kobieta zagląda do lodówki
Katarzyna Turek-Kawecka

Wilczy głód – czym jest i jak z nim walczyć?

Wielu osobom trudno jest rozróżnić, czy chęć zjedzenia posiłku wynika z faktycznego głodu, czy apetytu – wilczy głód może wcale nie wiązać się z fizjologią i prawdziwą potrzebą zjedzenia czegoś.

Ciągłe odczuwanie głodu może być objawem choroby, ale może także sugerować źle dopasowaną czy niewłaściwie zbilansowaną dietę. Ponadto często odczuwany głód nie jest potrzebą fizjologiczną, tylko emocjonalną. Zajadać można stres, smutek, złość, rozczarowanie czy samotność. Jedzenie powoduje także produkcję hormonu szczęścia – serotoniny. Może być traktowane jako nagroda za włożony wysiłek w wykonanie jakiegoś zadania. Jak poskromić wilczy głód?

Wilczy głód – czym jest? Jakie są jego skutki?

Wilczy głód to potocznie określenie używane, aby opisać bardzo silną potrzebę zjedzenia posiłku, często bez odczuwania głodu natomiast z intensywnym myśleniem nad jego formą. W obecnych czasach bardzo często ludzie żyją dla jedzenia, a nie jedzą, żeby żyć. Związane jest to z nieograniczonym dostępem do żywności i coraz powszechniejszym występowaniem zaburzeń odżywienia wśród populacji.

Wilczy głód często może skończyć się utratą kontroli nad jedzeniem i przerodzić się w napady kompulsywnego objadania się. Nadmierne spożywanie żywności (powyżej zapotrzebowania kalorycznego) wiąże się natomiast z nadwagą i otyłością oraz skutkami zdrowotnymi (np. chorobami metabolicznymi takimi jak: cukrzyca, dna moczanowa, choroby układu krążenia), psychologicznymi (depresja, niskie poczucie własnej wartości) i społecznymi (wykluczenie społeczne, samotność).

Wilczy głód – przyczyny

Silna chęć zjedzenia pożywienia, czyli wilczy głód, może być związana z zaburzeniami chorobowymi: chorobami tarczycy, zespołem Cushinga, cukrzycą, zespołem Pradera-Williego czy uszkodzeniem ośrodka sytości. Czasem powodem wzmożonego łaknienia mogą być przyjmowane leki: glikokortykosteroidy, leki antykoncepcyjne oraz część leków przeciwdepresyjnych.

Przyczyną wilczego głodu może być także zbyt silny stres (szczególnie, jeśli ktoś nie potrafi znaleźć sposobów na radzenie sobie z nim). Zajadanie problemów i wynikających z nich smutku, złości i frustracji. Często za ataki głodu odpowiada zła higiena snu: zbyt krótki sen, przerywany sen czy problemy z zasypianiem.

Kolejnymi powodami pojawienia się wilczego głodu są ciąża lub karmienie piersią. Wiele kobiet uskarża się, że nie może poskromić swojego apetytu, kiedy spodziewa się dziecka lub kiedy karmi je piersią. Jeśli tylko jest to lekko zwiększony apetyt, to nie ma w tym nic dziwnego – zapotrzebowanie kaloryczne w trakcie ciąży i karmienia rośnie.

Nie sposób nie wspomnieć także o zaburzeniach odżywiania W ich trakcie pojawia się uczucie wilczego głodu, nad którym traci się kontrolę: bulimia oraz napadowe (kompulsywne) objadanie się.

Najczęściej jednak za ataki wilczego głodu odpowiadają błędy żywieniowe: zbyt restrykcyjna dieta, nieregularne posiłki, za duża aktywność fizyczna w stosunku do ilości spożywanej energii lub źle dobrane produkty spożywcze, bogate w kalorie, o wysokim indeksie glikemicznym i niskim indeksie sytości. Silne uczucie głodu może być spowodowane spożywaniem alkoholu (nawet bez nadużywania go) oraz odwodnieniem – część osób ma problem z odróżnieniem pragnienia od faktycznego głodu.

Powiązane produkty

Wilczy głód – objawy

Trudno jest jednoznacznie określić objawy czegoś, co funkcjonuje tylko w mowie potocznej, tak jak określenie wilczy głód. Z pewnością objawem wilczego głodu będzie silna potrzeba zjedzenia posiłku lub przekąski, czasem związana z głodem fizjologicznym, a czasem tylko z apetytem. Objawom wilczego głodu bardzo trudno się przeciwstawić, ale dużo łatwiej jest mu zapobiegać.

Osoby mające problemy z bardzo dużymi atakami głodu bardzo często borykają się z notorycznym myśleniem o jedzeniu.

Sposoby na wilczy głód – jak pokonać nadmierny apetyt?

Bardzo ważne przy atakach wilczego głodu jest zapobieganie im zanim się pojawią. Dużo łatwiej będzie nie dopuszczać do nich, niż walczyć z nimi, kiedy już jest się głodnym.

Sprawdź: Preparaty zmniejszające apetyt na DOZ.pl

Żeby poskromić wilczy głód i pokonać nadmierny apetyt oraz zapobiegać atakom wilczego głodu, przede wszystkim powinno się pilnować następujących rzeczy:

1. Posiłki muszą się w ciągu dnia pojawiać regularnie. Niezależnie od tego, ile spożywasz dziennie posiłków, muszą one być równomiernie rozłożone w ciągu dnia, bez bardzo długich przerw pomiędzy nimi.

2. Wartość kaloryczna wszystkich posiłków nie może być zbyt niska – zbyt duże restrykcje kaloryczne spowodują że dużo bardziej prawdopodobne będzie że rzucisz się na jedzenie.

3. To, że wydaje Ci się, że wygodniej jest Ci jeść dwa czy trzy posiłki w ciągu dnia, nie znaczy wcale, że łatwo będzie Ci pomiędzy nimi wytrzymać bez podjadania innych rzeczy. Często lepiej mieć zaplanowane cztery lub pięć posiłków i dzięki temu nie dopuszczać do uczucia dużego głodu i podjadania pomiędzy posiłkami.

4. Zbyt duża ilość cukrów prostych i zbyt wysoki indeks glikemiczny powodują często spadek poziomu cukru we krwi i nagłe uczucie głodu. Wybieraj produkty i dania z jak najniższym indeksem i ładunkiem glikemicznym.

5. Nie odmawiaj sobie wszystkich rzeczy, które lubisz. Naucz się włączać je w mniejszych ilościach do swojego jadłospisu tak, żeby nie spowodować niekontrolowanego rzucenia się na nie, kiedy masz gorszy dzień i puszczą Ci hamulce.

6. Pij duże ilości wody, a także innych niesłodzonych napojów – często uczucie głodu jest mylone z pragnieniem. Uważaj na alkohol – silnie zwiększa łaknienie.

7. Nie rób zbyt dużych zakupów, nie trzymaj w domu produktów, na które zazwyczaj masz ochotę w razie ataku wilczego głodu.

8. Zadbaj o sen i odpowiednią regenerację.

9. Kontroluj swoje zdrowie i regularnie konsultuj się lekarzem. Jeśli jesz odpowiednią ilość kalorii, jesz regularnie, a Twoje posiłki są odpowiednio zbilansowane i ciągle masz ataki wilczego głodu, być może masz problemy ze zdrowiem i należałoby to sprawdzić.

10. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z jedzeniem, udaj się do specjalisty dietetyka, który pomoże Ci sobie wszystko ułożyć. Nie wybieraj jednak dietetyka, który każe Ci stosować kolejną restrykcyjną dietę. Wybierz osobę z wiedzą z zakresu psychodietetyki. Co więcej – Twoim pierwszorzędnym celem nie powinno być schudnięcie, a opanowanie ataków wilczego głodu. Utrata kilogramów będzie efektem ubocznym.

11. Jeśli już jesteś w sytuacji, kiedy pojawia się wilczy głód, zastanów się, czy to faktyczny głód fizjologiczny, czy tylko zachcianka wynikająca z apetytu i głodu emocjonalnego. Apetyt powiązany jest z chęcią zjedzenia konkretnego produktu, pojawia się często pomimo wcześniej zjedzonego posiłku. Jest nagły i bardzo intensywny. Głód fizjologiczny rośnie stopniowo i narasta wraz z czasem. Nie wiąże się z chęcią zjedzenia jednego konkretnego produktu i znika zazwyczaj do 15 minut od rozpoczęcia posiłku. Jeśli odczuwasz głód emocjonalny, to konieczne może się okazać sięgnięcie po pomoc nie tylko do dietetyka czy psychodietetyka, ale także psychoterapeuty, który pomoże znaleźć Ci przyczyny tego stanu.

  1. I. Azzam i in., Ghrelin stimulation by hypothalamic–pituitary–adrenal axis activation depends on increasing cortisol levels, „Endocrine Connections”, nr 6 2017.
  2. M. Bąk-Sosnowska, Kryteria różnicowe – zaburzenia z napadami objadania się i uzależnienia od pożywienia w kontekście przyczyn otyłości oraz jej leczenia, „Psychiatria Polska”, nr 51 (2) 2017.
  3. A. Chao i in., Stress, cortisol, and other appetite-related hormones: Prospective prediction of 6-month changes in food cravings and weight, „Obesity (Silver Spring)”, nr 25 (4) 2017.
  4. Ruixin Z. i in. Acute Effects of Three Cooked Non-Cereal Starchy Foods on Postprandial Glycemic Responses and in Vitro Carbohydrate Digestion in Comparison with Whole Grains: A Randomized Trial, „Nutrients”, nr 634 (11), 2019.
  5. N. Ogińska-Bulik, Psychologia nadmiernego jedzenia. Przyczyny, konsekwencje, sposoby zmian, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego; 2004.
  6. J. McCartney, Przestań się przejadać. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015.
  7. M. Bąk-Sosnowska, Interwencja psychologiczna w zespole kompulsywnego jedzenia, „Psychiatria Polska”, nr 4 2009.
  8. Ch. G. Fairburn, Jak pokonać objadanie się, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kraków 2014.
  9. A. Brytek-Matera, Psychodietetyka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.