obfite śniadanie na drewnianym stole
Arkadiusz Dąbek

Obfite śniadanie zmniejsza głód, ale nie wpływa na utratę wagi

Istnieje wiele mitów dotyczących tego w jakich porach najlepiej jeść posiłki i jak może to wpłynąć na wagę ciała lub po prostu zdrowie człowieka. Badacze nie od dzisiaj zastanawiają się, jak to możliwe, że pora dnia determinuje przyswajalność czy dystrybucję energii pochodzącej z jedzenia.

Mówi się, że śniadanie należy jeść na król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak. To pierwszemu posiłkowi, jaki spożywamy w ciągu dnia, przypisuje się najważniejszą rolę w dobowym planie dietetycznym. Według najnowszy doniesień naukowych obfite śniadanie zmniejsza nasz głód, niemniej nie wpływa tak naprawdę na utratę wagi.

Jak wyglądał eksperyment?

Do badania włączono zdrowe (oprócz problemów z masą ciałą) osoby z nadwagą lub otyłością. Celem było skontrolowanie ich diety i obserwacja tempa metabolizmu przez pewien czas. Badaniem objęto 16. mężczyzn i 14 kobiet. Każdy uczestnik został losowo przydzielony do przestrzeganie „porannej” albo „wieczornej” diety przez okres czterech tygodni. Plan żywieniowy był zbilansowany, tj. zakładał spożycie w 30% białka, 35% węglowodanów i 35% tłuszczów. Po czterech tygodniach stosowania określonego typu diety każdy uczestnik rotował do kolejnej grupy. W ten sposób każdy z nich był także swoją własną kontrolą. Eksperyment trwał łącznie 16 tygodni.

Co udało się udowodnić?

Rezultaty eksperymentu sprawdzano kilku etapowo, w tym m.in. sprawdzając bilans energetyczny – mierzony na podstawie analizy masy ciała. Wyniki badań potwierdziły, że wydatki energetyczne i całkowita utrata masy ciała były takie same w przypadku diety „porannej”, jak i „wieczornej”. Badani stracili nieco ponad 3 kg w każdym czterotygodniowym cyklu. Mierzono także inne parametry, takie jak subiektywna ocena apetytu, badanie poziomu glikemii na czczo czy skład ciała. Warto podkreślić, że uczestnicy eksperymentu zgłaszali, że będąc w grupie „porannej” nieco lepiej kontrolowali swój apetyt, czując się bardziej syci przez resztę dnia. Naukowcy podkreślają, że może to być bardzo przydatne w normalnym życiu, szczególnie wśród osób, które próbują zrzucić nadmiar kilogramów lub chcą zachować wygląd swojej sylwetki na dłużej.

Powiązane produkty

Wyniki badania a kwestia postu przerywanego

Johnstone – badacz zaangażowany w projekt powiedział, że ten rodzaj eksperymentu można zastosować do badania przerywanego postu (zwanego również jedzeniem w ograniczonym czasie, oknem żywieniowym czy dietą IF, ang. Intermittent fasting), aby pomóc określić najlepszą porę dnia na spożywanie kalorii dla osób stosujących ten rodzaj diety.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, czym jest dieta GAPS?

Czym jest post przerywany?

Post przerywany to taki model żywienia, który zakłada spożywanie posiłków w określonych momentach doby, czy tzw. oknach czasowych. Nie je się kilka lub kilkanaście godzin każdego dnia, a kiedy następuje moment zmiany – spożywa się kalorie bez większych ograniczeń. Post może trwać także nie kilka godzin a kilka dni. Nie ma również jednej metody poszczenia. Istnieje kilka modeli postu przerywanego, np. ADF (ang. Alternate-Day Fasting) – to całodniowe poszczenie na przemian z dniami, w których spożywamy kalorie w dowolnej ilości; ADMF (ang. Alternate-Day Modified Fasting), czyli w dni postne spożywa się 60% mniej kalorii niż w dni bez postu; IER (ang. Intermittent Energy Fasting) – ograniczenie kalorycznoiści diety w dni postne; najbardziej popularny sposób, czyli TRF (ang. Time-Restricted Feeding) – post czasowy, w którym następuje skrócenie czasu spożywania posiłków od 8 do 10 godzin dziennie (najczęściej 16 godzin postnych i 8 godzin, w których można jeść).

Korzyści, na jakie zwraca się uwagę w przypadku postu przerywanego to przede wszystkim utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego, redukcję wagi czy danie przewodowi pokarmowemu odpowiedniego czasu na regenerację.

1. Front-loading calories early in the day reduces hunger but does not affect weight loss, Science daily [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/09/220909120808.htm [dostęp:] 11.09.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij