularnie konsultuj się lekarzem. Jeśli jesz odpowiednią ilość kalorii, jesz regularnie, a Twoje posiłki są odpowiednio zbilansowane i ciągle masz ataki wilczego głodu, być może masz problemy ze zdrowiem i należałoby to sprawdzić.

10. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z jedzeniem, udaj się do specjalisty dietetyka, który pomoże Ci sobie wszystko ułożyć. Nie wybieraj jednak dietetyka, który każe Ci stosować kolejną restrykcyjną dietę. Wybierz osobę z wiedzą z zakresu psychodietetyki. Co więcej – Twoim pierwszorzędnym celem nie powinno być schudnięcie, a opanowanie ataków wilczego głodu. Utrata kilogramów będzie efektem ubocznym.

11. Jeśli już jesteś w sytuacji, kiedy pojawia się wilczy głód, zastanów się, czy to faktyczny głód fizjologiczny, czy tylko zachcianka wynikająca z apetytu i głodu emocjonalnego. Apetyt powiązany jest z chęcią zjedzenia konkretnego produktu, pojawia się często pomimo wcześniej zjedzonego posiłku. Jest nagły i bardzo intensywny. Głód fizjologiczny rośnie stopniowo i narasta wraz z czasem. Nie wiąże się z chęcią zjedzenia jednego konkretnego produktu i znika zazwyczaj do 15 minut od rozpoczęcia posiłku. Jeśli odczuwasz głód emocjonalny, to konieczne może się okazać sięgnięcie po pomoc nie tylko do dietetyka czy psychodietetyka, ale także psychoterapeuty, który pomoże znaleźć Ci przyczyny tego stanu.

 1. I. Azzam i in., Ghrelin stimulation by hypothalamic–pituitary–adrenal axis activation depends on increasing cortisol levels, „Endocrine Connections”, nr 6 2017.
 2. M. Bąk-Sosnowska, Kryteria różnicowe – zaburzenia z napadami objadania się i uzależnienia od pożywienia w kontekście przyczyn otyłości oraz jej leczenia, „Psychiatria Polska”, nr 51 (2) 2017.
 3. A. Chao i in., Stress, cortisol, and other appetite-related hormones: Prospective prediction of 6-month changes in food cravings and weight, „Obesity (Silver Spring)”, nr 25 (4) 2017.
 4. Ruixin Z. i in. Acute Effects of Three Cooked Non-Cereal Starchy Foods on Postprandial Glycemic Responses and in Vitro Carbohydrate Digestion in Comparison with Whole Grains: A Randomized Trial, „Nutrients”, nr 634 (11), 2019.
 5. N. Ogińska-Bulik, Psychologia nadmiernego jedzenia. Przyczyny, konsekwencje, sposoby zmian, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego; 2004.
 6. J. McCartney, Przestań się przejadać. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015.
 7. M. Bąk-Sosnowska, Interwencja psychologiczna w zespole kompulsywnego jedzenia, „Psychiatria Polska”, nr 4 2009.
 8. Ch. G. Fairburn, Jak pokonać objadanie się, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kraków 2014.
 9. A. Brytek-Matera, Psychodietetyka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Czy można poprawić nastrój dietą?

  Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij